Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

Samoživitelky za socialismu. Neviditelná chudoba ve světě, který rovnost jen předstíral

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Rob | 5. 3. 2021 11:17

„Nerada jsem chodila do práce, když do jeslí nastupovalo hodně nových dětí. To byl vždycky celý barák plný pláče.“
To bude hodně hořká pilulka pro všechny feministky, které si myslí, že stát nabízí málo institucionální péče pro děti do 3 let. A když někdo prohlásí, že takhle malé děti potřebují mámu, tak to smetou jako patriarchální masírku, která má jen uvázat ženy k plotně.

+72
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

umfa | 5. 3. 2021 17:04

Dnes je skvělé, že se mohu vykašlat na všechny co si mě chtějí zavázat tím, že mi pronajmou byt :-) Tyhle postranní, mimofinanční závazky, kterými byl celý socík prolezlý, mi pily krev. Teď stačí mít peníze a všichni mi můžou vlézt na hrb. A peníze může mít každý, kdo je ochotný trochu máknout (a hlavně si sám vymyslet co bude dělat a nenechat si to určit od někoho jiného).

-53
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu


Diskuze k článku:

Dana | 14. 12. 2022 21:58

Barboro Šťastná, v kterém roce jste se narodila???? O životě v tomto státě V SOCIALISMU nemáte ani tucha!!! Jinak byste nemohla napsat takové hlouposti, že údajná Lenka Honnerová z Českých Budějovic se třemi dětmi v 70. a 80. letech minulého století MUSELI JÍST POŘÁD JÁTRA, PROTOŽE NEMĚLI NA MASO ?!!! CO JE TO ZA HLOUPOST???? V 70. a 80. letech minulého století byla játra POUZE POD PULTEM. MASO BYLO ZA: bůček 19 Kč za kilogram, hovězí přední 22 Kč za kilogram, kuřecí za 19 Kč za kilogram, toho všeho bylo dostatek. Našeho ovoce bylo v sezóně dost a levné a kvalitní - jablka, hrušky, švestky, třešně, meruňky a další. Citrony pořád, za 10 Kč za kilogram, kubánské pomeranče pořád za 14 Kč za kilogram. Kolem vánoc jižní ovoce bylo za dostupné ceny: pomeranče španělské za 14 Kč, banány za 16 Kč, mandarínky, fíky, datle, burské oříšky, mandle, rozinky atd. Všechno potřebné k životu bylo v porovnání i s tehdejšími platy mnohem levnější, než teď. Bydlení - tedy nájemné, služby s tím spojené, jako topení, teplá voda, plyn a elektřina, mnohem levnější, než teď. Za 3+1 jsme platili se vším všudy 347 Kč! Jasně, skutečným samoživitelkám s dětmi se žilo obtížněji, jak párům s dětmi, ale teď je to nejen pro samoživitelky, ale i pro samotné důchodkyně téměř živoření. Moje máma byla vdova, byla s námi se třemi dcerami sama, ale hlady a nedostatkem jsme netrpěly. Ale rozhodně to nebylo tak, že by měla nějaký velký vdovský důchod a tím jsme měli jen o 10% nižší příjem, než kompletní rodiny. To tedy zase ne. Žádný tak velký vdovský důchod se obyčejným vdovám nevyplácel.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Dagmar Brožková | 17. 11. 2022 14:58

No, moje dcera se narodila 1976 a já měla 3 roky mateřskou. Tedy do roku 1979. Tedy stejně dlouhou dobu jako další ženy v domě, kterým se narodily v těch letech.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michaela | 24. 6. 2022 22:11

Nic se nezměnilo , ba je to horší . Já byla samoživitelkou od 90.let a v té době již nebylo možné ani dostat městský byt , tedy pokud jste neměla pro úřednici obálku s min. 15000,- ...
Brzy jsem musela mít 2 - 3 zaměstnání , čímž pádem jsem nikdy nedostala přídavky ani jinou sociální pomoc. U nás totiž za to , že pracujete, staráte se o děti a dbáte o jejich školní i mimoškolní vzdělávání ( což také stojí peníze ) jste potrestána státem ( když nepracujete vůbec, dostanete vše ) . Já měla obrovské štěstí na hlídací babičku, ale nepřeji nikomu znát ten pocit kdy víte, že by jste měla, nebo chtěla být s dítětem ( třeba hodně nemocným ), ale musíte především zaplatit složenky... Bylo to moc těžké období. Snažím se teď kdy už je lépe maximálně pomáhat těm co jsou na tom podobně jako já kdysi.
A vydržet se vyplatilo i když to trochu odneslo zdraví. Z mých dětí jsou skvělí, hodní , poctiví, pracovití a vzdělaní lidé, jsem na ně moc pyšná. Ale opravdu nikdy nezapomenu jak to bylo těžké a jak i v dnešní době se mnou všude jednali jako s prašivou...

+15
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr C. | 19. 7. 2021 7:34 | reakce na umfa - 6. 3. 2021 23:55

Jsem tu po čase zabloudil.
To, že z toho mála řemeslníků, co u nás máme, ještě část stahují západní země je prohloubení toho původního problému (částečně se to vyrovnává dovozem Slováků a Ukrajinců).
Vyučenců je málo, na učňák jdou až ti úplně blbí a když tam nastoupí pár normálních lidí, tak mají mezi tou většinou těžký život.
Polovina lidí, co jsou dnes na středních školách s maturitou by udělala lépe, kdyby se šla učit.
Mohli by z nich být aspoň dobří řemeslníci (pokud by se snažili) takhle jsou z nich polomaturanti, kteří sice nějak přes maturitu prolezli, ale moc toho neumí.
Dneska už v technických oborech vyloženě nejsou lidi. Sekundárně to vede k růstu platů, co je dobře. Ještě by ČNB musela přestat nadhodnocovat euro, reálně by mělo být spíše okolo 20 Kč a mohly bychom se k platům v Německu aspoň přiblížit. Že, pane Klausi.
Ono to souvisí i s rozdílnou filosofií, Němci se nebojí kvalifikovaného člověka zaplatit, u nás se ve firmách utrácejí peníze za kdejaké hovadiny, ale přidat lidem na výplatě je strašný problém. Zvlášť stávajícím zaměstnancům, kteří už jsou ,,chyceni".

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Lenka | 16. 7. 2021 9:41 | reakce na Franta - 15. 7. 2021 12:51

Přesne tak dřive byla rodina na prvnim miste socialni jistoty bydleni a co tedka mate lide nemužou do prace proto že vše se rozkradklo po 89 roce

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Franta | 15. 7. 2021 12:51

Tenhle článek je neskutečná kravina stát se nikdy nevykašlal na rodiče ,nebo matky s dětmi protože rodina na rozdíl od dnešní doby pro něj byla na prvním místě a proč se v tomto článku tolik lže a vymýšlí je asi víc než zřejmé

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Věra | 21. 4. 2021 17:29

Já sama jsem byla samoživitelka s 3 dětmi.Nemohu říct,že jsme žili v chudobě. Děti měli všechno co potřebovaly.S manželem jsme dostali pětipokojový byt,který mi po rozvodu příkazem šéfa musel nechat.Pracovala jsem jako svářeč.Finančně jsme na tom byli dobře.Dcerka onemocněla a stala se onkologickou pacientkou.Bylo jí 15 let.Všichni okolo mne mi hodně pomáhali,abych to zvládla.Zabojovaly jsme a dnes má za sebouKarlovou univerzitu.Nejhorší období přišlo v roce 1991,kdy mi soused řekl, že jsem byla velká komunistka a začal hon na čarodějnice. Ještě,že někdo se podíval do archivu a mé jméno tan nikdy nefigurovalo.Nemohu říct,že před revolucí matky samoživitelky měli nouzi.Pracovala jsem s nima a žili jsme spokojeně.Měli jsme pro děti tábory zdarma i rekreaci letní i zimní.Hlavně jsme si hodně pomáhaly.Takový byl život na Ostravsku v 70-80 letech.

+9
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radim | 27. 3. 2021 12:47 | reakce na Radim - 27. 3. 2021 12:44

Ten příspěvek měla být reakce na příspěvek "Blanka | 7. 3. 2021 22:56" . Nějak se mi ho podařilo umístit špatně . Omlouvám se.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 27. 3. 2021 12:44

Měsíční plat 700 Kčs byl zhruba tak běžný odhaduji ke konci 50 let nebo v 60 letech. Já ale píšu o situaci v 80 letech, v posledním desetiletí vlády komunistů. Tehdy už za 700 Kčs měsíčně nedělal prakticky nikdo.
700 Kčs +- jsem tehdy na škole vydělával měsíčně na brigádě, ve třech lidech jsme každý týden oddělali 39 hodin na úklidu jedné tovární haly. Tam bylo nějak 16,60 nebo 17,60 Kčs na hodinu, lidi, co ve stejném podniku uklízeli kanceláře, měli o korunu na hodinu méně. S podnikovým stipendiem 600 Kčs jsem potom měl v té době na škole měsíčně tak k 1500 Kčs. Nástupní platy vysokoškoláků byly 1300, 1600 Kčs měsíčně (Asistent na vysoké škole nebo nástupní plat ve fabrice v nepreferovaném oboru či podniku. ) V preferovaných oborech byly o pár stovek víc. Nástupní plat nekvalifikovaného člověka na montážní lince preferovaného oboru, třeba podniku s vojenskou výrobou, byl 2500, 3000. Plat úředníka s dvacetiletou praxí tak 2500, plat ředitele podniku tak 4 - 5 tisíc, plat řadového horníka, pokud pracoval dole na ražbě a jeho parta dělala rekordy, tak i 8000 Kčs, pokud dělal někde na hoře na pásu, tak 3 - 4 tisíce.
Co se týká dělnických pracovníků, v podniku, kde jsem pracoval, tam nebyl hodinový plat, ale formálně úkolový plat z normovaných úkonů. V podniku, kde jsem pracoval, byla nekvalifikovaná manuální práce jako třeba překládání dílů, jejich čištění, vkládání nezpracovaných dílů do linky nebo odebírání zpracovaných a jejich ukládání do přepravních beden ohodnocena platovou dělnickou třídou D5, práce kvalifikovaného řemeslníka, jako třeba svářeče nebo lakýra nebo obsluha složité linky, byla ohodnocena D7. Pokud ten člověk neměl prostoje, tak z plného fondu pracovní doby vychíázel měsíční plat čistého D5 tak 1600 až 1800 Kč, čistého D7 tak 2500 - 2700 Kčs. Spoustě lidem to nestačilo, hledali další příjmy a protože současně "nebyli lidi", všelijaké pomocné práce se v podniku zajišťovaly brigádně. Brigádníci z řad zaměstnanců třeba od zbytků barev čistili lakýrenské boxy nebo rošty vozíků na ukládání lakovaných dílů, všelijaké výkopy či jednoduché demontáže pro různé projekty a podobně. Peníze za takovou brigádu byly nějak od 13 Kčs za hodinu. Nejvyšší tehdy možný brigádnický tarif, 19,90 Kčs za hodinu měla tehdy parta zkušených, 45 - 55 letých dělníků ze svářečské dílny, kteří uměli postavit drobné věci úplně samostatně. Všelijaké ploty, vrata, odělovací stěny, přemístění vývodu odsávání nebo přívodu vzduchu, ruční svařované pracoviště atd. Stačilo je jen zavést na místo, ukázat zhruba, jak by to asi mělo být a oni si už sami dořešili detaily s těmi , co tam pracovali, domluvili, kdy tam mohou dělat, přes spousty kontaktů sehnali "nevyužitý" materiál nebo si nechali vystavit výdejky ze skladů a do týdne, dvou týdnů to tam bylo. Zatímco oficiálně by takové drobnosti trvaly rok i déle.
Za socíku jinak byla k dosažení i spousta neplatových podnikových benefitů, které mohly hodně ušetřit peněženku. Šlo poměrně snadno a velmi levně získat do domu nebo bytu materiál či zařízení, které by jinak v obchodní síti pro soukromníky bylo drahé nebo nešlo prakticky získat vůbec. Z podniku šlo levně za šrotovou cenu odkoupit vyřazené části zařízení, třeba elektromotory třeba na cirkulárku, znehodnocený, nadbytečný, odpadový atd materiál, šlo vyřídit takzvané drobné práce, kdy si ten člověk na strojích a linkách podniku mohl za režijní cenu udělat věci pro sebe a rodinu anebo šlo půjčit domů třeba na stavbu baráku nářadí atd.
Ale vraťme se k těm samoživitelkám. Tehdy samoživitelka nepotřebovala žádné školy ani vzdělání, stačilo, pokud mohla a chtěla manuálně pracovat, tehdy v trochu odpudivějším a špinavějším pracovním prostředí než je dnes. Bez problémů mohla nastoupit, protože ve většině firem tehdy takzvaně chyběli lidi, dosáhla na tu málokvalifikovanou dělnickou práci a po pár měsících nástupního platu, který tehdy podle mého odhadu mohl činit 1100 - 1300 set, dosáhla na onen měsíční plat kolem 1600 Kčs. S dítětem problémy nebyly, protože tehdy už bylo dost míst v jeslích a mateřských školách a nic se za to neplatilo, takže žádná samoživitelka nemusela kvůli dítěti zůstávat doma. Za střední menší byt v paneláku včetně energií a vody se platilo měsíčně tak 300 - 600 Kč, takže z toho platu jí pořád ještě dost zbylo na sice skromný, ale slušný život.
To až dnes je s nekvalifikovanými samoživitelkami problém. Hlavně v době, kdy není konjunktura.

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Mahas | 18. 3. 2021 12:14 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 12:01

Ty jo, soudruhu, proc lide jezdili do Tuzexu, smelili s bony, uplaceli jako divi a proc dochazelo k emigraci, za kterou se soudruzi hezky pomstili zustavsim pribuznym? Takovy raj na zemi i pro ty samozivitelky, ze jo a ty lidi si toho vubec nevazili ??

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 8. 3. 2021 12:16 | reakce na Blanka - 7. 3. 2021 22:56

Přijde na to, pro které období toto počítáte, protože plat 700Kč v době, kdy jsme my dva studovali (vím, na koho reagujete) neměl ani čerstvý absolvent vš - a ti měli hodně nízký příjem a jestliže měl někdo takovýto příjem, tak určitě neměl děti ve věku vš. Ledaže jste před tu číslovku zapomněla umístit 1.
Jinak jste zapomněla na jízdné - obvykle cca 120 a více km, což taky nebylo zadarmo, dále knihy a skripta - za to se taky muselo platit - to jsme nefasovali. Takže vám ty výpočty stejně nesedí.
Ale já vám prozradím, jak tehdy žil student - pokud nedostal dost z domova - a to obvykle nedostal - byly tu brigády. Protože studenti se musí i oblékat...
Navíc - Radim nepíše nikde, že bylo všechno super - jen se pokusil uvést na pravou míru ty kecy v článku - a já za sebe vám povím toto: Dělníci se měli dobře, tzv. pracující inteligence byla držena u huby, kde to šlo - pokud se nepřidali ke komunistům, a to se jich hodně nepřidalo.
Ne každý trávil čas ve frontách na podpultovky - ani jsme na to neměli, takže jsme si museli vystačit s "normálním" zbožím.

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Blanka | 7. 3. 2021 22:56

Spočítala jsem Vámi uvedené náklady na jídlo a ubytování na kolejích. Měsíčně to vyšlo cca na 270, -Kč. Při platu cca 700,-Kč to byl docela slušnej balík peněz. .. Takže prosím bez nostalgie,jak bylo dobře. Vzpomeňte si co bylo v obchodech za nabídku a kolik času každý strávil v různých frontách a shánění podpultového zboží. ..máte velice krátkou paměť na tyto skutečnosti. ...

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Blanka | 7. 3. 2021 22:50 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 12:01

Spočítala jsem Vámi uvedené náklady na jídlo a ubytování na kolejích. Měsíčně to vyšlo cca na 270, -Kč. Při platu cca 700,-Kč to byl docela slušnej balík peněz. .. Takže prosím bez nostalgie,jak bylo dobře. Vzpomeňte si co bylo v obchodech za nabídku a kolik času každý strávil v různých frontách a shánění podpultového zboží. ..máte velice krátkou paměť na tyto skutečnosti. ...

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 7. 3. 2021 10:25 | reakce na olga - 6. 3. 2021 20:16

Dneska je ale taky hodně tzv. samoživitelek, které vlastně samy nejsou - mladí se prostě nevezmou a matka čerpá dávky, které by jako vdaná žena nedostala. To je jedna věc.
Druhá věc je ta, že mladé ženy dnes dávají přednost kariéře a proto odkládají dítě na pozdější dobu - a já se jim nedivím. Pro absolventku vš je skoro nemyslitelné jít na mateřskou, pokud chce pracovat v oboru, který vystudovala - po mateřské bude mít problém najít místo, protože bude bez praxe - zejména když bude mít dvě děti za sebou - to už ten obor s největší pravděpodobností bude někde jinde. Babičky dneska nefungují, protože musí pracovat do 65 let a jesle nejsou - tak co jim zbývá? Jiní mladí si chtějí užít třeba cestování, protože je jasné, že s dítětem přijdou výdaje, které jim to neumožní.
Poslední věc - nepochybuju o tom, že je bohužel hodně rodin, které musí otáčet každou korunu, ale ti, co řvou, že nemají na tři jídla denně, mají obvykle dost peněz na cigarety, chlast a automaty - a že takových je. Další skupina lidí si bere nesmyslné půjčky na Vánoce, na dovolenou, na oslavy a kdoví nač ještě - pak musí splácet, nebo čekat exekutora, a to vše díky vlastní blbosti.
Ten zbytek, to jsou lidé, kteří opravdu žijí z ruky do huby a nemohou za to - ale to neznamená, že k nim budete počítat i ty nahoře uvedené.

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 7. 3. 2021 9:35 | reakce na Valsidal - 7. 3. 2021 7:39

Ale vím, vždyť jsem se v tom kraji narodila a vyrostla - většina mých spolužáků měla otce horníky.
Oni si ani moc vyskakovat nemuseli, ti nahoře z nich měli vítr i tak.
Máte pravdu, že ne každý s rudou knížkou měl všechny výhody - bylo mezi nimi i hodně slušných lidí, většinou právě havířů a dělníků - špičky měly výhody a my jsme tu těch špiček měli poměrně dost. Ale na rudou knížku rodičů se právě ve školách bral ohled - zejména v době tzv. normalizace - to jsem zrovna chodila na základní školu, na to se zapomenout nedá. Výhody dospělých znám samozřejmě jen zprostředkovaně - co jsem zaslechla doma, ale nemám důvod o tom pochybovat - právě proto, že jsem to zažila ve škole.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 7. 3. 2021 9:23 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 23:34

Tak lidé si vždycky pomáhali, jak uměli. Tvárnice jsme doma nevyráběli, ale několikrát přijel menší náklaďák a přivezl cihly z bouračky - pak jsme seděli s kladívkem v ruce a oklepávali - byla to nepříjemná práce - ještě teď mě bolí ruce, když si na to vzpomenu - bylo mi 10 a krutě mě to nebavilo. Škvárovky děda někde sehnal, ale nebylo jich dost.
Taky si vypomohli tím, že udělali šalung a dovnitř nasypali kousky cihel a malty, na to nahodili omítku a hotovo - vytvořili tak celý roh - na to jsme přišli až tehdy, kdy jsme řešili, že ten roh pořád vlhne, ať s ním děláme cokoliv. Nakonec to vyřešilo až zateplení.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 7. 3. 2021 9:10 | reakce na pavel - 6. 3. 2021 19:40

Vy jste pamětník - žil jste v té době? Pokud ne, tak se zeptejte své babičky, dědy nebo otce, matky.
Otec mého muže dosud žije - je mu 90 a rozum mu stále perfektně slouží. Taky můj děda mi často vyprávěl, jak to tenkrát komunisti vzali hopem a jak to vřelo mezi lidmi - nemám důvod mu nevěřit. Za prostý nesouhlas s vládní politikou se tenkrát zavíralo běžně a hodně lidí to nepřežilo - vládl fanatismus a zfanatizovaní byli i obyčejní lidé - věřili komunistům bez výhrad - doba tomu nahrávala. Možná myslíte, že prosté zastřelení někde na ulici nebo v lese není poprava - asi není, ale v každém případě je to vražda...

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 7. 3. 2021 7:39 | reakce na Aster - 6. 3. 2021 11:59

Ano, stávkovat se nesmělo, ale Vy víte jak vyhrožovali horníci Husákovi?Oni to komunisti do novin nedali, ale tam vždycky byly bouřlivé protesty (otec měl kamaráda, který odešel dělat do dolů aby měl víc peněz, s otcem si dopisovali takže psal jaké protesty tam byli a co jim Husák nebo Štrougal slíbil za to když se uklidní).
A s tou rudou knížkou to také nebylo tak horké.Ano, měli výhody, ale lidi s výše postavením.Pracoval jsem ve fabrice s tisícem zaměstnanců a mezi dělníkama byli i ti s rudou knížkou, ALE ŽÁDNÉ VÝHODY NEMĚLI.Ať už to bylo s prací v úkole nebo v rodinném životě.Taktéž nedostali devizový přílib, taktéž stáli fronty na nedostatkové zboží, taktéž se některé jejich děti nedostávaly na školy, které chtěly.

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Hana | 7. 3. 2021 7:33

Páni, žila jsem v té době, ale vážně jsem netušila, že to bylo ták hrozné.

+12
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radim | 7. 3. 2021 7:28 | reakce na Aster - 6. 3. 2021 10:24

No, každopádně za komunistů byly životní náklady, na bydlení, na potraviny a na druhé straně všelijaké přídavky i s nuznou mzdou posuzovány vzájemně z hlediska toho, aby ten, kdo pracuje, třeba za nuznější plat a umí trochu hospodařit, měl téměř kdekoliv na bydlení a na jídlo, třebas nuzné. Bez ohledu na to, kolik to stálo stát a jestli snad náhodou nechybí ve státní kase peníze.
Dneska jsou ty dávky a podpory posuzovány z hlediska toho, kolik to stojí státní kasu a aby to těm lidem vystačilo, pokud si najdou nejnuznější a nejlevnější ubytování. Jako že kolikrát platí za velmi nuzné ubytování i za jiné věci víc než ti, kterým se daří líp, protože kvůli své situaci a asi i schopnostem nemají takový přehled.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 7. 3. 2021 7:26 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 23:34

Souhlasím s výrobou tvárnic, přesně takto jsme doma vyráběli tvárnice na garáž v r.1966.
Prodejny stavebnin za socíku existovaly.Bydlím v okrese Semily a tady byly v Rokytnici nad Jizerou, Jilemnici, Semilech a Turnově.
Písek jsme nekupovali ve stavebninách, ale tady byli dva pánové, kteří měli povolení dělat písek z Jizery, takže všichni stavebníci jezdili k těmto pánům.Zrovna tak kámen...ten se také bral z Jizery a mohu říci, že bylo koryto vždycky vyčištěné.
Cihly se také kupovaly ve stavebninách, akorát kdo chtěl ušetřit tak recykloval cihly ze starých bouraček.Nových se kupovalo minimum 200-300 a zbytek bourané cihly.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 3. 2021 23:55 | reakce na Petr C. - 6. 3. 2021 19:38

Nedostatek řemeslníků má jiný důvod. Všechny lidi kteří jsou schopní něco rozumného dělat vcucnou zahraniční i české firmy, za podmínek, kterým se těžko odolává. To jsou pak ti, co mají platy v té pravé půlce Gaussovy křivky :D ale chybí na trhu řemesel. A když se podíváte na ty, co jdou na ty všelijaké vysoké školy, nechal byste si třeba vyměnit kohoutek od někoho, pro koho je životním úspěchem bakalářský titul z gender studies?

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 6. 3. 2021 23:45 | reakce na Aster - 6. 3. 2021 17:21

V Pardubicích byla hlavní probíračka v prvním a druhém semestru druhého ročníku fyzikální chemie. A údajně taky i na "sesterské" VŠCHT v Praze.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 6. 3. 2021 23:34 | reakce na Aster - 6. 3. 2021 16:36

Tvárnice se za socíku hodně dělaly doma na zahradě. To se koupil cement, z nejbližší teplárny se za pár korun nechala přivézt plná tatrovka škváry, potom se v míchačce z cementu, škváry a případně ještě s troškou jemného písku udělal škvárobeton a z něho se na vibrolisové formě lisovaly tvárnice. Dnes by to nejspíš neprošlo kolaudací, protože ty tvárnice by neměly atesty. Cihly se hodně používaly recyklované , staré očištěné, ale pokud měl člověk možnost domluvit flexibilně dopravu nějakým náklaďákem, dala se vystihnout doba, kdy se daly koupit cihly nové. Obvykle přímo v cihelně, protože prodejny stavebnin za socíku neexistovaly, všechno se muselo kupovat přímo u producentů. Cihly v cihelně, kámen, písek, štěrk v lomu, cement v cementárně, trámy a desky na pile atd. Nebo se materiál musel nějakými obezličkami, jako byl odprodej "nadbytečného" materiálu, získat ze socialistického podniku.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 3. 2021 21:39 | reakce na pavel - 6. 3. 2021 19:40

To není vhodné téma pro žertování. I kdybych bral jen komouše samotné, kteří se takhle řezali mezi sebou a tudíž jich nebyla žádná škoda, tak co třeba Slánský a deset jeho soudruhů. Odsouzeni za smyšlené zločiny, fakticky za to, že měli jiný názor na zahraniční politiku než Gottwald.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Petr C. | 6. 3. 2021 21:01 | reakce na Denisa - 5. 3. 2021 15:53

To je o chlup mladší než já, ale kdoví kde žila, mezi jakými lidmi a v jakém prostředí.
U nás to tak dramatické nebylo. Měl jsem jednoho spolužáka (ze čtyřicetičlenné třídy), který žil jenom s rozvedenou matkou, všichni ostatní jsme měli oba rodiče. Ale ani on se neměl nijak jinak než my.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Petr C. | 6. 3. 2021 20:47 | reakce na Petr C. - 6. 3. 2021 20:43

Zatracený opravovač ... se brali ...

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Petr C. | 6. 3. 2021 20:43 | reakce na Tereza - 6. 3. 2021 12:21

Asi jak kde, u nás se to moc nevidělo, že by sebrali, protože museli, aniž by zároveň chtěli.

Zpravidla to byl případ nějaké déle spolu chodící dvojice, že když klukovi tzv. podjely nohy, tak se prostě vzali o něco dříve a bylo to.
Mám takové případy v rodině dva a mezi kamarády taky pár.
Pokud měl kluk už po vojně, tak o nic nešlo a když neměl a měli podporu rodičů alespoň z jedné strany, což většinou bylo, tak se to taky zvládlo.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

olga | 6. 3. 2021 20:16 | reakce na umfa - 5. 3. 2021 17:04

To jsou blafy. Dnes je samoživitelkám hej? tenkráte alespoň stát uměl vymáhat výživné, dnes to neumí a ani snad nechce. Že mladé rodiny čekaly na byt? No ano, který pak dostaly buď zadarmo jako podnikový, nebo jako družstevní. Proč mají dnes ženy děti tak pozdě? Protože pokud nemají našetřeno aspoň něco tak nedostanou hypotéku a nemůžou si ten byt ani koupit s tím, že se zadluží téměř do důchodu. Nájem? Jo ten spolkne společně s platbou energií pomalu celou mzdu mladého manželského páru. Je si vůbec autor tohoto blafu vědem, že je u nás spousty rodin, které nemají na tři jídla denně pro své děti? že nemají na školní obědy? Že chodí do školy bez svačiny? Takový blábol jsem již dlouho nečetla.

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

pavel | 6. 3. 2021 19:40 | reakce na umfa - 6. 3. 2021 13:48

Už to trochu přeháníte!! Byly procesy, byly mrtví, ale nikdo nebyl popraven "za prostý nesouhlas s vládní politikou".

-5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu


Zobrazit další