Sex jen se souhlasem. Ale jak mám poznat, že to opravdu chce?

Dominik FeriKomentářKonsentSexuální násilíZnásilnění
Irena Buršová
| 30. 5. 2022 | 26 komentářů | 11 677
Sex jen se souhlasem. Ale jak mám poznat, že to opravdu chce?
Let's Talk About Consent Baby! Foto: Shutterstock

Baví vás sex, když do něj druhá strana není stejně nadšená jako vy? Baví vás, když si jej vynucujete manipulací, citovým vydíráním, nátlakem? Jste dospělí a stydíte se o sexu mluvit? Nebo proč se někteří lidé tak silně brání tomu, abychom normálně, otevřeně a nahlas mluvili o sexu a konsentu? S chápáním konsentu máme zřejmě problém.

V nedávno medializovaném případu popisuje žena nepříjemnou sexuální interakci, se kterou dle svých slov nesouhlasila, zatímco muž „intimní sblížení“ s mladou ženou nepopírá, tvrdí ale, že k němu došlo „za oboustranného souhlasu“. Kauzu z oblasti sexuálního obtěžování a násilí z Masarykovy univerzity v Brně podrobně zdokumentoval Deník N. Také bývalý poslanec Dominik Feri, který je obviněný ze znásilnění, ve svém vyjádření uznal „negentlemanské“ a „nepatřičné“ chování, ale sexuální násilí odmítl. 

Je zajímavé, jak často u těch podezřelých sexuálních interakcí muži říkají, že to bylo vzájemné a dobrovolné, zatímco ženy říkají, že to nechtěly. Očividně tu máme velký problém s konsentem (souhlas, svolení, dovolení). Začíná se totiž ukazovat, že si jej různí lidé vykládají jinak.

Čtěte také: Jak funguje zamrznutí oběti

Foto: Shutterstock

„Když se nebránila a on jí nedržel nůž pod krkem, tak to asi nebylo znásilnění.“ Současná definice znásilnění se točí kolem násilí, pohrůžky násilím či bezbrannosti. To se však ve skutečnosti děje jen minimálně. 

Oběť znásilnění se často vůbec nebrání. Proč to soudci při rozhodování o výši trestu ignorují?

Někdo jako nadšené „ano, chci tě“ či vzájemné svlékání oblečení. 

Někomu stačí absence kopání a křiku a ani opakované důrazné „ne“ nevnímá jako překážku. 

Neříct ne nestačí

Což je průšvih, protože existuje mnoho situací, kdy se člověk bránit nemůže (nastoupí na něj mocnější člověk, který se mu může řádně pomstít, když nebude po jeho) nebo se bránit nedokáže (protože dojde k tzv. zamrznutí, kdy se v mozku doslova vypne schopnost myslet, reagovat, rozhodovat se dle vlastní vůle). 

Na základě těchto poznatků už jsme u nás s debatou o konsentu začali. Ale místo toho, abychom se v ní posouvali a trpělivě probírali různá složitá zákoutí mezilidských vztahů, potřeb a hranic, vymýšlejí si mnozí výmluvy, proč konsent neřešit. Prý to kazí atmosféru a magii daného okamžiku a zabíjí to vášeň a přirozenost. No nevím. Mně víc kazí náladu představa, že ten druhý sex nechce tak moc a tak nadšeně jako já. Že bych dělala něco proti jeho vůli. Že by si sex neužíval stejně. A tak se raději ptám. Opakovaně. I v douhodobém vztahu. 

Napadá mě několik důvodů, proč se lidé nechtějí bavit o konsentu a nechtějí se během sexuálních interakcí ujišťovat, že druhá strana chce sex stejně nadšeně jako oni.

 • Stud

Mnoho lidí jednoduše neumí o sexu mluvit, stydí se a některé věci nedokážou ani vyslovit. Což je trošku paradoxní vzhledem k tomu, že nemají problém sex provozovat. Strkat do jiného člověka svoje části těla, otírat se o něj, mísit svoje tělní tekutiny – to je v pohodě. Ale vyslovit „penis, vagina, sex“ – u toho by se červenali? Opravdu je tak obrovský problém ujistit se: „Chceš to? Je ti příjemné, když ti dělám tohle? Můžu pokračovat?“

 • Strach z odmítnutí 

Dokud druhá strana jen mlčí, je snadné usoudit, že to nejspíš chce. Když se začnete ptát, hrozí, že druhý řekne „ne“. A co pak, když vy to chcete a nehodláte přestat?

 • Představa, že žena chce být dobývána

Mnozí lidé věří, že žena se brání a odmítá sex jen na oko. Lov a dobývání může být fajn – když se připraví pěkná atmosféra, ve hře jsou vzrušující slova, svádění, které směřuje k něčemu, co oba chtějí. Valit do holky v hospodě panáky a hučet do ní nebo dělat totéž doma partnerce – to není hravé a vášnivé. To je jen zoufalé a trapné. Ona nedělá zagorku, aby byla tajemná a protože ráda hraje hry. Ona to prostě nechce.

 • Člověku je fuk, co druhý chce 

Někdo chce sex, vynutí si ho a pocity druhé strany ho nezajímají. Vždycky si vzpomenu na projekt Proč jsme to nenahlásili? a konkrétně na komentář „Protože jsem mu dala svolení. Z donucení, ale dala.“ 

Proboha, lidi, muži i ženy na kterékoliv straně týhle rovnice, svolení z donucení není svolení. Je to donucení. Nátlak. Když do druhého člověka budete hodinu hučet „Jestli mi nedáš, jsi frigida / jsi slaboch, nejsi dost chlap. Jsem vystresovaný, potřebuju sex. Nechceš se se mnou milovat, nemiluješ mě“ – to je manipulace, zastrašování, emoční vydírání, výčitky. To není sex rovnocenných partnerů, se vzájemnou úctou a důstojností.

Víte, jak poznat, jestli druhá osoba se sexem s vámi opravdu souhlasí?

Slovo konsent jsme sice už do Česka přinesli, zatím je ale celková diskuse poměrně děsivá a lidé se jí dost brání. Třeba trapnou karikaturou „teď se musí před každým sexem podepsat souhlas oveřený notářem“. Ne, nemusí, o to fakt nejde. Požadavek je, abychom o sexu, před sexem a během sexu otevřeně komunikovali a ujišťovali se, že jej všichni přítomní chtějí. Je to opravdu tak velký problém? Vážně někomu přijde divné, že by všichni zúčastnění měli se sexem nadšeně a otevřeně souhlasit?

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • KLÁRA SVOBODOVÁ ALIAS PANÍ SPOCKOVÁ
  Předčasný porod, císařský řez, smrt dítěte, život s postižením. To všechno prožila Klára Svobodová – naše coverstar. Na svém blogu Spocklidem popisuje svůj život bez pozlátka. A tak jsme ji pro Heroine nafotili celou ve zlatě, zářící a svítící jako skutečnou hvězdu. Přesně tou totiž Klára podle nás je. Matka bojovnice, která se nevzdává. Z minusů dělá plusy a z hendikepů superschopnosti. Odkrývá tabu a ukazuje odvrácenou stranu mateřství. Inspiruje a dodává sílu. Mění svět kolem sebe. Je to Moje Heroine. Nahlédněte do jejího vesmíru.
 • CHTĚJÍ VIDĚT HVĚZDY A CÍTIT VÍTR
  Pít vodu ze studánky a bydlet ekologicky. Být svobodní. Naše příloha Sustainable tentokrát popisuje alternativní možnosti bydlení. Jaké to je žít v jurtě, domku na kolečkách anebo ve „slamáku“? Příběhy lidí, kteří se rozhodli žít jinak, blíž přírodě i sami sobě.
 • HLAS HEROINE
  Proč po nás gynekologové chtějí poplatky za registraci, i když je to nezákonné, a hlavně proč se je bojíme odmítnout? Proč by o ženském těle měli rozhodovat politici, když v případě mužských těl nikdo podobné nápady nemá? V naší názorové rubrice se dočtete i o tom, jak vychovávat děti v souladu s feministickými ideály a jak ochránit jejich (i naše) duševní zdraví v době, kdy covid vystřídala válka na Ukrajině. Ale nebojte, přinášíme i pozitivní zprávy!
 • VÁLEČNÁ REPORTÉRKA PETRA PROCHÁZKOVÁ
  Petra Procházková momentálně reportuje z války na Ukrajině. Mluvili jsme s ní ještě před odjezdem o tom, co zažívají ženy ve válkách, jaká je etika válečného zpravodajství i jak ve vyhrocených situacích zvládá své emoce. Dostalo se ale i na dilemata, která s sebou nese její vlastní mateřství. A jak se vlastně stalo, že psala diplomku o Čtyřlístku? Petra Procházková je Moje Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 26 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

autorka | 30. 5. 2022 14:06

Z vašeho popisku je cítit, že jste běžně slušný chlap a překračování hranic je vám cizí. Máte naprostou pravdu, že jsou tam šedý zóny a nuance, kdy se o tom těžko mluví, spíš se koná a počítá se s tím, že druhá strana se umí ozvat, v dobrém i odmítnout, a vy zase berete, že na takové signály budete reagovat důstojně.
Ale věřte mi prosím, že je hodně lidí (mužů), která nejsou takto slušní. Opravdu je ty signály, váhání, nedostatek zájmu druhé strany nezajímají, či je ignorují, či je dokonce potlačí nějakou manipulací či zvýšením nátlaku. A bohužel máme mnoho žen, které se neumí vyjádřit, ozvat, oponovat. Jsou naučené mlčet. Bojí se ozvat, nechtějí dělat scénu, chtějí mít klid, tak leží a vydrží.
Do tohoto prostoru míří moje texty o konsentu. Aby se obě (všechny) strany učily více, že existují hranice a že je třeba je prozkoumávat a je ok se ozývat, co chci a nechci.

+12
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

umfa | 30. 5. 2022 14:39

Ultimátní řešení se naštěstí blíží. Mě se už asi nedotkne, ale mladá generace bude mít k dispozici sexuální robotky *) které si chlap prostě koupí a pokud budou něco odmítat, vše vyřeší reklamace u výrobce.

*) sexuální roboti jsou v plánu, ale zatím se ani vzdáleně nejsou schopní přiblížit požadavkům žen, zatímco muži se spokojí s čímkoliv co má vagínu.

-6
Reagovat