E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Proč si najednou ženy holí tvář? Tento trend není pro každého. Pátek: Čas o sebe pečovat #6

28. červenec 2023

Záběry na jakýsi skalpel, kterým se „holí“ pleť. Také jich máte plný Instagram? O co vlastně jde? A potřebujeme to? V kosmetické poradně make-up artistka Asya Meytuv vysvětluje, co je to dermaplaning a co od tohoto trendu v péči o pleť můžete čekat. Máte jakoukoliv kosmetickou otázku? Napište nám, my pro vás vypátráme odpověď.

Při dermaplaningu je klíčový ostrý nástroj, pevná ruka a hlavně vědět, jak na to. Foto: Gabriela Knížková / Midjourney

V poslední době je toho plný Instagram: záběry na jakýsi skalpel, kterým se „holí“ pleť. O co jde? A k čemu to je dobré?

Jedná se o dermaplaning – metodu odstranění jemných chloupků na obličeji, společně s vrstvičkou odumřelých kožních buněk a povrchového mazu. Provádí se sterilním nástrojem, na vyčištěné pleti a ideálně u kosmetičky. 

Vypadá to zhruba takto:

Popularita této metody raketově vzrostla za covidu, kdy se většina beauty péče přesunula do našich koupelen a na sociální sítě. Světový prodejce elektronických přístrojů pro krásu CurrentBody za pandemie zaznamenal ve své dermaplaning sekci nárůst o sto procent, dermaplaning nástroje už ale nabízí běžná obchodní síť také u nás, a to ve všech cenových kategoriích i variantách.

Jaký je tedy rozdíl mezi holením a metodou dermaplane?

Při dermaplaningu se používá velmi tenká a ostrá břitva, která jde opravdu na kůži a odstraňuje chloupky i odumřelé kožní buňky. Měl by ji provádět školený odborník v rámci celkového ošetření pleti a za opravdu přísných hygienických podmínek, jinak totiž hrozí poranění kůže a případně i infekce.

Jaké jsou výhody dermaplaningu?

Dermaplaning je primárně forma peelingu, která při správné aplikaci skutečně poskytuje (dočasně) opravdu hladkou pleť. Odstranění jemných chloupků po stranách obličeje (tzv. peach fuzz) umožňuje lepší vstřebávaní skincare a bezchybněji vypadající make-up. Zbavení pleti mrtvých buněk zas umožňuje pleti lépe vyrovnat texturu například po akné.

Je dermaplaning nebezpečný?

Minimálně pro začátek vřele doporučuji dermaplaning aplikovat pouze u odborníků. Tenká čepel, kterou se dermaplaning provádí, je totiž tak ostrá, že při nešikovné manipulaci může hrozit poranění, ale zároveň – pokud se nepřiloží ve správném úhlu a s potřebným tlakem – nedostaví se kýžený efekt. A pokud se do drobných ranek, které při dermaplaningu mohou vzniknout, dostane infekce, na potíže je zaděláno. 

Zároveň je kůže po zákroku zbavená své svrchní ochranné vrstvy a může být citlivější na některé látky v pečující kosmetice (retinoidy, kyseliny a podobně) a také na slunce. Je tedy potřeba pár dní po dermaplaningu tyto potenciálně dráždivé vlivy omezit a řídit se pokyny své kosmetičky ohledně péče před zákrokem i po něm. A také nezapomínejme, že kůže i chlupy se regenerují, dermaplaning je tedy nutné každých několik týdnů opakovat.

Kdy dermaplaning neprovádět?

Pokud máte v kůži aktuálně aktivní záněty a akné, metodě se raději vyhněte, hrozilo by šíření zánětu na další místa. Také pokud máte velmi tmavé chloupky, buďte opatrní, metoda vám nemusí přinést očekávaný výsledek a je lepší se předem poradit s odborníkem.

Nejčastější mýty o dermaplaningu

Břitva na dermaplaning se dá koupit v běžné obchodní síti.
Foto: Shutterstock

Většina lidí si nejspíš s holením obličeje spojuje představu nepěkného strniště, které potom naroste. U dermaplaningu to nehrozí, na hustotu chloupků mají vliv hormony, nikoli holení. Je však potřeba mít na paměti, že tmavé a tvrdší chloupky, které na obličeji občas máme, takové také zůstanou, a proto je dobré je odstraňovat pinzetou, případně voskem, cukrovou pastou či jinou metodou. Dermaplaning si skvěle poradí s chmýřím po stranách obličeje a kolem obočí. Na knír holt musíme vzít těžší kalibr.

Čistota – půl krásy

Jako make-up artistka jsem všemi deseti pro důkladné čištění pleti a exfoliaci, ať už pomocí mechanického, enzymatického, nebo chemického peelingu. Pleti tak umožníme dýchat, podpoříme její přirozený metabolismus a zvýšíme účinnost aktivních látek, které jí nabízíme v péči. Čím lepší péči pleti dopřejeme, tím lépe samozřejmě bude vypadat.

Osobně však nejsem stoprocentně přesvědčená o tom, že je potřeba odstraňovat úplně všechny chlupy, které na svém těle máme. Však ony ty „broskvičkové“ tváře mohou být také okouzlující. Jako u všeho i tady hledám zlatou střední cestu, nikoli dokonalost. Rizika dermaplaningu se dají minimalizovat jen s odbornou pomocí a radou. Takže pokud se rozhodnete do něj pustit, vzhůru do toho, ale svěřte se odborníkovi nebo odbornici, které*mu opravdu důvěřujete.

Chcete se na něco zeptat ohledně make-upu nebo péče o pleť?

Napište nám do Heroine a my pro vás vypátráme fundovanou odpověď.

Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Přečtěte si další odpovědi make-up artistky z naší kosmetické poradny:

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s