Filmová vakcína pro duši. Přehlídka Be2Can oslavuje ženské tvůrkyně

Festival
FilmSpolupráce
Redakce Heroine
| 4. 10. 2021 | 785
Filmová vakcína pro duši. Přehlídka Be2Can oslavuje ženské tvůrkyně
Tragikomedie Miluj svého robota soutěžila na Berlinale. Foto: Film Europe

Atraktivní přehlídka filmů z festivalů Berlinale, Benátky a Cannes se vrací kin. Be2Can představí od 6. do 12. 10. jedenáct, z toho sedm z nich pod taktovkou žen. Filmový svět je zdravější než kdykoliv před tím.

„Dobrý film je vakcínou pro duši. Be2Can nabízí hned tři – Berlinale, Benátky a Cannes. Filmový svět je zdravější než kdykoli předtím. Důkazem jsou tři ‚A‘ festivaly, z kterých již osmý rok přinášíme do českých a slovenských kin ty nejlepší filmy z hlavních soutěží. Filmy se stále mění, ale mise Be2Can zůstává stejná. I tento rok přineseme divákům koktejl filmů jak od režisérských superstar, tak od úplných nováčků. Pohled filmových autorů a autorek na současný svět bude na Be2Can často mrazivý, jako například ve filmu Nitram, zavřete oči při znepokojujícím vítězi Zlaté palmy Titan, nebo se zasmějete a zamilujete do umělé inteligence ve filmu Miluj svého robota,“ láká na přehlídku filmů kreativní ředitel Dominik Hronec.

Oceněné filmové hostky

Letos na festivalu oslavujeme ženské tvůrkyně. Proto jsme do Prahy pozvali režisérku snímku Miloval jsem svou ženu Ildikó Enyedi. Ta již v minulosti získala srdce diváků i kritiky filmem O těle a duši, který vyhrál Zlatého medvěda a byl nominovaný na Oscara. V Praze bude přítomná 9.–10. 10. a můžete se na ni těšit v kině Lucerna.

Druhým hostem je herečka Maren Eggert. Ta se nám představí ve filmu Miluj svého robota, za který na Berlinale získala Stříbrného medvěda za nejlepší herecký výkon.

Miloval jsem svou ženu filmFoto: Film Europe

Jacob uzavře sázku, že si vezme první ženu, která vejde do kavárny. A v tu chvíli vstoupí Lizzy. To je zápletka filmu Miloval jsem svou ženu.

V hlavní roli ženské režisérky

Zahajovacím filmem Be2Can 2021 se stane snímek francouzské režisérky Julie Ducournau Titan. Jde o film, který přepisuje historii Cannes. Jen podruhé za celou existenci prestižního filmového festivalu získal nejvyšší ocenění – Zlatou palmu – film, který režírovala žena.

Z Cannes přichází také nejnovější film Ildikó Enyedi Miloval jsem svou ženu. Na stříbrná plátna se vrací s historickým romantickým dramatem natočeným podle stejnojmenného románu maďarského spisovatele Milána Füsta.

Ve druhé sekci oficiálního výběru Cannes Un Certain Regard zvítězil film ruské režisérky Kiry Kovalenko Uvolnit pěsti. Snímek vypráví příběh mladé ženy, která se zoufale snaží uniknout z dusivého sevření rodiny v bývalém hornickém městě v Severním Osetsku.

Uvolni pěstiFoto: Film Europe

Uvolnit pěsti je příběh mladé ženy, která se zoufale snaží uniknout z dusivého sevření rodiny v bývalém hornickém městě v Severním Osetsku.

Další zajímavou novinkou z Cannes bude film Začátek. Gruzie jej vybrala také jako adepta na Oscary. Režisérka Dea Kulumbegashvili přináší působivý a intimní debut, jenž se zaměřil na komunitu Svědků Jehovových, kteří jsou v ospalé vesničce napadeni extrémistickou skupinou.

Německá režisérka Maria Schrader je v našich končinách známá především díky minisérii Neortodoxní. Její nejnovější film Miluj svého robota se ocitnul v soutěžní sekci na Berlinale, odkud si odnesl cenu za Nejlepší herecký výkon. Film vypráví tragikomický příběh ženy a humanoidního robota vytvořeného tak, aby své partnerce splnil jakékoli přání.

Sněžit už nikdy nebudeFoto: Film Europe

Sněžit už nikdy nebude je polský film z benátské hlavní soutěže.

Z hlavní soutěže Benátek přinášíme film inspirující polské režisérky Małgorzaty Szumowské Sněžit už nikdy nebude, ve kterém do života uzavřené zámožné komunity vstupuje mysteriózní muž, masér z východu se zvláštním darem. Szumowská se představila již svými předešlými, oceňovanými snímky, jako třeba Tvář nebo Tělo.

Gia Coppola, vnučka legendárního režiséra Francise Forda Coppoly, vstoupila do sekce Horizonty v Benátkách s filmem Mainstream. Ten si bere na paškál současnou antisociální dobu sociálních sítí a pranýřuje chování novodobých influencerů. Ve filmu vystupují herci Andrew Garfield a Maya Hawke.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
    Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
  • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
  • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
  • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze