Spisovatelka, modelka i prostitutka. Dokument Pátrání po Evě zkoumá ženskou identitu

3 014 | | 23. 5. 2020 | Mediální partnerství

Eva je tulačka, bloggerka, lesba, prostitutka, spisovatelka, panna, žena v domácnosti, modelka, narkomanka, dcera, anarchistka… Autorský dokument Pátrání po Evě německé režisérky Pii Hellenthal měl být portrétem jedné ženy, stal se ale mnohovrstevnatou esejí o ženské identitě.

DAFilms CZ - Z filmu Pátrání po Evě

 „Můžete předstírat, že jste, čímkoli chcete,“ zní motto hlavní hrdinky filmu Pátrání po Evě. Eva Collé (což není její pravé jméno) je liberálně smýšlející pětadvacetiletá Italka, která žije v Berlíně. Je feministka, intelektuálka a živí se mimo jiné jako prostitutka a občasná modelka. Žádná z charakteristik jejího alternativního života ale není přesná, žádná ji nevystihuje kompletně.

Soukromí je staromódní

Eva považuje soukromí za zastaralý koncept a díky sociálním sítím, jejichž prostřednictvím se permanentně prezentuje, vystupují do popředí zejména ty z jejích identit, jimiž se vymezuje vůči většinové společnosti: naprostá otevřenost v předvádění vlastní tělesnosti a sexuality anebo v užívání narkotik.

„Když jsem Evu viděla poprvé, nebyla jsem si jistá, zda o ní chceme natočit film,“ říká režisérka Pia Hellenthal v rozhovoru pro filmfestivaltoday.com. „Viděli jsme se asi třikrát, pročetla jsem její blog a trvalo mi celý rok, než jsem si uvědomila, že to nebude film pouze o Evině životě, ale mnohem víc,“ dodává. Eva ve filmu funguje jako plátno, na které si divák může promítnout sebe sama. „Začnete sice mluvit o Evě, ale brzy zjistíte, že mluvíte o sobě. O svém těle, o prožívání vlastního ženství,“ popisuje režisérka.

Eva ve filmu ukazuje všechno. Ve svém nevázaném životním stylu, který permanentně promítá do virtuality, je zcela upřímná a otevřená. Je to její život. „Svůj život jsem začala sdílet online, když mi bylo patnáct. Měla jsem kolem sebe jen samé kluky a necítila se jako holka. Potřebovala jsem najít někoho, kdo se cítí podobně,“ přibližuje Eva svoje nesnadné dospívání v malém italském městečku. Ve svém blogu pak stejná témata – sexualitu, gender, ale třeba i sexuální násilí – otevírala už dávno před realizací filmu.

Projekce i online diskuse

Film získal speciální uznání na dánském festivalu CPH:DOX, byl uveden i na Berlinale, na kanadském HOT DOCS či Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. „Provokativní, bezostyšný, hypnotický a strhující dokument, který přibližuje jednu generaci žen,“ hodnotí film kritika.

Pátrání po Evě (Searching Eva) uvede v pondělí 25. května pražské kino Světozor, film pak bude celý týden až do 31. května ke zhlédnutí na portálu Dafilms.cz. Promítání doprovodí ve spolupráci s Inspiračním fórem MFDF Ji.hlava 27. května online tematická diskuse s aktivistkou Johannou Nejedlovou, která se v organizaci Konsent věnuje prevenci znásilnění a sexuálního obtěžování, a za svou práci loni získala cenu Women of Europe za aktivismus. Moderátorem bude hudebník a filmař Šimon Holý.

Pátrání po Evě

Dokumentární film, 2019
85 minut

Režie: Pia Hellenthal
Scénář: Giorgia Malatrasi, Pia Hellenthal
Kamera: Janis Mazuch
Hrají: Eva Collé, Pietro Zambello

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • K ČEMU JE FEMINISMUS V ROCE 2020 Feministky nejsou neukojené sufražetky ani hrozba pro tradiční rodinu. Jsou to ženy jako my... Jako vy. Pátráme po kořenech českého feminismu a předkládáme desatero skutečných problémů, kterým ženy dnes dennodenně čelí.
  • SVOBODNÁ KAMILA ZLATUŠKOVÁ Nejlíp ze všeho ji vystihuje věta: „Žádní pi*usové mi nebudou bránit žít život tak, jak já chci.” Ředitelka festivalu Serial Killer, pedagožka, dramaturgyně, producentka, feministka, aktivistka, manželka, matka dvou synů. Právě zakládá soukromou vysokou školu televizní školu, dokončuje knihu o Čestmíru Kopeckém a připravuje seriál o skladatelce Vítězslavě Kaprálové.
  • LÁSKA NA PRVNÍ SWIPE Michelle Losekoot pro Heroine popisuje, jak se díky Tinderu můžeme seznámit snadno a rychle. Mezi ,hot or not’ se rozhodujeme ve zlomku vteřiny, nepřipravuje nás ale tahle rychlost nakonec o čas?
  • PŘÍLOHA SUSTAINABLE Příloha Sustainable je vytištěná ekologickou barvou, použitou v Česku vůbec poprvé. Představujeme značky, které si udržitelnost kladou za jeden ze svých hlavních cílů. Vysvětlujeme, v čem spočívá tzv. greenwashing. Sledujeme stoupající zájem o secondhandy. A především se zajímáme o to, jak žít a podle čeho se rozhodovat, když chceme planetě pomoct i my.
  • DOKUD NÁS SMRT NEROZDĚLÍ Slibujeme si lásku a podporu v dobrém i zlém. Když ale na společné soužití dopadne stín nemoci, začíná zápas nejen o přežití, ale i o to, zda svůj slib dokážeme dodržet. Život s nemocí je jedno velké tabu, o kterém se málokdy veřejně mluví. Výjimkou byla Bára Rektorová a její partner Vilém Rubeš, kteří o rakovině mozku komunikovali na sociálních sítích. Vilém Rubeš pro Heroine napsal vzpomínku.

...a mnohem víc. Předplaťte si Heroine ještě dnes!

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze

Naše další projekty

Peníze

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

Sestřelí výsledky prezidentských voleb v USA finanční trhy? Který z kandidátů je pro světovou ekonomiku přijatelnější? A kdo má větší šanci...

Peníze

Škube vás dodavatel energií? Nebuďte za kavku

Náklady na život rostou, inflace se pohybuje kolem tří procent. Výdaje se dají snížit třeba přechodem k levnějšímu dodavateli energií. Jak...

Finmag

Jestli na vás udělali švindl, suďte se i o prkotinu. Pro obecné dobro

Někdy spadnou Windows, někdy Boeing – a někdy selhává právní stát. S nedokonalostí práva se musíme smířit stejně jako s hrozbou infarktu,...

Finmag

Právo je sebenaplňující proroctví

Právo zjednodušit nejde, jeho složitost vyplývá ze složitosti společnosti. Potřebujeme je ale užívat statečněji, důsledněji a lidštěji,...