E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

„Saša Uhlová, novinářka deníku Alarm, nedávno vyjádřila trochu podvratnou radost z toho, že takzvané konzervativní kruhy ji berou na milost proto, že je matkou a má více dětí. Ona sama přitom vnímá, že právě mateřství z ní udělalo ještě větší feministku,“ zahájila křest jeho moderátorka, editorka Heroine Ilona Kleníková. Mateřství totiž někdy chápeme jako bezmezné sebeobětování a hlavní smysl života ženy: není tak divu, že mnohým k němu feminismus zrovna nepasuje. Pozitivní vzor je přitom jedna z nejcennějších věcí, kterou svým dětem můžeme dát.

Knihu na místě společně s šéfredaktorkou Heroine Michaelou Kramárovou pokřtili její kmotry a kmotr: zakladatelka nadačního fondu Propolis 33 Lilia Khousnoutdinova a gestorka projektu Rovná odměna Lenka Simerská, stejně jako konzultanka Martina Grygar Březinová a Jakub Weberschinke z firmy Actum Digital, kteří vydání knihy podpořili prostřednictvím kampaně na Hithitu. V té se nakonec vybralo téměř 450 tisíc korun, tedy 179 procent cílové částky. Předmluvu ke knize, kterou si můžete přečíst také na webu Heroine.cz a novém čísle časopisu, napsala zakladatelka Heroine Anna Urbanová.

Pay gap, komunikace i dobrý porod

První kniha Edice Heroine: Manuál pro moderní mámy. Jak vychovat dcery, které změní svět
Foto: Heroine

„Jsem pro větší sebepéči pro matky, protože vím, že z toho bude profitovat celá společnost, celá rodina a také děti samotné,“ popřála knize Khousnoutdinova. „Přála bych svému synovi a všem synům dalších matek, jako jsem já, aby potkávali dívky, jejichž matky měly v sobě tenhle manuál zhmotněný. Aby to byly právě ty ženy, které už svět mění, a nemusíme o tom debatovat,“ připojila svoje přání Lenka Simerská. „Často slýchám, že se vychovávají hodné holky a hodní kluci, ale já bych si přál, aby se vychovávalo víc spokojených holek a kluků,“ dodal Weberschinke. Abychom knihu přece jen nezničili politím alkoholem, pokřtili ji jmenovaní trochu symbolicky: krepovými stužkami v barvách svazku a ostatně také celé Heroine. Čtení ukázek z knihy prokládala hudební vystoupení zpěvačky Marie Kieslowski.

V rámci večera nechyběla ani debata o rodičovství, jíž se vyjma Grygar Březinové, Simerské a Khousnoutdinove účastnila také ředitelka společnosti Aperio a Moje Heroine Eliška Kodyšová. Hovořilo se pochopitelně i o otcích a o jejich větším zapojení do péče a výchovy. Péče o malé děti totiž ve vztahu často padá primárně na ženy. „Pokud se zachová ten stereotypní model péče, po několika letech zjišťujeme, že si vlastně nemáme co říct. Oba se strašně obětujeme pro rodinu, ale přitom si ani nedokážeme představit perspektivu toho druhého,“ podotkla Kodyšová. Také proto Aperio v současnosti nabízí kurz pro páry PREP 8.0, který učí lepší komunikaci a porozumění a přispívá jako prevence rozvodovosti.

Simerská zdůraznila, že řada genderových nerovností v Česku, včetně péče, se odvíjí od rozdílu v odměňování. Khousnoutdinova zase zdůraznila důležitost porodu: už to, jak proběhne narození dítěte, totiž ovlivňuje vztah s ním. I do něj se pak pochopitelně promítají stereotypy, s nimiž se později potkáváme ve výchově. Mireau ve své knize přitom netematizuje jen výchovu dcer, ale dojde také na roli otců a synů – na rovnoprávnosti se totiž samozřejmě musíme podílet všichni, pokud to s ní myslíme vážně. A nejlépe, pokud si takový přístup osvojíme už odmalička. Doufáme, že právě Manuál pro moderní mámy nám pomůže se k rovnosti posunout zase o kousek blíž.

Děkujeme našim partnerům, bez nichž by se křest této knihy neuskutečnil. Děkujeme Nadačnímu fondu Propolis Lilie Khousnoutdinové za podporu křtu a také za partnerství českého překladu knihy, děkujeme partnerovi Educa, že podpořil vydání knihy a také Ministerstvu práce a sociálních věcí a jeho systémovému projektu Rovná odměna, který je zaměřený na řešení problému rozdílného odměňování žen a mužů v České republice.

Časopis Heroine

Heroine: Předplatné webu na rok

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Nákupem podpoříte redakci Heroine
1290
Časopis Heroine

Heroine: Předplatné webu na měsíc

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Nákupem podpoříte redakci Heroine
129
Popup se zavře za 8s