Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Vajíčka se zárukou původu. Malá domácí farma pro radost i užitek

SpolupráceUdržitelnost
Redakce Heroine
| 18. 11. 2022 | 558
Vajíčka se zárukou původu. Malá domácí farma pro radost i užitek
Zdroj: Hornbach.cz

Domácí vajíčka a kvalitní maso z vlastního chovu – slepičky a králíci k udržitelné domácnosti zkrátka patří.

Chov slepic a králíků na vlastní zahradě se právem těší rostoucí oblibě. Získáte tak nejen vejce se zárukou původu, ale slepice také hubí hlemýždě i jiné škůdce a zároveň ­poskytují cenné hnojivo. Slepice i králíci jsou navíc ­mimořádně atraktivní a lze si je s trochou trpělivosti snadno ochočit.

Chov slepic

Slepičí ráj

Foto: Hornbach.cz

Dřevěný kurník české výroby pro chov až deseti slepic s konstrukcí ze smrkových latí opláštěný smrkovou palubkou si vaše slepičky zamilují. Vnitřní prostor tvoří dvě kukaně na snůšku vajec a bidýlko, střecha je opatřena lehkou asfaltovou lepenkou. Samozřejmě nechybí ani větrací otvor. Rozměry kurníku jsou 140×125×75cm (š×v×h) a výška nohou od země je praktických 15cm.

Slepice jsou u nás považovány za malá zvířata a lze je tak chovat i v obydlených oblastech, jen je nutné přihlásit je u příslušného veterinárního úřadu. Přehled kontaktů na chovatele vám poskytne místní sdružení chovatelů drůbeže. Slepice lze chovat i bez kohouta, který by svým hlasitým kokrháním mohl být příčinou nejrůznějších sousedských konfliktů.

U výběru slepic hraje roli také volný prostor. Pro menší zahrady jsou vhodné například bantamky. S ohledem na jejich místo na spaní se bude na jednom metru čtverečním podlahové plochy cítit dobře 4–6 slepic. „Stavbu kurníku zvládne i zručnější kutil – ideální je přírodní materiál jako dřevo se zajištěním nepromokavé střechy. Místo pro snůšku lze zvolit jak v proutěném provedení, tak i v dřevěném, je třeba ho dostatečně vystlat suchou čistou slámou či senem. Kdo by si na vlastnoruční výrobu kurníku nebo příslušenství netroufal, snadno vše zakoupí v našich prodejnách,“ radí David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Chov králíků

Bydlení pro králíky

Foto: Hornbach.cz

Útulným přístřeškem pro chov králíků je stavba se čtyřmi kotci ze smrkového dřeva. Z důvodu snadné údržby je podlaha králíkárny vyspádovaná k zadní stěně. Střechu pokrývá asfaltová lepenka a součástí dvířek je zinkové pletivo. Rozměry králíkárny jsou 140×125×75cm a rozměry jednoho kotce činí 54×50cm×75cm.

Králíci u nás patří mezi klasiku v domácím chovu drobných zvířat. Mají rádi společnost svého druhu, proto by se neměli chovat osamoceně, lepší je mít víc jedinců pohromadě. Jsou to opatrná, trochu plachá a poměrně choulostivá zvířata. Většina z nich nenese dobře, když je někdo neodborně zvedá nebo neopatrně hladí. Rovněž je potřeba přihlásit je u veterináře a zajistit každoroční očkování proti přenosným nemocem, které by jinak mohly ohrozit celý chov nejen vám, ale i sousedům.

Při kontaktu s králíky je potřeba správné a klidné manipulace, ale i kvalitní péče. „Pro vhodný chov je potřeba zajistit prostor o velikosti minimálně dva metry čtvereční na zvíře, možnost venkovního výběhu, uzavřený prostor jako místo na odpočinek a na spaní, pravidelnou péči o srst a dostatek krmiva, vody a čisté podestýlky. Králíkárnu je nejvhodnější umístit do polostínu,“ vysvětluje specialista z Hornbachu.

Článek vznikl ve spolupráci s naším partnerem – společností Hornbach.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze