Diskuze k článku:

„Začít s tranzicí mi trvalo čtyřicet let, ale stálo to za to.“

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Tereza Matoušková | 3. 8. 2021 13:51

Tyhle stereotypy ohledně psaní (ženské city x mužský rozum, ženské vztahy x mužská akce, ženy, které neumí psát chlapy x chlapi, kteří neumí psát ženy...) bohužel stále přežívají a dokonce bych řekla stále "vládnou všem"... Dari byla ve fandomu dlouho vnímaná jako typický příklad "mužského psaní" fantasy. Dokonce si pamatuji, že když oznámila svou tranzici, jeden můj kamarád mi napsal do chatu "Je to pravda, Temnářko? Ale jak to může být holka, když píše tááák moooc klučičí věci?". Víc k tomu asi říct netřeba. :-D To, že jestli je někdo cis nebo trans v tomto směru asi fakt nehraje roli... :-)

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Michal Macek | 3. 8. 2021 19:13

Sakra člověk tu pár dní není a hned je tu literární rozhovor. Jako vášnivý čtenář komixu sem se s prací paní autorky už zřejmě setkal . Jak už sem zmiňoval taky občas píšu (fanfikce) a myslím že bych neměl velký problém napsat trans postavu (ženské už vubec) btw kdyby byl někdo zvědavý a nevadilo mu ze sem muž rád pošlu ukázku:)

-1

Diskuze k článku:

Michal Macek | 4. 8. 2021 14:21 | reakce na umfa - 3. 8. 2021 21:56

Dekuiju za zajem , rad vam poslu odkaz na mail, sem bych ho hodil kdyby projevil zajem jeste aspon nekdo, nejlepe nejaka z dam :) dostal sem minus, asi proto ze sem napsal ze si troufam napsat trans postavu a zenske postavy zvladam dobre si myslim. Napsal sem to proto, ze vetsina postav co pisu sou zenske postavy, a to proto, ze ve fantasy svete, kam umistuju vetsinu svych povidek, vladne paradoxne tvrdy matriarchat :) PS: samozrejme bych byl rad kdyby si neco ode me precetla i pani Antoninova, a rekla mi jako profik, jestli je ve me aspon kousek talentu, ale to bych chtel asi moc :D ale i kdybych talent nemel, psani me proste bavi, tak si budu psat do supliku no :) PPS: na trans postavu bych si troufnul, protoze mam nekolik trans pratel a blizkych.... a vubec, rika se ze v kazdem muzi je kousek zeny :)

-1

umfa | 4. 8. 2021 11:57 | reakce na Alina - 4. 8. 2021 9:42

Za mě je to v pořádku. Kdo nechce terapii nebo ji chce jen zčásti, budiž mu dopřáno přesně to co chce. To je nejvyšší stupeň svobody, nikdo se netváří, že ví lépe než pacient, co je pro něj dobré. Kdybych o tom měl rozhodnout já, tak recepty budou jen na antibiotika, protože jejich neuváženým užíváním mohu ohrozit další lidi (antibiotické rezistence) a jakékoliv další léky a terapie si lidi budou moci volně koupit.

0

Alina | 4. 8. 2021 9:42

Až na to, že v současnosti v ČR skutečně tranzice NENÍ běh na dlouhou trať. Coby matka trans*syna jsem byla šokovaná tím, jak je to rychlé: hodina vyšetření u Weisse, kam ho poslala Fifková, u níž probíhala sezení stylem" "Ahoj, už ti rodiče povolili hormony? Ne? Tak ahoj." - a hotovo. Žádné větší zkoumání, žádná psychoterapie, to je naprosto mylná představa, že v Praze na sexuologii probíhá s těmito lidmi nějaká psychoterapie! Té se spousta lidí, kteří jsou trans, nebo si myslí, že jsou trans, brání, stačí se podívat do diskusí na internetu, jak si mezi sebou předávají rady typu "Hlavně nechoď do Brna, tam tě budou chtít vyšetřovat, jdi do Prahy, tam ti to Hanka napíše hned".

0

Radim | 3. 8. 2021 22:19 | reakce na Tereza Matoušková - 3. 8. 2021 20:56

Z logiky věci mohou jakýkoliv stereotyp o jakékoliv skupině lidí bořit jen ti lidé, kterých se daný stereotyp týká. Stereotyp o tom, že blondýny jsou hloupé, může narušit jedině chytrá blondýna, ne brunetka. Stereotyp o nesnesitelných tchýních může narušit jedině milá a vstřícná tchýně, ne tchán. A stereotyp o tom, jak píšou ženy, může narušit jedině žena, která píše jinak. A tady je nutno podotknout, že stereotypy o mužském či ženském psaní vznikly dávno předtím, než se jedinci začali veřejně dělit na cis a trans atd, a netýkají se tedy specificky trans lidí, kteří je tedy nemohou ani bořit.

Neříkám, že tabu nemají co dělat s tématem tranzice. Říkám, že tabu nemají co dělat s tím, že cis spisovatelé běžně o tranzici nepíší, protože ten důvod vidím v tom, že prostě nepíší o něčem, s čím nemají zkušenost.

0

umfa | 3. 8. 2021 21:56 | reakce na Michal Macek - 3. 8. 2021 19:13

Neváhejte a ukázku pošlete :-)

0

Tereza Matoušková | 3. 8. 2021 20:56 | reakce na Radim - 3. 8. 2021 20:01

1. Nerozumím tomu, proč by stereotypy o ženském psaní a mužském psaní měli bořit jen lidi, co jsou cis muži nebo cis ženy... To přece není věc "biologie", je to otázka role, kterou dotyčný ve společnosti má nebo měl. Když někdo polovinu života vystupuje jako muž a lidé vnímají tuto osobu a její tvorbu v rámci nějakých zažitých stereotypů, no a dotyčný člověk ve čtyřiceti řekne, že je ve skutečnosti celou dobu žena... tak to prostě těmi stereotypními představami otřese. Lidé nad tím minimálně začnou dumat ve stylu: Jak je to možné? Proč jsme to nepoznali? Má tedy smysl rozlišovat nějaké ženské a mužské psaní? Je to snad všechno mnohem složitější...? Nebo jednoduší a jsme snad všichni jen lidé? A to je podle mě přesně to, na co Boris naráží...

2. Říct, že tabu s tímto tématem nemají co dělat, mi připadá přinejmenším úsměvné... :-(

0

Radim | 3. 8. 2021 20:01 | reakce na Tereza Matoušková - 3. 8. 2021 19:14

Stereotypy o ženském psaní může bořit pouze žena, která se těmto stereotypům vymyká. Problém je v tom, že podle těch samých stereotypů trans žena není vnímána stejně, jako biologická žena, a nemůže tedy bořit stereotypy, týkající se biologických žen. Jedná se o oxymóron.

Tranzice není běžné téma, protože není moc lidí, kteří by s ním měli osobní zkušenost. Stejně, jako si málokterý autor, který nezažil třeba válku, troufne psát o posttraumatických syndromech navracejících se vojáků. Nějaká tabu s tím nemají co dělat.

0

Tereza Matoušková | 3. 8. 2021 19:14 | reakce na Radim - 3. 8. 2021 16:55

Zcela jednoduše: Trans žena je žena, takže by logicky podle zavedených stereotypů měla psát jako žena. Když píše jako muž, tak tím boří stereotypy o "ženském psaní", úplně stejně jako cis žena, která píše jako muž... (Nejsem Boris Hokr, ale vsadím se, že to nějak takto myslel, když ten perex psal...)

Spisovatelé píší o různých lidských peripetiích, je to jejich práce. Samozřejmě osobní zkušenost v tomto směru nic nenahradí. Ale jsou autoři, kteří jsou prostě natolik empatičtí, vnímaví a pečliví ve sběru informací, že dokážou relativně věrohodně přenést na papír i cizí zkušenost. To že tranzice není "běžné téma" je dáno spíš tím, že to bylo v minulosti tabu...

-1

Michal Macek | 3. 8. 2021 19:13

Sakra člověk tu pár dní není a hned je tu literární rozhovor. Jako vášnivý čtenář komixu sem se s prací paní autorky už zřejmě setkal . Jak už sem zmiňoval taky občas píšu (fanfikce) a myslím že bych neměl velký problém napsat trans postavu (ženské už vubec) btw kdyby byl někdo zvědavý a nevadilo mu ze sem muž rád pošlu ukázku:)

-1

Radim | 3. 8. 2021 16:55 | reakce na Tereza Matoušková - 3. 8. 2021 13:51

Ať už jsou poučky o rozdílech v psaní mužů a žen pravdivé a založené na skutečnosti, nebo ne, pořád nechápu, jak je může psaní trans osoby vyvracet. Vezmu příklad z článku - která netrans osoba má dost zkušeností, aby psala o peripetiích hrdiny, který změní pohlaví? To asi zřejmě nebude typické téma pro běžného muže či ženu, coby spisovatele, že. Tak jak může takové psaní "trhat poučky na kusy"?

0

umfa | 3. 8. 2021 14:10 | reakce na Ach ne, zase umfa - 3. 8. 2021 13:52

Citace - Ach ne, zase umfa / 3. 8. 2021 13:52

Třeba tvoje psaní kamkoliv je typicky mužsky debilní.

Inu, to je taková typická mužská stereotypní vlastnost. Vetřít se mezi holky které si krásně notují ve svých názorech a tvrdit jim něco jiného :-) A ještě to drze prokládat jejich vlastními argumenty.

0

Ach ne, zase umfa | 3. 8. 2021 13:52 | reakce na umfa - 3. 8. 2021 9:20

Třeba tvoje psaní kamkoliv je typicky mužsky debilní.

+1

Tereza Matoušková | 3. 8. 2021 13:51 | reakce na Radim - 3. 8. 2021 7:54

Tyhle stereotypy ohledně psaní (ženské city x mužský rozum, ženské vztahy x mužská akce, ženy, které neumí psát chlapy x chlapi, kteří neumí psát ženy...) bohužel stále přežívají a dokonce bych řekla stále "vládnou všem"... Dari byla ve fandomu dlouho vnímaná jako typický příklad "mužského psaní" fantasy. Dokonce si pamatuji, že když oznámila svou tranzici, jeden můj kamarád mi napsal do chatu "Je to pravda, Temnářko? Ale jak to může být holka, když píše tááák moooc klučičí věci?". Víc k tomu asi říct netřeba. :-D To, že jestli je někdo cis nebo trans v tomto směru asi fakt nehraje roli... :-)

+3

umfa | 3. 8. 2021 9:20

A jaké jsou teda ty poučky o mužském a ženském psaní? Já bych dal dohromady poučku o dobrém a špatném psaní, ale ty ostatní neznám.

+3

Radim | 3. 8. 2021 7:54

"Loni na podzim veřejně oznámila svou tranzici a zase jednou roztrhala na kusy všechny ty trapné poučky o mužském a ženském psaní."

Nevím, co myslíte těmi trapnými poučkami o mužském a ženském psaní, ale jak přesně může trans osoba "roztrhat na kusy" rozdíly v psaní netrans osob? Pokud tedy nějaké jsou, tak se týkají netrans osob. To je jako říkat, že fotbalista může "roztrhat" světový rekord v chůzi po laně. Prostě jiná kategorie, do které se trans osoby nekvalifikovaly.

"Myslíš případy, kdy jsem se nechovala jako pravý, nefalšovaný muž? Například jsem nikdy netroubila na řidiče, který na padesátce jede padesát. Nebo jsem nehvízdala na kolemjdoucí hezké ženské a nepokřikovala, že se mnou zažijou nejlepší noc svýho života."

Takto se nechová pravý, nefalšovaný muž, ale pravý, nefalšovaní idiot, bez ohledu na pohlavní identitu. Podobní idioti se jistě najdou i mezi trans osobami.

+2