nové číslo Heroine právě v prodeji

Od holubů až po osobní asistenci. Mladí inovátoři, kteří tvoří lepší svět

11. prosinec 2023

Devět projektů prošlo letošním inkubačním programem Social Impact Award, který pořádá Impact Hub už 12 let. Čtyři z nich však odešly s finálním oceněním a finanční odměnou od poroty či veřejnosti. Seznamte se.

Foto: Impact Hub

Humánně proti přemnoženým holubům

Přemnožení holubi jsou problémem většiny měst v České republice. Často se můžeme setkat s nevzhlednými zábranami proti jejich přistávání na budovách či sítěmi na balkónech. Města se snaží problém řešit, ale často velmi nehumánním způsobem, např. zplynováním holubů zaživa. Michaela Klimšová přišla do programu Social Impact Award s řešením, které nese název MĚSTSKÉ HOLUBNÍKY a klade si za cíl snižovat počty holubů ve městech výstavbou holubníků, ve kterých přirozeně vyhledají svůj domov a jejich vajíčka se vymění za atrapy.Tyto holubníky tak vedou k přirozenému snižování holubí populace.

Pomáhat všem, kteří pomáhají

Tereza Nováková přišla s nápadem na aplikaci, která má za cíl ulehčit život lidem pečujícím 24/7 o své blízké. Čas od času si všichni potřebují zařídit i své osobní věci a po ruce zrovna není nikdo, kdo by mohl zaskočit či vypomoct. Díky aplikaci Asistent na blízku je pro pečující snadné najít a propojit se s dobrovolníky či asistenty, kteří mohou pomoci v případě potřeby. Motivací pro spoustu inovátorů, kteří přichází s řešeními palčivých společenských problémů, je často osobní zkušenost, která je poté žene v rozvoji jejich vlastních podnikatelských idejí s pozitivním dopadem. Stejně tomu bylo i v případě Terezy.

Města, která jsou založena na datech

Tým projektu MEESTO se vrhl na propojování studentů z různých oborů, kteří mohou přispět k lepším městům a životu v nich. Navrhovat města by nemělo být pouze v rukou urbanistů či politiků, ale celé řady odborníků, kteří mohou nabídnout různé perspektivy pro zlepšení života obyvatel. MEESTO zaujalo svou energií a postupem inkubací porotu a získalo její ocenění. Uznání si zasloužil i od předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové, která přislíbila projektu pomoc s propojením na správné lidi ve státní správě.

Veřejnost si vybrala boj proti vyhoření

V hlasování veřejnosti, které každoročně provází inkubační program Social Impact Award, vyhrál v České republice projekt Nevyhasni. Ten se zabývá prevencí vyhoření, a to nejen mladých lidí. Věnuje se osvětové činnosti skrze přednášky, ale také prostřednictvím rozvoje komunitní platformy. Tato veřejně dostupná platforma bude k dispozici všem, kteří si vyhořením budou procházet anebo se budou chtít věnovat jeho prevenci.

Podnikání, které pomáhá společnosti

Program SIA, který spadá do portfolia aktivit Impact Hubu v České republice, se věnuje dlouhodobě podpoře a vzniku nových podnikatelských záměrů, které mají pozitivní dopad na společnost i na jednotlivce. Jeho cílem je, aby podnikání, která z programu vzejdou, byla udržitelná a mohla zlepšovat svět dlouhodobě. Příkladů úspěšných projektů, které fungují na české scéně a prošly programem Social Impact Award, je nespočet. Patří mezi ně například Rekola, Knihovna věcí v Praze, Czechitas, Indiánky, Nekrachni a desítky dalších.

A jak hodnotí uplynulých třináct let podpory společensky prospěšného podnikání CEO Impact Hubu Petr Vondruš: „Společensky prospěšné podnikání a jeho rozvoj je klíčovou součástí DNA Impact Hubu. Za 13 let našeho fungování nám podpůrnými programy prošly desítky mladých zakladatelů. S velkou hrdostí se tak hlásíme k tomu, že jsme podpořili rozjezd projektů, které teď součtem dosahují obratů stovek milionů korun ročně, přinášejí užitek a zlepšují tak život tisícům Čechů a Češek každý den.“

Popup se zavře za 8s