Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

Samoživitelky za socialismu. Neviditelná chudoba ve světě, který rovnost jen předstíral

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Rob | 5. 3. 2021 11:17

„Nerada jsem chodila do práce, když do jeslí nastupovalo hodně nových dětí. To byl vždycky celý barák plný pláče.“
To bude hodně hořká pilulka pro všechny feministky, které si myslí, že stát nabízí málo institucionální péče pro děti do 3 let. A když někdo prohlásí, že takhle malé děti potřebují mámu, tak to smetou jako patriarchální masírku, která má jen uvázat ženy k plotně.

+63
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

umfa | 5. 3. 2021 17:04

Dnes je skvělé, že se mohu vykašlat na všechny co si mě chtějí zavázat tím, že mi pronajmou byt :-) Tyhle postranní, mimofinanční závazky, kterými byl celý socík prolezlý, mi pily krev. Teď stačí mít peníze a všichni mi můžou vlézt na hrb. A peníze může mít každý, kdo je ochotný trochu máknout (a hlavně si sám vymyslet co bude dělat a nenechat si to určit od někoho jiného).

-43
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Diskuze k článku:

Věra | 21. 4. 2021 17:29

Já sama jsem byla samoživitelka s 3 dětmi.Nemohu říct,že jsme žili v chudobě. Děti měli všechno co potřebovaly.S manželem jsme dostali pětipokojový byt,který mi po rozvodu příkazem šéfa musel nechat.Pracovala jsem jako svářeč.Finančně jsme na tom byli dobře.Dcerka onemocněla a stala se onkologickou pacientkou.Bylo jí 15 let.Všichni okolo mne mi hodně pomáhali,abych to zvládla.Zabojovaly jsme a dnes má za sebouKarlovou univerzitu.Nejhorší období přišlo v roce 1991,kdy mi soused řekl, že jsem byla velká komunistka a začal hon na čarodějnice. Ještě,že někdo se podíval do archivu a mé jméno tan nikdy nefigurovalo.Nemohu říct,že před revolucí matky samoživitelky měli nouzi.Pracovala jsem s nima a žili jsme spokojeně.Měli jsme pro děti tábory zdarma i rekreaci letní i zimní.Hlavně jsme si hodně pomáhaly.Takový byl život na Ostravsku v 70-80 letech.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radim | 27. 3. 2021 12:44

Měsíční plat 700 Kčs byl zhruba tak běžný odhaduji ke konci 50 let nebo v 60 letech. Já ale píšu o situaci v 80 letech, v posledním desetiletí vlády komunistů. Tehdy už za 700 Kčs měsíčně nedělal prakticky nikdo.
700 Kčs +- jsem tehdy na škole vydělával měsíčně na brigádě, ve třech lidech jsme každý týden oddělali 39 hodin na úklidu jedné tovární haly. Tam bylo nějak 16,60 nebo 17,60 Kčs na hodinu, lidi, co ve stejném podniku uklízeli kanceláře, měli o korunu na hodinu méně. S podnikovým stipendiem 600 Kčs jsem potom měl v té době na škole měsíčně tak k 1500 Kčs. Nástupní platy vysokoškoláků byly 1300, 1600 Kčs měsíčně (Asistent na vysoké škole nebo nástupní plat ve fabrice v nepreferovaném oboru či podniku. ) V preferovaných oborech byly o pár stovek víc. Nástupní plat nekvalifikovaného člověka na montážní lince preferovaného oboru, třeba podniku s vojenskou výrobou, byl 2500, 3000. Plat úředníka s dvacetiletou praxí tak 2500, plat ředitele podniku tak 4 - 5 tisíc, plat řadového horníka, pokud pracoval dole na ražbě a jeho parta dělala rekordy, tak i 8000 Kčs, pokud dělal někde na hoře na pásu, tak 3 - 4 tisíce.
Co se týká dělnických pracovníků, v podniku, kde jsem pracoval, tam nebyl hodinový plat, ale formálně úkolový plat z normovaných úkonů. V podniku, kde jsem pracoval, byla nekvalifikovaná manuální práce jako třeba překládání dílů, jejich čištění, vkládání nezpracovaných dílů do linky nebo odebírání zpracovaných a jejich ukládání do přepravních beden ohodnocena platovou dělnickou třídou D5, práce kvalifikovaného řemeslníka, jako třeba svářeče nebo lakýra nebo obsluha složité linky, byla ohodnocena D7. Pokud ten člověk neměl prostoje, tak z plného fondu pracovní doby vychíázel měsíční plat čistého D5 tak 1600 až 1800 Kč, čistého D7 tak 2500 - 2700 Kčs. Spoustě lidem to nestačilo, hledali další příjmy a protože současně "nebyli lidi", všelijaké pomocné práce se v podniku zajišťovaly brigádně. Brigádníci z řad zaměstnanců třeba od zbytků barev čistili lakýrenské boxy nebo rošty vozíků na ukládání lakovaných dílů, všelijaké výkopy či jednoduché demontáže pro různé projekty a podobně. Peníze za takovou brigádu byly nějak od 13 Kčs za hodinu. Nejvyšší tehdy možný brigádnický tarif, 19,90 Kčs za hodinu měla tehdy parta zkušených, 45 - 55 letých dělníků ze svářečské dílny, kteří uměli postavit drobné věci úplně samostatně. Všelijaké ploty, vrata, odělovací stěny, přemístění vývodu odsávání nebo přívodu vzduchu, ruční svařované pracoviště atd. Stačilo je jen zavést na místo, ukázat zhruba, jak by to asi mělo být a oni si už sami dořešili detaily s těmi , co tam pracovali, domluvili, kdy tam mohou dělat, přes spousty kontaktů sehnali "nevyužitý" materiál nebo si nechali vystavit výdejky ze skladů a do týdne, dvou týdnů to tam bylo. Zatímco oficiálně by takové drobnosti trvaly rok i déle.
Za socíku jinak byla k dosažení i spousta neplatových podnikových benefitů, které mohly hodně ušetřit peněženku. Šlo poměrně snadno a velmi levně získat do domu nebo bytu materiál či zařízení, které by jinak v obchodní síti pro soukromníky bylo drahé nebo nešlo prakticky získat vůbec. Z podniku šlo levně za šrotovou cenu odkoupit vyřazené části zařízení, třeba elektromotory třeba na cirkulárku, znehodnocený, nadbytečný, odpadový atd materiál, šlo vyřídit takzvané drobné práce, kdy si ten člověk na strojích a linkách podniku mohl za režijní cenu udělat věci pro sebe a rodinu anebo šlo půjčit domů třeba na stavbu baráku nářadí atd.
Ale vraťme se k těm samoživitelkám. Tehdy samoživitelka nepotřebovala žádné školy ani vzdělání, stačilo, pokud mohla a chtěla manuálně pracovat, tehdy v trochu odpudivějším a špinavějším pracovním prostředí než je dnes. Bez problémů mohla nastoupit, protože ve většině firem tehdy takzvaně chyběli lidi, dosáhla na tu málokvalifikovanou dělnickou práci a po pár měsících nástupního platu, který tehdy podle mého odhadu mohl činit 1100 - 1300 set, dosáhla na onen měsíční plat kolem 1600 Kčs. S dítětem problémy nebyly, protože tehdy už bylo dost míst v jeslích a mateřských školách a nic se za to neplatilo, takže žádná samoživitelka nemusela kvůli dítěti zůstávat doma. Za střední menší byt v paneláku včetně energií a vody se platilo měsíčně tak 300 - 600 Kč, takže z toho platu jí pořád ještě dost zbylo na sice skromný, ale slušný život.
To až dnes je s nekvalifikovanými samoživitelkami problém. Hlavně v době, kdy není konjunktura.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radim | 27. 3. 2021 12:47 | reakce na Radim - 27. 3. 2021 12:44

Ten příspěvek měla být reakce na příspěvek "Blanka | 7. 3. 2021 22:56" . Nějak se mi ho podařilo umístit špatně . Omlouvám se.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Blanka | 7. 3. 2021 22:56

Spočítala jsem Vámi uvedené náklady na jídlo a ubytování na kolejích. Měsíčně to vyšlo cca na 270, -Kč. Při platu cca 700,-Kč to byl docela slušnej balík peněz. .. Takže prosím bez nostalgie,jak bylo dobře. Vzpomeňte si co bylo v obchodech za nabídku a kolik času každý strávil v různých frontách a shánění podpultového zboží. ..máte velice krátkou paměť na tyto skutečnosti. ...

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aster | 8. 3. 2021 12:16 | reakce na Blanka - 7. 3. 2021 22:56

Přijde na to, pro které období toto počítáte, protože plat 700Kč v době, kdy jsme my dva studovali (vím, na koho reagujete) neměl ani čerstvý absolvent vš - a ti měli hodně nízký příjem a jestliže měl někdo takovýto příjem, tak určitě neměl děti ve věku vš. Ledaže jste před tu číslovku zapomněla umístit 1.
Jinak jste zapomněla na jízdné - obvykle cca 120 a více km, což taky nebylo zadarmo, dále knihy a skripta - za to se taky muselo platit - to jsme nefasovali. Takže vám ty výpočty stejně nesedí.
Ale já vám prozradím, jak tehdy žil student - pokud nedostal dost z domova - a to obvykle nedostal - byly tu brigády. Protože studenti se musí i oblékat...
Navíc - Radim nepíše nikde, že bylo všechno super - jen se pokusil uvést na pravou míru ty kecy v článku - a já za sebe vám povím toto: Dělníci se měli dobře, tzv. pracující inteligence byla držena u huby, kde to šlo - pokud se nepřidali ke komunistům, a to se jich hodně nepřidalo.
Ne každý trávil čas ve frontách na podpultovky - ani jsme na to neměli, takže jsme si museli vystačit s "normálním" zbožím.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Hana | 7. 3. 2021 7:33

Páni, žila jsem v té době, ale vážně jsem netušila, že to bylo ták hrozné.

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Libuše | 6. 3. 2021 18:29

Dovolím si poukázat na jednu chybičku ve článku. Až do revoluce byla mateřská POUZE 2 roky,
ne 3, jak uvádí autorka.
Mateřská byla dva roky, ale školka až od tří let věku dítěte. Proto existovaly jesle, které byly pro děti mezi druhým a třetím rokem.
Tříletá mateřská byla až po revoluci, proto pak jesle pozbývali svou roli.
Na mateřské jsem byla v letech 1985-1986.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aster | 6. 3. 2021 18:59 | reakce na Libuše - 6. 3. 2021 18:29

Wikipedie citace:
Vznik rodičovské dovolené je v ČR pevně spojen s mateřskou dovolenou, kterou zde mohou ženy čerpat od roku 1950. Tehdy dosahovala délky 18 týdnů a až strach o nízkou porodnost přinesl její další prodloužení. Nastalo v roce 1964, kdy se délka mateřské dovolené zvedla na 22 týdnů a v roce 1968 na 26 týdnů. Pokud žena porodila vícerčata nebo byla svobodnou matkou, dovolená se jí prodloužila dokonce na 35 týdnů. V té době byla také zavedena tzv. další mateřská dovolená do 1 roku stáří dítěte, v roce 1970 do 2 let a v roce 1980 do 3 let stáří dítěte.
Konec citátu.
Rodila jsem v roce 1987 a měla jsem nárok být s dítětem do tří let na rodičovské dovolené.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

xyz | 6. 3. 2021 16:01

Žvanění nesmyslků Vám jde docela dobře.

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit

JIŘÍ | 6. 3. 2021 15:01

Ani Goebels by se nestyděl za takovou propagandu. Sám pocházím ze tří dětí a starala se o nás jen matka.V ničem jsme nestrádali ,jezdili i na lyžařské kurzy ve školách (což dnes děti moc nejezdí ani z úplných rodin).A že museli jíst jen játra? Nějak jim to neladí, když kolikrát tvrdí, že játra byly podpultové zboží za komančů ?? Prostě snůška blábolů.Tehdy samoživitelky žily rozhodně důstojněji než dnes.

+20
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pinochet | 6. 3. 2021 13:55

Je super, že má ženská právo vychovávat svoje dítě sama, když o to stojí. Akorát je škoda, že já jakožto daňový poplatník, nemám stejné právo odmítnout jí na toho fakana cálovat.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radim | 6. 3. 2021 12:01

No, co jsem za socíku zažil já, tak známé matky samoživitelky, +- mé vrstevnice (jsem ročník 1963), dostávaly byt automaticky stejně snadno jako pracující rodiny. Neznám žádnou matku samoživitelku, která by byla nucena žít třeba u svých rodičů za každou cenu až tak, že by to kvůli konfliktům vůbec nešlo. Dřív, než by nastaly takové problémy, se za socíku pro matku samoživitelku vždy nějaké bydlení našlo. Ona se taky na většině měst a vesnic stavěla spousta bytů.
A co je asi ještě podstatnější, neznám žádnou matku samoživitelku, která by byla z finančních důvodů nucena takový byt opustit, protože by jeho nájem nezvládala. Tyto rodiny byly sice i za socíku podprůměrně chudé, obtížně si mohly bez pomoci rodičů dovolovat takové výdaje jako televizi nebo automatickou pračku nebo drahé luxusnější potraviny a oblečení, ale pokud ta matka chodila do práce a vydělávala, nestala se třeba alkoholičkou nebo nebyla disidentkou, které práci komunisté odpírali, tak bez problému utáhla nájem i poplatky za teplo, elektřinu, vodu i nutné vybavení dětí do školy včetně až vysokoškolského vzdělání. Například matky s dětmi, po absolvování vysoké školy budoucí samoživitelky, dostávaly samostatný pokoj už na kolejích v průběhu vysokoškolského studia ( za pokoj se tehdy platila stovka měsíčně, jedno jídlo v menze, snídaně, oběd nebo večeře bylo za 2,56 ), studentské rodiny měly na kolejích defakto celý byt atd.
Mimochodem až do roku 1989 jsem tady na Severní Moravě žádného disidenta neviděl, těch regulérních oficiálních za komunistů bylo snad jen pár někde v Ostravě a poprvé jsem je viděl v televizi o Sametu. Jinde tehdy defakto žádní aktivní disidenti nebyli. Byli nějací lidi, co měli nějaké problémy s komunisty v 50 letech, ale v 70 a 80 letech až do sametu už nebyli aktivní a pár lidí byli potížisté, buď chováním nebo tím, že měli jako koníček či práci kulturu, kde to s komunisty vždy nějak drhlo. Z nich se někteří stali disidenty až dodatečně po Sametu, ostatní se po Sametu pouze věnovali své práci.
To až dnes mají matky samoživitelky problém vůbec udržet i levné bydlení, pokud se živí málokvalifikovanou prací. O možnosti poskytnout svým dětem lepší než základní a střední vzdělání nacházející se jinde než v dosahu bydliště a tudíž vyžadující hradit dopravu a ubytování ani nemluvě.

+25
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Mahas | 18. 3. 2021 12:14 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 12:01

Ty jo, soudruhu, proc lide jezdili do Tuzexu, smelili s bony, uplaceli jako divi a proc dochazelo k emigraci, za kterou se soudruzi hezky pomstili zustavsim pribuznym? Takovy raj na zemi i pro ty samozivitelky, ze jo a ty lidi si toho vubec nevazili ??

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Blanka | 7. 3. 2021 22:50 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 12:01

Spočítala jsem Vámi uvedené náklady na jídlo a ubytování na kolejích. Měsíčně to vyšlo cca na 270, -Kč. Při platu cca 700,-Kč to byl docela slušnej balík peněz. .. Takže prosím bez nostalgie,jak bylo dobře. Vzpomeňte si co bylo v obchodech za nabídku a kolik času každý strávil v různých frontách a shánění podpultového zboží. ..máte velice krátkou paměť na tyto skutečnosti. ...

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 11:16

To by mě zajímalo, co je to za osobu, která tady tak zasvěceně píše o socialismu.
Nazvala bych to "sebrané spisy aneb jedna paní povídala".
Obávám se, že člověk, který za socialismu nežil - nebo byl ještě dítě - by se neměl k této době vyjadřovat jinak, než formou zamyšlení - což tento článek nesplňuje - tento článek se snaží hodnotit dobu, kterou pisatelka zná max z vyprávění nebo ze čtení výplodů podobných pisálků.
Ono totiž každá doba má dobré a špatné stránky. Už jen ten nadpis je zavádějící - socialismus žádnou rovnost nepředstíral - dělník byl vždy mnohem víc, než tzv. pracující inteligence a věděli to všichni...
Nebylo tak úplně jednoduché v té době v pohodě přežít bez rudé knížky - ne, že by to nešlo - taky jsem ji neměla - ale byl dvojí metr - doslova na všechno.

+14
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tereza | 6. 3. 2021 12:06 | reakce na Aster - 6. 3. 2021 11:16

A o pochopení historie starší než jeden lidský život se můžeme přestat snažit úplně, vždyť nežije nikdo, kdo by si to pamatoval...
Autorka v článku uvádí poměrně dobré zdroje a svá tvrzení podpírá vědeckými pracemi na dané téma, z dané doby.

-7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 6. 3. 2021 12:37 | reakce na Tereza - 6. 3. 2021 12:06

Ano,....Autorka v článku uvádí poměrně dobré zdroje ...ale už nezohledňuje, že to tak nebylo všude.
Ve všech článcích pomlouvající socialismus bych přivítal VYVÁŽENÉ informace.Čili TADY TO BYLO TAK A TAK, ALE JINDE TO MĚLI JINAK.
Takže jak negativní informace, tak informace, že to v jiné části republiky bylo jinak...repektive v jiném období socialismu.
On byl jiný socialismus v padesátých letech a jiný v osmdesátých letech.Jenže většina pomlouvačných článků je z padesátých let (přiznávám, tenkrát to bylo horší), ale to co já, i jiní dělníci, jsme si dovolili kritizovat v osmdesátých letech, tak za to bychom měli v padesátých letech doživotí.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 12:26 | reakce na Tereza - 6. 3. 2021 12:06

Víte, já jsem v té době vyrůstala, studovala a pár let žila jako dospělá, takže myslím, že to můžu posoudit.
Je mi jedno, jaké měla autorka zdroje, ale ten článek je plný nepřesností a nesmyslů.
Které jsou to ty "vědecké práce" z té doby? Žádný takový odkaz jsem v článku nenašla...snad ona "Paměť národa" a zí vytažené vyznání ubohé matky samoživitelky, která krmila sebe i děti podpultovým zbožím...už jenom tohle stačí, abych pochybovala o soudnosti autorek tohoto literárního skvostu.

+15
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 6. 3. 2021 12:41 | reakce na Aster - 6. 3. 2021 12:26

Ono v paměti národa tu paměť slušně filtrují. Kdo v těch svých vzpomínkách nadává na komunisty, tom u ty vzpomínky v Paměti Národa umístí. Kdo prostě jen normálně žil a byl tehdy v pohodě, tomu to neumístí.

+9
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 12:54 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 12:41

Tak nějak to asi bude :D
Nehledě na to, že každý z nás ten "socík" prožíval jinde a trochu jinak. Ale některé zážitky jsou společné - ať už se to komu líbí nebo ne.
Všimla jsem si, že mi dali mínusy za "plat absolventa vš" - to je směšné, tak to prostě bylo (jsem taky ročník 63) a třeba to, co jste napsal o vš kolejích, mám jinak - naše vš koleje byly po 4 a cena byla tím pádem poměrně nižší a získat kolej nebylo až tak snadné - člověk musel splňovat určité podmínky a někdy ani to nestačilo - jeden rok jsem přespávala ve spacáku u spolužaček, které byly místní, dva měsíce, než jsem kolej dostala. Jenže toto se taky lišilo podle toho, o jakou vš šlo a ve kterém městě.
Prostě nedá se všechno shrnout do jedné škatulky.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 6. 3. 2021 14:41 | reakce na Aster - 6. 3. 2021 12:54

No, já jsem studoval v Pardubicích a tam asi bylo pokojů tehdy na kolejích dost. Vedle vysokoškoláků tam bydleli třeba konzervatoristé (věčně řev z hudebních cvičení trubek či lesních rohů a podobných) anebo studentky střední zdravotnické (hulily jak fabriky a špačky házely z oken ven, bylo jich tam na zemi pod jejich pokoji úplně žluto) .
V prvním ročníku jsme na pokojích byli po třech (pokoj nějak velikosti nějak 4x3 metry nebo podobný) , jedna patrová dvojpostel, jedna normální postel, stůl a židle a bylo plno. Platili jsem za pokoj 33 Kč měsíčně, v druháku jsme na pokoji byli dva, platili 50 Kč a od třetáku jsme měli samostatné pokoje a platili stovku měsíčně.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 15:40 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 14:41

Já jsem studovala v Olomouci a v prváku byli kluci na pokojích po šesti - pak se to změnilo.
Taky byl rozdíl, co člověk studoval - nejlepší ubytování měli tenkrát medici, přf byla tak nějak průměr (pokoje po čtyřech), pedák nevím, s těmi jsme do styku nepřicházeli - leda když se zadařilo a šli jsme si pro stipendium - fronta přf měla pár lidí, fronta pedáků se vlnila kolem budovy... :D a filda na tom byla asi podobně jako medici - ale to přesně nevím.
Dneska už je to jinak, vedle starých kolejí vyrostl celý komplex nových budov - myslím, že teď už problém dostat kolej není.
Finančně jsme to měli podobně jako vy - jen za pokoj jsme platili ještě o něco méně.
Ale dodnes si vzpomínám na boje o skříně - původně se asi počítalo, že pokoje budou po dvou a nacpat do malého pokoje 2 patrové postele, 2 skříně, 4 psací stoly + židle a čtyři ženské - to byla síla.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 6. 3. 2021 13:17 | reakce na Aster - 6. 3. 2021 12:54

...... Prostě nedá se všechno shrnout do jedné škatulky. ...
Přesně o tohle mi jde.Všichni redaktoři pomlouvají socialismus, ale NIKDO nezohledňuje různé zkušenosti od různých lidí a v různém období socialismu.
Jak jsem již psal, jiný socialismus byl v padesátých letech a jiný v osmdesátých.Jenže všichni píšou pouze o padesátých letech, protože socialismus v osmdesátých letech byl už o něčem jiném a to dnešní autoři nemohou připustit.
Ono také v šedesátých letech byla v Americe segregace a tenkrát si nikdo nedovedl představit, že by byl černoch prezidentem (jako Obama).

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 13:54 | reakce na Valsidal - 6. 3. 2021 13:17

Dneska je móda pomlouvat socialismus za každou cenu - různí pisálkové se přiživují na tzv. hrůzách socialismu a najde se dost takových, kteří jim za to ještě tleskají.
Je pořád dost pamětníků - dokonce i padesátých let a nejsou všichni senilní - je to přece ideální, abychom mohli aspoň část historie poznat tak, jak probíhala - místo toho jsou tady jakési směsky všech dob od padesátých let až do r. 1989.
Kdybych tady třeba začala psát, co bylo povinné ve škole v letech 1969 - 1977, našla by se jistě spousta lidí, kteří to zažili trochu jinak - protože jinak se to bralo na severní Moravě, kde bylo poměrně hodně zažraných komunistů a jinak na jižní Moravě, kde ani komunisti nedokázali lidem z hlav úplně vymlátit náboženství - prostě doslova "jiný kraj, jiný mrav" a jiné zkušenosti.
To samé se bude týkat výdělků, zásobování, běžného života atd. napříč tehdejší republikou - prostě všeho.
Obávám se, že napsat skutečně objektivní článek o té době, je velmi těžké - právě proto, že žije tolik pamětníků.

+9
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 3. 2021 13:48 | reakce na Valsidal - 6. 3. 2021 13:17

S tím černošským presidentem USA také nemáte pravdu. Už v roce 1904 kandidoval černý George Edwin Taylor. Nevyhrál, ale to právo měl. Na rozdíl od našich lidí v padesátých letech, kteří byli popraveni za prostý nesouhlas s vládní politikou (což je činnost, které se dnes běžně a beztrestně oddává nejspíš většina tisku :-))

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

pavel | 6. 3. 2021 19:40 | reakce na umfa - 6. 3. 2021 13:48

Už to trochu přeháníte!! Byly procesy, byly mrtví, ale nikdo nebyl popraven "za prostý nesouhlas s vládní politikou".

-5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 7. 3. 2021 9:10 | reakce na pavel - 6. 3. 2021 19:40

Vy jste pamětník - žil jste v té době? Pokud ne, tak se zeptejte své babičky, dědy nebo otce, matky.
Otec mého muže dosud žije - je mu 90 a rozum mu stále perfektně slouží. Taky můj děda mi často vyprávěl, jak to tenkrát komunisti vzali hopem a jak to vřelo mezi lidmi - nemám důvod mu nevěřit. Za prostý nesouhlas s vládní politikou se tenkrát zavíralo běžně a hodně lidí to nepřežilo - vládl fanatismus a zfanatizovaní byli i obyčejní lidé - věřili komunistům bez výhrad - doba tomu nahrávala. Možná myslíte, že prosté zastřelení někde na ulici nebo v lese není poprava - asi není, ale v každém případě je to vražda...

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 3. 2021 21:39 | reakce na pavel - 6. 3. 2021 19:40

To není vhodné téma pro žertování. I kdybych bral jen komouše samotné, kteří se takhle řezali mezi sebou a tudíž jich nebyla žádná škoda, tak co třeba Slánský a deset jeho soudruhů. Odsouzeni za smyšlené zločiny, fakticky za to, že měli jiný názor na zahraniční politiku než Gottwald.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 14:08 | reakce na umfa - 6. 3. 2021 13:48

Je to tak.
Dovedete si představit, že by se v letech tzv. normalizace někdo opovážil vyjádřit veřejně o tehdejším prezidentovi, jak je to dneska bohužel běžné? To by byl mazec!
Na druhé straně zavřeli (nebo chtěli zavřít - už ani nevím, jak to dopadlo) maníka, který na volebním plakátě přimaloval politikům tykadélka - docela jim to slušelo - mohl jim přimalovat horší věci...
Když zemřel Brežněv, byl vyhlášen státní smutek a obchody musely dát povinně do výlohy výzdobu - obcházeli jsme tenkrát náměstí a dusili se smíchy - jednoznačně zvítězili řezníci - zvláště jeden, který dal do výlohy povinnou fotografii ovinutou černým hadrem, pod ni pohodil umělý červený karafiát a vedle narafičil originál vepřovou hlavu - ta výzdoba tam nebyla ani celý den - ale 10 let zpátky by ho za něco takového zavřeli...

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 6. 3. 2021 14:51 | reakce na Aster - 6. 3. 2021 14:08

JJ, když zemřel Břežnev a vyhlásili státní smutek, tak to jsme ještě měli poněkud strach a třeba jsme se rozhodli v našem studentském radiu po tuto dobu nevysílat. Myslím, že tehdy se utnulo všechno, nebyly v kolejním AB klubu ani diskotéky a koncerty ani nebylo promítání ve studentském kině.
Ovšem když potom zemřel Andropov a později Černěnko, už nebyla přestávka žádná, na kolejích všechen studentský život normálně jel.
Přiznám se , že si vůbec nepamatuji, že by někdo smrt Břežněva během toho státního smutku v nějakém výkladu nějakého obchodu takhle "oslavil" . Možná to tehdy v Pardubicích bylo, ale my jsme tehdy žili jen mezi školou a kolejemi, možná večer maximálně hospodou, že mně to mohlo úplně uniknout.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 15:50 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 14:51

Nás na tu výzdobu upozornili místní, tak jsme to šli obhlédnout a stálo to za to. Ve škole byla velká fotka na chodbě hned vedle vstupních dveří a čertví jak, ten okrasný černý hadr měl Brežněv pořád naražený přes jedno oko - i když ho poctivě řasili kolem fotky... :D
Takže jsme uspořádali kulturní akci - vyhodnocení nejlepší výzdoby. Druhé místo obsadilo také řeznictví - ti dali vedle fotky pyramidu vepřových konzerv - a tato výzdoba tam vydržela celou dobu.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 3. 2021 13:40 | reakce na Valsidal - 6. 3. 2021 13:17

Nemyslím, já jsem pro jistotu (viz příspěvek níže) z mých reakcí padesátá léta explicitně vyloučil, protože to byla doba vlády opravdových pomatenců. Pak už vládli jen standardní gauneři a kariéristi. Nicméně lid byl stále týž a ti, kteří posílali petice za co nejpřísnější potrestání Milady Horákové (a dalších) potom z větší části spokojeně žili i v šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech a nechápali proč je ostatní odsuzují.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jiří Bartik | 6. 3. 2021 11:09

Byly jsme čtyři a já byl nejmladší, a maminka na nás byla sama. Pracovala jako poštovní doručovatelka, ve straně nebyla akorát v ROH. Nevím jak to dělala ale v roce 1980 jsme dostali fungl nový tří pokojový byt. Hlady jsme rozhodně netrpěli. Samozřejmě jsem moc nových věcí neměl (hračky oblečení) dědil je po starších sourozencích. A samozřejmě se šetřilo, (teplá voda) na jednu plnou vanu celá rodina-to mi hodně vadilo. Jinak normální dětství v neúplné rodině.

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Karel | 6. 3. 2021 10:08

Již v prvním odstavci taková kravina. "Musela jsem šetřit,abych nemusela kupovat játra a mohla si koupit maso!!!!! Játra byla podpultovka. Tím se celá problematika dostává na úrověň divnopropagandy.

+16
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radim | 6. 3. 2021 12:23 | reakce na Karel - 6. 3. 2021 10:08

Játra a ještě ledvinky byla hodně podpultovka spíš dříve za socíku. Později, jak komunisti intenzifikovali zemědělství, krávy třeba futrovali kyselou siláží konzervovanou chemickými přípravky, tuším siřičitany, nebo do roku 1987 se u nás mohly používat polychlórované bifenyly - častá složka antikorozních nátěrů v kravínech a podobných zařízeních (kapitalistické státy zakázaly PCB o 10 - 20 let dříve), a to se odrazilo na kvalitě právě hovězích jater a ledvin a už to nebyla takové podpultovka. Hodně toho potom šlo do veřejného stravování a do hospod, potom hodně se zpracovávalo na všelijaké játrovky a játrové paštiky, které se nenastavovaly náhražkami jako se to dělá dnes.
Každopádně za socíku byla játra docela drahá potravina, to až dnes to je spíš levný potravinářský odpad. Levný a potravinou chudých byl tehdy bůček, který je dnes naopak poměrně dost drahý.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 6. 3. 2021 10:27 | reakce na Karel - 6. 3. 2021 10:08

Asi někde to tak bylo, ale u nás na vesnici ne.Každý čtvrtek přijížděl pojízdný řezník a měl všechno.Respektive ne hned, ale stačilo si objednat a příští týden přivezl požadované zboží.A všichni to tolerovali, protože není možné když zajížděl do dalších 5ti vesnic, tak nemohl mít všechno, protože do pojízdného auta se toho moc nevejde.
Takže opět v tomto nevyvážený článek, protože NE VŠUDE to tak bylo.

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 11:19 | reakce na Valsidal - 6. 3. 2021 10:27

A měl taky telecí? :D
Ono totiž dost záleželo na tom, ve kterém kraji ta vaše vesnice byla...

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 6. 3. 2021 12:19 | reakce na Aster - 6. 3. 2021 11:19

Kraj dříve východočeský, po revoluci královéhradecký.Telecí bylo na objednávku, čili tento týden ne, příští týden ano.Vždy se muselo počítat s tím, že to bude až příští týden.
Nejvíce lidi kupovali býčí žlázy (koule), protože to bylo laciné a když se to umělo udělat, byla to pochoutka.Nyní u řezníka to není.
Vepřové se moc nekupovalo, protože ve vesnici byla většina jezeďáků a prase si chovali doma.
Mimochodem...říká se, že se v JZD kradlo...tak to bylo možná v padesátých a šedesátých letech (nemohu posoudit), ale když jsem přišel já do této vesnice, tak jezeďáci měli naturálie a to 7q brambor a 4 q pšenice na osobu.A když byli v družstvu 2, tak dvojnásobek.Takže se tam prase zabíjelo 2x do roka.A to někteří měli ještě tkzv. záhumenky, čili krmení na zvířectvo bylo a nemuselo se krást družstevní.

+7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 13:00 | reakce na Valsidal - 6. 3. 2021 12:19

Vidíte - a byly kraje, kde ani objednávka nepomohla.
U nás ve Slezsku (Ostravsko, Karvinsko) se občas telecí koupit dalo - za to jsme vděčili hlavně havířům - u nás byly obchody zásobované poměrně dobře. Vzpomínám si, jak k nám přijela moje tchyně (1990) a vyvalovala na telecí u řezníka oči - tvrdila, že ho vidí snad podruhé v životě normálně v obchodě na pultu.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 6. 3. 2021 12:35 | reakce na Valsidal - 6. 3. 2021 12:19

Naturálie nebyly všude nebo byly někde minimální. Naturálie byly původně výplata z podílu majetku, který družstevník nebo jeho předek dal do družstva, neboli něco úplně jiného než mzda. Dostávali to i rodiny, které v družstvu nepracovaly. Kde družstvo fungovalo už od svého založení, vydrželo, prosperovalo a jeho majetek se i zvětšoval, tam byly naturálie. Kde družstvo, třeba kvůli neodborníkovi předsedovi s rudou knížkou dosazeném komunisty, zkrachovalo a aby přežilo, socialistický stát do něho nalil další finance, členské podíly družstevníků tím ztratily na hodnotě, z družstevníků se stal i běžní zaměstnanci a naturálie by nebyly. V takovém případě byla část mzdy, pokud družstevník chtěl, vyplácena v naturáliích.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 6. 3. 2021 12:50 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 12:35

Mzdy v JZD byly zbaveny daní, čili byly v čistém.
Ano, souhlasím s tím, že v každém družstvu to bylo jinak, protože každé jinak prosperovalo.
A jak jsem již psal, sestra se švagram pracovali ve státním statku a tam to měli trochu krácené...6q brambor a 3q pšenice na osobu.
Naše družstvo postavilo tkzv. zabijárnu, aby lidi nemuseli zabíjet doma a neměli nepořádek a tam platili 50 Kč za den.Byla v tom započítána elektrika, voda a topení (dřevo).V první místnosti se zabíjelo, druhá byla na zpracování, čili veškeré stroje (nářadí) na zpracování masa a dělání jitrnic.Byl tam přidělen správce, který se staral o to všechno a zajišťoval opravy spotřebičů.
Přebíral a předával místost.Akorát tam byl problém v tom, že byl vždycky nával, takže pokud si někdo koupil sele, tak už dopředu musel hlásit kdy bude zabíjet aby měl na ten datum volno.
U sestry ve státním statku to měli podobné, akorát tam ještě byla místnost pro návštěvy s posezením.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 6. 3. 2021 15:11 | reakce na Valsidal - 6. 3. 2021 12:50

My jsme dostávali na podzim nějak 400 nebo 450 kilo brambor a pár pytlů zrní a šrotu pro slepice. Prase jsme nechovali, protože jsme pro něho neměli dostatečnou produkci potravy. Všechny naše potravinové zbytky zkonzumovaly slepice nebo králíci.
To jsme dostávali až nějak do roku 1991, kdy nám naše pozemky z JZD oficiálně vrátili. Krávy babička dávala do JZD tuším tři, matka tehdy zpět nechtěla, nechala je družstevníkům.
Jinak jsme tak dvakrát za zimu v řeznictví kupovali 10 - 20 kilo vepřového masa a sádla, na klobásky a na špek a na uzené maso.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jan | 6. 3. 2021 11:05 | reakce na Valsidal - 6. 3. 2021 10:27

Valsidale, myslíte, že do nepojízdného auta by se vešlo více zboží?

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 6. 3. 2021 13:48 | reakce na Jan - 6. 3. 2021 11:05

A vážený pane, všude to nebylo tak hrozné, jak nám dnešní pomlouvači socialismu líčí. K nám do vesnice zajídělo pojízdné auto s propanbutanem (měli jsme také tento sporák a mohu Vám říci, že 40 let stále funguje). Jenže přijíždělo okolo 13,30 hod a já buď byl v práci a nebo odjížděl do práce.Když mně lidé řekli, že mohu nechat peníze pod bombou a odejít, nechtěl jsem tomu věřit.
A opravdu... za celých 15 let co jsem žil za komunistů v této vesnici (mimochodem, žiju tam do dnes, ale toto už nelze praktikovat), za celou dobu se nestalo abych ráno v o půl šesté (kdy jsem odjížděl autobusem do práce) a dal jsem tam bombu někdo sebral peníze a nebo ukradl bombu.
Zrovna tak na odpolední...o půl jedenácté večer tam bomba ještě byla.
Myslíte, že této době by to bylo možné?

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 6. 3. 2021 15:26 | reakce na Valsidal - 6. 3. 2021 13:48

U nás na vesnici tak do roku 1980 - 85 byla, spousta zahrad neoplocená a v podstatě veřejné vyšlapané chodníky, kde běžně procházeli,lidi, vedly přes tyto zahrady. Ti lidi tam měl i švestky, jablka, všechno snad až na semtam ovoce na ochutnání, sklízeli majitelé. Až teprve po roce 1980 - se to postupně oplocovalo, po roce cca 1985 už se skoro všude muselo chodit oklikama po cestách. Nebo se do té doby vůbec nezamykaly baráky.
My jsme měli do roku cca 1975, než to družstevníci zlikvidovali a zabrali, na záhumenku neoplocený na poli sad. Jabloně , hrušky, třešně,. višně, na cca 4 místech u lesa asi 25 - 30 švestek. Zase jsme to sklízeli skoro všechny my jako majitelé.
Dneska by to bylo orvané ještě jako zelené zloději a pokud bychom tam takového zloděje přistihli, tak by neutíkal, ale nejspíš drze tvrdil, že když tam není žádná cedule a není to oplocené, ideálně ostnatým drátem, tak to není ničí a může orvat a vzít.
Či dokonce by si to v nějaké "chytré" aplikaci na chytrém mobilu našel jako "bezprizorní" sad, kde si může kdokoliv zajít a to ovoce si natrhat.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 16:27 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 15:26

My jsme ploty ve vesnici měli všichni, ale dneska ani to nezabrání jistému etniku, aby nepřišlo sklidit, co člověk vypěstoval - a klidně v neděli v pravé poledne, když jsou všichni doma - já platím za rasistu, protože je nekompromisně ženu už od plotu a beru si k tomu vidle - očividně se jim nechce zkoušet, jestli jsou tak ostré, jak vypadají.
Pryč je doba, kdy jsme nezamykali branky ani hospodářské budovy a neztratil se ani hřebík - dneska je všechno pod zámkem a pod alarmem, jinak by tam asi nezůstalo nic. Dokonce zamykáme dům, když jdeme do zadní části zahrady grilovat - a já zamykám dům i tehdy, když pracuju na zahradě a jsem doma sama. Asi to už lepší nebude - jak taky, když zloděj má dneska pomalu víc práv než spořádaný občan - mám pocit, že místo pár dobře mířených ran do čenichu, by se měl člověk poklonit, pěkně pozdravit a zeptat se, jestli si odnesl úplně všechno...

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 6. 3. 2021 12:27 | reakce na Jan - 6. 3. 2021 11:05

Ale vždyť jasně píšu...nemohl mít všechno, protože do pojízdného auta se toho moc nevejde. ...
Takže co kdo chtěl, musel mít až o týden déle, protože to bylo na objednávku.
A jaké nepojízdné auto...byla to Avie předělaná na pojízdné řeznictví a nikdy se nestalo aby nepřijel.
Jinak do jiných vesnic zajížděla pojízdná prodejna Jednoty a ty měly předělané autobusy na prodejny a nikdy se nestalo, aby prodejny nedorazily (jak u nás řezník, tak Jednoty v jiných vesnicích).Ano, někdy přijel o půl hodiny později, ale člověk to chápal, protože třeba v minulých vesnicích se sešlo více lidí a ta prodejna musela obsloužit všechny lidi dokud tam byli.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Ondra | 6. 3. 2021 9:16

"Hezký" článek z pera partyzánů dnešní doby. Své frustrace z reality dnešních dnů můžete uspokojovat i jinak než stylizací do role lepšolidí a odborníků na minulost, což opravdu pisatelka článku není...

+15
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ivona Metelová | 6. 3. 2021 8:20

Sama jsem za socialismu byla rozvedená matka, tak vím jak hrozné to bylo.

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Miroslav | 6. 3. 2021 7:06

Chtěl jsem napsat, že se mi to nějak nezdá, ten popis, jak to bylo tenkrát špatné, ale vidím, že to tu píšou všichni :)..... narodil jsem se 1960 a tatínkovi bylo 23 a mamince 20 let a byt jsme měli. Maminka nechodila do práce a byla v domácnosti až do našich 10ti let (jsem z dvojčat). Pak do práce šla a za rok jsme si koupili auto... taky jsme měli chatu. O žádných disidentech jsem neměl ani tušení, ale nikde nebyli žádní bezdomovci, každý měl práci jistou a bydlení také. Co se týká sociálních jistot bylo to tenkrát mnohem lepší než dnes.

+28
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aster | 6. 3. 2021 11:46 | reakce na Miroslav - 6. 3. 2021 7:06

Ne všechno bylo úplně špatné, ale taky nebylo všechno úplně dobré.
Práci měl každý jistou - tak jestli považujete za správné, že vysokoškolák po absolvování pětiletého studia musel nastoupit k pásu, protože jinou práci v okolí bydliště nesehnal a nechtěl dostat nálepku příživníka...jistě, mohl odejít třeba na druhý konec republiky - pokud už nebyl ženatý (vdaná) a s dítětem - to se stěhovali podstatně hůř. Ostatně dneska zaměstnancům taky vyhovuje, že se o práci nemusí starat a nadávají na živnostníky a závidí jim - co vlastně?
Sociální jistoty - hm, mnoha lidem vyhovovalo, že se o ně stará stát - ani jiná možnost nebyla. Ale něco za něco - sedět doma na zadku a držet hubu.
Jsem o tři roky mladší, než vy...

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

MilenaLešková | 6. 3. 2021 7:31 | reakce na Miroslav - 6. 3. 2021 7:06

Přesně tak.Pořád se tu pomlouvá socialismus,protože v něm se žilo o dost lépe než ted.A byt y byly podnikové byly ubytovny ne ovšem v tom stavu jako ted.Kdo chtěl,měl za 3 roky postavený barák a nikdo ho v exekuci nikomu nesebral.Za rok bylo auto a někdo zvládl ještě chatu.Samoživitelky nebyly, ženy byly vdané.At si říkají co chtějí,žilo se dobře a v klidu.Naštěstí je ještě dost pomětníku.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 6. 3. 2021 12:55 | reakce na MilenaLešková - 6. 3. 2021 7:31

To je právě ta věc, že jak komu se kdy žilo lépe.
Někomu se bezesporu žilo lépe za socíku. To hlavně tomu, který moc neuměl, moc se nechtěl učit a jen byl ochotný tupě a těžce pracovat. Takový, pokud se dostal k té správné práci na správném místě, bral třeba i jen se základním vzděláním po většinu kariéry třeba i dvakrát víc než jeho vrstevník vysokoškolák. A horník bral třeba i 4x víc. Ovšem dnes takový člověk zjišťuje, že s takovou prací si vydělá tak sotva pár tisícovek nad minimální mzdou, do konce života bude žít v chudobě, pobírat dávky od sociálky a jeho děti dosáhnou tak maximálně na nějaké levné místní štředoškolské vzdělání.
Té opačné skupině se dnes žije mnohem lépe než za socíku. Tehdy byli normálně průměrně vydělávající, kteří na tom byli ekonomicky jako všichni ostatní. Pokud se nedali ke komunistům nebo naopak k vekslákům, podvodným řezníkům, zelinářům a podobným šíbrům. Dnes díky dobře placené práci takoví lidi vydělávají násobně víc než průměr nebo jako podnikatelé atd vydělávají milióny.

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 3. 2021 11:58 | reakce na MilenaLešková - 6. 3. 2021 7:31

Ještě na ty pečené holuby jste zapomněla.

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 11:30 | reakce na MilenaLešková - 6. 3. 2021 7:31

Některým lidem se žilo lépe - to je fakt. Ale ne všem.
A je třeba dodat, že hodně těch skvělých baráků, postavených svépomocí, bylo postaveno z velké části z nakradeného materiálu - stejně tak chaty - exekuce sice nehrozila, ale pokud by vám přišli na ten kradený materiál, mohla jste si jít sednout do kriminálu za rozkrádání socialistického majetku - či jak se to tehdy formulovalo.
U nás autem jezdili hlavně horníci a doktoři - ostatní neměli tak pěkné platy a chvíli to trvalo, než si našetřili - a už vůbec ne za rok.
Nebyly ženy samoživitelky? A to jste vzala kde? Ty byly dokonce už za "první republiky".

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 6. 3. 2021 16:19 | reakce na Aster - 6. 3. 2021 11:30

Ono to bylo s tím kradeným materiálem trochu jinak. Spousta druhů materiálu totiž v obchodní síti pro soukromníka buď vůbec nebyla nebo formálně byla, ale nedala se sehnat.
Podniky tak více či méně, podle toho, co se za materiál v podniku používal a jak bylo vedení podniků a odboráři zaměřeni na osobní prospěch zaměstnanců, nahražovaly ten nedostaek v obchodní síti.
Tak bylo možné víceméně legálně odprodat z podniku nějaký zkažený materiál, nadbytečný materiál nebo třeba vyšrotovaná zařízení, součásti a stroje, jako třeba staré elektromotory, vyřazené malé soustruhy, železný šrot a podobně. Podobně se dalo na strojích podniku legálně udělat drobné práce pro sebe, obvykle za režijní cenu a podobně.
Nepsaný kodex pak do určité míry dovoloval, aby z podniku třeba mizel určitý materiál, ten nedrahý, neluxusní a ne ve velkém množství a který se dal, snadno doobjednat nebo se přímo na některé projekty objednával v nadbytku a počítalo se s tím, že se jeho část odepíše atd.
To pak postupně přecházelo do stále černějšího tónu, kdy materiál byl stále dražší, nedostatkový, který nešel sehnat, kritický, jehož ukradení by zastavilo výrobu nebo dokonce dovozový za kapitalistického světa, bilancovaný za devizy. To už bylo jednoznačně na vyšetřování a kriminál.
Takže záleželo, jaké byly materiálové možnosti v podniku, jak byl člověk drzý a jak pochopil systém, aby neukradl citlivý materiál, za jaký se vyšetřovalo a šlo sedět.
Takže někdy a někde bylo získání takového materiálu defakto úplně legální a jindy a jinde bylo získání podobného materiálu nelegální a na kriminál.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 16:36 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 16:19

Pravda, do toho já tolik nevidím - ale pamatuju se, že když jsme přistavovali, sháněli jsme tvárnice pěkně dlouho - sehnat cihly bylo téměř nemožné. Děda byl přesvědčen, že krást se nemá a tak i když se mu zřejmě nabízely možnosti, o kterých píšete, považoval to za krádež a striktně to odmítal. Takže se nám stavba poněkud protáhla.
Takto to asi fungovalo na šachtách - na povrchu - ale tam zase asi nebyl stavební materiál - když nepočítám dřevo, písek apod.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 6. 3. 2021 23:34 | reakce na Aster - 6. 3. 2021 16:36

Tvárnice se za socíku hodně dělaly doma na zahradě. To se koupil cement, z nejbližší teplárny se za pár korun nechala přivézt plná tatrovka škváry, potom se v míchačce z cementu, škváry a případně ještě s troškou jemného písku udělal škvárobeton a z něho se na vibrolisové formě lisovaly tvárnice. Dnes by to nejspíš neprošlo kolaudací, protože ty tvárnice by neměly atesty. Cihly se hodně používaly recyklované , staré očištěné, ale pokud měl člověk možnost domluvit flexibilně dopravu nějakým náklaďákem, dala se vystihnout doba, kdy se daly koupit cihly nové. Obvykle přímo v cihelně, protože prodejny stavebnin za socíku neexistovaly, všechno se muselo kupovat přímo u producentů. Cihly v cihelně, kámen, písek, štěrk v lomu, cement v cementárně, trámy a desky na pile atd. Nebo se materiál musel nějakými obezličkami, jako byl odprodej "nadbytečného" materiálu, získat ze socialistického podniku.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 7. 3. 2021 9:23 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 23:34

Tak lidé si vždycky pomáhali, jak uměli. Tvárnice jsme doma nevyráběli, ale několikrát přijel menší náklaďák a přivezl cihly z bouračky - pak jsme seděli s kladívkem v ruce a oklepávali - byla to nepříjemná práce - ještě teď mě bolí ruce, když si na to vzpomenu - bylo mi 10 a krutě mě to nebavilo. Škvárovky děda někde sehnal, ale nebylo jich dost.
Taky si vypomohli tím, že udělali šalung a dovnitř nasypali kousky cihel a malty, na to nahodili omítku a hotovo - vytvořili tak celý roh - na to jsme přišli až tehdy, kdy jsme řešili, že ten roh pořád vlhne, ať s ním děláme cokoliv. Nakonec to vyřešilo až zateplení.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 7. 3. 2021 7:26 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 23:34

Souhlasím s výrobou tvárnic, přesně takto jsme doma vyráběli tvárnice na garáž v r.1966.
Prodejny stavebnin za socíku existovaly.Bydlím v okrese Semily a tady byly v Rokytnici nad Jizerou, Jilemnici, Semilech a Turnově.
Písek jsme nekupovali ve stavebninách, ale tady byli dva pánové, kteří měli povolení dělat písek z Jizery, takže všichni stavebníci jezdili k těmto pánům.Zrovna tak kámen...ten se také bral z Jizery a mohu říci, že bylo koryto vždycky vyčištěné.
Cihly se také kupovaly ve stavebninách, akorát kdo chtěl ušetřit tak recykloval cihly ze starých bouraček.Nových se kupovalo minimum 200-300 a zbytek bourané cihly.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Tereza | 6. 3. 2021 12:10 | reakce na Aster - 6. 3. 2021 11:30

Z principu věci byly samozivitelky vždycky... Ne každá čekala do svatby, znásilnění, zneužití, vdovství... V každé době se našlo procento žen, které vychovávaly děti samy. Jen se o nich nemluví....

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 13:06 | reakce na Tereza - 6. 3. 2021 12:10

Ano, nemluvilo se o nich - pouze se na ně ukazovalo prstem - hlavně na vesnicích. Takový rozvod byla událost, která se rozebírala v hospodě do všech podrobností - každý věděl úplně přesně, kdo s kým, proč a jak - a výsledná verze brala dech i samotným rozvádějícím se - když zjistili, proč se prý rozvádějí.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Ivona Metelová | 6. 3. 2021 8:23 | reakce na MilenaLešková - 6. 3. 2021 7:31

Jj, většinou to byli ti co měli rudou knížku, zo známe.

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 6. 3. 2021 9:06 | reakce na Ivona Metelová - 6. 3. 2021 8:23

Ono nemusela být rudá knížka, ale pracovat rukama na tři směny.Nebo Vy jste slyšela, že by byli perzekuovaní horníci, hutníci, traktoristi, dojičky atd. zkrátka lid pracující rukama a vyrábějící hodnoty?
Víte, v padesátých letech se chodilo do dolů za trest, od šedesátých let tam už lidi chodili dobrovolně protože tam byly největší výplaty a více výhod než v normálních fabrikách.
Pročpak za komunistů, když se zdražovalo, tak Husák a Štrougal jezdili na ostravsko uklidňovat horníky?No protože se báli, že horníci budou stávkovat a celá republika klekne, protože jsme byli závislí na uhlí a na výrobě oceli, která k tomu byla potřeba.
Jenže lidi, jako Vy, asi tohleto všechno nechápou a ohánějí se, ŽE LIDI MUSELI MÍT RUDOU KNÍŽKU aby se měli lépe.

+11
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 11:59 | reakce na Valsidal - 6. 3. 2021 9:06

Takže podle vás asi nikdo jiný než dělníci žádné hodnoty nevytváří - zajímavé.
Lidé, kteří pracují "hlavou", jsou tedy nemakačenka? :D
Stávkovat za Husáka? To si nemohli dovolit ani havíři - nevykládejte pohádky.
A co se týče té rudé knížky - ano, ti, kteří ji měli, měli privilegia, a to už od základní školy.

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 7. 3. 2021 7:39 | reakce na Aster - 6. 3. 2021 11:59

Ano, stávkovat se nesmělo, ale Vy víte jak vyhrožovali horníci Husákovi?Oni to komunisti do novin nedali, ale tam vždycky byly bouřlivé protesty (otec měl kamaráda, který odešel dělat do dolů aby měl víc peněz, s otcem si dopisovali takže psal jaké protesty tam byli a co jim Husák nebo Štrougal slíbil za to když se uklidní).
A s tou rudou knížkou to také nebylo tak horké.Ano, měli výhody, ale lidi s výše postavením.Pracoval jsem ve fabrice s tisícem zaměstnanců a mezi dělníkama byli i ti s rudou knížkou, ALE ŽÁDNÉ VÝHODY NEMĚLI.Ať už to bylo s prací v úkole nebo v rodinném životě.Taktéž nedostali devizový přílib, taktéž stáli fronty na nedostatkové zboží, taktéž se některé jejich děti nedostávaly na školy, které chtěly.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 7. 3. 2021 9:35 | reakce na Valsidal - 7. 3. 2021 7:39

Ale vím, vždyť jsem se v tom kraji narodila a vyrostla - většina mých spolužáků měla otce horníky.
Oni si ani moc vyskakovat nemuseli, ti nahoře z nich měli vítr i tak.
Máte pravdu, že ne každý s rudou knížkou měl všechny výhody - bylo mezi nimi i hodně slušných lidí, většinou právě havířů a dělníků - špičky měly výhody a my jsme tu těch špiček měli poměrně dost. Ale na rudou knížku rodičů se právě ve školách bral ohled - zejména v době tzv. normalizace - to jsem zrovna chodila na základní školu, na to se zapomenout nedá. Výhody dospělých znám samozřejmě jen zprostředkovaně - co jsem zaslechla doma, ale nemám důvod o tom pochybovat - právě proto, že jsem to zažila ve škole.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 3. 2021 10:51 | reakce na Valsidal - 6. 3. 2021 9:06

Tahle anomálie, že dělník ve fabrice má víc peněz než inženýr z konstrukce byla naštěstí po převratu zrušena :-)

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 6. 3. 2021 11:06 | reakce na umfa - 6. 3. 2021 10:51

Jenže ten člověk v kanceláři riskoval život?On měl omezený kulturní život (jak jsem už psal, on NEMOHL na kulturní pořady ve městě a ještě na druhou stranu...také jsem mluvil s několika inženýry popř.lidmi z kanceláří ve fabrice a oni mi řekli: "Když se chci zašít vezmu si pár lejster pod paží a jdu projít provoz.Pokoukám do beden, promluvím z lidma a směna mi uteče."
Myslíte, že toto by si mohl dovolit člověk, který dělal na úkol?
Jak jsem již někde psal, já měl za obrobený kus od 0,50 až 5 Kč, záleželo na velikosti a pracnosti kusy.
Ženské v tkalcovnách měli za utkané metry, sestra ve státním staku měla za kvalitu a množství nadojeného mléka.
Takže která práce měla být lépe ohodnocena?
Ano, i ten inženýr odváděl nějakou práci, ALE NESMĚNOVAL a mohl v pátek odjet kamkoliv.Směnující člověk měl pátky omezené.

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 12:09 | reakce na Valsidal - 6. 3. 2021 11:06

Váš pohled je hodně omezený - ne všichni vysokoškoláci seděli a sedí jen v kancelářích - možná byste se divil, kolik jich pobíhá v různých provozech a na směny - a nejen proto, aby tzv. "zabili směnu". Kolik jich bylo, co vám toto řekli - jeden, dva? Konečně mohl jste se taky lépe učit - ostatně za socializmu by vás vzali na vš i s horším prospěchem, protože jste měl evidentně ten správný - dělnický - původ. Tak proč jste toho nevyužil?
I lékaři chodí na směny - dokonce na noční a taky musí být po stanovenou dobu dosažitelní, pokud by byli potřeba v nemocnici - to by se vám asi moc nelíbilo.
Nevím, proč by měla být práce dělníka lépe ohodnocena, než práce špičkového IT odborníka, inženýra nebo lékaře - dělník je snadno nahraditelný, lékař nebo IT specialista ne.

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 6. 3. 2021 13:22 | reakce na Aster - 6. 3. 2021 12:09

No, nevím jak by ho tehdy na vysokou školu vzali s "horším" prospěchem. Teda spíš udrželi. Školy, vysoké i střední tehdy byly výběrové, ne jako dnes masové. Dnes jde na vysoké školy a závěrem dostane vyfasovat diplom cca 60 % ročníku, to jsou i lidi s IQ 95 - 100 IQ bodů a na takové lidi musí být náročnost dnešních vstupních zkoušek, studia i závěrečných zkoušek přizpůsobena, jinak to nezvládnou a vysoká škola za toho studenta nedostane peníze od státu. Takže by ho učili zadarmo a to by byl pro tu vysokou školu problém.
Tehdy vysokou školu zvládlo a diplom dostalo tak 10 - 15 % lidí z ročníku a nějaké středoškolské vzdělání typu gymplu nebo průmyslovky dalších 10 - 15 %. Učivo na vysoké škole bylo náročností nastaveno na lidi s IQ tak 115 - 120 a vyšším a na středních školách na lidi s IQ tak 105 a vyšším. Neboli někteří dnešní vysokoškoláci by tehdy nezvládli ani střední školu a zůstali by pouze se základním vzděláním.
Nedovedu si představit, jak by někoho s horšími známkami, pokud by ty známky odrážely jeho nižší IQ, tehdy udrželi na vysoké škole celou dobu studia. Museli by mu dvakrát za rok, v každém zkouškovém, dávat většinu zkoušek zadarmo a podobné by to muselo být i v semetrech při zápočtech. Musel o by se toho zůčastnit na 50 pedagogů z různých kateder. často tvrdě konkurenčních až nepřátelských a to při denním studiu. To bylo tehdy nemožné.

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Petr C. | 6. 3. 2021 19:38 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 13:22

Za mně v 80. letech, ze 38 lidí ve třídě na průmce šlo na výšku (jen) šest lidí - všichni ji udělali.
Už na průmce jsme nedostali nic zadarmo a tak jsme něco uměli.
Přetlak u přijímaček byl zhruba trojnásobný a přijímačky byly docela tvrdé, matika a fyzika byla nastavená dost vysoko, takže těch co udělali bylo méně než počet míst a vzali i ty kdo se odvolali.
Když vidím na svých dětech úroveň výuky na středních školách, tak nestačím žasnout - za nás by se na škole udrželo nejlepších 6-9 lidí, zbytek by se šel učit - bylo dost lidí pro řemesla.
Tehdy si dělník většinou vydělal více než maturant, tak na tom ani nebyli biti.
Třicet let se do lidí cpe, že práce je sprosté slovo a kdo se živí manuální prací je lůzr (což u řemeslníků rozhodně není pravda) a pak se všichni diví, že nejsou řemeslníci.

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 3. 2021 23:55 | reakce na Petr C. - 6. 3. 2021 19:38

Nedostatek řemeslníků má jiný důvod. Všechny lidi kteří jsou schopní něco rozumného dělat vcucnou zahraniční i české firmy, za podmínek, kterým se těžko odolává. To jsou pak ti, co mají platy v té pravé půlce Gaussovy křivky :D ale chybí na trhu řemesel. A když se podíváte na ty, co jdou na ty všelijaké vysoké školy, nechal byste si třeba vyměnit kohoutek od někoho, pro koho je životním úspěchem bakalářský titul z gender studies?

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 6. 3. 2021 16:37 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 13:22

No, nás bylo v Pardubicích tehdy 200 v ročníku a my jsme se znali vzájemně mezi sebou i napříč přes víc ročníků, držet takového člověka déle než do prváku druháku, to by se v denním studiu neutajilo. Možná tak u dálkařů.
Pardubice tehdy ale spíš byla VŠ, která spíš než prestižní byla odkladiště těch nepohodlných. Se mnou do prváku šel člověk, který byl z určité umělecké rodiny, měl evidentně výtvarné vlohy, ale jeho rodina měla problém, tak ho z umělecké školy přehodili na chemickou. Nebo z druhé strany na tamější politickou katedru tehdy dali nepohodlného komunistu odněkud z Brna. ten měl ve zvyku říkat, co si myslí anebrat si servítky, přednášel nám tuším ve čtvrtém ročníku a na jeho přednášky skutečně kdo mohl, tak tam chodil.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 17:02 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 16:37

Jasně, že jsme o nich věděli - to se utajit nedalo a ani se o to nikdo nesnažil. Taky nevydrželi dlouho - většinou vypadli hned v prvním semestru, nejdéle vydržel jeden, který se snažil studovat optiku, ale třetí semestr už nedodělal.
Taky jsme se navzájem znali - hlavně my, co jsme bydleli na kolejích, místní byli tak trochu skupina sama pro sebe.
Dálkařů u nás moc nebylo a často skončili tak v pátém semestru. všechny obory na přf byly pětileté, a to včetně "učitelů", u kterých se předpokládalo, že pak budou učit na středních školách.
Na UP bylo tenkrát nuceně přeřazeno několik "politicky nespolehlivých" z Prahy a jejich přednášky patřily k nejlepším.
Zajímavý exemplář byl mladý doktor, který studoval v Moskvě - měl nás "učit" komunismus. Nejdřív jsme se děsili, co to bude za hrůzu, ale k našemu překvapení byl normálnější, než většina místních, kteří nás do té doby politicky školili - sám říkal, že studium v SSSR byla tvrdá lekce a zcela to změnilo jeho pohled na socialismus jako takový - ve zlém.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 15:18 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 13:22

Záleželo na tom, čí syn to byl - pokud byl tatínek hodně velké komunistické zvíře, tak to šlo - pravda, ne na každé vš - na střední škole se toto dělo často, ale je fakt, že takové dětičky většinou dál nestudovaly.
Na některé obory se nebylo možné ani běžně dostat - pro normálního studenta bez patřičného zázemí "vhodných" rodičů. Ale je pravda, že většina těchto privilegovaných vypadla nejpozději ve druhém ročníku.
Osobní zkušenost mám právě ze střední školy - z vš ne - tyto zkušenosti mám zprostředkované, protože o obor, který jsem studovala, tito "studenti" zájem neměli - a je fakt, že nás začínalo 25 a končilo 10...
Dnešní střední školy je lépe nekomentovat - ohromně to "vylepšili" tím, když zrušili povinnou maturitu z matematiky.
Rozdíly mezi dnešními vš jsou obrovské. To nejhorší, co z nich leze, jsem pojmenovala "manager of" a nedovedu si představit, že by tohle za našich dob nějakou vš vystudovalo. Podle všeho se na školách tohoto typu přednáší hlavně sebevědomí, arogance a angličtina - výsledek - skvost.
Bohužel dnešní vš jsou obrazem doby - většinou se jedná o výdělečný podnik, dokonce jsem slyšela, že bakalářské studium je vlastně jakýsi druh sociálního programu...

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 3. 2021 16:59 | reakce na Aster - 6. 3. 2021 15:18

Já si sice rád dělám legraci z absolventů prapodivných oborů, ale ve skutečnosti to není až tak na závadu. Trochu se přenastavilo jak firmy takovéhle uchazeče vnímají a vcelku se to srovnalo, už nikoho neopijete rohlíkem (no, skoro nikoho) bakaláře odněkud, ale budou se uchazečů ptát odkud a co doopravdy umějí. V USA je to tak už spoustu let a všichni si na to zvykli.

Že jde o sociální program, to asi budete hodně blízko pravdě :-)

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 17:10 | reakce na umfa - 6. 3. 2021 16:59

A víte, že existuje vš studium na nemocničního klauna? Nevím, jak se to přesně jmenuje, ale když jsem to slyšela poprvé, myslela jsem, že si ze mně dotyčná dělá legraci - nedělala...

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 3. 2021 17:21 | reakce na Aster - 6. 3. 2021 17:10

Boží :-) To jsem neznal :-)

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 3. 2021 13:55 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 13:22

Tohle musím potvrdit. Nevím jak na jiných školách, ale na ČVUT se dostalo do prváku pár lidí, kteří "přes politickou angažovanost rodičů" proklouzli přes přijímačky, ale to byl poslední benefit kterého se jim dostalo. Pak většinou na konci prváku vyletěli jak ptáčci :-)

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 6. 3. 2021 17:02 | reakce na umfa - 6. 3. 2021 13:55

No, ono se tehdy dalo relativně snadno ten první ročník zkusit opakovat. Aspoň v Pardubicích, když ten člověk, nevím přesně, jednu, dvě zkoušky udělal, mohl po zbytek tohoto školního roku požádat o přerušení studia a nastoupit příští rok zase do prvního ročníku. Tuším to musel schválit snad rektor školy, ale v Pardubicích byl tuším Klikorka poměrně vstřícný.
V prváku se mnou bylo dost lidí, co ten prvák opakovalo podruhé a dost z nich už věděli, že na tu školu nemají a vypadli po prvním pololetí, jiní na konci prváku. Obvykle se moc neučil i a spíš pařili.
Shodou okolností jsem někdy na začátku nebo v polovině třetího ročníku potřeboval něco organizačního domluvit s vedoucím mého ročníku, tím byl vedoucí katedry fyziky docent Kosek. Ten zrovna přede mnou tam měl mého kolegu, se kterým jsem nastoupil v prváku, na chmelové brigádě s ním seděl na jednom poli a hrál karty a v hospodě u jednoho stolu s ním vypil spousty piv. Fyzika bylo učivo prvního ročníku a on tam tehdy měl poslední zkoušku, kterou kdyby udělal, tak by ve studiu mohl pokračovat. Tak jsem seděl v pokoji před kanceláří a přes otevřené dveře poslouchal, jak tam před docentem Koskem v té fyzice plave. No, neudělal to a skončil.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 3. 2021 17:26 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 17:02

Jo, taky jsme takové měli. Věděli, že na to nemají, že nejspíš vypadnou, ale říkali, že si prodlužují mládí. Kluci to taky dost často zkoušeli kvůli vojně, přeci jen špagát je lepší pozice než bigoš :-)

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 17:21 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 17:02

Konkrétně v našem oboru to opakování mělo takový háček - pod námi rok a možná dva žádný ročník nebyl.
U nás se nejvíc končilo na matice - první dva roky jsme spolu s dalšími třemi obory měli jen matiku a fyziku. Kdo v tomto plaval, odplaval nejpozději ve druháku a na odborné předměty, které byly od třetího ročníku, se už ani nedostal - stejně by to bez té matematiky nedal.
Celá skupina jsme plavali v jednom předmětu - tuším, že to bylo ve čtvrtém ročníku - to nás předhodili externistovi, který byl maniak - na začátku semestru začal tranzistorem a na konci "skládal" počítač - a pak nás z toho zkoušel. Naštěstí neměl vlasy, jinak by si je po těch našich "výkonech" vyškubal. Nakonec jsme všichni nějak prolezli, ale dodnes z toho nevím nic a nejsem v tom sama.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 6. 3. 2021 23:45 | reakce na Aster - 6. 3. 2021 17:21

V Pardubicích byla hlavní probíračka v prvním a druhém semestru druhého ročníku fyzikální chemie. A údajně taky i na "sesterské" VŠCHT v Praze.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 3. 2021 11:15 | reakce na Valsidal - 6. 3. 2021 11:06

Já vím, že to spoustu lidí rozčiluje, ale plat se nedává za to, jak moc se člověk nadře, ale za to, jak je pro firmu důležitý a nenahraditelný. Udřít k smrti se dokáže každý, efektivně řídit práci ostatních dokáže jen málokdo.

Samozřejmě jsou výjimky, třeba ve státní správě, u pár velkých zkostnatělých korporací, tam se plat dostává za bůhvíco, ale v soukromém sektoru to funguje takhle.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Libuše | 6. 3. 2021 6:06

ovdověla jsem v devadesátých letech. Zůstala jsem sama se dvěma syny. Vdovský důchod a sirotčí nebyl horentní , aby se z toho dalo vyskakovat. Rodiče mi nepomohli ani z jedné strany a žádné sbírky se tehdy nekonaly!!!!!!!!!Kluci vyrůstali skromně. Bylo velkou výhodou, že jsem se nemusela bát o práci . Samozřejmě se o tom nemluvilo a tolik nepsalo jako dnes, kdy se všechno dost dramatizuje. Vidím kolem sebe mladé s dětmi, jak si stěžují, že mají málo peněz. Ale na cigarety kdy kouří i oba rodiče mají, oblečení taky nevypadá z frcu a najednou se jede na dovolenou do ciziny nebo se vyrukuje s pěkným autem, by´t na leasing.Asi tomu už nerozumím.

+16
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jana | 6. 3. 2021 14:38 | reakce na Libuše - 6. 3. 2021 6:06

Možná je to právě tím, že žijí na dluh a kdoví jestli se jim to jednou nevymstí.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Libor | 6. 3. 2021 1:59

Jsem nesmírně pobaven ,že tenkrát to byla neviditelná chudoba
matek samoživitelek, za to dnes je zcela viditelná.
Protože ty odsuzované jesle neseženete vůbec.
Jinou než drahou soukromou školku s odřenýma ušima a pak
můžete zkusit zaměstnavatelům vykládat,že Vám náhodou
děti často marodí.

+21
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zora | 5. 3. 2021 23:47

Není pravda,že od roku 1980 byla zavedena mateřská dovolená 3 roky...Rodila jsem 1990 a byla jsem doma pouze 2 roky.

-5
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aster | 6. 3. 2021 10:19 | reakce na Zora - 5. 3. 2021 23:47

Rodila jsem v roce 1987 a mateřská dovolená byla 3 roky...není to nějaké divné?

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Milda | 5. 3. 2021 23:36

Kecy keco blafani

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit

karel | 5. 3. 2021 22:58

.........opět jen propaganda dnešního vlčího a kálení na minulé......ach, onen feminismus.....pamatuji a předchozí systém byl značně morálnější dnešního otrokářství...........koho..., toho píseň zpívej .............Neubauer

+18
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Marta | 5. 3. 2021 22:14

Samoživitelkou jsem se stala až v devadesátkách, díky přisouzeným vysokým alimentům (ty jsem nikdy neviděla) a druhé práci mi sebrali přídavky na děti...Naštěstí byli synové již téměř dospělí a později si při studiu na vysoké přivydělávali na brigádách. Velkou výhodou bylo, že otec sice neplatil, ale také se o ně nezajímal, takže jsme se nemuseli tahat po soudech a řešit se silně nekompetentní sociálkou třeba střídavou péči. Ovšem když jsem se chtěla rozvást asi o pět let dříve, tak mi bylo řečeno, soudkyní tzv. starou pannou, že se přece nemůžu rozvést s člověkem, který je vedoucí BSP...

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Marta | 5. 3. 2021 22:15 | reakce na Marta - 5. 3. 2021 22:14

...rozvést...

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jaroslav | 5. 3. 2021 21:31

Hloupější článek jsem nečetl. Zaplacena kapitalistická propaganda.

+33
Reagovat | Citovat | Nahlásit

David | 5. 3. 2021 22:47 | reakce na Jaroslav - 5. 3. 2021 21:31

asi tak.

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Ivana | 5. 3. 2021 20:58

také singl rodič - zkušenosti letité - a říkám: vždyť dneska je to úplně stejné, nic se nezměnilo - rodič, který je zodpovědnější, má problém získat práci, o bytu také ani ťuk, max azyl od města /se štěnicemi nejčastěji/ a exotec se vám směje do dlaní jak jste hloupá..

+8
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Ondráček | 5. 3. 2021 20:03

Žil jsem 35 roků v zahraničí. Je to tendenční článek který pouze kritizuje dobu před 50-60-ti lety Není zde ale žádná poznámka o tom jaká byla situace v západních státech, o USA dnes ani nemluvě. Některá IT média pracují pouze na tom jak dobu socialismu lidem nepravdivě přiblížit. Jsou to redaktoři kteří nemají žádnou páru jak to vypadalo v zahraničí a popisují velmi dramaticky jak to vypadalo u nás. Celý systém dnes je založený pouze na neustálém zadlužování státu ve prospěch občanů - sociální dávky. Nikde se ale nepíše o neuvěřitelném nárůstu nájmů v nemovitostech, nebo potravin a ostatních výloh za životně důležité komodity. Jistě nebyl pro každého život růžový, ale to není ani dnes. Prakticky stejně jako na západě od nás, jenom se o tom nepíše. Jsou to články které degenerují dnešního občana a nabádají že všechno z dob socialismu bylo špatné. Z dnešních dluhů které jsme vytvořili se nevzpamatují ani další dvě-tři generace a mnozí čtenáři se budou zamýšlet zda nám Raádio svobodná Evropa a Hlas Ameriky záměrně nezatajovalo jaký je skutečný život v kapitalismu. Ten je dnes na konci své existence, o tom blíže na mém Facebooku.

+33
Reagovat | Citovat | Nahlásit

umfa | 5. 3. 2021 23:59 | reakce na Petr Ondráček - 5. 3. 2021 20:03

Nárust nájmu nemovitostí je ok, několik jich vlastním :D

-13
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jitka | 5. 3. 2021 19:59

Autorka zřejmě právě dorazila ze školení na ÚSRTku. Byla jsem samoživitelka a nebylo to lehké, ale co ona tu sepsala, to mi připomíná seriál Zdivočelá země. Jednotlivé příběhy spousty lidí, zhuštěné do seriálového života hlavních hrdinů.
To, že otcové neplatili, se dalo řešit exekucí na plat. Vzhledem k tomu, že měl každý práci a každý bydliště, s vymahatelností nebyly potíže. Že by mi někdo radil s řešením předrozvodové situace? To ani náhodou. Není nad to, když třicetiletý, začne školit šedesátiletého, jak se mu v mládí špatně žilo.

+45
Reagovat | Citovat | Nahlásit

IvŠaff | 5. 3. 2021 21:01 | reakce na Jitka - 5. 3. 2021 19:59

Anebo když vás rozvádí svobodná bezdětná soudkyně .........

+9
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

mirek | 5. 3. 2021 18:47

Pro tyhle psavce je průšvih to, že ještě žije mnoho pamětníků. Moc pospíchají, musí počkat až vymřeme, a pak můžou prášit. Působí to až směšně, ty jejich vývody.

+48
Reagovat | Citovat | Nahlásit

František | 5. 3. 2021 18:32

A co si položit několik otázek týkajících se i dneška. Proč a jaké jsou důvody že jsou svobodné a rozvedené matky? Nebo ty, které nikdy nepracovali, nepracují a pracovat nebudou. Nebo ty co spoléhají na to, že se o ně někdo postará na což jim stačí našpulená tlamička, vypnutá prsa a vystrčenej zadek. Stačí si přečíst pár článků z života našich celebrit.

+27
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ivana Melzochová | 5. 3. 2021 17:33

A ještě si dovolím přidat, že za doby komunismu byly napr. na 2 deti přídavky 800 Kč, na 3 1200... Např. poštovní dorucovatelka měla 2300 + odměny a dakeko menší "rajon" než dnes, a byl jich stálý nedostatek. Kvalifikovaná laborantka měla 2600 + odměny. Ze by někdo neplatil alimenty, bylo téměř nemožné. Byt 2+1 měl nájem 300 Kč.

+51
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aster | 6. 3. 2021 10:24 | reakce na Ivana Melzochová - 5. 3. 2021 17:33

Zajisté - a čerstvý absolvent vysoké školy měl nástupní plat 1750Kč - na hodně dlouho...

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 7. 3. 2021 7:28 | reakce na Aster - 6. 3. 2021 10:24

No, každopádně za komunistů byly životní náklady, na bydlení, na potraviny a na druhé straně všelijaké přídavky i s nuznou mzdou posuzovány vzájemně z hlediska toho, aby ten, kdo pracuje, třeba za nuznější plat a umí trochu hospodařit, měl téměř kdekoliv na bydlení a na jídlo, třebas nuzné. Bez ohledu na to, kolik to stálo stát a jestli snad náhodou nechybí ve státní kase peníze.
Dneska jsou ty dávky a podpory posuzovány z hlediska toho, kolik to stojí státní kasu a aby to těm lidem vystačilo, pokud si najdou nejnuznější a nejlevnější ubytování. Jako že kolikrát platí za velmi nuzné ubytování i za jiné věci víc než ti, kterým se daří líp, protože kvůli své situaci a asi i schopnostem nemají takový přehled.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Ivana Melzochová | 5. 3. 2021 17:25

Není pravda, že bylo málo svobodných matek. Bylo to možná pro některé trochu netradiční, ale rozhodně jsem nebyla sama. Odkud jsou Vaše statistiky? Někteří to odsuzovali možná více než nyní, ale lidé jsou stejní po staletí. Svůj komplex snaží kompenzovat moralizovanim, hlavně ti, co se nepretrhnou. Možná to umocnovala doba komunismu s jakousi podivnou morálkou, že žena má dělat úplně vše a zelenou v té době měli muži často bez vzdělání a s tucnou delnickou výplatou a podivnou pracovní morálkou, o to víc si dovolovali na ženy. Dnes moderní muži umí přijmout, že žena má vyšší plat, tolerance a respekt je dakeko více vidět, a to u lidí z různých profesí. Říká se též, že za první republiky téměř nebyly rozvedene ženy. I to není pravda.

-19
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel | 5. 3. 2021 16:33

nechtěl jsem to číst ale nedalo mi to ano blesk je proti vám velmi seriozní plátek takou snůžku bludů na to musí mít člověk hodně silnej žaludek je vidět že jste pro prachy ochotni udělat vše

+49
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Valsidal | 5. 3. 2021 16:48 | reakce na Pavel - 5. 3. 2021 16:33

Víte, ono to je sporné.Každý vidí událost ze svého pohledu.Také reaguji na články o tom, jak se žilo za socialismu a jak bylo špatně.
Jenže jinak vidí socialismus člověk, kterému všechno sebrali, jinak disident a jinak já, který jsem tenkrát a dnes pracoval jako dělník na tři směny.
Nemohu říci, že by tenkrát horníci, hutníci, traktoristi, dojičky, zkrátka lidi co makali ve fabrikách byli perzekuovaní.Jenže jinak to vidí lidi, co nemakali rukama a byli v kancelářích.
A to mně štve na všech článcích o komunistech.NIKDE SE NEPÍŠE OBJEKTIVNĚ, zkrátka VYVÁŽENĚ.
On jiný socialismus byl na vesnicích a jiný ve městech (ano všude bylo nedostatkové zboží) ale na vesnicích nikdo nikoho nebuzeroval, že nebyl v průvodu, neměl vyvěšený vlaječky apod.

+31
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 10:30 | reakce na Valsidal - 5. 3. 2021 16:48

A jak byste se cítil jako vysokoškolák, který musel přijmout práci rukama, protože jinou prostě nedostal?
Tehdejší úřednice vám s chutí řekly, že "i do fabrik je třeba lidí" - že vám je celé vysokoškolské studium k ničemu, to nikoho nezajímalo - a to nemluvím o tom, že každý rok navíc mimo vaši profesi vám utíkala praxe, bez které vás zase nikdo nechtěl - to moc fajn nebylo, to mi věřte.

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jana | 5. 3. 2021 18:15 | reakce na Valsidal - 5. 3. 2021 16:48

Tady se zase sešlo komonostalgiků...

-27
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 5. 3. 2021 18:50 | reakce na Jana - 5. 3. 2021 18:15

Máte pravdu, ale pokud všude chtějí VYVÁŽENÉ příspěvky nebo zprávy, tak já to chci také.Pokud někdo napíše příspěvek o tom, jak bylo něco špatné, tak ale ať napíše...TO BYLO V TAKOVÉMTO PŘÍPADĚ, ALE NA DRUHOU STRANU BYLY I PŘÍPADY JINÉ a referuje i o těch jiných případech.

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 3. 2021 15:05 | reakce na Valsidal - 5. 3. 2021 18:50

Jasně, vyváženě nutno psáti. Hitler sice zavinil druhou světovou válku, ale za první světové války byl vyznamenán Železným křížem za hrdinství, kdy projevil nevšední odvahu a nehledě na vlastní zranění statečně zachránil život jinému vojákovi.

Bylo to tak lepší?

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Ivana Melzochová | 5. 3. 2021 17:44 | reakce na Valsidal - 5. 3. 2021 16:48

Můžete prosím napsat, kde jste tehdy pracoval na 3 směny a jaké jste měl intervaly odpocinku? Můj tatínek, vyhozen jako disident pracoval u Českých drah , měl noční, pak 2 dny volno a pak denní, poté další den noční. Práce neměl málo, ale velmi litoval lidi, co pracují někdy dnes na 3 směny nebo 10 nočních za sebou s jedním dnem odpočinku. I když takových lidí a zaměstnavatelů moc není, ale jsou.

-4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 5. 3. 2021 18:59 | reakce na Ivana Melzochová - 5. 3. 2021 17:44

Noční za komunistů ve fabrikách (pokud jsem zaskakoval za někoho), stabilně na dvě směny a stálé směnování (ranní, odpolední, noční) ve všech firmách po revoluci kde jsem pracoval, jenže s tím rozdílem, ŽE JSEM MUSEL BÝT FLEXIBILNÍ, čili když někdo nepřišel na další směnu, musel jsem zůstat déle a mezitím volali dalšímu pracovníkovi z další směny aby přišel do práce, takže jsme dělali dvanáctky.A tímto způsobem tento režim zlikvidoval autobusy na vesnicích, protože podmínka u firem byla MÍT AUTO a nevymlouvat se na to, že mu pak nic nejede.
Nejhorší bylo zůstat na noční ještě na půlku další směny (čili dvanáctka).

+7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 6. 3. 2021 13:48 | reakce na Valsidal - 5. 3. 2021 18:59

S těmi auty to ještě bude zajímavé. Brusel chce kvůli ekologii regulacemi evidentně snížit počet aut mezi lidmi zpátky blíž k socíku, odhadem na polovinu až třetinu dnešního stavu nebo ještě víc. Všichni ti lidi hlavně z hůře placených dělnických profesí, až dojezdí svá dnešní auta, na nová nebudou mít a budou muset zase přesedlat zpátky na autobusy. Tím se výrazně sníží mobilita pracovní síly, lidi budou muset brát i horší a hůř placenou práci jen proto, že bude blíž jejich bydliště. Anebo budou muset v autobusech dojížděním trávit podstatně víc času, protože autobusem trvá dojíždění běžně až dvakrát déle než autem.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 3. 2021 15:09 | reakce na Radim - 6. 3. 2021 13:48

A to co píšete je přesně důvod proto, aby se dál psaly takovéto články, abychom neztratili svou historickou zkušenost s totalitou. Protože stejně jako u socialismu bylo primární přání ovládnout ostatní, pouze maskované reformou ekonomiky (která se beztak nepovedla), noví "zelení" chtějí totéž, jen ukazují jinou (a stejně nesmyslnou) líbivou zástěrku. Kdo si pamatuje zkušenosti se socíkem, je proti tomu trošku odolnější :-)

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 6. 3. 2021 17:16 | reakce na umfa - 6. 3. 2021 15:09

Akorát je problém v tom, že ty články jsou tak přemrštěné, že ve skutečnosti může být velice brzo realita horší než končící totalita v 80 letech. Kdy už bylo občas poměrně volně, ale pořád to byla totalita. Prostě efekt žáby v postupně ohřívané vodě, aby si lidi mysleli, že i když postupně přituhuje a přituhuje, pořád to ještě není totalita, protože v totalitě to přece "bylo ještě mnohem horší".
A ono se to časem může klidně posunout i dál, může se to srovnávat s realitou 50 let, kdy mohla klidně náhoda či současné společenské postavení rozhodnout o tom, jestli budete na jedné straně oslavovaný pracovník úderník nebo na druhé straně budete zrádce dělnické třídy a lidu a ve vykonstruovaném procesu na vás ušijí provaz.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 6. 3. 2021 13:38 | reakce na Valsidal - 5. 3. 2021 18:59

tehdy za komunistů zase u nás byly noční jen když se potřeboval nahnat plán. (jedna známá automobilka) V průměru asi párkrát za měsíc, často organizovaná mládežníky, fabrickým SSM. Ovšem noční byla taková, že se hned od začátku najelo na šílené tempo, normy nenormy, kvalita nekvalita, směna byla hotová ve dvě v noci a potom se šlo spát. Vstalo se před šestou, nastoupilo na linky a jela normální ranní směna. Ovšem peníze byly za šestnáctku plus občas i příplatek, pokud plán skutečně hořel.
Po sametu takové směny skončily, přece jen ta kvalita byla čím dál důležitější a i normy se postupně zpřísňovalya už tak zrychlovat nešlo.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

MilenaLešková | 6. 3. 2021 7:41 | reakce na Valsidal - 5. 3. 2021 18:59

To není pravda co tu píšete.Za socialismu nebyly všude noční jako ted,jen nemocnice.dráha.elektrárna.Jin akbyla jen ranní a odpolední.

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 3. 2021 15:11 | reakce na MilenaLešková - 6. 3. 2021 7:41

Nikoliv, to Vy se mýlíte. Směnnost byla za socialismu vyšší než dnes, jak se ostatně dá dohledat na stránkách Českého statistického úřadu.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 6. 3. 2021 8:13 | reakce na MilenaLešková - 6. 3. 2021 7:41

Noční byly na všech dolech (uranových i uhelných), noční byly ve sklárnách, hutích, v některých fabrikách (můj otec pracoval v kalírně a tam nesměly vychladnout pece, protože po vychladnutí se nahřívaly na určitou teplotu celý den), noční měly přadleny, tkadleny a tím pádem údržba (jeden elektrikář a jeden zámečník), fabriky Juta (opět, stroje se nesměly zastavit) a tím pádem i údržba, fabrika Porobeton (vyráběly se tam plynosilikáty na stavbu baráků...opět hmota z které se to dělalo nesměla vystydnout, takže nahřívací pece a následný provoz).
Ve všech fabrikách vrátní co dělali dvanáctky, zkrátka Vy si nedovedete přestavit kde všude se muselo i za komunistů dělat na noční, respektive střídat ranní, odpolední, noční.A tím pádem byly i vyšší výdělky, protože za směnování byly příplatky.
On si někdo stěžuje, že za komunistů měl tolik a tolik, ale NIKDO ho nenutil dělat jen na ranní směnu.
Víte, také jsem se ve fabrice setkal s člověkem z kanceláře, že naříkal, že dělníci mají více než on.Když jsem mu řekl, tak ať se postaví k mašině, dělá na úkol a na směny, tak to odmítl.Prý by se v týdnu nedostal na kulturní pořady a v pátek by nemohl vyjet na chatu.

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 6. 3. 2021 9:12 | reakce na Valsidal - 6. 3. 2021 8:13

Ještě jsem zapoměl napsat, že všechny fabriky, které měly železniční vlečku, tak nakládání a vykládání vagonů bylo na tři směny, protože bylo PENÁLE za to když některá fabrika nevyložila či nenaložila vagony včas (nevím jaký byl limit, ale kolikrát kamaráda nahnali na noční kvůli vagonům).
Člověk hned nevzpomene na všechny profese a dojde mu to až když příspěvek odešle.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 5. 3. 2021 16:24

Lidé se brali po krátkých známostech, záhy měli děti a kvůli nedostatku bytů pak často žili u rodičů jednoho z nich. ...
Toto je velmi diskutabilní věta.
Ano, do začátku sedmdesátých let tomu tak bylo, ale pak...v novinách hromada inzerátů PŘIJMEME TOHO A TOHO, BYT K DISPOZICI.Nebo se stačilo ve fabrice upsat na 10 let a fabrika dala též byt.Zrovna tak na vesnicích bylo hromada baráků na prodej (v porování na dnešní cenu, tak lacino).Také jsme koupili barák na vesnici a stačilo na to 2x otočení PSM a novomanželská půjčka.
A komunisti nám odpustili 10 tisíc (na první dítě 2 tisíce a na každé další 4 tisíce), takže při třech dětech 10 tisíc.Některé fabriky dávaly i bezúročné půjčky na stavbu baráku (podmínka podepsat to na 10 let v fabrice), takže kdo nebyl líný a přičinil se, tak bydlel.
Když jsme měli jako spolužáci ze školy sraz po deseti letech, tak z 25 spolužáků akorá 6 nebydlelo, protože buď studovali a nebo ještě byli svobodní.Někteří kluci zůstali ve městech kde byli na vojně (Plzeň, České Budějovice a dokonce 2 zůstali i na Slovensku).
Někteří stavěli svůj domek, takže sice nebydleli, ale do půl roku či do roka bydleli.
Takže nelze paušalizovat, jak se měli za komunistů všichni.

+47
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tereza | 6. 3. 2021 12:21 | reakce na Valsidal - 5. 3. 2021 16:24

K té úvodní větě- ono to spíš bylo naopak... Dva spolu začli chodit, holka brzo otěhotněla (ono to se sexuální výchovou není moc valné ani dneska) a řešením bylo se vzít a nastěhovat k rodičům...

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Petr C. | 6. 3. 2021 20:43 | reakce na Tereza - 6. 3. 2021 12:21

Asi jak kde, u nás se to moc nevidělo, že by sebrali, protože museli, aniž by zároveň chtěli.

Zpravidla to byl případ nějaké déle spolu chodící dvojice, že když klukovi tzv. podjely nohy, tak se prostě vzali o něco dříve a bylo to.
Mám takové případy v rodině dva a mezi kamarády taky pár.
Pokud měl kluk už po vojně, tak o nic nešlo a když neměl a měli podporu rodičů alespoň z jedné strany, což většinou bylo, tak se to taky zvládlo.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Petr C. | 6. 3. 2021 20:47 | reakce na Petr C. - 6. 3. 2021 20:43

Zatracený opravovač ... se brali ...

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 5. 3. 2021 17:04 | reakce na Valsidal - 5. 3. 2021 16:24

Dnes je skvělé, že se mohu vykašlat na všechny co si mě chtějí zavázat tím, že mi pronajmou byt :-) Tyhle postranní, mimofinanční závazky, kterými byl celý socík prolezlý, mi pily krev. Teď stačí mít peníze a všichni mi můžou vlézt na hrb. A peníze může mít každý, kdo je ochotný trochu máknout (a hlavně si sám vymyslet co bude dělat a nenechat si to určit od někoho jiného).

-43
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

olga | 6. 3. 2021 20:16 | reakce na umfa - 5. 3. 2021 17:04

To jsou blafy. Dnes je samoživitelkám hej? tenkráte alespoň stát uměl vymáhat výživné, dnes to neumí a ani snad nechce. Že mladé rodiny čekaly na byt? No ano, který pak dostaly buď zadarmo jako podnikový, nebo jako družstevní. Proč mají dnes ženy děti tak pozdě? Protože pokud nemají našetřeno aspoň něco tak nedostanou hypotéku a nemůžou si ten byt ani koupit s tím, že se zadluží téměř do důchodu. Nájem? Jo ten spolkne společně s platbou energií pomalu celou mzdu mladého manželského páru. Je si vůbec autor tohoto blafu vědem, že je u nás spousty rodin, které nemají na tři jídla denně pro své děti? že nemají na školní obědy? Že chodí do školy bez svačiny? Takový blábol jsem již dlouho nečetla.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 7. 3. 2021 10:25 | reakce na olga - 6. 3. 2021 20:16

Dneska je ale taky hodně tzv. samoživitelek, které vlastně samy nejsou - mladí se prostě nevezmou a matka čerpá dávky, které by jako vdaná žena nedostala. To je jedna věc.
Druhá věc je ta, že mladé ženy dnes dávají přednost kariéře a proto odkládají dítě na pozdější dobu - a já se jim nedivím. Pro absolventku vš je skoro nemyslitelné jít na mateřskou, pokud chce pracovat v oboru, který vystudovala - po mateřské bude mít problém najít místo, protože bude bez praxe - zejména když bude mít dvě děti za sebou - to už ten obor s největší pravděpodobností bude někde jinde. Babičky dneska nefungují, protože musí pracovat do 65 let a jesle nejsou - tak co jim zbývá? Jiní mladí si chtějí užít třeba cestování, protože je jasné, že s dítětem přijdou výdaje, které jim to neumožní.
Poslední věc - nepochybuju o tom, že je bohužel hodně rodin, které musí otáčet každou korunu, ale ti, co řvou, že nemají na tři jídla denně, mají obvykle dost peněz na cigarety, chlast a automaty - a že takových je. Další skupina lidí si bere nesmyslné půjčky na Vánoce, na dovolenou, na oslavy a kdoví nač ještě - pak musí splácet, nebo čekat exekutora, a to vše díky vlastní blbosti.
Ten zbytek, to jsou lidé, kteří opravdu žijí z ruky do huby a nemohou za to - ale to neznamená, že k nim budete počítat i ty nahoře uvedené.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 5. 3. 2021 17:23 | reakce na umfa - 5. 3. 2021 17:04

Ale vždyť za socialismu jste na tom byl stejně.Nebo Vám někdo zakazoval nebo přikazoval kde máte pracovat?Stačilo přejít do zaměstnání kde se více vydělávalo a měl jste peníze.Horníci, hutníci i v JZD někteří traktoristi nebo dojičky měli více (já pracoval ve fabrice za 2500 a sestra jako dojička ve státním statku měla 3500 (ale musím přiznat, pouze když se venku páslo....přes zimu měla méně).
A mně také nikdo nepřikazoval kupovat barák na vesnici..ono stačilo nebý líný a pohodlný a jít z města na vesnici.Sice jsem musel 5 km dojíždět do města do fabriky, ALE ZA PAKATEL (2 kč za týdenku).
Všechno bylo jako dnes...chceš více vydělávat, běž jinam.
Když jsem si stěžoval na diskuzích že v této době dělám na tři směny za 10 tisíc čistého, tak reakce diskutujících byla..PŘESTĚHUJTE SE JINAM A BĚŽTE DĚLAT NĚCO JINÉHO.
Tak jaký je rozdíl mezi touto větou za komunistů a dnes?

+40
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 5. 3. 2021 18:02 | reakce na Valsidal - 5. 3. 2021 17:23

Považuji za samozřejmé, že se nebavíme o raném socialismu, kdy existovaly tzv. umístěnky, neboli příkaz absolventům odborné nebo vysoké školy nastoupit do určitého státního podniku bez ohledu na jeho bydliště. V plné palbě to bylo zrušeno v roce 1959, ale přetrvávalo to v odlehčené podobě až do 80. let, hlavně v systému tzv. náborových oblastí.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

vezvo | 5. 3. 2021 23:13 | reakce na umfa - 5. 3. 2021 18:02

Mám jinou zkušenost: maturoval jsem v r. 1962. Umístěnky ještě byly, ale byly nabízeny. Přečetli název a sídlo firmy, pozici která byla poptávána a bylo na vás, co jste si vybral! Nemuseli jsme nic!

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

IvŠaff | 5. 3. 2021 21:08 | reakce na umfa - 5. 3. 2021 18:02

Já jsem se takhle dostala do Severních Čech /rekreační oblast Českolipska/ - měla jsem městský byt v malém paneláčku, jistou práci a tehdejší pětadvacet tisíc, které mi platil stát. Dodnes jsem nedaleko /cca 50 km/, popošoupla jsem se exsňatkem - ale je fakt, že na "stará kolena" se chci vrátit do své původní domoviny - jako náplava to je život o ničem.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 5. 3. 2021 17:50 | reakce na Valsidal - 5. 3. 2021 17:23

Jistě že zakazoval. Měl jsem zakázáno podnikat, byl na to dokonce paragraf (6 měsíců až tři léta a pokud bych podnikal opravdu úspěšně, tak až 8 let vězení). Proto taky socík padnul, protože za těchto podmínek nemohla jeho ekonomika vzkvétat (a také nevzkvétala).

Možná se jen neshodneme v jednom - stěhovat se po státě (nebo celém světě) za prací je věc ekonomická, být někomu zavázán za to, že mi něco poskytl je věc sociální. A té bych se raději s dovolením vyhnul.

A ano, jestli Vám vadí, že máte 10,000 čistého, tak a) něco děláte špatně, b) přestěhujte se.

-15
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

František | 5. 3. 2021 19:02 | reakce na umfa - 5. 3. 2021 17:50

Co to píšete za hovadiny?? Já jsem měl živnost od roku 1972 -sklenářství- bez zaměstnanců. Nikdo mi nic nezakazoval, nikdo mi nikdy nevyhrožoval kriminálem, nikdo mne neomezoval, nikdo mi nepřikazoval co a jak a kdy mám dělat ! Pak přišel rok 1990 a bývalý majitel nemovitosti, kterou mu sebrali protože údajně kolaboroval s nacistama, že mu ji jako disidentovi vrátili v restitucích. Sehnal jsem si novou provozovnu a makal úspěšně dál do roku 2015. Takže, a to platí i dneska, jen lemplové si stěžují .

+24
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 5. 3. 2021 19:45 | reakce na František - 5. 3. 2021 19:02

No, o to jde :-) Bez zaměstnanců, bez výrobních prostředků v soukromém vlastnictví (dovoleno bylo pouze využití nástrojů v osobním vlastnictví). Bohužel větší rozvoj firmy už dovolen nebyl, i když s těmi zaměstnanci se to dalo nějak zakamuflovat, že pracujete společně a prachy předávané bokem atd., ale nemělo to podporu v zákoně, čili zase jen takové dokud si vás nějaký šťoural nevšimne. Teď si šťouralové můžou všímat jak chtějí a vy je můžete v klidu poslat do háje :-)

-6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 5. 3. 2021 18:43 | reakce na umfa - 5. 3. 2021 17:50

Podnikání ano, bylo zakázané, ale po pracovní době jste si mohl nějak přivydělat.Na vesnici jsme měli kováře, pánského krejčího, bylo tady JZD takže hromada členů vykrmovala býky a dodávala, já jsem měl 100 králíků a dával na dodávku do Drůbežářské závody Příšovice, ve městě byl švec, byli tady tkzv. meloucháři čili zedníci, klempíři, elektrikáři, takže PO PRACOVNÍ DOBĚ jste mohl dělat cokoliv a to NIKDO nezakazoval. A toto všechno bylo už od sedmdeátých let povoleno.
Jinak....už jsem 5 let v důchodu takže nejsem závislý na výdělku.

+18
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 6. 3. 2021 14:20 | reakce na Valsidal - 5. 3. 2021 18:43

Před Gorbačovek a jeho "perestrojkou" to nebylo podnikání, ale jen vyplňování volných nik, které komunistická ekonomika z nějakých důvodů nedokázala sama zaplnit. Tak například v 50 a 60 letech se komunistům, až na výjimky, nepovedlo v rámci družstev a státních lesů vytvořit velké včelařské podniky. Jenže v sedumdesátých letech komunisté v rámci intenzifikace zemědělství rozjeli plošně na celém území republiky třeba produkci řepkového semene na potravinářské oleje nebo produkci pícnin pro produkci mléka i dalších živočišných provozů a potřebovali ty pole kvetoucí řepky, jetele, vojtěšky atd opylovat. Proto stanovili pro výkup medu velmi příznivou a neměnnou cenu, podporu zemědělských družstev pro dopravu kočovných včelínů tažených traktory do a z těch polí a oficiální organizaci takového včelaření. A tisíce a desetitisíce zájmových včelařů (včelařem z povolání soukromníkem být nešlo) pak v 70 letech odkupovalo od socialistických organizací , obvykle za cenu šrotu, třeba vyřazené autobusové vlečky nebo valníky za traktory a stavělo na nich svépomocí kočovné včelíny. Takový včelař potom, za cenu práce o víkendech od cca dubna po cca srpen, září mohl na včelách vydělat až ekvivalent jednoho průměrného ročního výdělku, tedy zdvojnásobit svůj příjem. Pokud to byl čerstvý důchodce, pořád tělesně zdatný, řekněme tak do 70 - 75 let věku, mohl ve svém čase zvládat obhospodařovat až takové 4 včelíny a příslušně vydělávat.
To trvalo až do doby po sametu, kdy se ceny i náklady staly pohyblivé a smluvní a řada lidí v produktivním věku se rozhodla živit včelařením. Ve velké konkurenci se pak nastavily takové ceny, že produktivita včelaření výrazně poklesla, náklady na provozování takových kočovných včelínů zase výrazně stouply a kočovné včelíny tažené traktory tak postupně vymizely.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 5. 3. 2021 19:52 | reakce na Valsidal - 5. 3. 2021 18:43

Když už slovíčkaříme, tak podnikání po pracovní době není žádné podnikání, ale opravdu jen takové melouchaření. To bylo sice formálně také zakázáno (dovolena byla jen tzv. občanská výpomoc v podstatě jen za úhradu nutných nákladů a v souladu s cenovým věstníkem), ale obecně se tolerovalo, protože bez něj by to bylo ještě horší a bez žalobce nebyl soudce :-)

Druhá věc je, že pracovat nebylo povinné, aspoň v 80. letech už ne, jen musel mít člověk prokazatelné legální příjmy (zákon o příživnictví č. 150/1969 Sb.). Takže z toho byli venku umělci (příjem z nezávislé umělecké činnosti) nebo různí freelanceři, což kupodivu také bylo legální (sám jsem v tomhle režimu na konci osmdesátek fungoval), jenom zdanění bylo víc než extrémní.

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 5. 3. 2021 18:36 | reakce na umfa - 5. 3. 2021 17:50

Zase mínusy? Neovládají snad zdejší feministky ono jemné umění porozumění psanému textu? Šlo paragraf 118 trestního zákona č. 140/1961 Sb. Dohledat se to dá ještě teď, takže mám prokazatelně pravdu. Ale nějakému komunistofilovi se to asi nehodí do krámu :-)

-10
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Valsidal | 5. 3. 2021 19:12 | reakce na umfa - 5. 3. 2021 18:36

Já s Vámi plně souhlasím, protože PODNIKÁNÍ bylo opravdu zakázané (a to nerozporuju), ale MUSEL jste mít hlavní pracovní poměr v občanském průkaze a po pracovní době jste si mohl dělat co jste chtěl.Jak jsem již psal, co všechno dělali lidi u nás na vesnicích, ALE NIKDY NIKDO nebyl perzekuován za to co dělá po pracovní době (teda pokud nerozvracel republiku, ale smysluplně pomáhal službami našim občanům).

+9
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 5. 3. 2021 19:53 | reakce na Valsidal - 5. 3. 2021 19:12

K tomu HPP v občance viz můj příspěvek výše, nebylo to tak úplně striktní.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jiří Dostal | 5. 3. 2021 16:14

Netřeba podobnými blouznivými články tepat minulý režim, že byl pokřivený a v mnohém vadný, ještě čeká na objektivní rozbor. Faktem zůstává, že panoval skrytý matriarchát, kdy
ženy-matky opanovaly za podpory porodnosti trh práce a bytovou politiku. Dítě jako
kariérní finta ženy často prostituovala a zvýhodňovala pro manipulovaná manželství, získání bytu po rozvodu atd., tedy s odsudky prosím obezřetně...

-7
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Kamila | 5. 3. 2021 15:45

Co to tady plácate za nesmysli,maminka byla s námi sama, mám ještě sestru,ale vůbec si nepamatuji, že bychom nějak strádaly.
V 73 roce jsem se vdala, mateřská byla myslím jen půl roku,ale byla práce,dostali jste být, novomanželskou půjčku, zubaři zadarmo.Sice v obchodě nebylo tolik věcí,nemohlo se za hranice,ale byla jistota.
Ano třeba já i když jsem sama,bydlím ve svém,tak je to v poho,kde jsou dva důchodci,tak se mají dobře.
Horší je to, když ženská si pořídí děti 3-5, manžela, žádného, otcové neplatí,no je pak blbé,to je však věc těch matek,ale každého věc.V obchodech plno věcí,ale na to musíš mít peníze a kolik lidí pracuje za málo atd.
Jistoty byly ale lidé to brali,jako samozřejmost,dnes by hodně lidí bylo vděčných.Komunisty jsem ráda neměla,ale taková byla doba,nikdy naší rodině neublížili.
Pamatuji si, že když člověk potřeboval něco řešit, mohl se člověk obrátit na radnici,poradili.Dnes když máte s někým problém a nejste známí a bohatý, nemáte šanci,dnes známosti a prachy,ale to je už teď zbytečné o tom mluvit.Je prostě jiná doba.
Mějte se a hlavně ať zmizí ten kovid a vláda se vzpamatuje.

+28
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomek | 5. 3. 2021 15:38

Bože, to je ale blábol. To je asi jasný, že když v domácnosti chybí příjem jednoho rodiče, tak to asi není na vyskakování. A to v žádném systému. Za minulého režimu nebyly matky hromadně nuceny k prostituci. No, ale jestli 500 Kčs za naftu vadí po 30 letech víc než 500Kč za BJ bez v průjezdu, no tak budiž.

+9
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Hana | 5. 3. 2021 15:37

Tak já málem ani samoživitelka nebyla. Otec mého dítěte mně opustil v těhotenství a snažil se mně, spolu s novou milou, vyštvat z jeho bytu. Neměla jsem kam jít, musela to vydržet do porodu. Celou tu dobu na mě sociálky po dobrém i po zlém tlačily, ať dám dítě k adopci. Dokonce mi jedna nabídla, že dítě by mohlo být půl roku ve výzkumném ústavu, jestli si pamatuji dobře zemědělském. Dvakrát týdně dopoledne bych ho mohla vídat. Dítěte jsem se nevzdala a z porodnice mně odvezli do kojeneckého ústavu. Tam sem s ním mohla být půl roku, pokud bych celou tu dobu kojila. Pak, pokud bych neměla kam jít, bych musela v ústavu dítě nechat. Já se dostala pak k příbuzným, ale kolik maminek bylo nešťastných, že takové štěstí nemělo a dítě přišlo. Jednu si zvlášť pamatuji, měla své dítě tolik ráda. Co ta se naplakala...

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit

JA | 5. 3. 2021 15:33

Zase lži a nesmysly.Naopak samoživitelky byly zvýhodňovane.

+10
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jura | 5. 3. 2021 15:24

Dát za naftu měsíčně 500 když byl litr cca za 2.50? Moje matka chtěla cca v 78 odejít od otce protože dost pil, vydělávala v živočišné přes 2500 a jak se zmínila že odejde od manžela hned se řešil družstevní okál jen ať neodejde i z obce. Práce to nebyla lehká, brzy vstávat, dřina, zima nebo vedro, smrad a z dnešního pohledu extrémní riziko úrazu. Ale když byl člověk zdravý a nebál se makat řešení vždy bylo.

+16
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Richard Sebesta | 5. 3. 2021 15:17

S clankem souhlasim. Problem minuleho rezimu numero 1 byl opravdu chronicky nedostatek bytu. Kolikrat se manzele rozvedli ale protoze ten druhy zpravidla otec ktery nedostal deti do pece nedostal svuj byt protoze bytu byl opravdu nedostatek a zejmena pro rozvedene nebo svobodne,uz vubec ne manzele zili po rozvodu spolu a kolikrat zazivalibpeklo. A to byl jen jeden z mnoha problemu. O nem a o dalsich ovsem dodnes mnoho komunistickych fanatiku nerado slysi.

-11
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Miroslav | 5. 3. 2021 15:11

Nikdy bych se neodvážil psát o životě za první republiky a nebo o II.světové ,tuto dobu jsem neprožíval tak se k ní nemohu vyjadřovat dnes.Za socialismu jsme s bratrem vyrustali jenom s mámou ,nebylo to jednoduché ,ale po pravdě dnes by to bylo horší.

+32
Reagovat | Citovat | Nahlásit

jana | 5. 3. 2021 14:42

No tehle blábol psal člověk který spadl asi z měsíce !!!Já jsem porodila svého prvního syna v roce1981 a byla jsem svobodná matka Měla jsem mateřskou skoro rok pak jsem brala další dávky -- přídavek na dítě a výživné takže jsem měla dohromady tisícovku Do práce jsem šla když měl syn 14měsíců.. Byl samozřejmě v jeslích které jsem měla zdarma Vydělala jsem si kolem 1200 korun což mě stačilo na zaplacení podnájmu a samozřejmě i na to ostatní. Když šel syn do školy dostala jsem státní třípokojový byt na který jsem čekala poctivě 10 let nájem byl is ikasem 550korun Vydělávala jsem si kolem 3500korun takže jsem hravě dostala novomanželskou půjčku 35tisíc zato jsem si vybavila byt. Jako svobodná matka jsem měla samozřejmě taky hrazené paragrafy na nemocné dítě .Takže tu nepište takové bláboly.

+49
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jarmila | 5. 3. 2021 15:05 | reakce na jana - 5. 3. 2021 14:42

Tak jste šťastná žena,když vám to tak hezky vyšlo. Ale bohužel to co píšete, není univerzální model, který by platil pro všechny ženy - svobodné matky, či rozvedené. Vaše reakce je poněkud arogantní,necitlivá a zlá . Obvińujete ty, které mají jinou zkušenost, ze lži ? Jak víte, že píší bláboly ? Vy jste s s nimi sdílela jejich životy,že si dovolíte tvrdit, že to co zde napsaly ,jsou bláboly ?

-14
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Aster | 6. 3. 2021 12:37 | reakce na Jarmila - 5. 3. 2021 15:05

No, Jarmilo, já v příspěvku Jany nic arogantního nevidím - prostě popsala svoji zkušenost.
Zato z vašeho příspěvku stříká hloupost...

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

jana | 6. 3. 2021 12:23 | reakce na Jarmila - 5. 3. 2021 15:05

Vážená paní to co jsem napsala je pravda. Kdo nebyl líný ten si vydělal Já jsem pracovala ve skladu kde jsem tahala desítky kilogramů těžké součástky jezdila se zdvižkou v sobotu a v neděli skládala vagony podotýkám syna jsem měla sebou neb jsem neměla hlídání. Sice to byla namáhavá práce ale já nejsem líná tak jsem si dokázala vydělat a mohu porovnávat protože druhého syna jsem přivedla na svět v roce1997.Takže
vážená záleželo a záleží jen na každém jedinci jak se k problému postaví!!!

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel | 5. 3. 2021 16:37 | reakce na Jarmila - 5. 3. 2021 15:05

ale pravdivá, milá Jarmilko už podle pravopisu je na Vás vidět novodobá vzdělanost - víte h..... a do všeho kecáte

+14
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Mirek | 5. 3. 2021 14:17

Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující.
...........jsem rád, že autorka článku zachovala obecná pravidla slušného chování neférově neútočila a neporušila závazně obecná pravidla a neprojevila se nenávistně.....a HLAVNĚ, že napsala PRAVDU, protože láska a pravda musí zvítězit nad lží a nenávistí

-11
Reagovat | Citovat | Nahlásit

B.B | 5. 3. 2021 16:40 | reakce na Mirek - 5. 3. 2021 14:17

tady pravda nikdy nebyla a pokud ji nekdo napsal, byla okamzite smazana, autorka tehle zumpy si zaslouzi par facek

+14
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Káreš Jaroslav | 5. 3. 2021 15:48 | reakce na Mirek - 5. 3. 2021 14:17

Doufám že onen citát nepřipisujete Havlovi. Pokud ano, můžu vám prozradit tajemství. Již dávno před ním tento citát řekl otec národa a ministerský předseda Indie Mahátmá Ghándí.

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 5. 3. 2021 17:21 | reakce na Káreš Jaroslav - 5. 3. 2021 15:48

Jen technická: Gándhí (pokud neuvažujeme jeho jmenovce Rádžíva Gándhího) nikdy nebyl ministerským předsedou, prvním ministerským předsedou Indie byl Néhrú.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

8.3,2021 jan komurka | 5. 3. 2021 13:53

pani spisovatelka asi zila a dosud zije na marzu, maminka nas mela sedum,kdys otec zemrel bylo me 15.roku, nejmladi sestre 4.roky a maminka nas vtom ...spatnym socialismu vsechny vychvala ,jste chudak pani spisovatelko kdyz se zivite spinou

+26
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tereza | 6. 3. 2021 12:31 | reakce na 8.3,2021 jan komurka - 5. 3. 2021 13:53

Však taky psala, že z žen, které zůstaly samy na tom byly vdovy nejlépe, s průměrným poklesem příjmů "jen" o 10 %. Takže vaše zkušenost s tím, že jste tuto těžkou dobu zvládli relativně dobře koresponduje s tím, co bylo uvedeno v článku...

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad | 5. 3. 2021 13:26

Autorka popisuje režim, který nezažila. Její nesmysly se dostanou do učebnic a celá další generace dětí bude číst a věřit těmto lžím a nesmyslům. A to je ten nejdůležitější cíl a úkol Paměti národa. Lživý, zkreslující popis minulého režimu s cílem ukázat, jak v něm všichni trpěli.
Samoživitelka za socialismu byla chráněnou osobou a měla nejen přednost při přidělování bytu ale i značné úlevy v zaměstnání, samozřejmostí byly jesle a školka. Zaměstnavatel jí byl povinen vytvářet všechny podmínky, aby nemusela mít nepravidelné směny, měla poze ranní směny a zaměstnavatel umístil její dítě do závodních jeslí, případně školky ZDARMA. Lékařská péče byla ZDARMA, lékky za 1Kčs. Veškerou preventivní péče byla zdarma, včetně očkování a různých dětských vyšetření.
Otec dítěte MUSEL PLATIT VÝŽIVNÉ, jinak by skončil v kriminále. O tom, že podniková rekreace byla za pár korun a sociální služby fungovaly, není třeba psát.
Dnešní samoživitelky si o těchto podmínkách můžou jen nechat zdát. a závidět. Bohužel, kapitalismuis nemá slitování a neplatič výživného je hrdina, chráněn státem.

+57
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Rosa | 5. 3. 2021 13:18

Já jako rozvedená matka dvou malinkých dětí jsem, světe div se, žila slušně, bez hmotné nouze, bez pomoci rodičů. Nikdy jsem neměla tolik, abych mohla cestovat k moři, ale děti jsem na ničem neošidila a dnes vám řeknou narovinu, že se měly dobře. Ano, byly rodiny, kde se žilo v blahobytu, ale to je dnes také a propast mezi lidmi se zvětšuje. Nechápu co bylo účelem tohoto pamfletu. Kdo před rokem 1989 nežil nebo mu ještě teklo mléko po bradě, ten má být zticha a nebo nepsat o něčem, o čem neví vůbec nic.

+46
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Denisa | 5. 3. 2021 15:53 | reakce na Rosa - 5. 3. 2021 13:18

Autorce bylo v roce 1989 šestnáct let, je docela pravděpodobné, že mezi svými vrstevníky měla děti z neúplných rodin.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Petr C. | 6. 3. 2021 21:01 | reakce na Denisa - 5. 3. 2021 15:53

To je o chlup mladší než já, ale kdoví kde žila, mezi jakými lidmi a v jakém prostředí.
U nás to tak dramatické nebylo. Měl jsem jednoho spolužáka (ze čtyřicetičlenné třídy), který žil jenom s rozvedenou matkou, všichni ostatní jsme měli oba rodiče. Ale ani on se neměl nijak jinak než my.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Sárah | 5. 3. 2021 13:03

To co jste napsal jsou neskutečné bláboly !!!! Moje maminka byla samoživitelka, nebyla ani ve straně, ale uměla se postarat. A to je v každé době. Rozdíl je v tom, že v té době lidé kradli toaletní papír, mýdlo a drobnosti. A již několik desítek let se v této zemi rozkrádal majetek v miliardách!!! Stalo se z nás bezohledné pózerské stvoření, které nadužívá slova, učí se jak psát životopis, jak manipulovat se slovy, co vše snese papír a póza. Zmizela podstata bytí a závislost lidí na to mít, je to šílenost která zastínila podstatu být. A díky těmto lidem co píšou vytržené věci s kontextu si lidé namlouvají, že je svoboda!!! To už je malomocenství!! Vždyť kvalita života se radikálně zhroutila v neustálém honění se za ničím. Nemají ani čas a prostor se zamyslet, že jejich čas je vyměněn za nepodstatné věci, místo kvality času který ani nevnímají. Možná se i vy zamyslete a seženete informace kvalitnější a pravdivější!!!

+34
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Eva | 5. 3. 2021 12:56

No já to sama zažila. Rozvedená s malým chlapcem. Bez bydlení. Plat nejnižší, protože jsem byla po střední škole. Rozvedla jsem se s agresivním alkoholikem. Později jsem našla práci v JZD. To bylo dobré. V té době JZD prosperovalo. Dostala jsem garsonku na vesnici s tím, že u nich odpracuji 10 let. To bylo v té době veliké terno. Ale nechtěli mi byt dát, stálo mě to hodně úsilí. Soudruzi opravdu svým způsobem nepodporovali pomoc ženám v nouzi.
Měla jsem 1200,- Kč hrubého. Čistého cca 900,- Kč. 210,- nájem, 150,- elektřina 150,- uhlí. Maminka byla sama a chodila do práce. Také JZD. Takže mi finančně moc pomáhat nemohla. Málo hadříků. Hračky od sousedů po jejich dětech. Obrovský úspěch bylo kolo. Na to jsme našetřili. V té době stálo 500,- Kč. Ale je pravda, že jsem tenkrát byla také v manželské poradně a mě tedy rozvod nerozmlouvali. Pro dobrý vývoj děcka, spíš doporučili. Bývalý manžel byl krutý. V roce 1990 jsem si našla svého současného muže. Ani po revoluci to na vesnicích nebylo žádné terno. Ale nestěžuji si. Hlavně v dnešní době prosím o zdraví. Samoživitelky to nemají lehké v žádné době.

+15
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Miroslav honzatko | 5. 3. 2021 13:40 | reakce na Eva - 5. 3. 2021 12:56

JZD ? pisete hrubeho pokud vim druzstvu dane nebyli nebo se pletu?

+15
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

vaclav | 5. 3. 2021 16:07 | reakce na Miroslav honzatko - 5. 3. 2021 13:40

Máte pravdu, opravdu nebyly.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Ivan | 5. 3. 2021 13:32 | reakce na Eva - 5. 3. 2021 12:56

150Kčs za elektřinu a 150 za uhlí byl roční poplatek, nikoli měsíční. Nájem 210Kčs, to je reálné.

+22
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Marta | 5. 3. 2021 22:34 | reakce na Ivan - 5. 3. 2021 13:32

Nevím, kolik stálo uhlí za socíku, ale za elektřinu jsme v jednopokojovém bytě platili měsíční zálohu 100 kč, nájem 120 kč, později ve třípokojovém 150 elektřina a asi 350 služby + splátky družstevního bytu. Na ten jsme nedostali žádnou půjčku ani příspěvek za "upsání duše" firmě, takže jsme zaplatili 45% ceny, která byla tehdy stanovena nějak mezi 90 a 100 tisíci korunami.

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Věra | 5. 3. 2021 12:34

Trochu mimo je věta " abychom nemuseli jíst jen játra" - játra byla celý socialismus těžce nedostatková podpultová lahůdka, (játra po anglicku skutečně ničím nepřipomínala játrový guláš ze školní jídelny :-).)

+32
Reagovat | Citovat | Nahlásit

argentina | 5. 3. 2021 12:52 | reakce na Věra - 5. 3. 2021 12:34

jo jo, to mě taky rozesmálo :-)))

+17
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Rob | 5. 3. 2021 11:17

„Nerada jsem chodila do práce, když do jeslí nastupovalo hodně nových dětí. To byl vždycky celý barák plný pláče.“
To bude hodně hořká pilulka pro všechny feministky, které si myslí, že stát nabízí málo institucionální péče pro děti do 3 let. A když někdo prohlásí, že takhle malé děti potřebují mámu, tak to smetou jako patriarchální masírku, která má jen uvázat ženy k plotně.

+63
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jana | 6. 3. 2021 15:08 | reakce na Rob - 5. 3. 2021 11:17

Řekla bych, že bude dost velký rozdíl mezi počtem dětí na jednoho zaměstnance tehdy a dnes. Když si najdete, na kolik hodin lze dnes dát dítě do jeslí, tak to není žádná tragédie, aspoň pro to dítě. Na mě zaměstnavatel tlačil, abych se vrátila, když dětem byly ještě dva roky. Vzali mi je do školky (dvojčata) úplně těsně, ale ve školce tak malé děti většinou nezvládají. Bylo to dost těžké. Myslím, že na školku bylo zralí až tak ve třech a půl. Možná kdyby lidé mohli mít možnost volby podle uvážení a vývoje dítěte, bylo by to lepší.. Znám rodiny, které měly děti ve skupinkách už od dvou a byli všichni spokojení.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Mirka | 6. 3. 2021 12:40 | reakce na Rob - 5. 3. 2021 11:17

A není to spíš o tom, že by se žena sama měla rozhodnout, zda svoje dítě svěří do péče cizí osoby? Ať už si najme chůvu nebo dá dítě do jeslí, případně dětské skupiny.
Hlavní rozdíl je v tom , že si ženy NEMOHLY vybrat. Prostě dítě muselo do jeslí a tečka. Notabene do spádových jeslí. Feminismus není o tom, že by ženy skučely, že jim někdo pořád něco nařizuje - jak vy píšete "patrirchální masírka".
Já osobně bych dítě do jeslí nedala, ale spousta žen ano a ta možnost jim chybí.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 3. 2021 15:19 | reakce na Mirka - 6. 3. 2021 12:40

Přesně tak. Svoboda = možnost volby. Třeba někdo zvolí blbě, ale to u životních rozhodnutí nikdy nepoznáte hned a je blbost do toho lidi nutit.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Gabriela | 5. 3. 2021 10:23

Pro mě byl článek zajímavý, uložila jsem si ho. To, že někdo měl nebo má jiné zkušenosti, chápu, možnosti byly různé. Co člověk, to jiný příběh. Jednoduché to nebylo a zřejmě není ani teď v této době.

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tana | 5. 3. 2021 10:20

Starší syn ročník 1979. Manžel mě opustil po porodu. Naštěstí babička vnoučata dotovala kinder vejci, ledovou čokoládou apod. z Tuze u. Mě ne, ale žila jsem skromně, aby nepočítal rozdíl. Ale jednou jsem byla na nemocenské se zánětem středního ucha. Kontrolu jsem prostě neslyšela. Byla mi odebrání nemocenská, i když lékařka také potvrdila, že zvonění jsem nemohla slyšet. A nikoho nezajímalo, že dítě je na mě závislé. Pomohli kolegové, ale ta arogance a krutost mě děsí dodnes.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Dusan | 5. 3. 2021 10:13

Dobře nás krmí, potřebují přesvědčit chudáky aby si neměli na co stěžovat a připravit je na ještě
horší časy. Jsem také samoživitel mám dcerku a v ČR jsem bral měsíčně 2500 KČ měsíčně na dva lidi do práce jsem nemohl dcerka byla malá přestěhoval jsem se do Anglie a tady to jde práce na půl uvazku která vás uživí. Nemám rád když se veškerá vina háže na socialismus dyt to co postavili
využívaj dodnes a vydělávaj na tom miliony.

+29
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Simona Zvařičová | 5. 3. 2021 9:47

Moc se tedy nezměnilo v přístupu k ženám samoživitelkám, mluvím z vlastní zkušenosti a co jsem si musela sama projít a vytrpět s úřednicemi, které byly opravdu až zlé a zákeřné,to by vydalo na knihu.Jsem šťastná, že je to za mnou a dcery mám velké.

+13
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Rudolf | 5. 3. 2021 15:31 | reakce na Simona Zvařičová - 5. 3. 2021 9:47

Já bych řekl, že se moc nezměnilo,každý to vidí jinak. A člověk radši vzpomene
na to pěkné.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Alena Řezáčová | 5. 3. 2021 9:32

Je zajímavé, že jsem nebyla ve straně, měla jsem byt s plynovým topením. Pokud se něco v bytě stalo ( technická závada) OPBH ve své režii opravilo. Nebyl velký výběr obkladaček, nebyl vůbec velký výběr sanitárních zařízení, ale bylo. Byla jsem samoživitelka a dítě jsem uživila bez problémů. Je pravda, že sehnat byt byl celkem problém. Ovšem, byty byly podnikové, družstevní ( 30000,-) a obecní. Dnes, za tzv. králíkárnu, platíte miliony.

+24
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr | 5. 3. 2021 13:28 | reakce na Alena Řezáčová - 5. 3. 2021 9:32

Tenkrát za družstevní byt 30 000 Kčs (a spoluúčast na stavbě, údržbě...). Za mléko 2 Kčs, za rohlík 0,30 Kčs ... vše bylo mnohonásobně levnější. Rozdíl proti dnešku jen v tom, že se "to" jinak jmenuje - a máte možnost naletět vykukovi, když Vám slíbí o 50 % levnější čtvereční metr než je obvyklé.
Obkladačky byly, jen ne dost velké množství stejných rozměrů nebo barvy najednou - pak se rozpočítavaly vzorky, aby místnost vypadala, jako že top tak mělo být.
Na OPBH si pamatuji také pouze slova chvály - jen ta slova není slušné citovat.

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 3. 2021 15:22 | reakce na Petr - 5. 3. 2021 13:28

Byt, tehdy stejně jako dnes, stál naturálně několik "člověkoroků" práce. To se skutečně muselo odpracovat, ona se cihla sama nepoloží, proto se na tvrzení, že to bylo mnohonásobně levnější dívám trochu skepticky :-)

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 5. 3. 2021 11:05 | reakce na Alena Řezáčová - 5. 3. 2021 9:32

Ano, vzpomínám si, stačilo zavolat na OPBH a druhý den (přesně v dohodnutou hodinu) už tam stál řemeslník, vyškolený profesionál a všechno zdarma opravil :D :D :D :D :D

+23
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Igor | 5. 3. 2021 9:30

Otec Pavel Kohout byl přesvědčeným komunistou. stalinistou. Byl členem ÚV ČSM (1952–60)

+13
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Mašín | 5. 3. 2021 9:17

Připadá mi tento článek až ne tak objektivní.

+12
Reagovat | Citovat | Nahlásit

vaclav | 5. 3. 2021 16:18 | reakce na Aleš Mašín - 5. 3. 2021 9:17

Kolik podobných článků je na internetu objektivních, zní to jak placený příspěvek, od některé z dnešních vládnoucích..., samozřejmě dnes všechno ideálně funguje, samoživitelky nestrádají, sociální systém bezchybně..., lidé jsou spokojeni, bydlení dostupné pro každého, mladé rodiny jsou podporovány ze všech stran, když to tak vezmu, tak vlastně žijeme v ráji, díky těmto článkům si konečně uvědomuji, jak se máme dobře.

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel | 5. 3. 2021 8:37

' Článek není objektivní . Bez komentáře.

+27
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Eva Jagošová | 5. 3. 2021 8:36

Nevím co je to za propagandu ale s dětmi jsem vystudovala VUT FAST a postavili jsme s prvním manželem svépomocí družstevní byt. Když jsme se rozvedli, zůstal mi byt a dvě děti. Se dvěma dětmi jsem to zvládla bez problémů. Na kvalitní jídlo bylo vždy, oblečení také, děti byly ročně několikrát na horách a v létě na vodě. Zájmové kroužky byly zadarmo, platila se jen liduška. Znovu jsem se vdala v r.1988 a dcera se narodila v r. 1989, teprve pak nastaly problémy, výpověd na mateřské, vysoká nezaměstnanost. Rekvaliffikaci jsem si zaplatila z ušetřených peněz abych mohla podnikat, po revoluci jsem na děti už neměla skoro žádný čas. O podmínkách za jakých tu začínali podnikat slušní lidé, bez nemocenské, bez přídavků na děti s neplatiči a podvodníky by se dal napsat román.

+41
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondra | 5. 3. 2021 8:16

Dnes je situace podstatně horší, samoživitelka je na okraji společnosti, nikdo jí neposkytne ani základní pomoc.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr | 5. 3. 2021 13:33 | reakce na Ondra - 5. 3. 2021 8:16

Aha, tak proto znám v okolí mnoho žen, co žijí v jednom bytě s mužským, který bydlí kaklo v jiném městě, mají spolu dítě až dvě a ona je ofiko samoživitelka protože je jí hůř, než mojí ženě jako vdané paní s manželem. Zajímavé ale je, že ony (i oni) jedou každý rok k moři - a my maximálně k prarodičům - při zhruba stejně placené práci.

+17
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

salamon@seznam.cz | 5. 3. 2021 13:27 | reakce na Ondra - 5. 3. 2021 8:16

Zkuste dnes ten citovaný postup zopakovat,v Praze,kterou vedou Piráti vám určitě nabídnou ještě více bytů jak těch citovaných 40.

+7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

rose | 5. 3. 2021 13:22 | reakce na Ondra - 5. 3. 2021 8:16

kdyby byla pravda to co jste napsal, tak bych ji asi tolik nebylo xD

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 5. 3. 2021 9:23 | reakce na Ondra - 5. 3. 2021 8:16

Samozivitelek je dnes spousta a pomahani jim je cele odvetvi :-) Samozrejme, ze samozivitel/ka na tom bude vzdycky hur nez uplna rodina, to vyplyva z logiky veci.

+24
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

argentina | 5. 3. 2021 12:55 | reakce na umfa - 5. 3. 2021 9:23

hahaha... jedna úřednice mi doslova řekla: na to, abychom vám pomohli, jste málo tmavá a máte málo dětí (2). Navíc nesmrdím exekucema, takže jsem utřela nos.

+12
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Magda Havelková | 5. 3. 2021 7:43

Bohužel tato situace se táhla ještě dlouho po revoluci v roce 1989. Moji rodiče se rozváděli v roce 1992 a již roky před tím byly doma potíže ( jsem ročník 1980) . Již od malinka. Maminka mi později vyprávěla ,že i přes to,že otec byl násilný alkoholik, rozvod se jí nedoporučoval ,protože by to neutáhla sama se dvěma dětmi. Tzv.poradny ji prý přišly k smíchu ,doporučovaly ji ,aby se s ním vždy usmířila a vydržela. Po rozvodu a těsně po revoluci a ještě na malém městě to bylo velmi těžké. Byli jsme velmi chudí. Často ani na jídlo nebylo a nebýt zahrádky,umřeli jsme asi hladem. Žádná podpora státu nebyla ,žádné organizace apod. Dnes jsem i já samozivitelka,naštěstí dost vydělávám a také bývalý partner funguje i nyní dobře a obdivuji svou maminku, že to s námi tenkrát takto zvládla,že jsme se sestrou obě vystudovaly i přesto,že ona sama i dny nejedla a trápila se.

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit

michal | 5. 3. 2021 7:38

Socialismus byl lumpárna,zlodějna-komunisti verbež a ksindl ! A ted,který,první zoufalec napíše jejich oblíbený slogan- "A co po roce 1989" ??

-16
Reagovat | Citovat | Nahlásit

ivan | 5. 3. 2021 13:36 | reakce na michal - 5. 3. 2021 7:38

Váš příspěvek ukazuje především Vaši ubohost, konečně, nelze se co divit, jste dítě nové doby.
A podle Vašeho příspěvku, dokonale ukazujete, jaká ta nová doba je. Zlost, nenávist, sprostota a hloupost. To je jste celý Vy.

+20
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Rosa | 5. 3. 2021 13:25 | reakce na michal - 5. 3. 2021 7:38

Michale, jaký jste ročník?

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

JANA | 5. 3. 2021 8:47 | reakce na michal - 5. 3. 2021 7:38

Jana.
Čtu tady, co všechno byl socialismus a myslím, že je zbytečné psát takto vulgárně, Jen by se mi
zdálo fér napsat, jak nazýváte toto zřízení. Váš názor respektuji, ale pokuste se také spravedlivě napsat, jestli jsme po tolika letech od revoluce opravdu dosáhli toho, co jsme chtěli. Já myslím, že demokracii a svobodu stále nemáme. Ale máme hodně takových křiklounů, kteří napíší pár sprosťáren a myslí, že to je demokracie, když si můžu psát, co chci. Ale to opravdu demokracie není. Tenkrát svobodných matek moc nebylo a dnes je to výdělečná činnost. Žijí s partnerem a v klidu pobírají dávky od státu jako samoživitelky. A to z daní nás všech. Tak co je lepší? Obojí je špatně. Takže v každém režimu je bohužel nšco dobře a něco špatně. Není třeba tady psát vulgárnosti. Co třeba něco s tím dělat? Začít sám u sebe. Přemýšlet, co můžu dělat lépe já, jak můžu druhým pomoci. Nadávat je příliš jednoduché.

+15
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Petr | 5. 3. 2021 13:43 | reakce na JANA - 5. 3. 2021 8:47

V (nejen) našem státu se od roku 1939 ničila slušnost, vztah k "rodné hroudě", mezilidské vztahy (důvěřujte ostatním, když nevíte, kdo Vás udává)...
Do roku 1989 to bylo padesát let likvidace lidskosti - jak dlouho asi potrvá oprava? Zkuste si doma rozbít talíř (cca sekunda činnosti) a zkuste ho slepit tak, aby byl "jen" použitelný (třeba jako miska na slupky z brambor) - kolikrát delší čas nad tím strávíte?

-14
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Ilona | 5. 3. 2021 11:17 | reakce na JANA - 5. 3. 2021 8:47

Že sólo rodiče zneužívají dávky, je populární omyl. Nejsou žádná data, která by to dokazovala. Dalším omylem je představa, že samoživitelé dostávají speciální dávky určené pro samoživitele. Nic takového neexistuje. Podpora v mateřství, rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, příspěvky na bydlení, hmotná nouze – to jsou všechno dávky, které získáte po splnění různých kritérií a vyplácejí se bez ohledu na to, jestli je rodič sám. Na některé má nárok každý, na jiné se prokazuje příjem lidí ve společné domácnosti.

Je hodně nespravedlivé šířit tímto způsobem nenávist vůči samoživitelkám. Opravdu nemají žádné speciální příspěvky.

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

ivan | 5. 3. 2021 13:39 | reakce na Ilona - 5. 3. 2021 11:17

Znám několik mladých žen s dítětem které se nevdaly, protože mají od státu větší peníze, než vdané ženy s dítětem. Žijí se svým přítelem, vdát se nechtějí a chechtají se, jak jsou chytří.

+14
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Dagmar | 5. 3. 2021 14:09 | reakce na ivan - 5. 3. 2021 13:39

Líbí se mi, jak každý "zná někoho...." jste jako paní ministrině Schillerova. Pokud ten "někdo" nepatří k menšině, která zneužívá dávky dlouhodobě a všeho druhu, normální pracující žena, která má to štěstí, že ji otec na dítě platí alespoň symbolické výživné, na většinu dávek nedosáhne. A nebo je to tak směšná částka, že to za ten, každý čtvrt rok opakující se očistec na uredech, opravdu nestojí. Celý život pracuji, můj příjem nedosahuje ani na průměr v našem kraji obvyklý, podotýkám, že nepracuji v žádné podřadně placené profesi a na úřad jsem se obrátila jedinkrát za život, když jsem byla půl roku bez zaměstnání. Jak se ke mně úřednice chovala, to jsem ještě v životě nezažila. Sdělila mi, že jsem si přece měla našetřit na takové situace v těch "hojných letech", kdy mi stát ukrojil z platu nemalou část na daně a pod. Hlavně, že u vedlejšího okýnka stala "Eržika" ověšená zlatem jako Tutanchamon a ta dostala pomalu i to, o co si neřekla. Po téhle zkušenosti jsem se zařekla, že kdybych měla jist jen brambory, v životě už o nic zadat nepůjdu. Takže kdykoliv čtu takové komentáře, jak ženské zneužívají dávky a programově se nevdávají nebo rozvádí, aby byly v balíku, mám rudo před očima.

+7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Petr | 5. 3. 2021 13:39 | reakce na Ilona - 5. 3. 2021 11:17

Jenže když se rozpočítá příjem jedné matky na dvě děti a jí samotnou, vyjde úplně jiné číslo, než když se na dva dospělé a dvě deti rozpočítají dva platy. (Příklad (zjednodušený, náklady se rozpočítávají podle věku...): on i ona 15 000 Kč. Když ona a dvě děti, je to 5 000 na osobu. Když ona, on a dvě děti je to 7 500 na osobu. Kdo asi dostane (větší) přídavky?)

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

kučerová | 5. 3. 2021 7:26

Se třemi dětmi jsem to zvládala.Dva jsou vysokoškoláci,jeden středoškolák.Na rifle si o prázdninách vydělaly,jídlo,běžné oblečení a hlavně knihy a pravidelný odběr časopisů bylo pro mne běžné.

+27
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Gregor | 5. 3. 2021 13:12 | reakce na kučerová - 5. 3. 2021 7:26

Pokud si děti na super rifle vydělaly, musely pracovat na západě, nebo šmelit na ulici s veksláky. Ty se totiž daly koupit pouze v TUZEXu za bony.

-14
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jana | 5. 3. 2021 13:54 | reakce na Gregor - 5. 3. 2021 13:12

džíny vyšly na 500,- ,za to že jsem šla v létě na brigádu 14 dnů krmit slepice bylo 800,- a bony nebyl až takový problém sehnat.A když jsem se vdala tak za podnikový byt 1+1 II.kategorie jsme s elektřinou platili 50,-kč a byla v tom i voda,uhlí jsme kupovali levnější drážní.Žilo se skromě ale k dnešní době to byla pohoda.Nebyli žádní bezdomovci

+17
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 5. 3. 2021 16:54 | reakce na Jana - 5. 3. 2021 13:54

Pohoda je teď. Teď můžu hlupáky ignorovat, tehdy jsem nemohl.

-7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 5. 3. 2021 19:56 | reakce na umfa - 5. 3. 2021 16:54

Pohoda, ignoruji :D

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jana | 5. 3. 2021 7:18

To je zase článek, který píše o možná půl procentu rodin. Naopak, svobodná matka uklízečka si mohla dovolit dát dítě na vysokou školu, kdo se slušně choval, neměl problémy. Na vyskakování možná nebylo, ale dalo se slušně a hlavně klidně žít.

+29
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr | 5. 3. 2021 13:46 | reakce na Jana - 5. 3. 2021 7:18

Chovala se slušně - to znamená, že donášela na celou ulici?

-14
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 5. 3. 2021 16:53 | reakce na Petr - 5. 3. 2021 13:46

Stačilo souhlasit se vším, co si Strana a vláda vymyslely, nereptat a chválit :-)

Právo na donášení samozřejmě bylo, někteří lidé si prostě nemohou odpustit ostatní peskovat aby dodržovali oficiální pravidla, byť sebenesmyslnější, ale co jsem znal donašeče, nežili si v nějakém neobvyklém luxusu. Spíš to vidím tak, že odměnou za donášení bylo donášení samo :-) a pocit příslušného konfidenta ("místního důvěrníka" v oficiální terminologii KSČ) že má zase nad někým navrch.

-7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 5. 3. 2021 11:41 | reakce na Jana - 5. 3. 2021 7:18

Sehnat dobrou uklízečku není úplně snadné, takže ty šikovné nejen, že nemusí makat od slunka do slunka aby měly na skývu chleba a jeden kelímek jogurtu pro všechny děti dohromady, ale chodí do práce na osm hodin jako každý a jejich děti mohou studovat jako každý jiný. Vím co říkám, uklízeček má naše divize ve stavu víc a znám jejich platy i to, jak blbě se shánějí :-)

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

grg | 5. 3. 2021 11:11 | reakce na Jana - 5. 3. 2021 7:18

Iste, "slušne choval" a "kľudne žiť"... Môj dedko strávil pol roka v base za reptanie proti komunistom v škole na rodičovskom združení (v spise potom stálo: "Namiesto toho, aby svoj čin oľutoval, ešte sa ironicky zasmial"). Pravda, to bola asi už posledná kvapka, začalo to tým, že mu v 50-tych rokoch zhabali celé hospodárstvo, čo neniesol zrovna s pokorou...

Ďakujem, neprosím!

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 5. 3. 2021 5:08

A teď zase spousta žen bojuje zuby nehty aby jejich děti nejedly ani ta játra a maso vůbec, protože teprve to je pak ta kvalitní strava. A stejně urputně bojují za to, aby mohly pracovat stejně jako muži, bez ohledu na děti, protože teprve to je ta pravá rovnost :D

+33
Reagovat | Citovat | Nahlásit