E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

No make-up make-up aneb Jak se nalíčit na rande, které se může protáhnout do rána. Čas na sebe #9

18. srpen 2023

Známe to z romantických filmů: svůdný make-up na večerní rande bývá většinou výraznější, často s tmavými kouřovkami nebo červenou pusou. V realitě ovšem řešíme zcela prozaičtější věci – při večeři bude rtěnka na překážku, a dojde-li na žhavou chvilku, nepoběžíme do koupelny důkladně se odlíčit. Existuje řešení, abychom se cítily dobře, a zároveň neriskovaly ranní oči jako panda? Odpověď přináší trend zvaný no make-up make-up!

Vytvořit neviditelný přirozený make-up může být opravdu oříšek, ale s našimi tipy to zvládneteFoto: Gabriela Knížková/Midjourney

Tento trend vládne beauty světu už dlouho a dominuje především editorial nebo fashion focením, kdy (už tak dokonalá) modelka dostává opravdu lehký make-up a na fotkách pak vypadá zcela nenalíčeně.

Foto: Jana Plavec

Co najdete v nové Heroine

 • Proč se ženské zdravotní obtíže často zlehčují a zanedbávají
 • Fatima Rahimi je nová Moje Heroine
 • Jak na to, aby AI dětem ve škole pomáhala
Chci nové číslo

Vytvořit neviditelný přirozený look může být ale opravdu oříšek, obzvlášť pokud jsme obyčejné ženy s nedokonalostmi, navíc zvyklé na výraznější make-up v běžných situacích. Pojďme se tomu „líčení do postele“ podívat na kloub.

V první řadě je důležité znát svou tvář a stanovit si priority. Máte-li v plánu zvýraznit oči, rty mohou zůstat pouze hydratované balzámem, pokud naopak sáhnete po lip tintu nebo lehce poťupkáte rty rtěnkou, pak bych oči klidně nechala i bez řasenky. Určitě bych nedělala kompromisy s pletí, případné nedokonalosti doporučuji pomocí jemných triků zmírnit. Důležité je cítit se ve své kůži dobře.

Přirozený make-up totiž bude stát a padat se stavem pleti. Doporučuji ji tedy určitě lehce sjednotit (například samozabarvovacím BB krémem nebo jakýmkoli produktem s lehkým krytím) a zmatnit jen vyloženě lesklá místa (nejčastěji kolem nosu a mezi obočím). Rozhodně pořádně vyčešte a zafixujte obočí, protože tato maličkost okamžitě dodá tváři upravený vzhled.

Pár základních tipů

 • Zásadní produkt je tvářenka. Pro přirozenější efekt je lepší zvolit krémovou, počítejte však s kratší výdrží (což při líčení na rande nevadí, buď vám růž do tváře vžene váš vyvolený/á, nebo půjdete dřív domů). U tvářenky bude velmi důležité místo nanesení, to volíme podle tvaru obličeje. Ženy s oválným tvarem mohou nanést zdravíčko opravdu vysoko na lícní kosti směrem ke spánkům, nanesení blíže k nosu pod oči zas přidá žádoucí objem hubeným či zralejším tvářím. Barvu zdravíčka v tomto případě budeme volit co nejpřirozenější danému odstínu pleti. V případě no make-up looku nehledáme přílišný kontrast, cílem je vypadat zkrátka přirozeně a zdravě.
 • Nenápadným tipem pro zvýraznění oka i bez řasenky je tmavohnědá linka umístěná mezi horní řasy a těsně pod ně, tedy na část víčka, která se už skoro dotýká oka. Natočte řasy kleštičkami, tím budou vypadat výraznější a hustší bez rizika rozmazané řasenky později na polštáři.
 • Co se týče rtů, vybírejte produkty v odstínu nude. Dají se zakoupit v několika texturách (od klasické rtěnky přes neslíbatelnou až po lehký pudrový tint) a sluší téměř všem. Také ale dobře poslouží lehce zabarvený balzám na rty nebo nepříliš lepivý lesk. Myslete však i na svůj protějšek, ne každý se chce po polibku třpytit jako zlatá rybka.
 • Dalším tipem pro celkově dobře vypadající zdravý look je použití bronzeru a/nebo tvářenky a highlighteru také na oční víčka. Pro lidské oko totiž působí celkově harmonicky, vyskytuje-li se stejná barva v různých intenzitách na několika místech v obličeji. Stejný trik funguje se rtěnkou, poťupkanou prsty na rty, tváře i víčka.

Internet je plný návodů na no make-up look a každý z nich bude úplně jiný. Při troše pátrání najdete to, co bude vyhovovat vaší pleti i přirozenosti a v čem se při odchodu na rande budete cítit svá a sebevědomá. Pak už si nějakými myšlenkami na rozmazané řasy nebudete kazit to, o co jde při takové příležitosti především.

Mohlo by vás také zajímat

Aktuální číslo

 • Kulturní války režisérky Barbary Herz
 • Může být matka dobrý „vědec“?
 • Jak vychovat odolné děti
 • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s