Diskuze k článku:

Podpoříme módu, která podpoří nás. O lokální udržitelné módě ve větších velikostech

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Jana | 17. 6. 2021 9:47

Přesně tohle jsem teď řešila se svatebními šaty, nikdo si asi nedokáže přestavit, co to je sehnat šaty ve velikosti 48. Než jsem šla do salónů, tak jsem asi jako každá holka, hledala na internetu butiky a začala zjišťovat, že svatební šaty v 90% případů mají maximimálně do velikosti 40-42 a to ne všechny salony, většinou jen velikost 36-38. Takže problém, chtěla jsem se vyhnout trapné situaci, kdy bych se do salónu objednala a ve chvíli kdybych přišla by mi bylo řečeno, že pro mě nic nemají. Volala jsem a dočkala jsem se pouze jednoho salónů, kde mi řekli, že se na tyto velikosti specializují, byla jsem nadšená a těšila jsem se. problém byl v tom, že salón půjčoval šaty od španělských značek, takže jsem místo velikosti 48 zkoušela velikost 52 a ta mi ani tak nebyla. Slečna vlastně nevěděla co mi na to říct a já si připadala jako největší člověk na světě a přemýšlela jsem, že mě čeká den, kdy se mám cítit krásná a já vlastně asi nebudu mít co na sebe. O to horší bylo, že jsem nechápala, kde ostatní ženy větších velikostí šaty berou a pak jsme zjistila, že si je buď nechávají šít přímo na míru nebo si vyberou šaty, kterých by měli pár i na mě, ale navrhoval je někdo, kdo absolutně nechápe, jaký střih šatů žena s plnějšími tvary potřebuje. Já jsem nechtěla šaty na špagetová ramínka nebo co hůř bez ramínek, a to jsou jediné dostupné šaty. Nakonec jsem našla dva salony, kde jsem si šaty opravdu oblékla a vyzkoušela, ale dva salony z celé Prahy?!
Netvrdím, že je v pořádku mít velikost 48, ale vadí mi, že se naše společnost tváří, že tu takové ženy nejsou a uvádí nás do nepříjemné situace, kdy si připadáme takhle. Naopak pro muže jsou tyto velikosti mnohem dostupnější.

+18
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Michal Macek | 17. 6. 2021 10:12

co se tyka svatebnich satu vetsich velikosti, doporucoval bych nebile....bude vetsi vyber, budete originalni a nebudete vypadat jak rozzurena lavina...

PS: a ano, stavtebni saty nemusi byt jen bile :P

-11
Zobrazit komentovanou zprávu

Diskuze k článku:

Martina | 20. 6. 2021 6:39

Zaujala mě v článku citová reakce oděvních tvůrců - že si máme říct a šaty ušijí a přizpůsobí... Jenže to je pak zboží na zakázku (objednává ne-li přes internet), a to už pak nemůžu vrátit, když mi nesedí.

+4

babajaga | 18. 6. 2021 13:25 | reakce na lomar - 18. 6. 2021 10:00

Citace - lomar / 18. 6. 2021 10:00

prosťáček Filip musí komentovat vše, protože všechno zná, všechno ví :D

Někdo holt něco zná a komentuje, někdo jenom trolí.

0

prostě Filip | 18. 6. 2021 13:19 | reakce na lomar - 18. 6. 2021 10:00

Schválně, jak dlouho budeme muset ještě počkat, než nás prosťáčky oslníš svou nepochybně vysokou inteligencí a znalostmi. Zatím nic moc, tedy spíš nic, než moc.

0

umfa | 18. 6. 2021 12:47 | reakce na lomar - 18. 6. 2021 10:23

Citace - lomar / 18. 6. 2021 10:23

nevyžádané rady všeználků fakt nejsou vhodné. nechte to na těch ženách

Všechny rady na veřejném fóru jsou vyžádané :-) Kdyby o tom uživatelky nechtěly debatovat, nenapíšou sem.

0

Taky Jana | 18. 6. 2021 11:35 | reakce na Jana - 17. 6. 2021 9:47

Čekala jsem dvojčata a nechala jsem si šaty ušít u švadleny na venkově, stálo nás to pár tisíc, určitě míň, než půjčovna. Na webu jsem si našla střihy, které se mi líbily. Se švadlenou jsem se domluvila na vzhledu a materiálu. Přes ramena jsem měla krajku, taky se mi na svatební šatech nelíbí holá ramena. Já s tím byla moc spokojena, ale já nemám ráda šaty typu šlehačka na útěku.

+2

Michal Macek | 18. 6. 2021 11:26 | reakce na lomar - 18. 6. 2021 10:23

zdar, tak ty zeny tu lamentuji, ze nemohou ty saty sehnat...jen se nsnaizm pomoct :)

0

Petr.b | 18. 6. 2021 10:51

Tedy ve svatebních šatech se pranic nevyznám. Ale jednu věc chci říct: před ještě tak 20-25 lety byla v každém větším městě (a často i v menším) nějaká textilka. A tam se šily nejrůznější oděvy. Tento průmysl u nás zcela zanikl, a to díky obchodním aktivitám mnoha firem, ale především kvůli nechuti lidí kupovat (platit) výrobky domácích textilek. Zpočátku to bylo tím, že jsme dychtili po "zboží z dovozu", ale brzy převážily cenové důvody. A tak košile z Číny kupujeme za pár šupů, ale někteří z nás moderně řeší, jestli je dostatečně "ekologická". Není a nikdy být nemůže. "Ekologická" může být jen je-li vyrobena co nejblíže místa jejího prodeje, ze surovin v místě dostupných (len už se u nás dávno nepěstuje, udat vlnu z ostříhaných ovcí je také problém). Ale pozor - víte kdo za to může? Ne "oni", ale "my". My všichni, co se nám košile z Otavanu zdály drahé, tak teď to sklízíme...

+1

lomar | 18. 6. 2021 10:23 | reakce na Michal Macek - 17. 6. 2021 11:07

nevyžádané rady všeználků fakt nejsou vhodné. nechte to na těch ženách

-1

lomar | 18. 6. 2021 10:00 | reakce na prostě Filip - 17. 6. 2021 18:04

prosťáček Filip musí komentovat vše, protože všechno zná, všechno ví :D

-1

prostě Filip | 17. 6. 2021 18:04 | reakce na Jana - 17. 6. 2021 9:47

Citace - Jana / 17. 6. 2021 09:47

Naopak pro muže jsou tyto velikosti mnohem dostupnější.

Dovolím si ženy požádat o to samé, o co tu žádají ženy muže - nekomentujte, co zjevně neznáte. Pánské obleky jsou v obchodech běžně v konfekční velikosti. To, že MOŽNÁ seženete i větší velikost, nic moc neřeší, protože konfekční velikost znamená, že máte-li jakýkoliv rozměr atypický, je Vám konfekce na dvě věci. Máte delší nebo naopak kratší ruce, než je běžné? Neseženete košili ani sako, které není třeba upravovat! Máte více v pase? Pak si musíte nechat krátit nohavice! Máte objemnější trup, nebo naopak štíhlejší trup a k němu svalnatější ruce? Pak zapomeňte na to, že seženete košili, která se Vám nebude pod sakem krčit, jako kdybyste ji vytáhli krávě z bachoru! A tak dále, a pravidla etikety také výběr spíše svazují, než aby pomáhala.

Netvrdím, že výběr obleku pro ženicha je těžší, než výběr šatů pro nevěstu, ale výběr skutečně padnoucího obleku pro muže je daleko těžší, než si většina žen myslí, a bylo by fér, kdyby to ženy konečně pochopily a uznaly.

+2

Irous | 17. 6. 2021 16:39

Taky jsem cekala, ale zatim (podezrele) dobry..

0

Jouda | 17. 6. 2021 16:07

Ceska soda: "Ano, vážně jsem to já, Jana Smutná. V době, kdy jsem měla o deset kilo víc než teď".

0

umfa | 17. 6. 2021 14:14 | reakce na Jana - 17. 6. 2021 12:28

Citace - Jana / 17. 6. 2021 12:28

pokud by jste měla velikost přes 46, tak ruce chcete nějakým způsobem trochu zakrýt, takže asi tak.

Já jsem chlap a netuším, co je velikost 46, proto jsem se takhle hloupě ptal. Čemu známému to odpovídá? Ashley Graham? Tess Holliday? Hippopotamus amphibius?

0

Michal Macek | 17. 6. 2021 12:30 | reakce na Anna - 17. 6. 2021 12:09

ze si jeste dovoluju reagovat - fakt si myslim ze bude snazsi sehnat saty vhodneho strihu pokud nebudou bile (tedy primarne nemusi byt ani svatebni, jen proste hezke)...a ta rada nebyla pro pani Janu (ktera "to" uz ma zrejme za sebou)...ale pro dalsi pripadne "nevychrtle" nevesty :)

0

Jana | 17. 6. 2021 12:28 | reakce na umfa - 17. 6. 2021 11:00

Tak to by znamenalo, že výstřih sluší také každé ženě.
Bohužel ne každá žena ho umí nosit stejně jako odhalená ramena. Ať si každý nosí co chce, ale ať je na výběr a pokud by jste měla velikost přes 46, tak ruce chcete nějakým způsobem trochu zakrýt, takže asi tak.

0

Michal Macek | 17. 6. 2021 12:23 | reakce na Anna - 17. 6. 2021 12:09

prominte, ja se rad bavim a diskutuju .... vim ze se pani (ted uz asi) na radu neptala, a ano, opravdu sem si tak trochu myslel, ze varianta nebilych svatebnich satu nemusi nekoho napadnout (nebo muze, ale pak sou tady situace , ze maminky a babicky reknou: nebile saty? to at te ani nenapadne! i kdyz dotycna v tom sama vypada jako svatebni dort)...vetsina mych partenerek byla jak se dnes rika plus size...takze bych rek ze o obleceni pro tyto zeny neco malo vim...navic musim neskromne priznat ze se o sobe domnivam ze sem majitelem neceho cemu se rika vkus :) z tohoto titulu sem se opovazil poradit...neberete to teda jako mansplainig pls...

(nekdy mam pocit uprimne, ze pro nektere feministky staci, aby muz otevrel hubu, a uz mainsplainuje :)

+1

Anna | 17. 6. 2021 12:09 | reakce na Michal Macek - 17. 6. 2021 11:07

Ty mínusy dostáváte za to, že tady až ukázkově mansplainujete. Komentující žena se vás na radu neptala, o tom, že (považte!) svatební šaty mohou mít jinou barvu než bílou, s vysokou mírou pravděpodobnosti ví, a je zcela a plně v její soukromé režii, jakou si pro _svůj_ velký den zvolí. Jak přesně si to vlastně představujete? Že slečna, která se měsíce věnuje výběru šatů a ví o tom zřejmě _úplně všechno_, se po vašem příspěvku plácne do čela a zvolá: "To mě nenapadlo?" (A to ani nemluvím o tom, že se tady celou dobu nebavíme o barvě, ale velikosti a střihu šatů. Sehnat pěkné bílé bude zřejmě identicky složité jako sehnat nebílé...)

+7

Michal Macek | 17. 6. 2021 11:07 | reakce na Michal Macek - 17. 6. 2021 10:12

dostavam minusy ale ja to myslel vazne....fialkova, tyrkysova, lila, zluta, zelenkava...je tolik hezkych barev co muzou mit svatebni saty...pozor! dokonce i cerna! jako vazne to myslim...jasne ze kazda chce byt bila princezna...ale je to opravdu hezke na silnejsich zenach? a i muz muze mit bily oblek, nebo bezovy, nebo svetle modry....

-2

umfa | 17. 6. 2021 11:00 | reakce na Jana - 17. 6. 2021 9:47

Citace - Jana / 17. 6. 2021 09:47

navrhoval je někdo, kdo absolutně nechápe, jaký střih šatů žena s plnějšími tvary potřebuje

A jaký střih potřebuje? Odhalená ramena jsou přece hezká na každé ženě? Je fakt, že nevím co to znamená velikost 48, ale to bude určitě zase něco co je spolehlivě pod prahem rozlišení mužského vidění světa :-)

-1

Michal Macek | 17. 6. 2021 10:29 | reakce na Jana - 17. 6. 2021 9:47

Naopak pro muže jsou tyto velikosti mnohem dostupnější.

no s tim bych polemizoval....ja sem trochu silnejsi a nejsem nijak vysoky (177) mam velikost kalhot 42...to se da sehnat...ale jen s dlouhejma nohavicema! najit kalhoty co mi sou v pase a nebudu je muset zkracovat byla mise na pul dne...nakonec sem nasel jedny v CA...ostatni dziny tam staly 600 - 800 kc...ty jedine co byly me staly 1000...:(

+1

Michal Macek | 17. 6. 2021 10:12 | reakce na Jana - 17. 6. 2021 9:47

co se tyka svatebnich satu vetsich velikosti, doporucoval bych nebile....bude vetsi vyber, budete originalni a nebudete vypadat jak rozzurena lavina...

PS: a ano, stavtebni saty nemusi byt jen bile :P

-11

Jana | 17. 6. 2021 9:47

Přesně tohle jsem teď řešila se svatebními šaty, nikdo si asi nedokáže přestavit, co to je sehnat šaty ve velikosti 48. Než jsem šla do salónů, tak jsem asi jako každá holka, hledala na internetu butiky a začala zjišťovat, že svatební šaty v 90% případů mají maximimálně do velikosti 40-42 a to ne všechny salony, většinou jen velikost 36-38. Takže problém, chtěla jsem se vyhnout trapné situaci, kdy bych se do salónu objednala a ve chvíli kdybych přišla by mi bylo řečeno, že pro mě nic nemají. Volala jsem a dočkala jsem se pouze jednoho salónů, kde mi řekli, že se na tyto velikosti specializují, byla jsem nadšená a těšila jsem se. problém byl v tom, že salón půjčoval šaty od španělských značek, takže jsem místo velikosti 48 zkoušela velikost 52 a ta mi ani tak nebyla. Slečna vlastně nevěděla co mi na to říct a já si připadala jako největší člověk na světě a přemýšlela jsem, že mě čeká den, kdy se mám cítit krásná a já vlastně asi nebudu mít co na sebe. O to horší bylo, že jsem nechápala, kde ostatní ženy větších velikostí šaty berou a pak jsme zjistila, že si je buď nechávají šít přímo na míru nebo si vyberou šaty, kterých by měli pár i na mě, ale navrhoval je někdo, kdo absolutně nechápe, jaký střih šatů žena s plnějšími tvary potřebuje. Já jsem nechtěla šaty na špagetová ramínka nebo co hůř bez ramínek, a to jsou jediné dostupné šaty. Nakonec jsem našla dva salony, kde jsem si šaty opravdu oblékla a vyzkoušela, ale dva salony z celé Prahy?!
Netvrdím, že je v pořádku mít velikost 48, ale vadí mi, že se naše společnost tváří, že tu takové ženy nejsou a uvádí nás do nepříjemné situace, kdy si připadáme takhle. Naopak pro muže jsou tyto velikosti mnohem dostupnější.

+18

umfa | 17. 6. 2021 9:46 | reakce na Michal Macek - 17. 6. 2021 8:31

Citace - Michal Macek / 17. 6. 2021 08:31

je narvana v neonove sviticich elestakach...a je ji to uplne fuk

A to je přesně to jádro problému :-) Když to ženským není fuk, tak se stávají jen smítky zmítanými vlnami společenských nálad a objektem všemožných obchodních triků. Stačí se od toho odpoutat a člověk se rázem stane přímo vzorem udržitelnosti, protože džíny a tričko až když se ty staré roztrhají (jako to mám já) zatíží životní prostředí méně než tucet módních kousků, byť vybavených certifikátem, že je nebarvily malé děti v Bangladéši, vylévajíce při tom odpad do řeky.

-2

Moggie | 17. 6. 2021 9:41

Komentáře typu "tak nebuďte tlustý a nebudete mít problém" za 3, 2, 1...

+2

Michal Macek | 17. 6. 2021 8:31

je mi jasne ze sehnat vetsi velikosti, aby to nevypadalo jak stan, je bohuzel problem...a aby to bylo eko? obavam se to je az zbytecny luxus, my prostorove objemnejsi lidi sme radi, ze neco kloudneho sezeneme...(zde bych taky pripomnel kultovni scenu z filmu - a to Slunce seno erotika, kde Ruzickova na italske trznici rika: nemate neco na normalniho cloveka?? jako na me?? :))

me jako muzi se baculky hodne libi, at uz maji na sobe cokoliv, ale je videt, ze nektere se halt umi obleknout a jine ne (treba moje ex dokazala najit hezke kousky v sekacich). Ale byl sem docela prekvapeny, kdyz sem byl v Neapoli a rikla sem si hmm, sem zvedavy na lelegantni Italky...ehm no...vetsinou to byly korpuletnejsi slecny (coz jak rikam se mi libi) ale ony byly oblecene uplne silene...predstavte si slecnu co ma tak cca 120 kg...a je narvana v neonove sviticich elestakach...a je ji to uplne fuk :) tak to me z predstavy o legantnich vymodenych Italkach vylecilo :) zato muzi italove - vsichni nagelovani jak Ronaldo :D no psycho...:)

0