Vít Samek Na vlastní otvor: Stomatologie

Na vlastní otvor
Vít Samek
| 4. 12. 2019 | 15 komentářů | 19 381
Vít Samek Na vlastní otvor: Stomatologie

Zuby – pohroma huby. A podle mě i evoluční záhada. Kazí se, bolí, a dásně, to ať se na mě nikdo nezlobí, dásně šly taky naprojektovat lépe.

A proto je tu zubař, po patologovi asi nejméně oblíbený lékař. A přitom, jak jsem ověřil na vlastní otvor, ve dvacátém prvním století už pro to věru není důvod. Chodit na preventivní prohlídky k zubaři je vynikající nápad. Pokud to dělat nebudete – dopadnete jako já: Osm kazů. Vrtání a oprava jednoho trvala snad půl hodiny, běda mi!

Pokud bych byl býval chodil na prevenci jednou za rok, jak se doporučuje, nebo dokonce dvakrát za rok, což hradí pojišťovna, objevil by stomatolog ony kazy jaksi ve stádiu pokusu, nepotřeboval bych analgézii a celý příběh by byl na pět minut. Na druhou stranu bychom neměli moc co točit.

U zubaře jsem nebyl snad deset let, a tak jsem byl z některých věcí vyveden z míry. Například už nejsou potřeba ty nástroje, jež zubaři dříve používali k vyděšení pacientů v čekárně a které zněly jako zmatená stíhačka kombinovaná s cirkulárkou. Mám na mysli vrtačky. Respektive potřeba jsou samozřejmě stále, jen už nevyváří ten strašlivý zvuk.

Dále jsem byl mile překvapen analgézií. Injekci do dásně jsem dostal poprvé v životě a dost mě zarazilo, že aplikace prakticky vůbec nebolí. Ten pocit zdřevěnělé poloviny úst je nepopsatelně legrační. Ač se na mě pan doktor vyřádil, zodpovědně prohlašuji, že jsem bolest necítil ani chvíli, což je snad nejlepší zjištění celého pořadu. Návštěva zubaře přestala bolet, přátelé, takže hybaj na prevenci!

Až půjdu k zubaři příště, nejen že si znovu důkladně vyčistím chrup, ale pro jistotu budu i chvíli lačnit, protože když mi lékař vyndával z mezizubních prostorů kousky burgeru, cítil jsem se poněkud trapně. Stomatolog mě sice ujistil, že žádná návštěva již nemusí bolet, ale když jsme později zvažovali, zda jeden ten zkaženej zoubek nevyškubneme (a režisér Jakub Klingohr hlasoval samozřejmě pro), s díky jsem odmítl. Extrakce s dovolením rád přenechám odvážnějším. Najděte si zubaře, který není sadista, a choďte k němu i na preventivní prohlídky, jinak vězte, že dopadnete jako já. Což bude stát dost peněz a času.

Příštím dílem končíme. Ještě zbývá jeden neprobádaný otvor, řekněme spíše otvůrek. Díl, při kterém jsem málem vyletěl z kůže. Díl, který jsem přežil, což je maximem možného. Díl, v kterém Jakub Klingohr mimo záběr hlásí, že „Já jsem hele úplně v pohodě“, na což mu odpovídám se slzami v očích „Já teda v pohodě nejsem, kdyby to někoho zajímalo!“ Jenomže to nikoho nezajímalo. Třeba to bude zajímat vás.

Seriál o otvorech

Vít Samek

Bojíte se doktorů a jejich aparátů? Vít Samek je přesvědčený, že vás toho strachu zbaví. V sérii videí projde nejběžnější vyšetření, na všecko se vyptá, abyste vy už nemuseli, a hlavně: všecko vyzkouší. Na vlastní otvor. (A pár vypůjčených.)

Na vlastní otvor: gastroskopie
Na vlastní otvor: bronchoskopie
Na vlastní otvor: gynekologie
Na vlastní otvor: kolonoskopie
Na vlastní otvor: mamografie
Na vlastní otvor: ergometrie
Na vlastní otvor: zubař
Na vlastní otvor: urologie

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Moje Heroine 2021 Potřebujeme si připomenout, že svět nakonec může být báječné místo k životu. Představujeme osm inspirativních a obdivuhodných žen, jejichž jména do výzvy Moje Heroine nominovali čtenářky a čtenáři. Jasmína Houdek, Elena Gorolová, Alena Jančíková, Barush Maush, Zuzana Vránová, Eliška Kodyšová, Klára Laurenčíková, Adéla Horáková. Osm příběhů, které vám vrátí naději.
  • Děti vám to vysvětlí Existuje vůbec někdo, kdo se těší na září? Na obligátní téma „back to school“ jsme se podívali ze všech stran. Proč české školství nevzkvétá? A pomohlo by mít v učitelském sboru víc mužů? Své k tomu řekli i teenageři: rozsáhlou sondu mezi svými vrstevníky provedla čtrnáctiletá Marika, čerstvá maturantka Ester se zase ptá, proč ve školách víc nemluvíme o menstruaci i tělesnosti obecně.
  • Rozkoš pro vaše uši Prozkoumali jsme nový žhavý trend – audioporno. Z jakých důvodů přitahuje především ženy a co je na něm tak zvláštního? Vše, co chcete vědět, než se ponoříte do světa zvukové rozkoše. Nestyďte se poslouchat!
  • Hrdinky našich dcer Princezny trpně čekající na své rytíře jsou definitivně out. Je čas na nové hrdinky. Co tedy s dětmi číst? Možností je dnes dost, a zvlášť s knihami o slavných českých ženách se v posledních letech roztrhl pytel. Nad tímto fenoménem se kriticky zamýšlí Gabriel Pleska. Kterou z nich by doporučil?

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 15 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Miriam | 5. 12. 2019 14:47

Kdyby to tak vypadalo u každého zubaře, jak to vypadalo tady, tak by to bylo dobré, ale skutečnost je úplně jiná. Dcera 1 kaz a hodinu na křesle a cena 1000 až 2500. Nedostatek zubařů je pro normální klienty problém sehnat. Vlastní zkušenost.

+12
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Janka | 4. 12. 2019 19:35

Že by nosánek příště ?

-1
Reagovat