Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

Co si do života nesou děti narcistických rodičů

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Barbora | 9. 2. 2021 8:52

Diky za naprosto presny clanek, skoro u kazde vety jsem mela "jo, presne!" moment.

Jedina vyjimka jsou ty stereotypy o tom, jak se chova dite anrcistickeho rodice. Ne kazdy je nesmirne poslusny a nesmely. U nekterych deti rodicovo chovani vyvolava dost jednoznacny vzdor.
Zminuju to proto, ze me moje narcisticka matka dost tyrala (slo se i do extremu jako svazovani pri biti apod) a po odebrani jsem pak mela problem, ze jsem se nechovala jako "typicka" obet - tiche, zakriknute dite, ktere ze vseho nejvic touzi po lasce rodice bez ohledu na cokoli. Ja k rodicum za zadnou cenu nechtela zpet, nechtela jsme je ani videt, a mela jsme z toho problemy - psycholozka v decaku mi vycitala, jak je to mozne, kdyz jsem nemela "ani zlomenou ruku", doslo na hospitalizaci na psychiatrii (nemuzu byt normalni, pokud odmitam rodice a odporuju psycholozce), atd.
Takze mne tyto stereotypy o obeti velmi ublizily.

Az na tento jediny detail skutecne excelentni clanek!

+33
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Michal | 10. 2. 2021 7:42

No,mě je celkem volný,co si do života odnesou děti nacistických rodičů !! Vím jen jistě,že haranti komoušů si odnesou jen zlodějnu,křivárny,udávání,podr azya křivé zuby !

-13

Diskuze k článku:

Petra | 14. 2. 2021 11:39

Moc děkuji za Vaše články na téma manipulace, narcismus apod. Velmi málo se o tom obecně mluví a děti a dospělí potom často nabývají dojmu, že se jedná o běžnou věc a ne o nějaký problém, kterému je potřeba se bránit a postavit se tomu.
Já jsem z rodiny, kde jeden z rodičů byl manipulativní narcista a spoustu let jsem si myslela, že je to prostě normální a že chyba je spíše ve mně. Byla jsem vychovávána v tom, jak báječné mám rodiče, co by za ně jiní dali a já bych si jich měla vážit a nadosmrti jim to splácet.
Nyní jsem se z tohoto vymanila, ale stálo mne to velmi mnoho sil, energie, slz, hádek, výčitek, došlo i na terapie. Ale mám jasno a cítím se volná a svobodná. I když úplně se to ze mne nevymaže nikdy. A Vaše články mne utvrzují v tom, že jsem udělala správnou věc :)

+4

P. | 14. 2. 2021 11:38

Moc děkuji za Vaše články na téma manipulace, narcismus apod. Velmi málo se o tom obecně mluví a děti a dospělí potom často nabývají dojmu, že se jedná o běžnou věc a ne o nějaký problém, kterému je potřeba se bránit a postavit se tomu.
Já jsem z rodiny, kde jeden z rodičů byl manipulativní narcista a spoustu let jsem si myslela, že je to prostě normální a že chyba je spíše ve mně. Byla jsem vychovávána v tom, jak báječné mám rodiče, co by za ně jiní dali a já bych si jich měla vážit a nadosmrti jim to splácet.
Nyní jsem se z tohoto vymanila, ale stálo mne to velmi mnoho sil, energie, slz, hádek, výčitek, došlo i na terapie. Ale mám jasno a cítím se volná a svobodná. I když úplně se to ze mne nevymaže nikdy. A Vaše články mne utvrzují v tom, že jsem udělala správnou věc :)

0

0

0

Šárka | 10. 2. 2021 21:36

Perfektní článek, přesně moje matka, babicka..
Díky za objasnění

+4

Nikol | 10. 2. 2021 18:54

Děkuji, za článek. Sice nejsem dítě narcistických rodičů, ale vyrůstala jsem s narcistickou sestrou ( nebyl to žádný med) Nyní má rodinu, a bolí mě, že je přesně tou matkou co popisujete v článku

+2

Michal | 10. 2. 2021 7:42

No,mě je celkem volný,co si do života odnesou děti nacistických rodičů !! Vím jen jistě,že haranti komoušů si odnesou jen zlodějnu,křivárny,udávání,podr azya křivé zuby !

-13

Petr | 11. 2. 2021 16:51 | reakce na Michal - 10. 2. 2021 7:42

Nerozumím tomu, proč sem zavádíte věci, které s výstižným článkem o narcisech nemají nic společného. U vás asi půjde o jinou poruchu osobnosti.

+2
Zobrazit komentovanou zprávu

Zdenek | 9. 2. 2021 22:34

Byl to taky muj zivot. Jako by nekdo cetl mou knihu. Je hrozne si to pripomenout. Najednou jsou nektere prozitky zpet. Jsou zive. Je to k placi, Je to k vzteku. Ach boze, vzdyt je mi uz 50let. Zaplat panbu ze jsem tak dlouho mimo rodinu. Dnes jsou stari, velmi hodni, pozorni a milujici. Jde jim to verit? Mozna, mozna....

+7

argentina | 23. 2. 2021 14:27 | reakce na Zdenek - 9. 2. 2021 22:34

I já jsem vyrůstala v tomto toxickém prostředí, s narcistickou matkou, která se vybíjela na mně, a s její matkou, která zase ničila jí. Z domova jsem odešla v patnácti, jak jen to bylo trochu možné. Bylo období, kdy jsme spolu vůbec nebyly v kontaktu. A dnes? Navenek to vypadá, že je to ta nejlepší maminka na světě. Pokud se někdy odvážím byť jen naťuknout, že moje dětství nebylo v pořádku, urazí se do morku kostí. Ale tyhle věci nejde zapomenout!!! Dnes jsou už moje děti dospělé, ale když byly malé, doslova mi řekla: ty máš s nimi tak hezký kamarádský vztah! A co jí bránilo mít ho se mnou?? Hmmm, narcistická matka narcistické matky. Naštěstí už po jejím pohlazení netoužím, nevěřila bych jí, že to je upřímné. Naštěstí mám svoje děti, se kterými se máme OPRAVDU rádi. Ale bolavá jizva zůstala :-(

+1

Michaela | 9. 2. 2021 22:16

Tak u tohoto článku mi spadla několikrát brada.. překvapením, že čtu to, co slýchám doma roky. Nevěřím, že se to děje i jinde.. Panebože kolik nás/dětí je?

Díky Heroine za tento článek!

+11

Michaela | 9. 2. 2021 22:18 | reakce na Michaela - 9. 2. 2021 22:16

Citace - Michaela / 9. 2. 2021 22:16

Tak u tohoto článku mi spadla několikrát brada.. překvapením, že čtu to, co slýchám doma roky. Nevěřím, že se to děje i jinde.. Panebože kolik nás/dětí je?

Díky Heroine za tento článek!

Kdo máte potřebu říci, že se o vaše rodiče nejedná, protože tak hrozní nejsou? Byť splňují ta 80% kritérií?

+3

Jára | 9. 2. 2021 21:33

Je to pravda až na pár detajlů jsem se osamostatnila hodně pozdě.Nechala jsem moji matku rozhodovat o všem protože mi vyhrožovala po narození dětí,adonutila mě i ke svatbě.Nedokázala jsem se bránit.

+1

Klea | 9. 2. 2021 15:24

Měla jsem narcistického staršího bratra.
Postupem času se ho začala rodina bát. Na střední začal brát drogy a spustil si kolotoč toxických psychoz.
Naposled jsem ho viděla před rokem, když jsem na něj volala policii, protože nechtěl odejít z mého domu.
Teď je asi bezdomovcem v Praze.
Já mám partnera, který mi bratra hodně připomíná a jsem z toho občas zoufalá.
Hledám sebevědomí a vlastní opravdové emoce, chci překročit svůj stín a přestat se bát.

0

Pavlína | 11. 2. 2021 9:59 | reakce na Klea - 9. 2. 2021 15:24

Odejděte od partnera. Nějakou dobu to sice budete mít hodně hodně těžké, protože budete na všechno sama, ale pokud zabojujete a nevzdáte to, časem se váš život dostane do normálních kolejí. Navíc to má jednu obrovskou výhodu: teď totiž obrovské množství vaší energie (ne-li úplně všechnu) věnujete tomu, abyste zvládala partnera a zavděčila se mu. Už žádná energie vám tak nezbývá na váš život, vaše štěstí, vaši spokojenost. Jakmile se od něj odpoutáte a zvládnete fázi, kdy se postavíte na vlastní nohy a začnete fungovat sama za sebe, budete mít veškerou svou energii už jen pro sebe a čeká vás nádherný život.

+2

umfa | 9. 2. 2021 15:55 | reakce na Klea - 9. 2. 2021 15:24

Vyměňte partnera. Budete sice zoufalá pořád, ale aspoň pro to nebudete mít materiální důvod.

+4

Barbora | 9. 2. 2021 8:52

Diky za naprosto presny clanek, skoro u kazde vety jsem mela "jo, presne!" moment.

Jedina vyjimka jsou ty stereotypy o tom, jak se chova dite anrcistickeho rodice. Ne kazdy je nesmirne poslusny a nesmely. U nekterych deti rodicovo chovani vyvolava dost jednoznacny vzdor.
Zminuju to proto, ze me moje narcisticka matka dost tyrala (slo se i do extremu jako svazovani pri biti apod) a po odebrani jsem pak mela problem, ze jsem se nechovala jako "typicka" obet - tiche, zakriknute dite, ktere ze vseho nejvic touzi po lasce rodice bez ohledu na cokoli. Ja k rodicum za zadnou cenu nechtela zpet, nechtela jsme je ani videt, a mela jsme z toho problemy - psycholozka v decaku mi vycitala, jak je to mozne, kdyz jsem nemela "ani zlomenou ruku", doslo na hospitalizaci na psychiatrii (nemuzu byt normalni, pokud odmitam rodice a odporuju psycholozce), atd.
Takze mne tyto stereotypy o obeti velmi ublizily.

Az na tento jediny detail skutecne excelentni clanek!

+33

Michal Macek | 9. 2. 2021 7:22

super clanek, koho tohle tema zajima, doporucuju YouTube kanal Liveabusefree

0

Grácie | 9. 2. 2021 3:48

Děkuji. Úžasný článek. Spousta věcí mi do sebe začala zapadat. Najednou ty podezřelé útržky vidím jako celek, který dává smysl. Bohužel je pro mě už dost pozdě. Ale i tak, pochopení přináší úlevu. Definice termínu Narcistní je ale dost komplikovaná, připadá mi, že než obdiv k sobě, je příčinou pocit nízké sebehodnoty. Chlad a povýšenost je spíše obranný mechanismus.

+9

Ahe | 10. 2. 2021 18:30 | reakce na Grácie - 9. 2. 2021 3:48

Taky mi tam moc nepasuje to "narcistické" označení... Ale pointa je ??

0

umfa | 9. 2. 2021 2:09

Existuje nějaké doporučení nebo postup, jak rozpoznat člověka s poruchou osobnosti? Zejména pro mladé lidi, kteří chtějí založit rodinu a rádi by se vyhnuli partnerovi, ze kterého se vyklube narcista (hysterka, paranoik, ...). Dá se to vůbec poznat? Třeba kdyby se dva dohodli, že před svatbou navštíví psychiatra aby je vyšetřil (proč ne, když si lidi dávají třeba dělat testy na HIV :-)), pozná to psychiatr vůbec?

+2

Aime | 25. 2. 2021 20:01 | reakce na umfa - 9. 2. 2021 2:09

Ano, dá se to poznat. Jak zmiňovali ostatní, například v zátěžových situacích a pozorováním nesrovnalostí. Bohužel často ne hned. U bývalého partnera se to projevilo naplno až po několika měsících, uměl se skvěle přetvařovat. V zaměstnání se chová úplně normálně a neškodně, nikdy bych to do něj neřekla. Znala jsem jej dřív, než jsme spolu začali chodit a proto mě to hodně zaskočilo, když jsem zjistila, jaký doopravdy je a taky co je zač jeho matka. Narcistka jak vyšitá a on byl pod jejím vlivem i v dospělosti.

0

tana | 17. 2. 2021 15:15 | reakce na umfa - 9. 2. 2021 2:09

Ano, poznat se to dá. Je třeba dlohodobě sledovat reakce partnera v různých situacích a nesmí to být stále jen v klidu a v pohodě, ale nevyhýbejte se ani různým zátěžovým situacím. Pak ho skutečně poznáte. Problém je v tom, že lidé někdy nechtějí vidět chyby svého partnera, jsou prostě příliš zamilovaní.

0

Zdenka_P | 16. 2. 2021 10:07 | reakce na umfa - 9. 2. 2021 2:09

Mnoho užitečných informací naleznete na tomto kanálu https://www.youtube.com/channel/UCxqyP_9xTgXuAsar7kr3pbw/videos

0

Jana | 9. 2. 2021 7:26 | reakce na umfa - 9. 2. 2021 2:09

Z pohledu laika si myslím, že ne. Psychická nemoc může přece vypuknout kdykoliv. Pak psychologie, psychoterapie má tolik směrů, že Vám každý řekne něco jiného podle svého založení. Jsou i tací, kteří do toho motají ezoteriku, minulé životy apod. A navíc je hodně lidí, co obecně psychologii považuje za škodlivou. Někdy se od ní odvrací i ti, co ji vystudovali. Život je prostě risk.

-1

Hana | 10. 2. 2021 22:11 | reakce na Jana - 9. 2. 2021 7:26

Mylite se, narcismus neni psychicka nemoc, nybrz porucha osobnosti. Proto se neda lecit ani vylecit. Na zlo v cloveku leky nejsou.

+3

umfa | 9. 2. 2021 8:22 | reakce na Jana - 9. 2. 2021 7:26

Souhlas, jen porucha osobnosti není psychická nemoc která někdy propukne, ale nastavení člověka které má v sobě už od malička - jako třeba inteligenci (nebo hloupost:-)). O léčbu mi nejde, jen o to jak se takovému člověku vyhnout. A ezoterika, minulé životy - kdo tomu věří, ať si klidně vezme narcistu, tohle myslím jako opatření pro racionálně uvažující lidi. Stejně tak s odmítači psychologie (nebo psychiatrie, když se jedná o rozpoznání porouchaného jedince).

-1

Jana | 9. 2. 2021 14:50 | reakce na umfa - 9. 2. 2021 8:22

To jste mě špatně pochopil. Jsou i psychologové, kteří ve své praxi používají minulé životy. Není jedna verze psychologie. Těch směrů je mnoho. Jen Vy máte pocit, že je jedna nějaká správná. Podle mě je to spíš o tom, co komu pomůže, nebo čemu kdo věří.

-2

umfa | 9. 2. 2021 15:12 | reakce na Jana - 9. 2. 2021 14:50

Pochopil jsem to myslím správně. Nejedná se o pomoc tomu s narcistní poruchou, toho ať si vezme třeba čert. Jedná se o radu jak takovou poruchu rozpoznat u někoho jiného a vyhnout se mu.

Co se týká správné a nesprávné psychologie, dovolím si příměr: když někomu na dálnici dojde benzín, jediná cesta jak auto opět rozjet je dolít benzín a tato cesta funguje bez ohledu na to, jestli řidič vyznává termodynamickou nebo flogistonovou teorii spalování benzínu v motoru :-) V takovém případě na verzi teorie nezáleží, správné řešení je jen jedno.

-1

Jana | 12. 2. 2021 7:41 | reakce na umfa - 9. 2. 2021 15:12

Máme auto na plyn (nejen). Život obvykle není černobílý a lidé už vůbec.

0

Petra | 10. 2. 2021 12:31 | reakce na umfa - 9. 2. 2021 15:12

Pokud bych se držela Vašeho příměru - asi by nebylo úplně dobrý nalít benzín do dieselového motoru, ne? :-) A u směrů v psychologii to podle mě platí taktéž. Každému sedí něco jinýho a byla jsem sama svědkem toho, jak některý psychoterapeutický směr může člověka dokonce poškodit.

0

umfa | 10. 2. 2021 16:16 | reakce na Petra - 10. 2. 2021 12:31

Ok, máte pravdu, nezvolil jsem dobrý příměr. Ale zkuste mi prosím říct, jak fakt, že existuje víc směrů v psychologii, ovlivní mé přání nějak rychle zjistit, jestli potenciální partner náhodou není psychopat. Jen připomínám, že mi nejde o terapii, to je záležitost na jinou diskusi.

0

Barbora | 9. 2. 2021 8:54 | reakce na umfa - 9. 2. 2021 8:22

Pokud nekdo veri na minule zivoty tak to snad neni duvod aby trpel ve vztahu s narcistou, spousta lidi ma nejake nabozentsvi nebo viru a tohle je jeste pomerne neskodne.

0

umfa | 9. 2. 2021 12:58 | reakce na Barbora - 9. 2. 2021 8:54

Pokud někdo věří na minulé životy a kvůli tomu odmítne vzít v úvahu, že jeho partner je psychicky narušený, tak holt bude trpět a jeho děti též. S tím se bohužel nedá nic dělat, tohle si musí ohlídat každý sám a kdo to z libovolného důvodu neudělá, musí počítat s následky.

-1

Michal Macek | 9. 2. 2021 9:15 | reakce na Barbora - 9. 2. 2021 8:54

ja bych rek ze na karme neco bude :)

+1