E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

„Dej mu ty tepláčky, nebo nastydne!“ Jak zvládat nevyžádané výchovné rady babiček i okolí

07. květen 2024

Mnozí lidé se považují za odborníky na výchovu jen proto, že nějakou zažili. A často dokážou svá moudra dosti nevybíravě vnucovat. Začíná to už v těhotenství: dítě se ještě nenarodilo, ale matka už ze všech stran slyší, co by měla a neměla, co smí a nesmí. A co teprve po porodu! Jak na tyto rady reagovat, abychom si uchovali zdravý rozum?

Babičky, které radí dle svých zkušeností a svého nejlepšího vědomí a svědomí, je dobré také občas ocenit.Foto: Tim Mossholder / Unsplash

Matkám radí prodavačky v obchodech, sousedé, spolucestující v autobuse i náhodní kolemjdoucí. A co teprve přátelé a příbuzní! Těhotná všude slyší, co má a nemá jíst nebo pít. Jak se má a nemá hýbat, stresovat, pracovat, na co má a nemá myslet. Nastávající a čerstvé matky mají z nevyžádaných rad málokdy užitek, často se naopak cítí ponížené, dozorované a omezované.

Psychickou stabilitu narušují zejména nároční blízcí. Nejčastěji jde o osobnostně problematické tchyně či vlastní matky. Některé ani neradí, ale rovnou přikazují. Pokud dcera/snacha okamžitě nevyhoví, rádkyně se buď sama pouští do akce, nebo začne strašit, vyčítat či vyhrožovat.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!