Diskuze k článku:

Ústavní právo na potrat je minulostí. Nejvyšší soud USA zvrátil rozsudek v případu Roe v. Wade

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Tiv | 25. 6. 2022 20:27

před 15ti lety stál potrat cca 19000. netuším, kolik stojí dnes, ale lidi, kteří přemýšlí, jestli zaplatit nájem, nebo elektřinu, měli své drátěné ramínko připravené dávno před nějakým rozhodnutím vládců, kteří bídu nepoznají ani z fotky. čím víc nelegální to bude, tím víc ve sklepech, na tajňačku, ve špíně a bez kamarádek, které zavolají pomoc, když se něco zvrtne, se to bude dít. středověku zdar.

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Mira | 25. 6. 2022 12:31

Tak ono to ma sve i proti, u nas je potrat legalni do 12 tydnu, u nich byl klidne legalni par tydnu pred porodem a to uz mi prijde zvracene. Nektere zdroje uvadi do 23 tydne, ale pravda to neni. Kdyby soud nastavil legalnost do 12 tydnu, tak si myslim, ze je to v poradku. Jenze takhle si kazdy stat tam udela co chce a jak chce.

-5

Diskuze k článku:

Evi | 28. 6. 2022 11:30

Ještě mě napadlo, že by mohli udělat referendum - každý ať řekne, jestli si přál být potracen a bylo mu toto právo upřeno a lituje toho...

-2

Evi | 28. 6. 2022 11:22 | reakce na Evi - 28. 6. 2022 11:22

těhotné osoby by ještě šlo, ale osoby s dělohou?

0
Zobrazit komentovanou zprávu

Evi | 28. 6. 2022 11:22

Trochu mimo téma, ale docela mě rozesmála ta slovní spojení

0

Evi | 28. 6. 2022 11:18

Bezpečná interrupce rozhodně není žádné lidské právo. Kde jste na to přišli?

-3

František Novotný | 28. 6. 2022 8:23

Případ Roe v. Wade.: Norma McCorveyová (v době procesu vystupovala pod „krycím jménem“ Jane Roeová), žádala v roce 1970 v Texasu o potrat. V žádosti uváděla, že počala při znásilnění. Přerušení těhotenství se nedomohla, ani u soudu. Procesu se osobně neúčastnila a později prohlašovala, že byla jen „pěšec“ v partii, kterou hrály dvě mladé ambiciózní „propotratové“ právničky, které chtěly dostat k soudu texaský protipotratový zákon. V osmdesátých letech se veřejně přidala na „pro-life“ stranu, kritizovala rozhodnutí Nejvyššího soudu a přiznala, že znásilnění si vymyslela. zdroj: www.heroine.cz

-2

Pavel Křížek | 26. 6. 2022 20:09 | reakce na Pinochet - 26. 6. 2022 18:16

To můžu na základě jednoho mně známému příkladu potvrdit.

-1

Pinochet | 26. 6. 2022 18:16

Citace - Pavel Křížek / 26. 6. 2022 10:34

Některé ženy mají opravdu štěstí na mladistvý vzhled. Já mám v práci také kolegyni, kterou jsem tipoval na čerstvou absolventku, a pak jsem se při oslavě jejích narozenin dozvěděl, že je jí skoro dvakrát tolik.

To nepopírám, také znám pár takovýchto šťastných žen. Ale víte, co mají tyto ženy společného? Nikdy by takhle nekriticky o svém vzhledu samy nemluvily.

-1

Pavel Křížek | 26. 6. 2022 10:34 | reakce na Pinochet - 26. 6. 2022 9:05

Některé ženy mají opravdu štěstí na mladistvý vzhled. Já mám v práci také kolegyni, kterou jsem tipoval na čerstvou absolventku, a pak jsem se při oslavě jejích narozenin dozvěděl, že je jí skoro dvakrát tolik.

Ale pravda je, že daleko více žen si jen myslí, že vypadají mladistvě. Viz třeba naše nestárnoucí věčně mladá zpěvačka, kterou sice poslouchali už naši rodiče, když byli mladí, ale ona se přesto dodnes neváhá soudit s každým, kdo by chtěl byť jen naznačit, že by si mohla užívat zaslouženého důchodu.

+2

Pinochet | 26. 6. 2022 9:05 | reakce na B - 26. 6. 2022 1:17

Citace - B / 26. 6. 2022 01:17

Pinochet: Ano, přiznávám, je to jádro pudla... provinila jsem se tím, že mě v devětatřiceti balej o víc než dekádu mladší kusy a kolik mi je, bez občanky nechtějí věřit. Dokonce mi dva roky zpět v práci několik týdnů tykala dvacetiletá kolegyně, prý si myslela, že jsme vrstevnice a pak byla v šoku.
No, ale to jsme ot.
Pa

Jasně. A pak ses probrala s rukou v nočníku.

-3

Pavel Křížek | 26. 6. 2022 8:21 | reakce na B - 26. 6. 2022 0:01

Jak říkáš, nemá cenu se tu snažit odhadovat, jak moc je cenově nereálně v USA jet do jiného státu kvůli potratu. Ale můžeme bez pochyb konstatovat, že veto na federální úrovni neznamená nutně, že bude potrat nedostupný v celých USA. Právo na potrat (mimojiné) tam dlouhodobě podporuje Demokratiká strana, takže i když bude potřeba někam cestovat, bude stačit dostat se do některého státu, kde mají tradičně převahu Demokrati, tzn. třeba východní pobřeží USA bude zřejmě potratů ráj. S výjimkou Floridy, kde řádí Republikáni. Takže ani v USA dost pravděpodobně nebude třeba cestovat tisíce kilometrů. No a v našem případě, ať to uzavřeme, by cestování zahrnovalo hodinu a půl cesty busem. Nedovedu odhadnout, jak moc je taková cesta náročná pro ženu po potratu, a ani se o to nebudu pokoušet, ale určitě to zní snesitelněji, než tisíce kilometrů cesty letadlem nebo vlastním autem napříč Spojenými státy.

O zubařích se mi moc bavit nechce, chtěl jsem jen na příkladu ukázat, jak současná inflace ovlivňuje dostupnost lékařské péče. A nemysli si, že ta tvoje zubařka chamtivá není. Je, akorát dává faktury státu, ne tobě. A protože rozpočet státu je nafukovací jen trochu, budou i plně hrazené zákroky s rostoucími cenami ubývat. Pokud současná situace bude pokračovat, taky to poznáš, jen s určitým spožděním oproti nám a možná ne zrovna u zubařky, jestli máš zdravé zuby.

-1

B | 26. 6. 2022 1:17

Pinochet: Ano, přiznávám, je to jádro pudla... provinila jsem se tím, že mě v devětatřiceti balej o víc než dekádu mladší kusy a kolik mi je, bez občanky nechtějí věřit. Dokonce mi dva roky zpět v práci několik týdnů tykala dvacetiletá kolegyně, prý si myslela, že jsme vrstevnice a pak byla v šoku.
No, ale to jsme ot.
Pa

+1

Pinochet | 26. 6. 2022 1:07

Citace - B / 26. 6. 2022 01:01

....Ale s tou ošklivostí tě musím zklamat, čím jsem starší, tím vypadám v poměru k věku líp...

"V poměru k věku", v tom bude jádro pudla.

-2

B | 26. 6. 2022 1:01

Pinochet: No, kuchyni fakt nevládnu. Ale s tou ošklivostí tě musím zklamat, čím jsem starší, tím vypadám v poměru k věku líp a ošklivá jsem nebyla nikdy.:/
Je moc fajn, že jsem tě přiměla trochu přehodnotit původní názor. Není sice lepší než předtím, ale aspoň už nemeleš tak strašně stereotypní ptákoviny.:D

+1

Pinochet | 26. 6. 2022 0:38

Citace - B / 26. 6. 2022 00:25

Jeho myšlenky: Bílý hetero muž je nejvíc a nadřazený všem (fuj Asiati, fuj ženy, fuj buzny a zvířata jsou jen k žrádlu) a může být klidně úplně hnusnej.
Ženy mají být hezké a v kuchyni.
Jen co spermie vnikne do vajíčka, tak je to hned dítě...chudáci ty ve zkumavce -měli by zakázat umělý oplodnění, páč to je jasný týrání dětí!
...a řada jiných super mouder.:D

Tak fajn, už víme, že ty nejsi ani hezká, ani v kuchyni nevládneš. Možná jsem se s názorem na potrat unáhlil, tvojí mámě mohl ušetřit spoustu životního zklamání.

-5

B | 26. 6. 2022 0:25

Citace - Pinochet / 25. 6. 2022 23:57

Tohle je strašlivé a neodpustitelné omezení svobody každé ženy. Pro samou nespravedlnost popsanou v článku by člověk skoro zapomněl, že je řeč o zabíjení nenarozených dětí.

Tak a je to jasný. Pinochet je křesťanský Bůh!!!

Jeho myšlenky: Bílý hetero muž je nejvíc a nadřazený všem (fuj Asiati, fuj ženy, fuj buzny a zvířata jsou jen k žrádlu) a může být klidně úplně hnusnej.
Ženy mají být hezké a v kuchyni.
Jen co spermie vnikne do vajíčka, tak je to hned dítě...chudáci ty ve zkumavce -měli by zakázat umělý oplodnění, páč to je jasný týrání dětí!
...a řada jiných super mouder.:D

+2

B | 26. 6. 2022 0:01

Pavel Křížek: Ok, nemá cenu řešit prkotiny, jak daleko v USA přesně bude muset někdo jet (to stejně nevíme)...hodně žen, se třeba i bojí někam takhle jet samo, on navíc potrat je zákrok, můžeš mít bolesti atd. a náročný je často i na psychiku, takže jet stovky/tisíce kiláků tam a krvácející pod prášky zas x kiláků zpátky hned ten samý den pěkně sama autem...no byl bys asi borka, kdybys to dal...proto i ubytování buď pro tebe nebo doprovod...prostě se to mnoha lidem teoreticky dost komplikuje a některým i neřešitelně. A proč? Protože to tak chtěl prej Bůh, nebo kdo...asi je to hloupej Bůh.:D

Jo zubař...víš že já u svý\ho zubaře nikdy nic neplatila? Ani moje děti ne...holt dobrý zuby a nechamtivá zubařka-ideální kombinace:D

0

Pinochet | 25. 6. 2022 23:57

Tohle je strašlivé a neodpustitelné omezení svobody každé ženy. Pro samou nespravedlnost popsanou v článku by člověk skoro zapomněl, že je řeč o zabíjení nenarozených dětí.

-4

Pavel Křížek | 25. 6. 2022 23:34 | reakce na B - 25. 6. 2022 22:53

ad a) ...a všichni lidé jsou geniální a dělají za všech okolností pouze správná rozhodnutí...
ad b) viz můj příspěvek z 14:27: "V prvním případě bych určitě byl pro, aby žádná hranice neexistovala"
ab c) klidně se držme cifry 5000Kč
ad d) jestli jsi to nečetla, o hodně jsi přišla, byla to velmi výživná diskuze :-)

ad e) v USA jsou delší cesty ale zato levnější benzín a to, že bylo nějaké veto na federální úrovni neznamená, že budeš muset cestovat napříč celým kontinentem, ale náklady taky neznám, proto ilustrační příklad z ČR, kde je mimochodem aktuálně tak vysoká inflace, že bude mít na dostupnost pacientem hrazené lékařské péče stejně ničivý účinek, jako by měl zákaz, ale ne jen u jednoho konkrétního zákroku - malý příklad, který zažívám já - moje zubařka v rozmezí pouhého půl roku zdražila své služby o 50%, dostupnost její péče se tedy dost prodražuje, já si ji ještě mohu dovolit, ale moje sousedka samoživitelka se dvěma dětmi, která mi tuto zubařku mimochodem pomohla sehnat, na ni už nemá

P.S.: je obvyklá praxe, že ubytování na lůžku v nemocnici je již započteno v ceně zákroku, myslím, že i v USA, proč to počítáš zvlášť?

-2

B | 25. 6. 2022 22:53

Pavel Křížek: Teď jsi tak splácal jabka, hrušky a další ovoce dohromady tak, že ani nevím odkud začít.
Takže za a, většina žen řeší graviditu co nejrychleji, protože bývá nepříjemná sama o sobě a nikdo neretardovaný nebude úmyslně čekat s potratem těhotný několik měsíců, protože pak to má i horší průběh, následky atd.
b, nedělám zmatky, jen ty se vůbec neorientuješ
c, 5000 čr a ta druhá cifra asi USA, každopádně jsou tam i jiné mzdy atd, což já teď nejsem schopná poměřovat
d,já tu o tom (ta "antikoncepce" potratem) nic nečetla, ale nelezu sem pravidelně až tak dlouho a navíc se domnívám, žes něco asi jen špatně pochopil, protože tohle by snad nemohlo být myšleno vážně
e, když někdo nemá ani na zákrok, tak je na tom blbě tak jako tak, ale teď na tom bude blbě lidí mnohem víc, USA jsou velká zem, to není o přejetí pár kiláků tady, tam se buď lítá nebo jedeš celé dny, náklady netuším, ale mohou být značné, takže ti, co by na potrat poblíž měli, na cestu a ubytování už mít fakt nemusí...

+2

Pavel Křížek | 25. 6. 2022 22:13 | reakce na B - 25. 6. 2022 19:25

No tak to ale potom děláš akorát zbytečně zmatky, protože přednost života matky v případě lékařské indikace potratu jsem nikdy nezpochybnil. A tu věc s potratem jako formou antikoncepce jsem si nevymyslel já - poprvé jsem o téhle zhůvěřilosti četl právě na tomto osvětovém médiu.

Nevím, proč řešíme náklady na cestování. Ti, kdo nebudou mít na zákrok, nebudou řešit cestu, a rozhodování těch, kdo na zákrok peníze najdou, si přibližme:

Teď se bavíme o ceně kolem 5000 až 19000kč za zákrok. Cena zákroku na černém trhu u nás i na legálním trhu v zahraničí v důsledku lokálního přechodu do ilegality ještě vzroste. A cena cesty bude kolik? V cenách v USA se nevyznám, ale budu-li chtít v důsledku ilegality potratit v Rakousku, místo v Česku, pak mě cesta vyjde třeba na 350kč za cestu Brno-Vídeň. Kolik lidí reálně bude schopných sehnat velký pracy na zákrok, ale ne pár peněz navíc, aby je tento vícenáklad odradil? Tady se podle mě dělá velbloud z komára.

-2

Tiv | 25. 6. 2022 20:27

před 15ti lety stál potrat cca 19000. netuším, kolik stojí dnes, ale lidi, kteří přemýšlí, jestli zaplatit nájem, nebo elektřinu, měli své drátěné ramínko připravené dávno před nějakým rozhodnutím vládců, kteří bídu nepoznají ani z fotky. čím víc nelegální to bude, tím víc ve sklepech, na tajňačku, ve špíně a bez kamarádek, které zavolají pomoc, když se něco zvrtne, se to bude dít. středověku zdar.

+6

B | 25. 6. 2022 19:25

Pavel Křížek: Psala jsem o tom v případě, že dojde ke komplikacím ve vyšším stupni těhotenství. Život matky by měl být logicky přednější než plod. Jinak samozřejmě potrat do 23 týdne bez důvodu je blbost. Ale chtěla bych vidět někoho, kdo by to bezdůvodně v tomhle stupni podstupoval. Vy si to asi vůbec neumíte představit, pánové, to je asi jako myslet si, že si někdo půjde bezdůvodně nechat vyvrtat všechny zuby jen tak ze srandy protože může. :D
A ano, právo na život má u mě i moucha, pokud mě tím životem nesere, či neohrožuje natolik, že se rozhodnu ji odstranit...přesunout do jinam, ale nedělám to s potěšením...

Jinak já ten článek ani nečetla, takže dopad na chudé bude imho v tom, že ti za potratem do zahraničí asi vycestují těžko na rozdíl od někoho movitějšího...logicky.
Já to mám v hlavě konzistentně urovnané docela dost a co nevím, si dohledám, neboj.

+4

Pavel Křížek | 25. 6. 2022 18:17 | reakce na B - 25. 6. 2022 15:50

Budeme-li vycházet z předpokladu v článku, že veto ústavního práva na potrat dopadne především na chudé, pak je logické se ptát, jak to ti chudí dělali PŘED tímto vetem, když to teda není laciná záležitost. V EU je odpověď jasná - jestli se to nedá zaplatit z rozpočtové kapitoly pro zdravotnictví, pak se to zaplatí ze sociální kapitoly státního rozpočtu.

Pokud jak říkáš existuje hranice, od které je plod považován za lidskou bytost se všemi lidskými právy, pak upřednostnit matčino přání v případě potratu na vlastní žádost, nelimitovaného stářím plodu, by mohlo znamenat zabití bytosti s právem na život, což se poněkud vymyká tvým vlastním proklamacím z jiných zdejších diskuzí. Myslím, že máš v hlavě pěkný nekonzistentní guláš, který by sis měla srovnat.

P.S.: ty hloupější? já nevím, pokud někdo rodí o stošest, protože se může spolehnout na to, že hromada jiných ho v tom podpoří sociálními dávkami, kdo je tu pak opravdový hlupák? ale to není debata k článku o potratech, řekl bych

-1

B | 25. 6. 2022 16:16

Pavel Křížek: https://www.gynprenatal.cz/interrupce/

Potrat stojí podle tohohle 5000,-( ...nevím, zda je to aktuální) takže to není zrovna laciná "antikoncepce" a fakt bych chtěla vidět osobu po deseti dobrovolných potratech, myslím, že kdybys to zažil, tak by ti to jednou bohatě stačilo.:D

+2

B | 25. 6. 2022 15:50

Pavel Křížek: Ano, tady ty hranice jsou, to se dá dohledat (nevím jak v USA, ale pokud do 23 týdne, tak spíš asi jen papírově než skutečně) a potrat na vlastní žádost, si platíš sám, takže se nemusíš bát, že potrácející "hlupačky" berou něco z tvé peněženky...což, už vím, jak tě znám, je tvá největší životní starost.
Plod se upředňostňovat nemá, pokud si to rodička sama nepřeje, protože jinak je tu riziko, že nikdo nebude tak blbej, aby byl dobrovolně rodička....respektive rodit budou zas o něco víc jen ty hloupější.:D

+1

Pavel Křížek | 25. 6. 2022 14:27 | reakce na B - 25. 6. 2022 13:25

A nepleteš tu dvě věci dohromady? Mě by třeba zajímalo, jestli se nějak liší hranice pro lékařsky indikovaný potrat a hranice pro potrat, ze kterého si jen někdo dělá "antikoncepci na náklady státu". V prvním případě bych určitě byl pro, aby žádná hranice neexistovala, ale v tom druhém nevidím důvod, proč neupřednostňovat život dítěte a nenastavit rozumnou hranici, od kdy musí dítě donosit a pak třeba dát k adopci. Stejně tak může v klidu existovat hranice v počtu potratů na osobu, kterou se stát zaváže platit. Používat potrat jako formu antikoncepce je zvrácenost, na které se stát nemusí podílet tím, že zaplatí každému neomezený počet potratů ze společných prostředků na lékařskou péči. Chceš desátý potrat? Jistě, stojí XXXKč, platí se předem na dřevo.

Chudoba není privilegium a není argumentem pro to, aby stát na náklady všech chránil "privilegovanou" vrstvu před následky jejího vlastního počínání. Chudí i bohatí by měli mít přístup k potratům a adopci tak, jak jsem psal výše. Není důvod nenastavit hranici podle stáří plodu a podle počtu dříve provedených potratů.

Budeme-li potrat brát jako lékařský zákrok, na který by mělo být ústavní právo, pak se můžeme inspirovat pravidly, nastavenými u jiných lékařských zákroků, které jsou třeba také omezeny tím, kolikrát je můžete podstoupit. Například existují zákonem daná pravidla, která vás mohou legálně vyloučit z pořadníku na transplantaci některých orgánů. U omezování těchto zákroků se ale kupodivu na ústavu nikdo neodvolává.

-2

B | 25. 6. 2022 13:43

Taky si myslím, že tohle povede k dalšímu snížení porodnosti, protože když médii zarezonuje pár kauz o zbytečné smrti a utrpení těhotných, tak si každá dost rozumná, či úzkostná žena těhotenství rozmyslí, protože představa, že vás kvůli těhotenství nechají chcípnou, je velmi lákavá a jistě byste se do otěhotnění taky hned pustili, pánové.:D

+5

B | 25. 6. 2022 13:25

Pár týdnů před porodem? Víš, kolik týdnů trvá těhotenství? hádala bych, že sotva...
Já teda nevím, jak přesně to tam měli oni, ale i tady můžeš ze zdravotních důvodů přerušit těhotenství poměrně dlouho...což je dobře, protože lepší zabít plod, než nechat umřít dva lidi, nebo nechat přežít třeba i špatný plod a zabít matku, jak je to teď in v Polsku, kde už se jeptišky nemohou dočkat všech těch postižených dětí, které budou moct mučit.:D
Jsi si jistý tou informací, že tam to šlo do 23 týdne bez důvodu? Nebo jen papouškuješ popravdy...co vím, tak tam bylo těžké domoci se potratu i předtím, někde to prakticky nešlo vůbec a už předtím musely dotčené osoby lítat po všech čertech, aby mohly potratit i v prvních týdnech.
Ale hlavně že máš názor, zvlášť když ty těhotný být (zatím) nemůžeš.

+4

Mira | 25. 6. 2022 12:31

Tak ono to ma sve i proti, u nas je potrat legalni do 12 tydnu, u nich byl klidne legalni par tydnu pred porodem a to uz mi prijde zvracene. Nektere zdroje uvadi do 23 tydne, ale pravda to neni. Kdyby soud nastavil legalnost do 12 tydnu, tak si myslim, ze je to v poradku. Jenze takhle si kazdy stat tam udela co chce a jak chce.

-5

B | 25. 6. 2022 11:30

Nj, americké domácnosti jsou zadlužené, bezdomovců přibývá a ceny rostou dál, soudnictví (aka: otrokářství neskončilo), zdravotnictví (aka: výrobna drogově závislých) a vzdělání (aka: doživotní zadlužení) je prakticky už celé léta fukční jen pro bohaté, počasí je stále záludnější, možná se opět vrátí i covid, takže je potřeba, aby se lidi rozdělili do dvou skupin, podle toho jak moc je kdo pobožnej mamlas a poprali se o právo na usmrcení zárodku, který má nervovou soustavu na úrovni hmyzu pokud vůbec. To asi aby zapomněli, že je i všechno ostatní tak nějak na prd.

+6