konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Poradna: Jak je to s povinným školním plaváním?

20. listopad 2017

Otázka:

Základní škola, kterou mé dítě navštěvuje, předložila rodičům žáků tříd prvního stupně přihlášky na ozdravný pobyt spojený s plaveckým kurzem. Předběžná cena pětidenního pobytu s plaváním, který se bude konat v místě vzdáleném cca 200 km, je odhadována na 4000 Kč. Termín pobytu je od pátku do úterý, tudíž zahrnuje víkend, přičemž školní výuka jinak o víkendu nikdy neprobíhá. Text přihlášky obsahuje sdělení, že výuka plavání je povinná a neúčast na pobytu je možná pouze v případě předložení potvrzení od lékaře, že dítě plavecký výcvik absolvovat nemůže.

Je škola oprávněna spojit povinný plavecký výcvik s pobytem a vyžadovat, aby náklady hradili rodiče žáků, aniž by nabízela i jinou formu výcviku (např. s dojížděním na bazén v době vyučování)? Ve městě jsou desítky bazénů vhodných k výuce plavání a další desítky jsou v okolí do 20-30 km.  Může povinná výuka plavání probíhat v jiné než pracovní dny, mimo rámce stanoveného rozvrhem hodin?

Odpověď:

Výuka plavání v rámci 1. stupně ZŠ je od letošního školního roku povinná v délce nejméně 40 hodin. Školy měly povinnost zapracovat povinné plavání do svých školních vzdělávacích programů do 1. září – opatření ministryně, kterým toto školám nařídila, najdete zde.

O tom, ve kterých ročnících budou děti na plavání chodit, rozhoduje ředitel. Stejně tak rozhoduje o tom, jakým způsobem se bude výuka plavání odehrávat. Může tedy navrhnout intenzivní kurz plavání v rámci ozdravného pobytu - někteří ředitelé to tak dělají, neboť si stěžují, že je obtížně zapracovat povinné plavání do školního vzdělávacího programu tak, aby děti nepřišly o důležitou část ostatní výuky.

Rozhodnutí, jestli se dítě takového pobytu zúčastní, je ovšem na rozhodnutí rodičů. Platí to i pro školy v přírodě nebo lyžařské výcviky, jak jsme psali v tomto článku. „Pokud s touto formou výuky plavání budou souhlasit všichni rodiče, jejichž dětí se povinná výuka plavání týká, pak je vše v pořádku. Není možné k tomu ale rodiče nutit,“ stojí v odpovědi od ministerstva školství, na nějž jsme se s otázkou obrátili. Pokud by dítě na plavecký výcvik nejelo, mělo by se účastnit běžné výuky s jinou třídou.

„Pokud s touto formou výuky plavání budou souhlasit všichni rodiče, pak je vše v pořádku. Není možné k tomu ale rodiče nutit,“ říká ministerstvo.

Povinný plavecký výcvik také nesmí podle zákona zasahovat do víkendu. Například v Základní a mateřské škole Bílá v Praze 6 přitom dříve jezdili na šestidenní pobytové kurzy s 20 hodinami plavání, nyní budou muset hledat jiné řešení.

Samotná výuka plavání by rodinu neměla příliš finančně zatížit. Ředitelé škol totiž mohou žádat ministerstvo školství o příspěvek na dopravu dětí od škol k plaveckým bazénům, což bývá nejdražší položkou z celé výuky plavání. „Školy proto nebudou považovat celou platbu od zákonných zástupců, případně dotace může pokrýt celou platbu za tuto dopravu,“ píše se na webu ministerstva.

Odpovídala: Lucie Fialová

Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.

Popup se zavře za 8s