E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Tiktokové pipky odmítají nerovnost a nechtějí přemýšlet. Jak podvratné hnutí ženám pomáhá i škodí?

„Neříkejte, co vám způsobuje patriarchát. Radši se ptejte, co pro vás patriarchát může udělat.“ Kontroverzní věta kanadské influencerky Fiony Fairbairn vás na první pohled přiměje obrátit oči v sloup. Autorka „pipinovského manifestu“ se ale ve skutečnosti hlásí k podvratné odnoži feminismu natřeného na růžovo. Bimbo feminism znovu objevuje sexistické nálepky a hledá v nich sílu. Po svém. Čím inspiruje a čím může ženám naopak ublížit?

Hyperfeminita tiktokových „pipin“ se nevtírá mužům. Říká, že ženy můžou být takové, jaké chtějí být, i když je možná někdo označí za coury.Foto: Gabriela Knížková / Midjourney

„Přestaň si ověřovat fakta. Přestaň projíždět partnerův telefon a zjišťovat, jestli tě nepodvádí. Soustřeď se neustále jen na sebe a na to, jak vypadáš. Buď vždycky sexy. Nezapojuj se do debat o diskurzu (a když se tě někdo zeptá, dělej tupou, ať nemusíš říkat svůj názor). Na každou otázku odpovídej, že nevíš. Nedívej se na zprávy. Schválně dělej věci špatně, ať je po tobě nikdo nechce. Přestaň všechno pozorovat a vnímat. Žádné kritické myšlení, uvědomění sebe sama, myšlenky – jenom vibes,“ káže ve svém desateru 21letá Fairbairn 184 tisícům sledujících na TikToku.

Podobné proklamace mohou celkem oprávněně vyvolávat hrůzu. Už více než sto let se přece jako ženy snažíme dokázat světu naprostý opak: chceme, můžeme a umíme dělat cokoliv, co si vytyčíme. Nejsme jenom líbivé sexuální objekty ani chodící inkubátory. Pejorativní výraz bimbo, v běžné angličtině hanlivě označující husu nebo pipku s vizáží barbíny a vzduchoprázdnem v hlavě, tak dosud pro řadu z nás představovalo něco, proti čemu je třeba se vymezit a co by soběstačná moderní žena rozhodně neměla připomínat. Anebo…?

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!