Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Sítěmi se šíří adventní výzva k digitálnímu minimalismu. Už jste se přihlásili?

#SklapniMobil
Duševní zdravíTechnologie
Spolupráce
| 5. 12. 2021 | 991
Sítěmi se šíří adventní výzva k digitálnímu minimalismu. Už jste se přihlásili?
Foto: Leone Venter, Unsplash.com

Čeští i slovenští experti na digitální detox se spolu s influencery zapojili do adventní výzvy značky Samsung. Během čtyřiadvaceti dnů do Vánoc máte možnost zábavnou formou prozkoumat míru své závislosti na technologiích a sociálních sítích a naučit se digitální rovnováze.

Z obrazovek, monitorů a displejů nás bolí za krkem a pálí oči. Internet bojuje o naši pozornost, protože když ji něčemu věnujeme, na druhé straně za to někdo inkasuje peníze. Časté kontrolování telefonu nebo notifikace nás ruší od vykonávané činnosti, následně pak několik minut trvá, než se na práci můžeme zase plně soustředit.

Je prokázáno, že sociální sítě přinášejí pocit méněcennosti, zhoršení nálady, vedou k depresím, někdy dokonce k plánování sebevraždy nebo k sebevraždě dokonané. Zhoršuje se mentální i fyzické zdraví, uživatelé sociálních sítí hodnotí sebe hůře než lidi, které sledují. Na vině je porovnávání se s ostatními.

Můžou být uzavření, neklidní, podráždění, úzkostliví, náladoví, ztrácí zájem o své koníčky, vztahy, jídlo i spánek. Jsou vyčerpaní, nesoustředění a roztěkaní. Zhoršují se jim vztahy, protože dávají přednost těm virtuálním. Klesá efektivita jejich práce, zhoršují se ve škole. Cítí se nesví, cítí neklid, když nemají signál, internet. Cítí vibrace, i když telefon nevibruje, slyší zvonit mobil, i když nezvoní.


Jak uživatelé digitálních technologií hodnotí svoje chování? V galerii si prohlédněte závěry výzkumu pořízeného značkou Samsung.

Další fotky v galerii (3)

Sociální sítě jsou cíleny na naše nejzákladnější potřeby, pudy a chování. Chceme někam patřit, toužíme po přijetí, schválení a sociálním ocenění. Čekání na lajky ale spokojenost nepřináší. Jako lidi se rozvíjíme učením a tvořením. Tvoření jsme ve svém životě nahradili časem na mobilu, to nás však dlouhodobě nenaplňuje, nerozvíjí a frustruje.

Adventní kalendář #SklapniMobil

Samsung

Kampaň na podporu digitálního detoxu letos před Vánoci spouští Samsung. Adventní kalendář zdravého používání mobilu bude obsahovat čtyřiadvacet výzev, které vám můžou pomoct získat kontrolu nad mobilní závislostí. Pokud se do výzvy zapojíte, můžete soutěžit o nový telefon Galaxy Z Flip 3 5G s ohebným displejem. 

Sledujte 24 jednoduchých detox úkolů a zapojte se taky

Návyk se vytvoří za 21 dní

Stejně jako si vybíráme, co jíme, bychom si měli vybírat, čemu budeme věnovat pozornost. Práce na internetu by měla být vědomá. Úplný detox, tedy snaha si mobil nebo sítě „zakázat“, ale nefunguje. Oddalování pokušení způsobuje jen větší chuť a sklouzává k nechtěnému chování. Je třeba jít po příčině. Proč to tak mám, co potřebuji, co mi toto chování dává? Co bych měl a chtěl dělat místo toho?

Protože nás každodenní rozhodování stojí hodně času a především energie, vytváříme si zvyky. Pokud máme zvyk hned po probuzení zkontrolovat telefon, děláme to bezmyšlenkovitě, automaticky, na „autopilota“. Vytvoření návyku trvá cca 21 dní. Zamysleme se nad svými zvyky. Jsou pro nás užitečné? Pokud ne, jak je změníme tak, aby byly?

5 tipů odborníků, jak krotit závislost na mobilu

Společnost Samsung spouští v Česku a na Slovensku pod názvem #SklapniMobil projekt adventního kalendáře zdravého používání mobilu. Projekt pomohli připravit odborníci na digitální závislosti a zdravý životní styl. Jsou mezi nimi Ing. Aneta Baklová, Ph.D, koučka digitálního detoxu, MUDr. Adam Kulhánek, Ph.D., adiktolog a kouč soft skills a PhDr. Marek Madro, Ph.D., psycholog a zakladatel internetové poradny IPčko.sk. Jejich podněty lze stručně shrnout do několika následujících bodů.

Samsung
 1. Zmapujte své chování

Koučka digitálního detoxu Aneta Baklová doporučuje začít u přehledů, které najdeme v nastavení svého smartphonu v sekci Digitální pohoda nebo Čas strávený u obrazovky. Jak dlouhou dobu denně trávím před displejem? Které aplikace mi berou nejvíc času? Dále si můžeme si klást i hlubší otázky, například při jakých činnostech a kdy po mobilu saháme nejčastěji. Jsou příčinou stres, nebo nuda? Lze tyto impulzy využít jinak?

 1. Najděte si v životě přirozené odměny

Při hraní her či nutkavém používání sociálních sítí se v mozku vyplavuje dopamin, hormon, který způsobuje pocity štěstí. Dopamin se ale uvolňuje také po sportu, dobrém jídle, nebo když trávíme čas s lidmi, které máme rádi. „Najděte si ve svém životě přirozené odměny, při kterých můžete na chvíli odložit mobil,“ radí adiktolog Adam Kulhánek.

 1. Stanovte si časový rámec

„Předejít online závislosti můžete tím, že si nastavíte jasný časový rámec, jak dlouho a k čemu budete internet a technologie v daný den používat,“ říká Adam Kulhánek. Aneta Baklová dodává, že to lze ve většině smartphonů snadno nastavit s pomocí časových limitů pro jednotlivé aplikace.

 1. Dělejte si pauzy

„Hlavním projevem online závislosti je tzn. salience. Stav, kdy telefon, hra nebo sociální sítě uživatele naprosto pohltí, až zapomene na čas,“ pokračuje Adam Kulhánek. Rychlým řešením je dát si při online zábavě krátkou pauzu. Stav pohlcení se tím ihned přeruší.

Když aplikace pomáhají

Samsung

I když řešíme, jak vyřešit nadbytek aplikací soupeřících o vaši pozornost, některé z nich vám mohou i k lepšímu soustředění a klidu pomoci:

Monitoring spánku: Sleep Cycle
Blokace modrého světla: Blue Light Filter - Night Mode
Práce bez vyrušení: Minimalist Pomodoro TimerFreedomForest - Focus Timer for Productivity
Meditace: Headspace: Meditation & Sleep
Ukládání článků na později: Pocket: Save. Read. Grow.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze