Ústavní právo na potrat je minulostí. Nejvyšší soud USA zvrátil rozsudek v případu Roe v. Wade

InterrupceKomentářPotratyZnásilnění
Lucie Klimeš
| 24. 6. 2022 | 30 komentářů | 7 689
Ústavní právo na potrat je minulostí. Nejvyšší soud USA zvrátil rozsudek v případu Roe v. Wade
Foto: Rena Schild / Shutterstock.com

Přelomový americký rozsudek Roe v. Wade byl oficiálně zvrácen v pátek 24. června. Po skoro padesáti letech tak přišlo téměř 170 milionů amerických žen o ústavní právo na interrupci. Otevřela se tak cesta k úplnému zákazu potratů v jednotlivých státech USA. Předpokládá se, že k tomu dojde v téměř polovině států USA, které jsou v drtivé většině republikánské. V některých státech se může dokonce předčasné ukončení těhotenství stát zločinem.

Zákaz se očekává V Severní Dakotě nebo v Utahu, kde jediné výjimky budou v případě znásilnění, incestu či akutního ohrožení života matky a lékaři i těhotné osoby, které interrupci provedou, mohou být obviněni a souzeni. V Texasu již bylo oznámeno, že do třiceti dní dojde k úplnému zákazu potratů, včetně případů znásilnění nebo incestu.

Už před zrušením rozhodnutí Roe v. Wade, které se očekávalo, existovala v některých státech legislativa (tzv. Trigger laws), která vstupuje v platnost velice rychle, jakmile k zrušení dojde.

Čtěte také:

omezování potratůFoto: Profimedia – Jozef Jakubčo/SME

Proč omezování interrupcí nikdy nikomu nepomůže

Ačkoliv Nejvyšší soud USA tvrdí, že jiná důležitá rozhodnutí z oblasti lidských práv nejsou momentálně předmětem diskuze, v době vydání tohoto článku se jeden ze soudců Nejvyššího soudu již vyjádřil, že se bude jednat i o rozhodnutích týkajících se například manželství pro všechny, queer vztazích nebo právo na použití antikoncepčních metod. Mimořádné omezení zdravotní péče, kterým umělé přerušení těhotenství je, umožnilo jmenování konzervativních soudců během prezidentství Donalda Trumpa.

Mizogynie a tendence zamezit ženám i všem osobám s dělohou v základním právu na vlastní tělesnou integritu, možnosti rozhodovat o svém těle a zároveň o tom, zda chtějí v dané situaci mít potomka, sílí nejen ve Spojených státech. K zvrácení rozsudku dochází ve stejné době jako k drastickému omezování nebo popírání práv trans osob v rekordním počtu legislativních případů, ale i jiných menšinových skupin obyvatelstva.

Rozsudek bude mít dopad primárně na obyvatele, kteří jsou chudí, často jiné než bílé barvy pleti nebo z konzervativních rodin či oblastí. Například v Minnesotě doteď fungovala v celém státě pouze jedna klinika provádějící interrupci a po pátečním rozhodnutí s největší pravděpodobností dojde k jejímu uzavření. Pokud žijete v takzvaném „biblickém pásu“ Spojených států, vinoucím se v jižní části země, nejste bílí a bohatí, vaše šance na to, že budete mít přístup k bezpečné interrupci, za kterou vám nehrozí několik let za mřížemi, pokuty nebo obecný tlak vašeho okolí, je naprosto minimální.

A ačkoliv demokraté v Kongresu a Bidenova administrativa měli poměrně dost času na přípravu kroků k co největšímu zmírnění dopadů pátečního rozhodnutí, bohužel to zatím vypadá, že v tomto ohledu výrazně zaspali.

Primární ovšem je, že žádný zákaz potratů neznamená, že k nim nebude docházet. Soudci Nejvyššího soudu pouze upřeli lidem právo na bezpečnou zdravotní proceduru, která by obecně měla být základní zdravotní péčí, a nedá se vyloučit, že v blízkých měsících budeme pozorovat nárůst naprosto zbytečných zdravotních komplikací, nebo dokonce úmrtí.

Zatímco mnoho známých osobností se k rozhodnutí vyjádřilo s velkým zármutkem a frustrací (politička Nancy Pelosi, herečka Jameela Jamil nebo i bývalý prezident a první dáma Barack a Michelle Obamovi), například bývalý prezident Trump si vývoj pochvaluje. Na Twitteru se začínají množit hlasité a frustrované reakce Američanů, kteří se právě probouzejí do světa, kde s bezpečnou interrupcí rozhodně nemohou počítat.

A ačkoliv demokraté v Kongresu a Bidenova administrativa měli poměrně dost času na přípravu kroků k co největšímu zmírnění dopadů pátečního rozhodnutí, bohužel to zatím vypadá, že v tomto ohledu výrazně zaspali.

Zatím ještě není jisté, zda dojde k nějakým masivnějším protestům, ale dá se předpokládat, že se bude opakovat podobná situace jako při demonstraci Women's March z roku 2017, ke které došlo po inauguraci bývalého prezidenta Trumpa.

Bezpečná interrupce je lidské právo. Snažme se tedy podnikat takové kroky, aby k něčemu podobnému jako v USA (nebo v Polsku) nedošlo i u nás.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 30 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Tiv | 25. 6. 2022 20:27

před 15ti lety stál potrat cca 19000. netuším, kolik stojí dnes, ale lidi, kteří přemýšlí, jestli zaplatit nájem, nebo elektřinu, měli své drátěné ramínko připravené dávno před nějakým rozhodnutím vládců, kteří bídu nepoznají ani z fotky. čím víc nelegální to bude, tím víc ve sklepech, na tajňačku, ve špíně a bez kamarádek, které zavolají pomoc, když se něco zvrtne, se to bude dít. středověku zdar.

+6
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Mira | 25. 6. 2022 12:31

Tak ono to ma sve i proti, u nas je potrat legalni do 12 tydnu, u nich byl klidne legalni par tydnu pred porodem a to uz mi prijde zvracene. Nektere zdroje uvadi do 23 tydne, ale pravda to neni. Kdyby soud nastavil legalnost do 12 tydnu, tak si myslim, ze je to v poradku. Jenze takhle si kazdy stat tam udela co chce a jak chce.

-5
Reagovat