E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Pátek! Čas o sebe pečovat. #4: Jak fungují exfoliační ponožky? Vyzkoušeli jsme je a dost se divili

14. červenec 2023
26 380

V kosmetické poradně se nás můžete ptát na cokoliv a my pro vás vypátráme fundované odpovědi. Tentokrát make-up artistka Asya Meytuv vysvětluje, jak použít exfoliační ponožky a co skutečně udělají s vašimi chodidly. Máte kosmetickou otázku? Využijte formulář na konci článku.

Mít nohy do sandálků je trochu jako mít „tělo do plavek“.Foto: Gabriela Knížková / Midjourney

Péče o nohy je hodně individuální záležitost. Zároveň je tak trochu z kategorie „tělo do plavek“ – často nohy celoročně zanedbáváme, ale jakmile se blíží léto a vytáhneme sandály, najednou začneme řešit popraskané paty. Jenže stejně jako u jakékoliv jiné péče i u nohou platí, že bychom se o ně měli starat hlavně pravidelně a celoročně. Ale protože jsme každý jiný, někomu naprosto stačí si každý druhý večer namazat chodidla jakýmkoli krémem a někdo potřebuje svěřovat nožky do péče odborníků. Každá metoda má svá pro a proti, zvažte tedy, co je nejvhodnější pro váš životní styl a aktuální stav plosek.

Jak použít exfoliační ponožky

Zdravé nohy jsou téma i aktuální tištěné Heroine!

  • Svoboda na cestě. Chůze zdravá pro duši i pro nohy
  • Swapováním ke štěstí: Udržitelné radosti
  • Speciál o důchodech: Dožene nás gender pay gap i v penzi?

Chci novou Heroine

Vzhledem k tomu, že jsme většinu dne na nohou a nosíme boty, je kůže na chodidlech velmi namáhaná, a tudíž silnější a hrubší než jinde na těle. Její cyklus je však stejný, a tak i kůže chodidel potřebuje pravidelnou hydrataci, ale i exfoliaci. Máme k dispozici řadu pomůcek a postupů – od pemzy přes skleněné pilníky, elektrické strojky na pedikúru, mechanické odstraňování mozolů a ztvrdlé kůže pomocí skalpele… A pak jsou tu exfoliační ponožky neboli obdoba chemického peelingu pro naše nohy. Na trhu jich není mnoho, jeden produkt jsem objevila v lékárně, další v drogerii a nabízejí je i e-shopy s korejskou kosmetikou.

Speciální roztok, obsahující jak kyseliny, tak humektanty (látky, které přitahují vlhkost z okolí), si naneseme na nohy, zabalíme je do přiložených igelitových ponožek, které přelepíme, a hodinku odpočíváme. Zábal sundáme, nohy opláchneme a tím to celé teprve začíná. V kůži se začne odehrávat proces obnovy a odstraňování staré kůže, který se po pár dnech začne projevovat odlupováním. Odlupování může trvat několik dní až týden a výsledkem jsou hladké nohy bez zrohovatělé kůže. Žádné mechanické drhnutí, při kterém hrozí poranění.

Jak chemický peeling na nohy funguje

Jedná se o chemický peeling, kůže je tedy bez legrace popálená kyselinou. Proces odlupování pak připomíná regeneraci po spálení od sluníčka, kdy se kůže žmolkuje či odlupuje ve vrstvičkách. Je potřeba počítat s tím, že to nějaký čas potrvá, proces odlupování se dá zrychlit častějším mytím a přimazáváním chodidel krémy či pěnami s obsahem urey. Nohám se prostě budete muset intenzivněji věnovat několik dní. A pravděpodobně budete muset spát v ponožkách a také častěji luxovat. Opatrnost je namístě i při pobytu na slunci, doporučuji nárt i prsty v sandálech mazat faktorem 50 – i ve městě. A nástřik SPF přes den obnovovat.

Hladké nohy, ale ne bez práce

Vyzkoušela jsem exfoliační ponožky z lékárny značky Parasoftin. Přestože použití není úplně „user friendly“ a dny po aplikaci byly také trochu náročnější, výsledek příjemně překvapil. Roztok po několika dnech odstranil nejen zrohovatělou kůži z pat a polštářků, ale úspěšně jsem se zbavila i dlouhodobých mozolů na kloubech a také se krásně očistily kůžičky kolem nehtů. Neměla jsem při aplikaci ani poté žádné nepříjemné pocity, necítila jsem ani pálení nebo štípání, ale přiznávám, že postupné odlupování kůže není pro slabé povahy. Výhodou je tedy opravdu pěkný výsledek, nevýhodou celkem neobratná aplikace a onen týdenní proces, který je trochu messy.

Jak často používat exfoliační ponožky?

Exfoliační ponožky se dají používat zhruba dvakrát za čtyři až šest týdnů, můžete je ale střídat i s klasickou pedikúrou a samozřejmě doplnit pravidelným mazáním. Obavy mít nemusíte, exfoliační ponožky jsou zcela bezpečné. Já osobně bych tuto proceduru doporučila podstoupit třeba jen párkrát ročně, ideálně ještě před sandálkovou sezonou, a v mezidobí pečovat tradičním způsobem, tedy zvolit mechanickou pedikúru.

A ještě připomenutí na závěr: Chodidla jsou v rámci tělesné stavby a pohybu architektonickým zázrakem. Desítky kůstek a kloubů tvoří pohyblivý a citlivý celek a ovlivňují celou naší posturu, zdraví kolen, kyčlí i páteře. Proto doporučuji mimo péči o pokožku chodidel dopřát si i chůzi naboso, masírovat nožky sobě, svým partnerům i dětem a nosit pohodlné boty. Každý večer můžeme být svým nohám vděčni, že nás zase celý den nosily.

Přečtěte si i další odpovědi make-up artistky

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s