E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Pátek! Čas se namazat aneb pravidelné kosmetické okénko. #1: Vše, co potřebujete vědět o retinolu

23. červen 2023

Léto přináší specifické kosmetické výzvy. Odhalujeme víc kůže než obvykle, ale i vlasy a nehty dostávají na slunci, v písku a ve vodě zabrat. Když líčení, tak lehké, vůně svěží, a jestli si někdy udělat pedikúru, tak teď. Abyste nemuseli tápat, otevíráme pro vás kosmetickou poradnu. Ptejte se nás na cokoli a my pro vás vypátráme fundované odpovědi. Využijte formulář na konci článku nebo pište na redakční email [email protected].

Zajímá vás cokoliv, co se týká wellness a péče o vaše tělo? Využijte novou letní poradnu Heroine.Foto: Gabriela Knížková/Midjourney

Používám retinol na obličej. Má smysl ho používat i na tělo?

Stručně řečeno – ano. Skutečná odpověď je samozřejmě komplexnější. Pojďme si nejdřív ujasnit, co to retinol je a co umí. Pak dojdeme k tomu, zda jeho účinky oceníme i jinde než na tváři. Potřebujeme si ale taky definovat, co je vlastně „obličej“. Podle kosmetiček se tam totiž počítá pokožka od vlasové linie až po žlábek mezi prsy, tedy vše včetně uší a dekoltu.

Foto: Midjourney

Obličej plný akné, vrásek a chybějící úsměv. Kazí nám AI smysl pro krásu a v čem nás diskriminuje?

Krása

Deriváty vitamínu A, které se používají v kosmetice, se obecně nazývají retinoidy. Patří sem kyselina retinová (má nejsilnější koncentraci, je dostupná pouze na předpis), retinaldehyd nebo retinal (je šetrnější k pleti, přináší rychlejší výsledky), retinol (z retinoidů nejznámější) a retinyl palmitát (slabší forma vhodná pro citlivou pleť nebo začátečníky a začátečnice). Retinoidy si zamiluje skoro každý – poradí si jak s vráskami, tak s jizvami po akné či pigmentovými skvrnami, zmenšují póry, vyhlazují texturu pleti a sjednocují její barevný tón. To chceme! Abychom slibovaných výsledků dosáhli, potřebujeme ale o jejich použití vědět několik základních věcí.

Čtyři pravdy o retinoidech

  • Za prvé: retinoidy jsou velmi nestabilní, ideálně tedy potřebují mít neprůhledný obal a balení s pumpičkou, aby se k látce nedostával vzduch. Retinol rovněž nespolupracuje se všemi ostatními látkami, proto vyrobit opravdu účinné retinoidové sérum je pro výrobce trochu oříšek. Obal a způsob stabilizace aktivní látky by měly při výběru produktu hrát zásadní roli, ať už jej plánujeme použít na kteroukoli část těla.
  • Retinoidy zrychlují metabolismus pleti, což může v začátcích způsobit šupinatění nebo dočasně vyšší výskyt nových pupínků, obzvlášť u aknózní nebo suché pleti. Pleť si na retinoidy musí zvyknout, pokud jí ale dáte dostatek času, výsledky budou stát za to.
Retinoidy si zamiluje skoro každý – poradí si jak s vráskami, tak s jizvami po akné a pleť vyhlazují.Foto: Shutterstock
  • Séra s retinoidy se používají pouze na noc. V noci má pleť prostor regenerovat a právě regeneraci a tvorbu kolagenu retinoidy zefektivňují. Ze začátku se doporučuje používat retinoidová séra pouze každý třetí večer, na střídačku s AHA kyselinami, které pomáhají rychlejšímu odloupnutí odumřelých buněk; současně pleť ale potřebujeme i hydratovat, proto do péče zařazujeme například kyselinu hyaluronovou. Jednou týdně je vhodné retinoly doplňovat enzymatickým peelingem a přes den používat séra s vitamínem C.
  • V neposlední řadě musíme myslet na slunce – retinoidy mohou zvyšovat citlivost pleti na sluneční paprsky. UV ochrana je vhodná i bez retinoidů, ale s nimi obzvlášť. Těhotné a kojící by se vzhledem k obsahu vitamínu A měly retinoidů dočasně vzdát úplně.

S retinoidy opatrně i mimo obličej

Konečně se dostáváme k odpovědi na otázku, jestli má smysl používat retinoidy na tělo: mohou hodně pomoci například při léčbě akné v oblasti dekoltu či zad, ke zmírnění pigmentace a omlazení rukou či sjednocení barvy a textury třeba na zadní straně paží nebo nohou (tzv. jahodová kůže). Přestože je kůže na těle méně vystavená vnějším vlivům a je celkově odolnější než ta na obličeji, i v tomto případě se musíme řídit výše zmíněnými zásadami opatrnosti: používat retinoidy jen každý druhý až třetí večer, kombinovat je s hydratačními a exfoliačními produkty a chránit se před sluncem.

A rada make-up artistky na závěr: Ať už vás retinoidy zaujaly, nebo ne, hlavní je pečovat o sebe s láskou i rozumem a vnímat, co vaší pokožce vyhovuje.

Promo:

Zpomalit dřív, než nám ujede vlak

Válku s časem vedeme všichni. Oceňujeme produktivitu a zahálka je pro nás nejtěžší provinění. Možná tím nejabsurdnějším příkladem je způsob, jakým řada lidí tráví dovolené. Na každé zastávce rychle udělat fotku, hodit na Instagram a pokračovat dál ve vražedném tempu, aby ani vteřina nepřišla nazmar. Chvíle vyhrazené na odpočinek od každodenního stresu se stávají jen dalším stresem… Jenže co když stres a úzkost z nedostatku času lze vyléčit jen tím, že naopak zpomalíme? Více se dočtete v článku série BiOOO bez cenzury.

Chcete se na něco zeptat ohledně make-upu nebo péče o pleť?

Napište nám do Heroine.

Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s