Představujeme výjimečné ženy: Moje Heroine 2021

Moje Heroine
Redakce Heroine
| 9. 9. 2021 | 6 558
Představujeme výjimečné ženy: Moje Heroine 2021
Foto: Heroine

Těchto osm úžasných, obdivuhodných a inspirativních žen nominovali do prvního ročníku projektu Moje Heroine naše čtenářky a čtenáři. Všechny mají odvahu měnit svět kolem sebe, odhodlání pomáhat potřebným a sílu postavit se nespravedlnosti. Všechny jsou skutečnými hrdinkami a každá z nich si zaslouží být na obálce Heroine.

Dávají ostatním sílu, poskytují podporu v nouzi, rvou se za slabší, bojují za napravení bezpráví a ani těžké životní zkoušky je nezlomily. Naopak z nich čerpají sílu a zkušenosti. Superhrdinky žijí mezi námi a dělají náš svět férovější a lepší. Tady jsou.

Foto: Anna Kovačič

Jasmína Houdek

Lektorka moderní sebeobrany Jasmína Houdek dokázala své traumatizující zkušenosti z dětství přetavit v sílu, kterou dnes předává ostatním. Jak píše v časopise Heroine, dokázala najít svůj hlas. Svůj hlas používá jako zbraň. Nahlas mluví o sexualizovaném násilí i znásilnění a posiluje ženy a dívky, aby si i ony vzaly svou sílu zpět. Od roku 2015 je instruktorkou Moderní sebeobrany. Přednáší a vede workshopy emancipační sebeobrany v Česku a na Slovensku. Od září 2021 také studuje na pražské AVU v Ateliéru nových médií II.


Klára LaurenčíkováFoto: Adéla Leinweberová

Klára Šimáčková Laurenčíková

Speciální pedagožka a také předsedkyně vládního Výboru pro práva dětí, členka Rady pro lidská práva, předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání. To, že sněmovna v srpnu konečně schválila zákaz umisťování nejmenších dětí do kojeneckých ústavů, je i výsledkem její neúnavné práce. Za jakkoliv znevýhodněné děti se pere na mnoha úrovních. Za svou práci v oblasti rozvoje inkluzivního vzdělávání dostala ocenění Výboru dobré vůle Olgy Havlové. Od letošního roku pomáhá děkance FAMU vybudovat institut fakultní ombudsmanky. 


Eliška KodyšováFoto: Adéla Leinweberová

Eliška Kodyšová

Přes pět let vede neziskovou organizaci Aperio, která pomáhá rodičům zvládat náročná životní období. Věnuje se hlavně zlepšování porodnictví, neutěšené situaci sólo rodičů a jako psycholožka se zaměřuje na vliv porodního zážitku na kompetence matek i na partnerskou komunikaci. Vymýšlí a lektoruje programy, ve kterých pomáhá roričům otřeseným těžkou životní situací znovu se postavit na nohy, aby mohli být oporou svým dětem. Neúnavně a s velkou empatií bojuje za to, aby rodiče měli rovné podmínky, ať už pečují, pracují, nebo slaďují obojí.


Adéla HorákováFoto: Anna Kovačič

Adéla Horáková

Dvanáct let pracovala Adéla Horáková jako advokátka v prestižních nadnárodních firmách. Se světem korporátu se ale před několika lety rozloučila a začala se angažovat v iniciativě, která usiluje o uzákonění manželství pro všechny. Spoluzaložila hnutí Jsme fér a své vzdělání a schopnosti využívá k tomu, aby zákonodárce pomohla přesvědčit, že i stejnopohlavní páry by měly mít možnost uzavřít skutečné manželství. Zákon o manželství pro všechny leží ve sněmovně od června 2018. Po třech letech a velmi frustrujícím legislativním procesu sněmovna návrh pustila do druhého čtení. Do voleb se ale bohužel schválit téměř jistě nestihne. Adélin boj tak ještě nekončí. 


Foto: Adéla Leinweberová

Elena Gorolová

Původně se Elena Gorolová vyučila kovoobráběčkou a nastoupila do Vítkovických železáren. Její životní cesta ale nabrala jiný směr poté, co jí byla při porodu druhého syna v nemocnici v Ostravě-Vítkovicích bez jejího vědomí provedena sterilizace. A protože se nebála o této traumatizující události mluvit, začala spolupracovat s neziskovou organizací Vzájemné soužití a stala se mluvčí protiprávně sterilizovaných žen. O nedobrovolných sterilizacích mluvila mimo jiné v OSN. V červenci byl po dlouhém čekání Senátem konečně schválen zákon, který převážně romským ženám, které nedobrovolně podstoupily sterilizaci, přiznává odškodnění. 


Barush MaushFoto: Sandra Habash

Barush Maush

Tatérka, výtvarnice a kreativní ředitelka organizace Konsent žije mezi Jordánskem a Českem. V Konsentu spolu s Johannou Nejedlovou bojuje proti sexualizovanému násilí a usiluje o smysluplnou osvětu v oblasti sexuálního chování. Nevládní organizace roste co do významu i velikosti, a tak se z aktivistek postupně stávají manažerkami, které kromě vzdělávacích a osvětových projektů, řeší také strategii a plánování. Kontroverzní téma sexualizovaného násilí se jim v Konsentu i díky vizuálnímu stylu, který je dílem Barush Maush, daří uchopit srozumitelně, s lehkostí a někdy i s vtipem. Díky tomu se tohle zásadní a často těžké téma dostane i k mladým lidem, kde může mít osvěta velký dopad. 


Alena JančíkováFoto: Ondřej Košík

Alena Jančíková

Ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková je po úraze na vozíku. Svým aktivním životem se ale vzpírá obecným představám o tom, co člověk s hendikepem zvládne a co už ne. Projekty, které v asociaci realizuje, vycházejí z jejích vlastních zkušeností. Aby lidé na vozíku vyzkoušeli nejen práci za počítačem, ale mohli se i starat o obchod a komunikovat s veřejností, spustila Hvězdný bazar. Aplikace VozejkMap zase mapuje bezbariérová místa v Česku. A je toho mnohem víc. Alena Jančíková inspiruje nejen svým přístupem k žitovu s postižením, ale i otevřeností, s jakou o něm mluví. 


Zuzana VránováFoto: Jan Kolman

Zuzana Vránová

Původně pracovala jako produkční, pak ale narazila na téma plýtvání jídlem a zjistila, že existuje potravinová banka. A protože znala několik seniorů, kteří by potravinovou banku využili, začala sousedům jídlo rozvážet. Brzy zjistila, že když někomu potřebnému nabídnete jídlo, ten člověk se vám často otevře. Spolu s potravinami začala nabízet i pomoc s řešením životních potíží a dostala nápad založit Sousedský klub. V pražských Vršovicích kromě místa pro setkání lidí z okolí nabízí zdarma právní a psychologickou pomoc. Pro zásoby z potravinové banky si lidé mohou přijít přímo do klubu a díky tomu dostanou s jídlem i dávku tolik potřebného společenského kontaktu. Izolace a samota totiž může být podobně palčivá jako hlad.


Partneři projektu Moje Heroine 2O21:

Lenovo

Příběh společnosti Lenovo začal před třiceti lety, od té doby se rozrostla v giganta působícího na 180 trzích a zaměstnávajícího 63 tisíc lidí po celém světě. Firma vyrábí moderní a chytré technologie s cílem posouvat je neustále kupředu. Zakládá si na tom, že podporuje ženy na všech úrovních. Podíl žen na manažerských pozicích se v Lenovu zvedl z 18,5 % v roce 2019 na aktuálních 21 %. Pro řadové pozice firma zavádí flexibilní pracovní dobu a podporuje růst svých zaměstnanců mentoringovými programy či workshopy.


Hornbach

Šest generací vytvořilo ze společnosti Hornbach to, čím je dnes. Chrámem pro řemeslníky, kutily a milovníky zahrad. Řetězec hobby marketů nemyslí jen na spokojenost zákazníků, jeho celosvětový úspěch závisí na 23 tisících zaměstnancích. Předsudky nejsou namístě, firma si zakládá na rovných příležitostech pro všechny. Na manažerských postech jsou silně zastoupeny ženy, koneckonců i v Česku má Hornbach dvě jednatelky. 

Více o ženách z prvního ročníku projektu Moje Heroine najdete v tištěné Heroine 5/2021 i na Heroine.cz

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze