E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Naučme se ocenit péči a budovat podporující prostředí. Co dalšího bychom přáli všem rodičům a dětem?

13. prosinec 2023

Starat se má hlavně maminka, zatímco tatínek živí rodinu a moc času mu nezbývá. Rodiče se mají plně obětovat pro své děti a ignorovat, co sami potřebují. Dětem se přece dospělí neomlouvají! Stereotypy ohledně rodičovství patřící do uplynulých století nás v redakci nebaví. Proto jsme vydali Manuál pro moderní mámy, první knihu Edice Heroine. Na jejím křtu v pražské kavárně Anežka jsme poprosili několik známých žen, aby nám řekly, co by chtěly pro všechny mámy, táty a děti na světě. Tady jsou jejich odpovědi.

Manuál pro moderní mámy jsme pokřtili růžovými konfetami: následně jsme se zeptali hostů a hostek, co by popřáli rodičům a dětem do společného života. Tady jsou jejich odpovědi.Foto: Adéla Leinweberová

„Pojďme poděkovat těm, kdo pečují“

Lilia Khousnoutdinova, zakladatelka Nadačního fondu Propolis 33 a filantropka

Lilia Khousnoutdinova
Foto: Ivy Morwen

Otcům, matkám, dcerám a synům bych přála primárně to, abychom se naučili si vážit pečujících povolání a vůbec péče jako takové. Věřím, že péče (a to nejen v rodině, ale i ve společnosti) je to, co vytváří zdravé mezilidské vazby. To, co nám dovoluje se postarat o ty nejzranitelnější, od nejmenších po starší lidi. Zároveň to je ale oblast, která je nejméně doceněná. Pojďme se podívat na to, kdo pečuje, a pojďme jim poděkovat. Uvědomit si to, obejmout je. Pojďme víc pečovat jeden o druhého. Přeju nám víc laskavosti do vztahů – odtud to začíná a odtud to může vzkvétat.


„Potřebujeme, aby rodiče byli šťastní“

Eliška Kodyšová, dlouholetá ředitelka Společnosti pro zdravé rodičovství Aperio a Moje Heroine

Foto: Adéla Leinweberová

Já bych ráda popřála všem mámám, tátům, jejich dětem – synům, dcerám a nebinárním – aby vždycky našli podporu, kterou potřebují k tomu, aby dokázali být svobodní a tvořiví v rodičovském vztahu. Věřím, že aby děti byly šťastné, potřebujeme, aby rodiče byli šťastní. Aby dokázali mluvit o tom, co potřebují, co cítí. Pak teprve tohle dokážou umožnit svým dětem. Také bych chtěla, aby se osvobodili od toho, co říkal Sigmund Freud, totiž že nejdůležitější je ze všeho je maminka, která má až do tří let věku zajistit, aby dítě bylo naprosto spokojené. Maminka není dokonalý automat, maminka je taky jenom člověk. Dokáže se dítěti věnovat právě ve chvíli, kdy se cítí sama spokojená a přijatá v tom, jaká je.


„Tátům přeji, aby uměli realizovat svoje otcovství“

Lenka Simerská, socioložka a hlavní gestorka projektu Rovná odměna

Myslím, že česká žena je přetížená. Mámy mají co dělat, aby zvládaly všechno, co se na ně klade, nemají moc pomoci. Je potřeba, aby sdílely své vlastní potřeby. Z toho vyplynou další věci pro zbytek rodiny i pro ně samotné: budou třeba vědět, co požadovat v práci, jakou flexibilitu, jaké slaďování. Přeji jim, aby se uměly postavit samy za sebe. Tohle ve výsledku hodně pomůže výchově dětí, protože když budou v pohodě mámy, budou v pohodě děti. Tátům přeji, aby uměli realizovat svoje otcovství, protože v české společnosti to není úplně snadná věc. Řada otců bohužel musí plnit nejrůznější role z titulu naší společnosti, která na ně klade nároky, aby byli hlavními živiteli, aby se příliš neangažovali v jemných a každodenních záležitostech péče, kde se učíme znát sebe navzájem. Někdy jim s dětmi ujede vlak a zpětně toho litují. Chtěla bych, aby tátové měli co nejlepší vztah ke svým dětem.


Prohlédněte si fotografie ze křtu knihy Manuál pro moderní mámy

V odkazu najdete kromě fotografií také reportáž z akce v pražské kavárně Anežka, kterou provázela editorka Heroine Ilona Kleníková.

Prohlédněte si fotografie ze křtu první knihy Edice Heroine Manuál pro moderní mámy.Foto: Adéla Leinweberová

„Dětem přeji bezpečnou komunikaci“

Adéla Šípová, senátorka

Foto: Adéla Šípová

Všem bych přála, aby se spolu dokázali bavit. Aby zvládli navazovat komunikaci ohledně problémů, které je trápí. Dětem hodně přeji právě bezpečnou komunikaci, nejen s rodiči, ale i se školou, a pocit lásky a bezpečí, což je to klíčové, co v rodině potřebujeme. Myslím, že naše mladá generace už je jiná než my, což pozoruji s velkou radostí. Mladí lidé potřebují pochopení.


„Aby se dokázali navzájem respektovat“


Martina Grygar Březinová, konzultanka a kmotra knihy

Foto: Martina Grygar Březinová / Weleda

Synům, dcerám, matkám a otcům bych přála, aby se dokázali navzájem respektovat, aby spolu dokázali spolupracovat a aby se dokázali navzájem inspirovat.


„Abychom se všichni méně soudili“

Kateřina Paterová, novinářka

Foto: Kateřina Paterová / Weleda

Celým primárním rodinám bych přála, aby její členové vyrůstali v podporujícím prostředí. Nejen sociálně a materiálně, ale abychom se všichni méně soudili a uvědomili si, že opravdu nechodíme v botách toho druhého. Co vyhovuje mně, nemusí vyhovovat nikomu jinému. Je to tvoje volba, tvůj život – pro tenhle princip mít pochopení. A abychom všichni (teď mluvím hlavně o rodičích, protože od nich to pak snad pochytí i děti) pěstovali neustálou sebereflexi a práci na sobě. Trvalo mi to pár let, ale teď už bych o sobě řekla, že jsem dobrá máma. Je to proto, že umím uznat chybu, i před dětmi, které jsou malé. Nebojím se, že tak ztratím autoritu. Jsem ochotná na sobě pracovat: číst knihy, vzdělávat se, chodit na terapii, mluvit o tom, co od dětí potřebuju. Říct, že jsem něco podělala – promiň, můžeme to udělat líp? Vykašleme se na metu ideálního člověka, matky, rodiče. Zajímejme se o ostatní a svoje potřeby. Zlepšujme se, ne v žehlení a uklízení, ale ve vzájemných vztazích.


„Aby už někdo konečně hodil vidle do toho patriarchátu“


Klára Kubíčková, spisovatelka

Foto: Eliška Sky


Já bych přála rodičům a dětem, aby už někdo konečně hodil vidle do toho patriarchátu. A také, aby si někdo konečně začal všímat matek samoživitelek.


Foto: MPSV

Systémový projekt Rovná odměna

Rovná odměna, systémový projekt Ministerstva práce a sociálních věcí, se věnuje nerovnému odměňování mužů a žen. Přispívá k větší transparentnosti odměňování a pomáhá zaměstnavatelům i zaměstnaným v jeho porozumění. Nabízí chytrou HR analýzu Logib, publikuje studie, na stránkách rovnaodmena.cz provozuje online poradnu a mzdovou kalkulačku, kde lze zjistit reálné výdělky žen a mužů u konkrétních pozic.


Foto: Educa

Magazín Educa

Náš prestižní magazín o vzdělávání je tu pro všechny, co mají učení rádi. Posláním magazínu Educa je hledat nové cesty, přinášet inspiraci pedagogům, žákům, studentům i rodičům. Motivujeme k celoživotnímu vzdělávání a seberozvoji, Sledujeme trendy, přinášíme reportáže z českých i zahraničních škol, dáváme prostor studentům a pedagogům ke sdílení zkušeností. S Educou se učíme učit.


Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s