Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

Danuše Nerudová je první českou prezidentkou Heroine

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

petr.b | 25. 6. 2021 19:47

Nepredpokladam, ze student vs potrebuje vest za rucicku, ale ocekavam, ze vs pedagog, pokud ma v rozvrhu cviceni, tak se na nej dostavi a venuje se studentum. Totez pri oficialnich konzultacnich hodinach. To je snad nirmalni v kazdem zamestnani, ze clovek plni sve pracovni povinosti. Maji-li vsak akademici neco dulezitejsiho na praci, tak at se venuji tomu, ale at potom nebudi dojem, ze budou nekoho neco ucit. Nezlobte se na mne, ale neprijit bez omluvy na hodinu je podle mne regulerni poruseni pracovnich povinosti, ale predevsim naprosta arogance a vyraz pohrdani vuci studentum.

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

lokomotiva | 28. 6. 2021 12:03

Tvl. Filípku, ty chytroprde, na co si tady hraješ?

-6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu


Diskuze k článku:

Petr C. | 25. 9. 2021 1:24

Já se nebudu vyjadřovat k tomu, jak to vypadá v akademickém prostředí, neboť jsem ho s diplomem pod paží opustil před 25 lety a dosud jsem se nevrátil.
Moje děti po VŠ vzdělání nezatoužily a rozhodly se pro jiný typ kariéry. Nemám tedy relevantní informace jak to teď chodí a co se tam děje.

Měl bych pár námětů k zamyšlení pro paní profesorku stran její případné kandidatury na prezidentský post:
1) Souhlasím s jejím názorem, že prezident(ka) musí být hlavně osobnost. Měl(a) by mít široký všeobecný přehled a ,,vidět" do dění nejen v rámci státu, ale i do zahraniční politiky ve světovém měřítku (středoevropský ani evropský rozhled už dnes nestačí).
2) Souhlasím s jejím názorem na kvóty. Zvolit nebo jmenovat někoho někam jenom proto, že takovýto člověk tam ještě neseděl a bude se o tom psát a mluvit, je úplně špatně, to je neobhajitelné i při volbě miss ve Finsku, natož do odpovědné funkce hlavy státu. Barack Obama a Hillary Clintonová jsou toho odstrašujícími důkazy (já vím, že Hitlery se tam nakonec nedostala - naštěstí pro obyvatele USA). Současné duo Biden-Harris(ová) je taky trest Boží. Prostě exoty ne.
Maskoty také ne - rychlené politiky vytažené z okresní nebo krajské úrovně během tři čtvrtě roku, kteří jsou rádi, když se dokážou usmívat do kamer aniž by u toho působili viditelně nejistě a přeříkat (přečíst) připravený text rovněž nepotřebujeme. Nikdy totiž nevíme, kdo jim ty texty píše a co jim dále nalévá do hlav.
3) Václav Havel není nejlepší příklad osobnosti - patřil spíše mezi maskoty.
Odstrašujícím příkladem ženy-slepice, která by se do žádné funkce neměla dostat, aby nedělala republice ostudu je Miroslava Němcová. Co se mužů týče, není to lepší. Z předsedů parlamentních stran si člověk nevybere, jeden bezpáteřný kariérista, magor nebo darebák vedle druhého. Ale kdyby se stal premiérem Okamura, byla by alespoň legrace a možná by nelezl Bruselu do análu - narozdíl od těch ostatních.
Naše politika obecně potřebuje generační obměnu. Už dlouho. Po minulých volbách čekal Miloš Zeman až do června, až proběhly povolební sjezdy všech hlavních stran, jestli se některá chytne za nos a vymění vedení a změní kurs. Nestalo se, a tak dal druhou šanci znovu Babišovi, protože mu nejvíce vyhovoval.
4) Kdybych měl vybrat premiérku, zkusil bych to se Zuzanou Majerovou Zahradníkovou. Otázka je, jestli by to dala, ale za pokus by to stálo.
Olga Richterová i Markéta Pekarová Adamová reprezentují strany, jejichž chování je pro stát natolik destruktivní, že premiér(ka) z těchto stran a jejich vedoucí role ve vládě by byly pro tento stát katastrofou, celkem bez ohledu na to, kdo konkrétně by to byl.
5) Ano, člověk si musí svoji práci pochválit sám, nikdo to za něj neudělá. U nás se chvála za dobrou práci moc nenosí, spíš se kritizuje kde co. Pokud rozumíte tomu co děláte, tak sama vidíte, jestli se vám práce daří a jestli máte potřebné výsledky, případně, kde by jste měla ještě zabrat nebo dotlačit svoje lidi k tomu, aby dělali práci pořádně. Čím lépe vám to půjde, tím více vás budou neschopní a závistliví kritizovat. Tím se nenechte znervózňovat.
Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. To prostě nejde. Vždycky bude někdo remcat, někteří to ani jinak neumí.
6) Ano, z porážek se rodí další vítězství. Ale je k tomu nutné si každý neúspěch poctivě rozebrat, proč k němu došlo, jaké vlivy se tam promítly a poučit se propříště.
8) Souhlasím s názorem, že při dnešních možnostech komunikačních technologií není třeba stavět ,,nebo" mezi rodinu a kariéru. Akorát si v tom člověk musí zavést systém, musí v sobě najít sebekázeň a ještě by bylo dobré, aby mu ostatní pomohli, nebo alespoň neházeli klacky pod nohy. Potom to jde. Mám vyzkoušeno sám na sobě. Copak kojení/krmení a přebalování - to je naprosto jednoduchá věc a mezi tím je vždycky dvě a půl hodiny pauza než se mimčo vyspí, ale až se dítě naučí vylézat na židli a ze židle na okno a dosáhne na kliku, to začíná legrace.
A pak se začne ptát. Starší syn mi jednou položil v souvislém sledu 65 otázek typu ,,A proč...." Proti tomu je AZ kvíz sranda.
8) Holek, které mají v dětství spíše klukovské záliby je spousta, to není nic neobvyklého. Nijak jim to neškodí, aspoň se naučí spoustu užitečných dovedností, které se jim budou později v životě hodit a naučí se chápat poměrně jednoduchý a přímočarý způsob, jakým kluci a později chlapi myslí a rozhodují se. Moje dcera taky v dětství jezdila s náklaďákem a lezla po stromech a po plotech, panenku měla snad jednu a plyšáků pár, ona byla a dodnes je na živá zvířátka.
Prala se se svým o rok a něco mladším bráchou - dneska na sebe nedají dopustit.
Teprve v pubertě se u ní začaly projevovat typicky holčičí sklony a záliby. Dnes už je dospělá, umí řešit problémy konstruktivně a přiměřeně se ozvat, když jí něco nevyhovuje.
Sem tam slyším nějaké vyjádření ve smyslu, jaká je to fajn holka. Potěší.
7) Doporučení na závěr. Vyhoďte si ze slovníku i z hlavy pojem ,,feminismus". Já vím že v tomto rozhovoru není, myslím obecně. To je zbytečně agresivní a nedomyšlená ideologie, která vám ani nikomu jinému nic pozitivního nepřinese, ženy vás budou volit i bez toho a chlapy by to zcela právem odrazovalo. Tak jak popisujete svoje působení, tak je z toho vidět, že si umíte poradit a pomocí komunikačních dovedností a přiměřené míry asertivity postupně dosáhnete toho, aby se věci pohnuly žádoucím směrem.
Budu vám ve vašem úsilím držet palce, protože na to podle mě jdete správně.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit

lokomotiva | 28. 6. 2021 12:03 | reakce na prostě Filip - 26. 6. 2021 21:31

Tvl. Filípku, ty chytroprde, na co si tady hraješ?

-6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

prostě Filip | 26. 6. 2021 21:31 | reakce na prostě Filip - 26. 6. 2021 21:25

Tím samozřejmě nechci obhajovat ty vyučující, kteří skutečně jednají se zlým úmyslem či "jen" nevnímají dopady svého jednání. Takoví lidé byli, jsou a budou, a to bohužel v každé profesi i každé zemi. Jen opravuji na pravou míru mnohé mýty a popletenosti ohledně akademické sféry, které tu zazněly, a snad se mi podaří Vám nastínit jiný pohled na akademickou práci.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

prostě Filip | 26. 6. 2021 21:25 | reakce na Petr.b - 26. 6. 2021 19:15

Jakožto akademika, hájícího čest akademických pracovníků, mě můžete považovat za zaujatého a nebrat mě tedy vážně, ale měl bych pár připomínek:

1) Jako u všeho platí, že to, že spokojenost člověka je určena náročností jeho požadavků. Někdy jsou ale požadavky zklamaných lidí až přehnané. Jako například to Vámi zmíněné volání a psaní SMS. Zaprvé se toto běžně a mnohem jednodušeji praktikuje pomocí hromadných mailů na školní emailové schránky studentů (zkuste pokaždé volat 30 studentům ze semináře), zadruhé je posílání SMS a volání velmi a přitom zcela zbytečně drahé (že by to podle Vašeho návrhu měl ze svého dotovat vyučující, kupodivu neřešíte).

2) Akademický pracovník není čistě pedagogická profese, má daleko více povinností, než jen výuku, a žádnou z těchto povinností nesmí zanedbávat, prosím, nepleťte akademika a učitele. Někteří mí kolegové například dostávají pravidelně kapky od studentů za to, že krátí časy seminářů. Vysvětlení, že má-li chemický proces proběhnout správně, nelze jej nechat bez dozoru nebo zkrátit jen proto, že rozvrh studenta nepočítá s půlhodinou pauzy navíc, není akceptováno, stejně jako náhradní seminář, který vyučující uspořádá ve svém volném čase, a na který přijde sotva polovina studentů, kteří si jeho termín odhlasovali, a to "kupodivu" především ti, kteří si na začátku ani nestěžovali.

3) Prosím, nepleťte do sebe pracovní povinnosti (vyplývající z výkonu práce na dané pozici) a pracovně-právní povinnosti (vyplývající ze zákona). Není to totéž. Pokud jednu pracovní povinnost nestíháte pro druhou pracovní povinnost, nelze to označit za porušení pracovních povinností, viz příklad v bodu 2. Taktéž být milý a vstřícný není povinností ani pracovní, ani pracovně právní. Studenti mají právo školou proplouvat s minimálním úsilím, vyučující mají zase právo zaměřovat svůj čas a úsilí nad rámec povinností jen na ty, kteří si toho budou vážit a prokážou na oplátku nějakou snahu. Na tom není nic špatného a podobná věc se běžně děje i u "běžných zaměstnanců". Argument právem studovat je u proplouvajícího studenta, mohu-li to tak říct, nicotný.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 26. 6. 2021 19:39 | reakce na Petr.b - 26. 6. 2021 19:15

Máte bohužel dost pravdy. Některá z mých dětí studovala v Česku, v UK a v USA a samozřejmě jsem se zajímal o to jak to tam funguje. V Česku je to bohužel horší a studenty se lehce pohrdá, přesně jak píšete. Naopak hlavně v USA jde o vždycky výsledky (tam mají myslím obecně lepší tah na branku) a neexistuje, aby profesor žáka podrazil. Nemá to nic společného s náročností výuky, nikde se nedávají zkoušky zadarmo, jde hlavně o to "okolo".

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

prostě Filip | 26. 6. 2021 19:28 | reakce na umfa - 26. 6. 2021 18:47

Přesně tak. A tím jste se dostal k jádru věci - existence neadekvátního přístupu ke studentům záleží na tom, zda takový přístup škola, jako zaměstnavatel oněch učitelů, akceptuje. Na soukromých školách je určitě větší ochota ze strany studentů dávat zpětnou vazbu, ovšem to, zda škola na tuto zpětnou vazbu zareaguje, je pořád o lidech a ne o formě financování, stejně, jako na veřejných školách. Tvrzení ve smyslu: "tohle by si na "krvavě placené" soukromé škole nikdy nedovolil" je tedy neplatné. Budete-li souhlasit, tímto bych tuto off-topic debatu uzavřel, ale děkuji za Vaši účast v ní.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Petr.b | 26. 6. 2021 19:15 | reakce na umfa - 26. 6. 2021 18:47

Tak se tahle diskuse trochu rozbředla do jiné roviny, původně jsem poznamenal, že akademici/čky pracují v poněkud nestandardním prostředí = mají více volnosti a možností než ostatní/běžní zaměstnanci. Což nepřímo zde přítomní akademici potvrdili.
Pro mne, jakožto otce 2 vysokoškoláků je pak absolutně šokující zjištění, jak veliké zastání zde má standardní situace na našich VŠ, kdy jsou ze strany pedagogů naprosto svévolně porušovány nejen pracovně-právní povinosti, ale i běžné mezilidské vztahy a úcta k času ostatních lidí.
Situaci na našich VŠ považuji za naprosto katastrofální a za jednu z příčin všeobecného marasmu.
Podotýkám, že nemluvím o žádných VŠ marketingově - manažerských, ale o ČVUT a UK.
Kantoři si dělají ze studentů dobrý den, protože mají nějaké vyšší a důležitější poslání. V tom případě však nechápu, proč nejdou pracovat raději někam do výzkumného ústavu.
Já studoval před 30 lety, a to nám ještě přednášeli docenti (nikoli doktoranti, jak bývá dnes zvykem), na fakultě byli 2 profesoři - také přednášeli, a nikdy si nikdo nedovolil nepřijít na cvičení. Zadané práce nám opravovali v termínech takových, abychom stihli případné chyby opravit. Ano, může se stát, že člověk nemůže z vážných důvodů přijít, ale představte si, že v době předinternetové a bezmobilní, do učebny přišla sekretářka a omluvila se, že dnes z nějakých důvodů cvičení nebude, a bude nahrazeno, podle toho, jak se s kantorem domluvíme. Že by dnes snad kantor poslal studentům SMS, nebo dokonce někomu zavolal, to se asi děje výjimečně.
Tento stav mi popisují i mí známí, jejichž děti studují i na jiných školách, takže to není nic neobvyklého. Nevím samozřejmě, jak to ti naši slavní akademici, pracující na něčem velmi důležitém mají ve vztahu k zaměstnavateli, ale nedostavení se do práce bez omluvy je ve většině firem silně sankcionováno, áčko se tomu vždycky říkalo.
Jinak souhlasím, že logické je, aby se proti tomu ozvali studenti, bohužel zhusta mají potom smůlu. Zkuste si stěžovat někomu, kdo vás pak zkouší. A dnes je zcela běžné, že se vyhazují studenti od státnic, kteří se učili celou dobu bez problémů. jak říkám, mám z toho dojem, že student je pro akademiky často "obtížný hmyz".
Mimochodem - chápu, že každý akademik je nadšen, když narazí na zvídavého, mimořádně nadaného a inteligentního studenta. Ale již podle logiky - naprostá většina studentů je průměrná - a ti snad nemají nárok studovat? (i průměrní inženýři jsou potřeba, ti superinteligentní nebudou dělat rozpočty, řídit montáže, dělat stavbyvedoucí...)

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 26. 6. 2021 18:47 | reakce na prostě Filip - 26. 6. 2021 18:39

Samozřejmě, to by byl nesmysl. Tomu zedníkovi co jsem použil jako příklad taky neplatím přímo, není to můj zaměstnanec a stěžovat na něj si budu stavbyvedoucímu resp. majiteli stavební firmy. A od něj budu očekávat, že zedníka sprdne nebo že na stavbu pošle náhradu. Stejně to vidím s tou školou. Nic není ideální, samozřejmě k excesům docházet bude, jen musí být škola motivovaná je řešit. A dokud do toho nebudou mluvit studenti (aktivně a významně, tj. přes peníze), ale jen nějaký úředník z ministerstva který projde formality a přidělí peníze na příští rok, tak bude to řešení skřípat.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

prostě Filip | 26. 6. 2021 18:39 | reakce na umfa - 26. 6. 2021 18:20

Ať půjdou škole peníze přímo, či nepřímo, od státu nebo od studentů, to podstatné je, že UČITEL dostává peníze vždy od ŠKOLY a ne z ruky na ruku od studenta. Způsob financování tedy nemá nijak zásadní vliv na přístup učitele ke studentovi a jeho úpravami se tedy chování učitele ke studentům korigovat nedá. Aby mohla fungovat Vámi zmíněná zpětnovazebná smyčka, museli by studenti platit PŘÍMO JEDNOTLIVÝM UČITELŮM a ideálně za každou hodinu zvlášť, aby mohlo dojít k tomu, že když učitel nepřijde na hodinu, tak tu hodinu nedostane zaplacenou. Technicky to dnes už možné je, legislativně ovšem v tuto chvíli nikoliv.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 26. 6. 2021 18:20 | reakce na prostě Filip - 26. 6. 2021 17:52

Tohle by bylo na dlouho, tak jen pro vysvětlení: podle mě by měly peníze škole jít nepřímo, přes studenty. Můžeme se pak bavit, jestli je lepší kontinentální, britský, americký nebo jiný stipendijní systém, ale to radši jindy :-) Ale to, že peníze dostává přímo škola od státu podle počtu studentů je skluzavka k nekvalitě. Není v silách státu zkontrolovat kvalitu výuky, stát může kontrolovat jen ty počty a dodržování formálních pravidel. Ale smyčka zpětné vazby musí být uzavřena přes studenty.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

prostě Filip | 26. 6. 2021 17:52 | reakce na umfa - 26. 6. 2021 15:05

Máte naprostou pravdu. Ono to asi bude platit všude, že jen málokterá škola za něco stojí, i když to není jen o kvalitách mnohdy opravdu vtipných diplomek. Proto také tvrdím, že průměrná americká škola průměrnou českou nepřekoná, tedy že průměr je zhruba stejně špatný všude, netvrdím, že české jsou lepší.

Spousta lidí rádo podléhá představě, že placené školné nějak mění jejich vztah k zaměstnancům školy. Něco ve stylu: "JÁ vás platím, takže VY mě musíte poslouchat". Nemusí. To, že školné platíte Vy a ne stát, mění Váš vztah k vedení školy, ne k jejím zaměstnancům. Učitelé dostávají peníze od školy a jsou odpovědní pouze jejímu vedení, nedostávají peníze od studentů a nezodpovídají se jim. To, že někteří učitelé se chovají neuctivě ke studentům, placení školného rozhodně nespraví.

P.S.: debata zda placené školné ano či ne by byla na dlouho, ale: "on tu školu "někdo" vždycky zaplatit musí a proč by to neměl být ten, kdo na ní získá vzdělání" není moc dobrý argument :-)

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 26. 6. 2021 15:05 | reakce na prostě Filip - 26. 6. 2021 14:07

Ony by se daly vysoké školy hanět na obě strany, i u nás najdete školy (fakulty, obory) kde se z diplomek jejich absolventů budete válet po zemi smíchy (po českém internetu koluje pěkný seznam, naposled byl k vidění na d-fensu (to je takový Heroine pro chlapy)). K tomu školnému - on tu školu "někdo" vždycky zaplatit musí a proč by to neměl být ten, kdo na ní získá vzdělání? Takhle mu ji ze svých daní platí i ti, kdo ani nejsou schopní žádnou školu absolvovat. Vysoká škola (kvalitní a poctivě vystudovaná) posune absolventa o mnoho platových tříd výš, tak ať si to ráčí zaplatit. Pseudoškoly nechť zůstanou jako zábava pro tupé děti zbohatlíků a jako předstírané vzdělání nutné pro státní služby, však oni si vyžírkové nějaké financování najdou.

Ale to už moc zabíhám, šlo o to, že je obecně nepřípustné nabídnout nějaké služby a pak je (bez závažného důvodu, blíže viz zákoník práce) neplnit. Platí to pro zedníky i vysokoškolské učitele. Výjimku měl jen Einstein, když měl na berlínské univerzitě profesuru s právem přednášet.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

prostě Filip | 26. 6. 2021 14:07 | reakce na Jouda - 26. 6. 2021 12:51

Vy si ty US malujete nějak na růžovo. Placené školné sice předpokládá, ALE NEGARANTUJE, lepší přístup, krom toho drtivá většina US škol, až na pár excelentníc výjimek, rozhodně za to "krvavé školné" nestojí, protože v průměru nepřekonávají ani ty Vámi haněné české socialisické školy.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jouda | 26. 6. 2021 12:51 | reakce na prostě Filip - 25. 6. 2021 21:00

Typicky problem "studia zdarma".
Prenesene problem sociku.

Na US krvave placene univerzite neexistuje, ze se vyucujici nedostavil.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

prostě Filip | 25. 6. 2021 21:00 | reakce na petr.b - 25. 6. 2021 19:47

Já jen vysvětloval, že akademik rozhodně není především pedagog a že samostudium je na vysoké škole samozřejmostí, stejně jako to, že studenti se mimo řízenou výuku nemusí flákat a to ani tehdy, když nepřijde vyučující, který měl přijít.

O tom, že vysokoškolský pedagog má svoje povinnosti, se s Vámi nepřu. Bez bližších informací s Vámi ale nemohu souhlasit, že nepřijít na hodinu je od vyučujícího nutně porušením těchto povinností nebo arogance. I akademici jsou jen lidé ve vleku okolností, nad kterými nemají vždy kontrolu, a tudíž, bez bližších informací, lze očekávat, že zřejmě nepřišel, protože nemohl, ne proto, že se na to vykašlal. Stejně, jako bychom to mohli předpokládat i jakéhokoliv jiného pracovníka.

A pokud jde o prohlášení typu: "dokud nebudete aspoň doktorandi, nechoďte za mnou a nezdržujte mě", tak to je klasická sebeobranná hláška, kterou spousta vyučujících i mimo vysoké školy odrazuje flákače, kteří raději půjdou za vyučujícím, místo aby úkol/problém/látku řešili sami. Skutečnost je taková, že vyučující (až na úplně vyhořelé morouse) se navzdory podobným hláškám TĚŠÍ na každého studenta, který s nimi přijde s něčím nadstandardním, čím ukáže, že se o téma opravdu zajímá, že ho to baví, a že přemýšlí daleko nad rámec přednášek, protože takové studenty v daném ročníku obvykle spočítají na prstech jedné ruky.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 25. 6. 2021 20:51

Je to úplně fuk co jsou. Mají se školou nějakou dohodu v jakém rozsahu budou učit a když nepřijde učitel na cvičení, je to úplně stejný šlendrián jako když zedník odejde místo práce do hospody. Že má akademik tři tituly vpředu a tři vzadu ho ještě neopravňuje nedodržovat dohody. Bohužel se to občas dělá a studenti to vždycky nějak přejdou, což je podle mě chyba.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Akademička | 25. 6. 2021 19:59 | reakce na Petr.b - 25. 6. 2021 16:47

Pedagogický úvazek je jen část akademické praxe. V prvé řadě jsou akademici vědci. A ano, samostudium je naprostý základ.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

petr.b | 25. 6. 2021 19:47 | reakce na prostě Filip - 25. 6. 2021 19:29

Nepredpokladam, ze student vs potrebuje vest za rucicku, ale ocekavam, ze vs pedagog, pokud ma v rozvrhu cviceni, tak se na nej dostavi a venuje se studentum. Totez pri oficialnich konzultacnich hodinach. To je snad nirmalni v kazdem zamestnani, ze clovek plni sve pracovni povinosti. Maji-li vsak akademici neco dulezitejsiho na praci, tak at se venuji tomu, ale at potom nebudi dojem, ze budou nekoho neco ucit. Nezlobte se na mne, ale neprijit bez omluvy na hodinu je podle mne regulerni poruseni pracovnich povinosti, ale predevsim naprosta arogance a vyraz pohrdani vuci studentum.

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

prostě Filip | 25. 6. 2021 19:31 | reakce na grg - 25. 6. 2021 14:45

No jestli jste čekal, že Vás někdo na vysoké škole provede za ručičku od zápisu až po státnice, pak chápu Vaše zklamání.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

prostě Filip | 25. 6. 2021 19:29 | reakce na Petr.b - 25. 6. 2021 16:47

1) Práce akademika se dělí na výuku, výzkum a publikování. Všechny tři části jsou rovnocenné, žádná nehraje prim a to ani výuka.
2) Od akademika se nečeká, že bude vyučovat po celou dobu své akademické dráhy. Velká část odučí povinné hodiny na všeobecném základu a pak se věnuje výhradně svým předmětům, pokud vůbec nadále vyučují.
3) Od svéprávných dospělých lidí se nečeká, že budou při svém vysokoškolském studiu na vyučujících závislí. A ano, očekává se vysoká míra samostudia, co do počtu hodin dalece přesahující hodiny na přednáškách a seminářích - nejsme na základce.

Takže ano, akademici tu rozhodně nejsou PRIMÁRNĚ pro studenty.

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Petr.b | 25. 6. 2021 16:47 | reakce na Lol - 25. 6. 2021 13:47

Akademici tu nejsou pro studenty?? A tak to jsem žil do teď v bludu, myslel jsem, že pedagog na vysoké škole je především učitel a kromě toho si udržuje - zvyšuje kvalifikaci i jinde.
Takže je to tedy takto v pořádku? Že ti lidé chodí do zaměstnání, kde jsou placeni za výuku studentů, a přitom na ně kašlou, protože je studenti zdržují od nějaké vyšší, speciální práce. Vida, člověk se učí celý život.
Mimochodem, co tedy poradíte nebohým studentům, když nebudou chtít odvádět své učitele od jejich vyššího poslání, a současně budou chtít studovat? Snad samostudium? Nebo si ten diplom někde objednat na eshopu?

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Asistentka | 25. 6. 2021 16:02 | reakce na grg - 25. 6. 2021 14:45

Je to tak

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

grg | 25. 6. 2021 14:45 | reakce na Lol - 25. 6. 2021 13:47

No, ty budeš ako ten jeden mizerný inžinier-asistent, ktorého som mal v jednom prváckom informatickom predmete. Ten na prvom cvičení viedol asi 15-minútový monológ o tom, aké sú študenti hovná, a vlastne nás vôbec nepotrebujú a len ich vo fungovaní univerzity ako inštitúcie len otravujeme...

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Lol | 25. 6. 2021 13:47 | reakce na Petr.b - 25. 6. 2021 8:23

Akdemici tu nejsou primárně pro studenty, joudo. Jsou to vědci a mají závazky jinde.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 25. 6. 2021 9:30

"Oni" je nikdy nepochválí, protože od určité pozice výš nikdo nepochválí nikoho (bez ohledu na pohlaví). To spíš ho zkritizuje, pomluví, očerní, plivne jedovatou slinu nebo, pokud je to relevantní, pokusí se jej v rámci boje o pozice odstranit (opět bez ohledu na pohlaví). Důkazy lze najít na diskusích na sociálních sítích. Pochválil snad někdy někdo Babiše nebo Zemana? A to by se při tom nejspíš dalo najít i několik jednotlivostí, které udělali nebo řekli správně:-)

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Macek | 25. 6. 2021 8:44

Gratuluji :)

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr.b | 25. 6. 2021 8:23

paní Nerudová je velmi sympatická a inteligentní dáma. Nicméně akademické prostředí je velmi specifické, a nakonec to sama v rozhovoru přiznává.
Ze zkušenosti vlastních dětí vím, že dnes to na vysokých školách funguje běžně tak, že se např. vyučující nedostaví na cvičení, "protože něco má" a ani se neomluví, komunikace emailem funguje často tak, že připomínky k práci, kterou student odeslal před měsícem přijdou den před termínem odevzdání a pod. Jistě záleží na vedení fakulty, jaký nastaví režim. Ovšem toto jsou praktiky běžné na největších pražských fakultách. Pro zaměstnance fakulty je to jistě velmi příjemné a přátelské prostředí, kdy lze stíhat plno věcí...

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit