Místo formálního vzdělání měla ze začátku jenom nadšení a sen mít vlastní cukrárnu. Vzdělání si doplnila, ale o své cukrárny přišla při rozvodu. O tom, jaké to bylo začínat znovu od nuly a co v podnikání znamená mít skutečnou nezávislost, vypráví Iveta Fabešová v podcastu Hlas Heroine.
„Já jsem byla jedna z těch žen, co si chtěla splnit svůj sen,“ říká cukrářka Iveta Fabešová s odkazem na poznatky ze studie o ženách podnikatelkách, kterou společnost Visa vypracovala ve spolupráci s ČSOB. Podle ní si ženy v porovnání s muži v podnikání většinou méně věří a víc se bojí neúspěchu. Třetina ženských podnikatelek se rozhodne podnikat, aby získala nezávislost. „Chtěla jsem dělat práci, která mě naplňuje. Práci, u které nepočítáte čas a je vám vlastně jedno, kolik hodin denně v ní strávíte.“
„Tenkrát jako dvaadvacetiletá žena jsem si říkala, to bude super, že to prostě zkusím. Samozřejmě jsem měla tu obrovskou výhodu, že jsem neměla žádné závazky. Když nemáte dvě malé děti, jako mám dneska, tak se vám rozhoduje mnohem snáz,“ přiznává v podcastu Hlas Heroine.
Její cesta ke skutečné nezávislosti ovšem vedla přes hořce nabytou zkušenost. Po rozvodu v roce 2020 totiž musela začít znovu téměř od nuly. O firmu, kterou spoluvybudovala s bývalým manželem přišla. Bez vlastní finanční rezervy, bez firmy a se dvěma malými dětmi musela vymyslet, co s životem dál.
„Něco jsem deset let budovala a najednou to v podstatě ze dne na den nemám. A co teď? Neuměla jsem si představit, že bych šla pracovat do oboru, který jsem vystudovala, pracovat do kanceláře. Říkala jsem si, ty, jo, já vlastně posledních deset let nedělám nic jiného než peču dorty, neumím si představit, že bych dělala něco jiného.“ O tom, jak se postavila znovu na vlastní nohy, co jí pomohlo a na co si teď už dává v podnikání mnohem větší pozor, mluví Iveta Fabešová v podcastu Hlas Heroine.
Sledujte podcast Hlas Heroine na Spotify nebo Apple Podcast.