Jejich psaní pomohlo (či stále pomáhá) změnit postavení žen ve společnosti. Nechte si od nás poradit tipy na knížky autorek, které boří zažité pořádky. Zásadní feministická díla, která stojí za to číst, vybraly a okomentovaly Marie Mrvová a Lucie Königsmarková z organizace Gender Studies.
Mary Wollstonecraft (1791)
Britská spisovatelka Mary Wollstonecraft je nazývána pramatkou boje za volební právo žen. Ve své knize Obhajoba ženských práv, která je jedním z prvních děl feministické filozofie, upozorňuje, že ženy jsou do svých sociálních rolí tlačeny společenským očekáváním, tradicemi a výchovou. Apeluje na rovný přístup ke vzdělávání a zrovnoprávnění žen a mužů. Ačkoliv bylo dílo Wollstonecraft poměrně pozitivně přijato v rámci intelektuálních kruhů, konzervativním kritikům se jej podařilo na dlouhou dobu zdiskreditovat kvůli společenským „skandálům“, které Mary pronásledovaly – nemanželský poměr a dítě, sebevražda dcery.
Louisa May Alcott (1868)
Román Malé ženy, založený na autorčiných zkušenostech z dětství a dospívání, rozhodně patří do každé knihovničky. Alcott ve své knize poukazuje na sociální nerovnosti a kritizuje očekávání společnosti, že jediným smyslem života ženy je vdát se. Pro svou čtivost, bezprostřednost a výmluvný popis ženské zkušenosti se kniha stala okamžitě hitem a nabídla dobovým čtenářkám alternativy k tradičním vzorům ženství. Později se dočkala dokonce sedmi filmových adaptací.
Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!