Prezidentský dotazník Lenky Bradáčové. „Tahle doba je naše.“

Prezidentky
Redakce Heroine
| 10. 5. 2021 | 6 komentářů | 10 958
Prezidentský dotazník Lenky Bradáčové. „Tahle doba je naše.“
Foto: Anna Kovačič

V projektu Prezidentky představujeme pětici žen, které bychom si uměli představit v prezidentské funkci. Některé z nich kandidaturu otevřeně zvažují, jiné naopak říkají, že jejich cesta prozatím vede jinudy. Přesto nám odpověděly na otázky spojené s prezidentským úřadem. Jakých hodnot si cení? Koho by si vzaly do týmu? Co je třeba změnit?

PREZIDENTSKÝ DOTAZNÍK doplňuje velký rozhovor s Lenkou Bradáčovou v tištěném speciálu Heroine Prezidentky


Jste hrdá na to, že jste Češka? A jestli ano, tak proč?

Bez přemýšlení jsem. Protože mi to dává možnost žít v evropském prostoru a být tím, kým jsem, za což jsem vděčná, a proto za to cítím i zodpovědnost.

Kterou či které ze svých vlastností považujete za výhodu, pozitivum? Proč?

Cílevědomost, důslednost. Jsou předpokladem k uskutečňování změn.

Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně

„Přála bych si, aby justice v této zemi už nikdy nezklamala. Aby tady byly takové osobnosti, které by justici udržely v postoji vzpřímeném – i kdyby došlo zase k politickému zvratu,“ říká a právě tyto věty možná nejpřesněji definují, kdo je. Ne náhodou kdysi novináři Lenku Bradáčovou překřtili na „Cattaniho v sukních“, ne náhodou od počátku své kariéry vířila stojaté vody kteréhokoliv státního zastupitelství, do kterého vstoupila. Ať už to bylo v Litoměřicích, v Ústí nad Labem, nebo nakonec v Praze. Lenka Bradáčová prostě miluje právo. A považuje za obrovské štěstí, že se mu může věnovat.

Které hodnoty (mravní, životní...)  považujete za zásadní? A snažíte se podle toho také řídit v životě i profesi?

Poctivost k sobě samému, lidem kolem a k životu vůbec.

Které současné společenské problémy považujete za nejpalčivější? A případně – jak by se měly řešit?

Relativizaci pravdy. Lež a ona alternativní pravda činí ve svém důsledku lidi nesvobodnými nejen v úsudku. Je třeba mít odvahu říkat a dělat i věci, s nimiž mohu prohrát. Být zásadový v postojích.

Vztah k životnímu prostředí. Musíme přestat podceňovat predikce vědců a na všech úrovních legislativních, vzdělávacích ale i sankčních brát problém vážně a přiznat si, že naše rozpínavost má své hranice. 

Stav vzdělávacího procesu. Technologie se musejí stát samozřejmostí.

Heroine Prezidentky

Tištený speciál Heroine Prezidentky, věnovaný ženám v politice, ve veřejných funkcích a možná snad jednou i v nejvyšší funkci státní. Kdo by měl být první českou prezidentkou? Liší se ženský leadership od mužského? Jakým překážkám ženy v politice čelí?
Bradáčová, Kolínská, Němcová, Šípová, Nerudová. Pět rozhovorů s ženami, které na to mají. – Je čas na „ženský styl“ vedení – Feministická knihovnička – O závislosti na práci – Co nás učí Zuzana Čaputová – Vyplatí se kvóty?  
Více o speciálním vydání Heroine Prezidentky.

Co Vás inspiruje na kultuře, způsobech, jednání či stylu našich sousedů v Evropě? Jinými slovy – co bychom se od nich případně měli učit?

Velikost spojená s velkorysostí, ta v sobě spojuje toleranci, solidaritu, různorodost, humor a umění rozeznat skutečné problémy od malicherností. A hlavně nemít strach ani ze situací, kdy je třeba něco z životních jistot obětovat.

Kdybyste měla tu pravomoc, kterým třem osobnostem byste ráda předala státní vyznamenání a proč? (mohou to být i ti, co ho měli dostat už v minulosti, ale nedostali, nebo ti, co už zemřeli)

Janu Sokolovi – za celoživotní úsilí prosazovat mravnost a opravdovou vzdělanost.

Martě Slánské – za životní inspiraci a sílu, s níž ukázala nejen ženám, že nikdy není pozdě změnit život a dokázat proměnit sen v realitu – v jejím případě vybudovat jednu z největší realitní společností na trhu a to navzdory nepřízni osudu.

Josefu Průšovi – za inovace, kreativitu a solidaritu, s níž napomohl řešit pandemickou situaci.

Prezidentské dotazníky

Velké rozhovory v tištěném speciálu Heroine Prezidentky provázejí dotazníky, v nichž se našich symbolických kandidátek ptáme na jejich hodnoty i na praktická rozhodnutí, jaká by v prezidentské funkci udělaly.

Prezidentský dotazník Adély Šípové: „Chybí hlas žen, jako jsem já.“

Prezidentský dotazník Danuše Nerudové. Oni nás nikdy nepochválí. No tak ať!

Které tři současné osobnosti byste měla ráda ve svém pracovním týmu a proč?

Tomáše Sedláčka, jelikož je vizionář. Marii Chatardovou, protože je dámou mezinárodní diplomacie. Petra Pitharta, jelikož má historickou paměť a představuje pro mne všeobecnou vzdělanost

Když se podíváte zpátky: co se Vám nejvíc v uplynulých letech povedlo? Můžete vybrat alespoň jeden svůj krok, rozhodnutí či počin, které – dle Vašeho názoru – pozitivně ovlivnilo Vaše okolí, obor, profesi, nebo i společnost?

Není o to o jednom počinu, je to množství kroků, které snad pomohly části veřejnosti pochopit, kdo a proč jsou státní zástupci a že si zaslouží alespoň část její důvěry.

V rozhovoru mluvíte o potřebě většího zastoupení žen v politice i o případných úskalích... Co myslíte, kdyby – čistě hypoteticky – příští vláda měla polovinu ministryň a v parlamentu by bylo také více žen, projevilo by se to i nějak konkrétně? 

Rozhodně by odpadly pěstní souboje minimálně v oné ženské části, ale nespekulujme a pojďme to zkusit. Zvolme ty správné ženy na správná místa.

STYLING: JAN POKORNÝ; MAKE-UP: ADRIANA BARTOŠOVÁ; VLASY: LINDA RENÉ ŽÁKOVÁ; PRODUKCE: LINDA MAJEROVÁ; DĚKUJEME ZALANDO.CZ ZA ZAPŮJČENÍ OBLEČENÍ. 

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • KLÁRA SVOBODOVÁ ALIAS PANÍ SPOCKOVÁ
  Předčasný porod, císařský řez, smrt dítěte, život s postižením. To všechno prožila Klára Svobodová – naše coverstar. Na svém blogu Spocklidem popisuje svůj život bez pozlátka. A tak jsme ji pro Heroine nafotili celou ve zlatě, zářící a svítící jako skutečnou hvězdu. Přesně tou totiž Klára podle nás je. Matka bojovnice, která se nevzdává. Z minusů dělá plusy a z hendikepů superschopnosti. Odkrývá tabu a ukazuje odvrácenou stranu mateřství. Inspiruje a dodává sílu. Mění svět kolem sebe. Je to Moje Heroine. Nahlédněte do jejího vesmíru.
 • CHTĚJÍ VIDĚT HVĚZDY A CÍTIT VÍTR
  Pít vodu ze studánky a bydlet ekologicky. Být svobodní. Naše příloha Sustainable tentokrát popisuje alternativní možnosti bydlení. Jaké to je žít v jurtě, domku na kolečkách anebo ve „slamáku“? Příběhy lidí, kteří se rozhodli žít jinak, blíž přírodě i sami sobě.
 • HLAS HEROINE
  Proč po nás gynekologové chtějí poplatky za registraci, i když je to nezákonné, a hlavně proč se je bojíme odmítnout? Proč by o ženském těle měli rozhodovat politici, když v případě mužských těl nikdo podobné nápady nemá? V naší názorové rubrice se dočtete i o tom, jak vychovávat děti v souladu s feministickými ideály a jak ochránit jejich (i naše) duševní zdraví v době, kdy covid vystřídala válka na Ukrajině. Ale nebojte, přinášíme i pozitivní zprávy!
 • VÁLEČNÁ REPORTÉRKA PETRA PROCHÁZKOVÁ
  Petra Procházková momentálně reportuje z války na Ukrajině. Mluvili jsme s ní ještě před odjezdem o tom, co zažívají ženy ve válkách, jaká je etika válečného zpravodajství i jak ve vyhrocených situacích zvládá své emoce. Dostalo se ale i na dilemata, která s sebou nese její vlastní mateřství. A jak se vlastně stalo, že psala diplomku o Čtyřlístku? Petra Procházková je Moje Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 6 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Václav | 11. 5. 2021 12:11

To mi připomíná konspirační teorie SPD , vy jistě víte kdo ji řídí.Sdělíte nám to?

+6
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Tomáš | 11. 5. 2021 11:49

Paní Bradáčová je bezpochyby inteligentní, ale bohužel řízená kýmsi jiným, než jsou zájmy ČR a jejích obyvatel. Škoda. Moc by se mi líbilo, kdyby pracovala skutečně jen a bezvýhradně pro náš stát - a nebyla jím pouze placená.

-8
Reagovat