konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Porodem vchod! #5 Příprava k porodu

26. duben 2019
14 504

Porodní asistentka Alžběta Samková a záchranář Vít Samek se střídají v psaní o situacích, kdy jde o zdraví a někdy i o život. Výhodou je, že v tomhle případě obvykle na konci obdržíte dítě.

Jsem těhotná! Po této myšlence obvykle následuje řada dalších. Jaké, to záleží na situaci. Většinu z nás napadne i to, že je-li dítě uvnitř, pak bude muset i ven. Tímto zjištěním začíná předlouhá fáze, které můžeme říkat příprava na porod.

Ženy se odjakživa připravovaly tím, že si o porodu povídaly. Předávaly jsme si zkušenosti z generace na generaci, zasvěcovaly se. Vznikaly i různé pověry, například hrabe-li těhotná před porodem listí, pak budou její porodní bolesti lehčí. Možná proto se radívá ještě dnes, aby těhotná před porodem vytírala, obzvlášť pokud přenáší.

Totalita, kromě všeho ostatního, vzala lidem svobodu i při porodu. Proto naše matky a babičky, které rodily v té době, mají většinou zkušenosti špatné, leckdy spíše děsivé. Nedošlo k dobrému generačnímu předání, a i proto je dnes tolik předporodních kurzů. I proto se dnešní ženy připravují na své mateřství tak, že jejich matky často jen kroutí hlavou a nechápou...

Smyslem psychické přípravy na porod by mělo být pochopení všeho, co se s ženiným tělem bude při porodu dít a jaký to má účel, seznámení s možnostmi, které jí dnešní porodnictví nabízí.

Máte štěstí, že jsem odborník

Běžná příprava probíhá formou předporodních kurzů. Jsou skupinové nebo individuální, v porodnicích i při mateřských centrech, radit se lze i s porodní asistentkou nebo dulou. Vybere si každý, ale vybírat by měl pečlivě.

V mateřských centrech najdete kurzy kvalitní a přínosné, ale občas i poradny „odborníků“, kteří viděli pár porodů, někdy jen svůj vlastní (nebo ani ten ne), a přesto přesně vědí, jak se na porod nastavit, jak ho nechat proběhnout harmonicky a v souladu s přírodou za každou cenu.

Žena, které se blíží porod, je ve velmi zvláštním stavu. Kdysi se říkávalo, že každá těhotná nosí smrt za pasem.

Tu cenu budete platit vy, milé ženy. Mnohokrát jsem, bohužel, pečovala o ty, které byly připraveny na krásný přirozený porod a nepřipustily si, že by to mohlo být i jinak. Kromě bolestí bojovaly i s pocity zklamání či selhání.

Hledejte takové kurzy, kde přednášejí mají rozsáhlou zkušenost nejen s porody, ale i s realitou českého porodnictví. Ideální je, když najdete někoho, kdo má zkušenosti s vámi vybraným místem porodu. Jde-li o porodnici, je tato zkušenost pro Vás velmi cenná. Jde-li o domácí prostředí, pak je dostatečná zkušenost naprostou nezbytností.

Vít Samek

Záchranář radí, co dělat, když teče krev, když to s někým sekne. Jak na masáž srdce, co dělat při mrtvičce. Aby první pomoc nebyla poslední:

Alžběta Samková

Porodní asistentka radí, jak se nebát. Jak prožít těhotenství v klidu a nenechat se rozhodit v těžké hodince. K čemu je porodní plán a kdy se vůbec do porodnice vydat. 

Dál si dávejte pozor, abyste se na kurzu netísnily s dalšími deseti páry. Před tolika lidmi se ženy často nezeptají na to, co by chtěly opravdu vědět. Tenhle problém odpadá, pokud zvolíte individuální péči porodní asistentky, nebo duly. I muži jsou během takové přípravy daleko otevřenější a komunikativnější.

Já to nechci slyšet

Jak roste vaše břicho, roste i počet lidí, kteří mají potřebu Vám radit. Známí, rodina i další dobré duše, a i my zdravotníci, bychom měli dobře zvážit, jak mluvíme se ženou, která čeká dítě. Často ani netušíme, co svou poznámkou nebo příběhem můžeme způsobit.

Zastavte nás, milé matky, zastavte nás všechny. Stačí úsměv: „Nezlobte se, ale tohle fakt slyšet nepotřebuju, pojďme dál…“ Lepší, než si to vyslechnout a pak tři noci nespat. Když už si ale něco vyslechnete a trápí vás to, pak najděte odborníka, který vám s tím pomůže.

Žena, které se blíží porod, je ve velmi zvláštním stavu. Kdysi se říkávalo, že každá těhotná nosí smrt za pasem. Máme moderní medicínu, máme toho mnoho na pomoc, aby se tato pověra stala v pravdě historickou. Ale porod je a vždycky bude hranicí života a smrti. Každá z nás to tuší ve svém nitru, každá z nás se přirozeně bojí.

Tělo vás v tom nenechá

Na přípravu k porodu nikdy nejsme samy. Každá z nás má na pomoc matku. Ne svoji, ne moji, ale matku přírodu. A od ní dostaneme úhledný porodní balíček plný skvělých hormonálních koktejlů pro období těhotenství, porodu i šestinedělí.

Některé způsoby tělesné přípravy ale máme ve svých rukou. První možností, kterou ve své praxi jednoznačně doporučuji, je cvičení gravidjógy. Naučíte se uvolnit tělo, pracovat se svými sval, dýchat. Hledejte malé skupiny, kde se vám může lektor individuálně věnovat.

Spermie obsahují prostaglandiny čili hormony napomáhající dozrávání porodních cest. Ženy, které jsou milovány doslova a do písmene, často rodí lehce, vznešeně, s úsměvem.

Ráda doporučuji plavání. Mnoho žen plavání během těhotenství vynechává, protože mají obavu z toho, aby „něco nechytly“. Odborně řečeno: mají obavy z vaginální infekce. A není se co divit – infekce je nejčastějším důvodem předčasných porodů. Přesto je škoda, že tolik těhotných vodu vynechává.

Rozhodnete-li se plavání použít jako součást přípravy k porodu, může Vám přinést jak uvolnění, tak zlepšení kondice. Obojí se velmi hodí. Zároveň se ve vodě velmi dobře navazují kontakty s nenarozenými mláďaty.

Léto a infekce

Tekoucí nebo mořská voda je bezpečnější než bazény, ale obecně platí: přemýšlejte, do jaké společné vody lezete. Jako prevence může posloužit „špunt“, tampon nasáknutý trochou olivového oleje s pár kapkami oleje z čajovníku.

Důležité upozornění! Pokud během těhotenství řešíte vaginální infekci, koupání – a to i ve vaně! – vynechte.

Třetím a nejpříjemnějším způsobem přípravy je láska a sex. Tím nemyslím jen pohlavní stykování, ale i mazlení, hlazení, líbání... Plnění potřeb ženy, její rozmazlování, dopřání odpočinku, společné budování hnízda. Láska ve všech možných podobách. To vše ženu uvolní jak na těle, tak na duchu.

Spermie obsahují prostaglandiny čili hormony napomáhající dozrávání porodních cest. Ženy, které jsou milovány doslova a do písmene, často rodí lehce, vznešeně, s úsměvem. Láskou a sexem prokrvená a uvolněná pánev znamená pro dítě snazší cestu. 

Nezapomeňte nicméně, že každý způsob tělesné přípravy je dobré nejdřív probrat s někým, kdo o vás v těhotenství pečuje, tedy lékařem či porodní asistentkou.

Budeš mě držet za ruku?

Doprovodem k porodu mohou být otcové, jiní příbuzní, duly či porodní asistentky. Ti všichni budou velmi ovlivňovat průběh porodu. Snad nejčastěji dnes ženy k porodům doprovázejí jejich partneři. Není to vůbec jednoduchá role, kterou naši muži berou na svá bedra.

Zvažte dobře, jestli váš muž (matka, sestra, teta, kamarádka) je ten, který bez ohledu na sebe dokáže udržet při porodu atmosféru bezpečí a jistoty. Přes všechen stres a emoce, které ho tam mohou čekat. Pomůže Vám soustředit se pouze na sebe a na své dítě? Dokáže Vás podpořit? Pak může velmi pomoci.

Pokud tomu tak není, rozhodně to není jeho chyba! Ale stejně rozhodně ho nechte za dveřmi porodního pokoje. Bude-li přítomen, pak může jedním z důvodů, proč se porod zkomplikuje. Hlavní role otce (babičky, tety, pratety, "tety"…) spočívá v něčem jiném než v přítomnosti u porodu.

Vy, kteří přece jen doprovázet budete, pojďte podpořit ženu v jejich potřebách a komunikovat s námi zdravotníky. Nechoďte tam, prosím, bojovat, nebo vyžadovat svá práva. V systému, který nefunguje dobře, jsme na tom často stejně jako vy. Ani naše práva nejsou dodržována. Pojďme hledat společnou cestu. Zájem máme všichni stejný.

Těhotenská maturita

Příprava k porodu by se dala přirovnat k přípravě na maturitu. Nevíte, jak bude porod probíhat, stejně jako (většinou) nevíte, jakou otázku si vytáhnete. Čím lépe posloucháte své tělo, instinkty a znáte své možnosti, tím spíše se vám porodní zážitek povede. Čím víc toho umíte, tím pravděpodobněji se trefíte při výběru otázek.

Smyslem přípravy na porod by mělo být to, aby matka byla schopná co nejvíce otevřít dveře dítěti, které přichází.

Potřebujete i trochu toho štěstí. Někdy rozhodne souhra náhod (nebo nálada zkoušejícího). Stejně jako při porodech mnohdy hrají roli úplně nečekané maličkosti. Např. sousedka na vedlejším porodním lůžku, únava zdravotnického personálu nebo nepřítomnost toho, s kým jste se domluvily…

Ale víte co? Když je pak maturita za Vámi, je to skvělé. Stejné je to i s porodem. A když matura nedopadne, máte možnost si ji opravit. Stejně jako porod. Opravdu!

Neříkám, že máte projít dalším porodem, abyste zahojila první porod. To nebývá dobrá léčba. I s nedobrým porodním zážitkem ale můžete pracovat, srovnat se, vyrovnat. A tím ho vlastně opravit.

Jsem přesvědčená, že chcete-li se dobře připravit na svůj porod, je velmi důležité, aby tato příprava na probíhala s těmi, kteří znají vás a vaše těhotenství, a kromě toho mají i reálnou zkušenost s porody jako takovými.

Smyslem přípravy na porod by mělo být to, aby matka byla schopná co nejvíce otevřít dveře dítěti, které přichází.

Věřte sobě… a svým dětem.

Popup se zavře za 8s