Novoroční předsevzetí by nemělo být „zhubnout“, ale najít udržitelný zdravý životní styl

Gastronomie
Spolupráce
Výživa
Zdraví
Spolupráce
| 13. 12. 2021 | 1 komentář | 8 872
Novoroční předsevzetí by nemělo být „zhubnout“, ale najít udržitelný zdravý životní styl
Foto: Jana Platilová

Patříte k lidem, co si na Nový rok slibují, že od teď budou žít zdravěji? Začnou cvičit, budou lépe jíst a zhubnou kilo nebo pět? Čím přísněji na sebe „nastoupíte“, tím menší máte šanci, že svého cíle dosáhnete. Změna životního stylu musí přijít v rozumném tempu a udržitelně.

Už samo slovo „dieta“ v mnohých vyvolává pocit, že člověk se musí vzdát všeho, co má rád. Specialistka na výživu Jana Platilová z Českých Budějovic tenhle mýtus svým klientům vysvětluje velmi často. Ke změně životního stylu vede jediná cesta – ta, která je pro vás, bez zbytečných zákazů a omezování. Vyhledávají ji lidé, kteří se chtějí dostat na svou ideální váhu, a často mají za sebou neúspěšná období omezování, které nepřineslo ani výsledky, ani radost ze života.

Ing. Jana Platilová se věnuje výživovému poradenství již 20 let. V Českých Budějovicích vede redukční kurzy a výživové poradenství a pro své klienty vymyslela speciální proteinový chléb. V centru duševního a tělesného zdraví Labyrint se zabývá  poruchami příjmu potravy a stará se o klienty, kteří přibrali po různých lécích. Ve spolupráci s lékaři se zaměřuje na speciální bezlepkové, bezlaktózové, histaminové jídelníčky a jídelníčky pro různá autoimunitní onemocnění.

Pro radikální proměnu životního stylu a získání zdravých návyků je nutná psychická podpora a motivace. Jana Platilová poskytuje svým klientům i tuhle péči. Bez ní jsou dlouhodobé snahy ohrožené každým malým klopýtnutím a člověk se snadno vrátí do starých kolejí, pokud nemá pocit, že ho někdo „podrží“. Zejména pro Janiny mužské klienty je psychika někdy velkou překážkou a první krok dělají neochotně. „Mají strach, že to bude peklo, že budou muset trpět hlady a nikdy si nedají své oblíbené jídlo,“ vysvětluje Jana Platilová.  „Když to s nimi citlivě proberu, jsou často velmi překvapení.“

Jana Platilová

Vyladěný k dokonalosti

Jak ví zřejmě každý, kdo se někdy pídil po tom, jaké potraviny omezit, když se snažíme kontrolovat svoji váhu, první většinou odpadne bílé pečivo. Nutričně chudé, zato plné sacharidů. Právě pečivo je ale natolik běžnou součástí jídelníčků většiny Čechů, že vysadit ho úplně může být možná ta nejtěžší výzva. Zatímco v zahraničí, kde jsou různé low-carb výrobky běžně dostupné, je v Česku nabídka velmi chudá. Nabízí se domácí pečení z různých druhů luštěninové mouky nebo psyllia, ale je s tím práce a většinou to dlouho trvá, než si svoji ideální recepturu vyladíte.

Jana Platilová v reakci na stesky klientů, kterým pečivo v životě scházelo, vyvinula proteinový chléb, který funguje jako chutná nízkosacharidová alternativa. Dlouho ladila recept k dokonalosti a vznikl chléb, který „prostě chutná skvěle, a to i několik dní po upečení. Je to takové moje čtvrté dítě, které jsem si vypiplala. Každý si ho může připravit doma rychle a mít tak čerstvý, kdykoli potřebuje.“

Foto: Jana Platilová

Složení proteinového chleba je oproti jiným dostupným směsím na trhu jedinečné. Je velmi vhodný při redukční dietě, ale ocení ho i sportovci, kteří si hlídají, co jí. Kvalita surovin je opravdu vysoká a je to poznat. Směs pro přípravu chleba stačí jen smíchat s vodou a droždím, zamíchat a upéct buď v klasické troubě nebo v domácí pekárně. Dobře chutná, je nadýchaný, plný semínek.

Někdo může namítnout, že je drahý, ale v porovnání s jinými proteinovými chleby jde o pořádný 400g bochník a kvalita surovin je vysoká. Upečete z něj také 10 bagetek či rohlíků, a pokud si porovnáte cenu běžného celozrnného rohlíku, je vidět, že cena není vysoká. Zakoupit ho můžete buď na eshopu nebo v několika málo obchodech se zdravou výživou v Českých Budějovicích. Jana doporučuje při objednávce přes eshop koupit více kusů, které ušetří za dopravu.

Najděte si někoho, kdo vás bude ve vašem rozhodnutí změnit vaše stravovací návyky podporovat. Kamarád, partner, nebo třeba právě výživový poradce. Dostanete jídelníček na míru i psychickou oporu. Chtějte ale napřed vědět, jaké služby nabízejí, co je v ceně a jak se o vás budou starat.

Janin proteinový chléb

 • směs pro domácí přípravu 400 g chleba nebo 10 rohlíků
 • vhodný pro redukční dietu a zdravé stravování
 • vysoký podíl bílkovin a vlákniny
 • snížený obsah sacharidů - 7 g/100g chleba
 • plný lněných a slunečnicových semínek

Více na eshopu: www.janinproteinovychleb.cz

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
  Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
 • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
 • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
 • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 1 komentář

Vstoupit do diskuze