Po ženách je v IT velká poptávka. Firmy jsou ochotné zaučovat i nováčky, říká náborářka

IT Heroine
KariéraPodcast
Práce v IT
SpolupráceTechnologie
Ženy v IT
Redakce Heroine, Petr Schwank
| 30. 11. 2022 | 3 komentáře | 4 279
Po ženách je v IT velká poptávka. Firmy jsou ochotné zaučovat i nováčky, říká náborářka
Jana Klodová, recruiterka v personální společnosti Randstad. Zdroj: Heroine.cz/Petr Schwank

Neplatí, že by v IT oboru braly ženy nižší odměny, říká Jana Klodová, vedoucí náboru v personální agentuře Randstad. „Týmy mají rády diverzitu, chtějí mít mix lidí. A tím pádem je po ženách velká poptávka,“ říká. Z jakých zemí k nám proudí nejvíc IT expertů? A je pro práci v oboru nutná vysoká škola? Dozvíte se to v dalším díle podcastu Ženy v IT pro časopis Heroine.

„Dříve firmy hledaly velké množství lidí, ale na trhu jich byl dostatek k tomu, aby pozice obsazovali. Teď se to samozřejmě změnilo, posunulo dál: třeba právě v oboru IT je poptávka veliká,“ poznamenává Jana Klodová, která se věnuje mimo jiné oblasti HR a recruitmentu. Sedm let žila a pracovala v Londýně, posledních pět let je zpět doma a vidí, jakými změnami tady obor IT prochází. 

Přístup ke kandidátům se podle Klodové poslední dobou změnil. Firmy jsou podle ní z nedostatku lidí občas frustrované, díky tomu jsou ale mnohem flexibilnější a ochotné zaučovat i nováčky. Jiná je práce také pro samotnou Klodovou, která se teď snaží lákat pracovníky především na konkrétní firmu, a ne naopak, jako tomu bylo dřív.  

„Kandidáti nejvíc slyší na možnost budoucí kvalifikace a také na práci z domova, což je teď velmi populární. Důležitý je také work-life balance,“ podotýká. „Hodně developerů a lidí v IT pracuje na IČO, to znamená, že pracují na živnost. Je to tak flexibilnější: dělají pro různé firmy, pracují na různých projektech.“  

I časová flexibilita má ale v informačních technologiích své meze. „Pokud je to práce na hlavní pracovní poměr, tak ještě nejsme tak daleko, abychom mohli říct, že práce třeba od 17 hodin do půlnoci je možná,“ domnívá se.

Stačí jemná zkušenost

Na českém trhu je podle ní největší poptávka po developerech: najít toho vhodného tak trvá nejdéle. „Je to ale hodně individuální. Záleží, jestli je firma schopná člověka zaškolit, nebo chce někoho hotového. Tam pak hledání trvá třeba půl roku,“ zdůrazňuje. 

Prosadit se v oblasti IT podle Klodové vzhledem k současné situaci není tak složité, jak by se mohlo zdát – důležitý je zájem o obor a motivace se něco naučit. Vysokoškolské diplomy prý téměř nehrají roli. „Minimem je jemná zkušenost, ale nemusí být praktická: stačí, že si člověk ty věci alespoň načetl a ví, co který program dělá.“ 

Jaké výzvy podle Klodové čekají na ženy, které se rozhodnou působit v oblasti IT? „Rozdíl mezi muži a ženami se velmi smazal. Před několika lety to bylo jinak, žen v IT bylo poskromnu. V dnešní době žen v IT přibývá, protože týmy mají rády diverzitu, chtějí mix lidí. A tím pádem je po ženách velká poptávka,“ říká.

V podcastu dále uslyšíte:

 • Jak dlouho trvá, než se najde optimální kandidát na místo v IT? 
 • Potřebuje člověk z IT životopis? 
 • Jakých největších chyb se firmy dopouštějí, když chtějí získat IT odborníka?  

Poslechněte si celý díl podcastu na Spotify nebo Apple Podcast. Nebo se podívejte na Youtube kanál časopisu Heroine.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 3 komentáře

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

umfa | 2. 12. 2022 13:29

Za sebe můžu říct, že týmy nevolají po diverzitě, týmům je úplně fuk, jestli přijmou chlapa nebo ženu. Hlavně že umí programovat. Nebo cokoliv jiného, máme nedostatek konstruktérů, vývojářů hardware, ale třeba i údržbářů. Slovy se nedá popsat, jak moc je mi jedno, jestli mi utržená dvířka v kuchyňce přidělá chlap nebo ženská. Ale to jsou obory, které holky nedělají. Nebudu filozofovat proč, ale míč je na jejich straně :-)

+5
Reagovat

Partneři projektu

Randstad
Asseco Solutions
Unicorn
Datamole
Czechitas
Jobs
Martinus.cz
Green Fox
ČMAPM
Red Hat
Mews
Ataccama
Avast
Asseco Solutions
Anect