E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

„Základní chyba je, že vás na to lékař nepřipraví.“ Jak vypadá intimní život s nečekaným handicapem

Manžel vůbec nevěděl, co se mnou, jak mě polohovat, jak mi připnout plínu, vypráví Alice Valehrachová v otevřeném rozhovoru. Před dvěma lety ji náhle postihl míšní infarkt, od té doby se musí pohybovat na vozíku, což její manželskou intimitu radikálně změnilo – k horšímu. „Jeden doktor mi předepsal výplachy střev a to náš sexuální život doslova zabilo. Na to vás nikdo nepřipraví,“ podotýká. Podle ní je možností, jak se opět vrátit k sexuálnímu uspokojení, hodně. „Pořád se hodně myslí především na muže. Ale co my ženy na vozíčku?“ Otevřená zpověď je pro Alici do jisté míry terapií, chce tím pomoci i ostatním vystoupit z ulity a nebát se v tak citlivých věcech říct si o odbornou pomoc.

„Pořád se hodně myslí především na muže. Ale co my ženy na vozíčku?“ ptá se Alice Valehrachová.Foto: Shutterstock

Co vás přimělo říct si o pomoc?

Můj sexuální život byl skvělý do té doby, než jsem se po míšním infarktu ocitla na vozíku a přibyl mi vývod z močového měchýře. Manžel se mnou najednou nechtěl mít sex, bál se, že mi ublíží. Navíc si myslel, že z toho stejně nic nemám, což není pravda. Snažila jsem se mu oponovat, že všechno cítím jinak, že se nyní potřebuji jen naučit, co mi nově dělá dobře. On se ale uzavřel a dodnes o tom nechce moc mluvit. Byla jsem v depresi, a tak jsem napsala o pomoc do pražského Centra Paraple (organizace, která pomáhá lidem na vozíku po poškození míchy a jejich rodinám zvládnout těžkou životní situaci – pozn. red.) s tím, že potřebuju pomoct s přesuny, bolestmi rukou, psychickými potížemi. Nabídli mi třítýdenní pobyt, kde se mnou mluvil psycholog, ergoterapeuti, sociální pracovnice, fyzioterapeut. 

Díky tomu jsem začala být více samostatná, naučila jsem se říct si o pomoc, získala jsem neskutečnou chuť žít a se vším se poprat. Po dlouhé době jsem cítila, že nejsem na obtíž, že mám kolem sebe lidi, kteří mě mají rádi a opravdu mi chtějí nezištně pomoct.

Po psychické stránce jsem na tom byla mnohem lépe. Mívala jsem rovněž ataky, kdy se mi chtělo umřít, měla jsem myšlenky na sebevraždu – teď mám možnost to někomu zavolat a říct si o pomoc.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!