E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Spolu v posteli šťastně i po letech. Jak udržet touhu a rozkoš v dlouhodobých vztazích?

V prvních týdnech a měsících vztahu o intimitu nebývá nouze. Z postele byste nejraději vůbec nevylezli a dotýkání se toho druhého je skoro to jediné, na co jste schopní myslet. Jenže když to jde dobře, tak spolu zůstanete, narodí se vám děti, třeba se i vezmete – a ta spalující vášeň se postupně vytratí. Je vůbec možné ji ještě znovu najít? Odpovědi a návrhy, jak na to, přináší text terapeutky Elišky Kodyšové.

Emily Nagoski ve svých knihách mimo jiné doporučuje, aby si každý pár odpověděl na otázku, co ho doma odrazuje od pohlavního styku. Foto: Shutterstock

Co ženy po mnoha letech vztahu brzdí v tom, aby si dokázaly pohlavní život užívat a daly mu přednost před seriály na Netflixu? Některé trápí měnící se tělo, zejména s plíživě nastupujícími příznaky menopauzy. Další se zase cítí uvláčené běžnými starostmi a bolestmi dospělého života: péčí o domácnost a děti, neustálým nepořádkem, únavou a stresem, nároky v zaměstnání.

Jak už to bývá, jsou tu dvě zprávy, jedna špatná a jedna dobrá. Začněme tou špatnou: změna nepřijde sama a každý ji za sebe musí udělat sám. A teď ta dobrá: změna je možná, a to i ve starším věku. Ženy totiž údajně dosahují vrcholu pohlavního života až po šedesátce, tvrdí Eliška Kodyšová ve svém textu pro web Heroine.cz. Vychází v něm z celosvětových bestsellerů americké expertky na intimitu Emily Nagoski. Podle ní je například úplně normální, že po mnoha letech vztahu se touha objeví až ve chvíli, kdy jste spolu a dotýkáte se, a ne už v momentě, kdy partnera vidíte ve dveřích.

Emily Nagoski ve svých knihách mimo jiné doporučuje, aby si každý pár odpověděl na otázku, co ho doma odrazuje od pohlavního styku. Někdy to může být maličkost, která se dá snadno změnit, třeba vrzající postel. Jindy jsou to různá emoční zranění, předsudky společnosti, vnímaná očekávání. „Normální je přitom všechno, co nám přináší rozkoš v konsensuálním vztahu. Úplně normální jsou různé variace sexuální touhy. Když se liší její úroveň mezi partnery, ani jeden z nich není „problematický“ nebo „nenormální“ a není třeba se snažit ho opravit. Cestou, po které je dobré se vydat, je vzájemně se pochopit a hledat metaforická místa, kde se můžeme potkat,“ uklidňuje Eliška Kodyšová. Jak na to? Jak v sobě znovu objevit rozkoš a smyslnost, pokud o to stojíte? Přečtěte si na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s