Taky jste se loni dívali na minisérii ČT Božena a po každém díle surfovali po internetu a hledali „true story“? Možná jste při tom objevili sekci „edu” na webu České televize. I tam se dá sytit potřeba u tématu ještě chvíli zůstat a dozvědět se něco navíc. Doprovodné materiály připravuje Česká televize i k desetidílnému seriálu ze školského prostředí Ochránce, který vznikl v dílně téhož kreativního producenta Michala Reitlera.
Na „edu“ v první řadě najdete záznam online debat, které k tématům seriálu organizuje profesní spolek Učitelská platforma a na svém webu a na facebooku streamuje Česká televize, a to vzápětí po skončení každé epizody v neděli po deváté hodině večer. První z těchto debat věnovanou ochraně učitelů před šikanou sledovalo kolem pěti set lidí. Účast není omezená jen na učitelské publikum, připojit se může každý.
K prvnímu dílu seriálu webová stránka dále nabízí pět videí v délce kolem tří minut a dvanáctiminutový sestřih první epizody, kterými si také učitelé (ale i ředitelé) mohou pomoct, chtějí-li s tématy Ochránce nějak pracovat ve škole. „Ankety a minirozhovory s učiteli jsme natočili na učitelské předprojekci dvou vybraných dílů seriálu v Ostravě a Liberci,“ říká hlavní redaktorka ČT edu Adéla Zehringerová.
„Mnoho učitelů sem chodí právě kvůli videím, která se dají dobře využít ve výuce,“ říká Tomáš Feřtek, autor námětu a spoluscenárista Ochránce, který se dlouhodobě zabývá vzděláváním a projektu „edu“ pomáhá s doprovodnými materiály k seriálu. „Ale videa můžou být užitečná i pro rodiče, navíc je mohou vždy doporučit paní učitelce svého potomka,“ směje se Feřtek.
„Edu“ ČT vzniklo pro „všechny učitele, rodiče i žáky“, píše se na portálu. Projekt se opírá o produkci České televize. „Shromažďujeme videa z různorodých pořadů České televize, z dokumentů, magazínů, seriálů, zpravodajství… Vybíráme z nich krátké sekvence, popisujeme je a třídíme tak, aby se v nich diváci snadno orientovali. Dnes nabízíme už kolem osmi tisíc videí a přes tisícovku pracovních listů pro učitele, které na videa navazují,“ říká zakladatelka a vedoucí ČT edu Alžběta Plívová a prozrazuje, že projekt urychlila pandemie a zavedení distanční výuky.
K Ochránci jsou dále na webu „edu” ke zhlédnutí i videorozhovory s experty, které vede právě Tomáš Feřtek. „V prvním se mluví o situaci ve výchovných ústavech, protože téma epizody je smrt vychovatelky. Mými hosty jsou vychovatelé a expert, který v těchto institucích dělá supervize,“ říká a oceňuje, že ČT edu se ve svém obsahu nedrží jen školní látky, ale snaží se dát prostor i psychosociálním aspektům fungování škol (takzvanému well-beingu), které byly dříve přehlížené a dnes jsou naopak v pedagogických kruzích považovány za podobně významné jako třeba matematika.
S každou novou epizodou v neděli večer se až do poloviny listopadu bude stránka plnit dalšími materiály, které vždy vycházejí z tématu konkrétního dílu seriálu.
Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.