Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Abstinenti mezi pijáky. Jak se žije lidem, kteří se rozhodli pro život bez alkoholu

Alkohol jim nechutná, nevidí v jeho konzumaci smysl, nechtějí se vystavovat riziku závislosti. Jejich důvody, proč se rozhodli nepít, jsou různé. Všichni ale vnímají tlak společnosti, která za normální považuje pití alkohol. Pavel Houdek, Toy_box a Georgia Hejduková pro Heroine popsali, jaké to je. Začíná „suchý únor“, měsíc, kdy si můžeme otestovat, jak na tom s pitím alkoholu vlastně jsme.

Foto: Shutterstock

Pavel Houdek: Úplný abstinent jsem od osmnácti let

Nepiju od doby, kdy bych teprve legálně mohl začít pít. Ale jsme v Čechách… Začátky byly těžké. V Česku se v podstatě veškerý společenský život točí okolo alkoholu. Kde se scházejí mladí lidé? V hospodě. Můžete si tam samozřejmě dát tři limonády (a zaplatit o dost více než za tři piva), ale budete za toho divného. Na druhou stranu odjakživa říkám, že já na alkohol prostě nemám čas. Na světě je tolik věcí, co člověk může dělat, zažít, zkusit – tak proč zabíjet čas a mozkové buňky alkoholem?

Aktuální číslo

  • Jak se měníme, když nám do života vstoupí děti? A jak ony změní svět?
  • Rozhovor Josefa Šlerky s novinářkou Sašou Uhlovou
  • Pasivní agrese. Jak ji poznat a jak na ni reagovat?
  • Kolem 50. roku řeší ženy různorodé problémy spojené s přechodem. Jejich péči ale potřebují také jejich příbuzní. Jak se s takovou zátěží vyrovnat?
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!