E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Hédonismus naruby. Jak patologický negativismus nabourává vztahy

28. květen 2019
71 435

Hédonismus máme spojený s nadměrnou touhou po slasti a uspokojení. Jeho opakem není rozumná zdrženlivost, ale porucha emocí, s níž naopak pozitivní věci odmítáme vidět, natož zažívat. Anhedonismus je obzvlášť zhoubný ve vztazích, ze kterých postupně vysává veškerou radost. Jak se dostat z bludného kruhu přesvědčení, že nám nezbývá než trpět?

Co vlastně je to neznámé slovo anhedonismus? V prvé řadě je to ryze psychologický a psychiatrický termín, který říká, že anhedonie je porucha emocí, konkrétně nálad. Řadí se mezi takzvané depresivní nálady vedle apatie, bezradnosti, deprese a morózní nálady (mrzutosti). V rámci psychiatrie patří mezi neurobehaviorální symptomy.

Základním předpokladem této poruchy je neschopnost prožívat a navodit si příjemné pocity. Jak nedávno zjistili vědci z Vanderbiltské a Birminghamské univerzity, snoubí se s tím i snížené rozhodovací schopnosti, co se týče „zisků a ztrát“. Anhedonici mají tendenci přeceňovat ztráty, mají tzv. zbytněle předvídací negativní myšlenky („to nemá cenu, stejně to špatně skončí“).

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!