Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Prezidentský dotazník Lenky Bradáčové. „Tahle doba je naše.“

Prezidentky
Redakce Heroine
| 10. 5. 2021 | 6 komentářů | 11 202
Prezidentský dotazník Lenky Bradáčové. „Tahle doba je naše.“
Foto: Anna Kovačič

V projektu Prezidentky představujeme pětici žen, které bychom si uměli představit v prezidentské funkci. Některé z nich kandidaturu otevřeně zvažují, jiné naopak říkají, že jejich cesta prozatím vede jinudy. Přesto nám odpověděly na otázky spojené s prezidentským úřadem. Jakých hodnot si cení? Koho by si vzaly do týmu? Co je třeba změnit?

PREZIDENTSKÝ DOTAZNÍK doplňuje velký rozhovor s Lenkou Bradáčovou v tištěném speciálu Heroine Prezidentky


Jste hrdá na to, že jste Češka? A jestli ano, tak proč?

Bez přemýšlení jsem. Protože mi to dává možnost žít v evropském prostoru a být tím, kým jsem, za což jsem vděčná, a proto za to cítím i zodpovědnost.

Kterou či které ze svých vlastností považujete za výhodu, pozitivum? Proč?

Cílevědomost, důslednost. Jsou předpokladem k uskutečňování změn.

Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně

„Přála bych si, aby justice v této zemi už nikdy nezklamala. Aby tady byly takové osobnosti, které by justici udržely v postoji vzpřímeném – i kdyby došlo zase k politickému zvratu,“ říká a právě tyto věty možná nejpřesněji definují, kdo je. Ne náhodou kdysi novináři Lenku Bradáčovou překřtili na „Cattaniho v sukních“, ne náhodou od počátku své kariéry vířila stojaté vody kteréhokoliv státního zastupitelství, do kterého vstoupila. Ať už to bylo v Litoměřicích, v Ústí nad Labem, nebo nakonec v Praze. Lenka Bradáčová prostě miluje právo. A považuje za obrovské štěstí, že se mu může věnovat.

Které hodnoty (mravní, životní...)  považujete za zásadní? A snažíte se podle toho také řídit v životě i profesi?

Poctivost k sobě samému, lidem kolem a k životu vůbec.

Které současné společenské problémy považujete za nejpalčivější? A případně – jak by se měly řešit?

Relativizaci pravdy. Lež a ona alternativní pravda činí ve svém důsledku lidi nesvobodnými nejen v úsudku. Je třeba mít odvahu říkat a dělat i věci, s nimiž mohu prohrát. Být zásadový v postojích.

Vztah k životnímu prostředí. Musíme přestat podceňovat predikce vědců a na všech úrovních legislativních, vzdělávacích ale i sankčních brát problém vážně a přiznat si, že naše rozpínavost má své hranice. 

Stav vzdělávacího procesu. Technologie se musejí stát samozřejmostí.

Heroine Prezidentky

Tištený speciál Heroine Prezidentky, věnovaný ženám v politice, ve veřejných funkcích a možná snad jednou i v nejvyšší funkci státní. Kdo by měl být první českou prezidentkou? Liší se ženský leadership od mužského? Jakým překážkám ženy v politice čelí?
Bradáčová, Kolínská, Němcová, Šípová, Nerudová. Pět rozhovorů s ženami, které na to mají. – Je čas na „ženský styl“ vedení – Feministická knihovnička – O závislosti na práci – Co nás učí Zuzana Čaputová – Vyplatí se kvóty?  
Více o speciálním vydání Heroine Prezidentky.

Co Vás inspiruje na kultuře, způsobech, jednání či stylu našich sousedů v Evropě? Jinými slovy – co bychom se od nich případně měli učit?

Velikost spojená s velkorysostí, ta v sobě spojuje toleranci, solidaritu, různorodost, humor a umění rozeznat skutečné problémy od malicherností. A hlavně nemít strach ani ze situací, kdy je třeba něco z životních jistot obětovat.

Kdybyste měla tu pravomoc, kterým třem osobnostem byste ráda předala státní vyznamenání a proč? (mohou to být i ti, co ho měli dostat už v minulosti, ale nedostali, nebo ti, co už zemřeli)

Janu Sokolovi – za celoživotní úsilí prosazovat mravnost a opravdovou vzdělanost.

Martě Slánské – za životní inspiraci a sílu, s níž ukázala nejen ženám, že nikdy není pozdě změnit život a dokázat proměnit sen v realitu – v jejím případě vybudovat jednu z největší realitní společností na trhu a to navzdory nepřízni osudu.

Josefu Průšovi – za inovace, kreativitu a solidaritu, s níž napomohl řešit pandemickou situaci.

Prezidentské dotazníky

Velké rozhovory v tištěném speciálu Heroine Prezidentky provázejí dotazníky, v nichž se našich symbolických kandidátek ptáme na jejich hodnoty i na praktická rozhodnutí, jaká by v prezidentské funkci udělaly.

Prezidentský dotazník Adély Šípové: „Chybí hlas žen, jako jsem já.“

Prezidentský dotazník Danuše Nerudové. Oni nás nikdy nepochválí. No tak ať!

Které tři současné osobnosti byste měla ráda ve svém pracovním týmu a proč?

Tomáše Sedláčka, jelikož je vizionář. Marii Chatardovou, protože je dámou mezinárodní diplomacie. Petra Pitharta, jelikož má historickou paměť a představuje pro mne všeobecnou vzdělanost

Když se podíváte zpátky: co se Vám nejvíc v uplynulých letech povedlo? Můžete vybrat alespoň jeden svůj krok, rozhodnutí či počin, které – dle Vašeho názoru – pozitivně ovlivnilo Vaše okolí, obor, profesi, nebo i společnost?

Není o to o jednom počinu, je to množství kroků, které snad pomohly části veřejnosti pochopit, kdo a proč jsou státní zástupci a že si zaslouží alespoň část její důvěry.

V rozhovoru mluvíte o potřebě většího zastoupení žen v politice i o případných úskalích... Co myslíte, kdyby – čistě hypoteticky – příští vláda měla polovinu ministryň a v parlamentu by bylo také více žen, projevilo by se to i nějak konkrétně? 

Rozhodně by odpadly pěstní souboje minimálně v oné ženské části, ale nespekulujme a pojďme to zkusit. Zvolme ty správné ženy na správná místa.

STYLING: JAN POKORNÝ; MAKE-UP: ADRIANA BARTOŠOVÁ; VLASY: LINDA RENÉ ŽÁKOVÁ; PRODUKCE: LINDA MAJEROVÁ; DĚKUJEME ZALANDO.CZ ZA ZAPŮJČENÍ OBLEČENÍ. 

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 6 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Václav | 11. 5. 2021 12:11

To mi připomíná konspirační teorie SPD , vy jistě víte kdo ji řídí.Sdělíte nám to?

+6
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Tomáš | 11. 5. 2021 11:49

Paní Bradáčová je bezpochyby inteligentní, ale bohužel řízená kýmsi jiným, než jsou zájmy ČR a jejích obyvatel. Škoda. Moc by se mi líbilo, kdyby pracovala skutečně jen a bezvýhradně pro náš stát - a nebyla jím pouze placená.

-8
Reagovat