✨ Je čas zpomalit, odpočívat a načerpat novou inspiraci. Jak? 👀 Přečtěte si novou Heroine.

Jeho sítě zaplavily posty incelů a redpillerů. Z manosféry se Petr zachránil na poslední chvíli

21. červenec 2025

Manosféra ho dovedla až na psychiatrii. Třiadvacetiletý Petr loni pod vlivem misogynních influencerů uvažoval o tom, že skoncuje se životem. Dnes je o poznání šťastnější, sebevědomější a psychicky vyrovnanější. Patří tak mezi muže, kteří manosféře nejen propadli, ale dokázali z ní zase najít cestu ven. Politoložka Petra Mlejnková z Masarykovy Univerzity ale připomíná, že překonat vliv temných zákoutí internetu rozhodně není jen tak. Co můžeme udělat pro to, aby mladé muže a chlapce toxický on-line prostor nepřitahoval? Co vůbec znamená být v dnešní době mužem? A kudy vede cesta ke zdravějšímu mužství?

Foto: Shutterstock

„Na každého muže apeluju, aby začal chodit na terapie. Jakmile cítíte, že nejste v pohodě, zajděte tam. Já díky nim zjistil, že mám komplex zachránce: chci všechno řešit za druhé, což ovlivňuje mě i moje vztahy s okolím. Dřív jsem se pořád něčeho bál. Teď se učím sám se sebou pracovat,“ popisuje vysokoškolák Petr ve třetím díle seriálu na webu Heroine.cz o manosféře. Ten přináší nejen rozuzlení příběhu mladíka, který si kvůli manosféře sáhnul až na dno, ale především zamyšlení nad způsoby, jakými můžeme vliv manosféry v našich životech oslabovat. Zejména pro dospívající je totiž její rozmach v posledních letech extrémně rizikový.

Psychologická péče není všespásná. Některým skupinám existujícím v rámci manosféry, jako jsou incelové (základní pojmy související s manosférou najdete prvním dílu seriálu o manosféře na webu Heroine.cz, pozn. red.), je totiž podle Mlejnkové, která se manosférou zabývá z bezpečnostního hlediska, obzvlášť obtížné nabídnout pomocnou ruku. Přestože v článku na webu Heroine.cz najdete závěry výzkumu s desítkami bývalých redpillerů, kterým se podařilo totéž co Petrovi, Mlejnková se domnívá, že jedinou skutečně účinnou obranou proti manosféře je prevence. „(Potřebujeme) učit děti a mladistvé na školách, jak fungují mezilidské vztahy, komunikace, lidská práva. Nemusí pak u nich v dospělosti docházet k takovému zklamání, které způsobí, že je bude tahle komunita přitahovat.“

Kompletní verze seriálu Heroine o manosféře najdete na tomto odkazu.

Důležité je neignorovat skutečné problémy, jimž (nejen) mladí muži v současném světě čelí: jde například o mnohem vyšší riziko sebevražd, násobně menší šanci se seznámit na seznamovacích aplikacích nebo fakt, že chlapci, především ti ze slabšího socioekonomického prostředí, mají při stejných znalostech mnohdy horší prospěch než dívky. Kromě toho si můžeme položit následující otázky: nedémonizujeme v současnosti pozitivní a přirozené aspekty mužství, jako je – ač se to při běžném chápání tohoto slova může zdát překvapivé – agrese? Kde hledat pozitivní mužské vzory? Jak s tím vším souvisí tolerance násilí? A proč bychom výbušné slovní spojení „toxická maskulinita“ mohli nahradit frází „limitující maskulinita“?

Přečtěte si celý třetí díl seriálu Heroine o manosféře na webu Heroine.cz. První a druhý díl série najdete zde.

Popup se zavře za 8s