🖤 Roční předplatné Heroine – 6 tištěných čísel, digitální verze a plný přístup na web za 1 199 Kč.

Hlavně, aby matka jen tak neodpočívala. Co všechno by mohly ženy stihnout, kdyby jim politici zařídili dětské skupiny

Drtivá většina českých dětí zůstává do tří let doma s rodiči, mimo vzdělávací instituce. Ostatně místa pro ně mnohdy nejsou ani po třetím roce. O tom, proč to je nešťastné a proč je na čase, aby to politici změnili, a to nejen kvůli tomu, aby ženy mohly jít do práce, píše v komentáři pro Heroine.cz Andrea Hermanová.

Květen je již tradičně měsícem, kdy se maminky oslavují a politici jim rádi k této roli gratulují. Připomeňme tedy našim zákonodárcům, co všechno včetně odpočinku(!), mohou ženy dělat, zatímco je jejich dítě ve školce nebo dětské skupině.  Foto: Shutterstock

Během hlasování o novele zákona o dětských skupinách proběhla v Senátu diskuze ohledně povinnosti obce zajistit místo v předškolní instituci pro tříleté dítě. Mimo jiné se řešilo, jestli je tento nárok navázaný na práci matky. Senátor Petr Fiala (Společně pro kraj) konkrétně uvedl: „Bych se nechtěl dočkat toho, že to pak ti rodiče pojmou, že si maminka odpočine. Jako dítě je tříleté sice už, ale ona bude chtít mít dopoledne klid a: Obec, starej se. Takže se ptám, jestli tam je povinnost doložit – maminka má jít do práce. “ Pan senátor tím narazil na nešťastný stereotyp. Společnost se totiž může občas domnívat, že školky slouží pouze jako odkladiště dětí pracujících matek. A také, že jediný relevantní důvod, proč by děťátko mělo docházet do školky, je, aby se matky mohly zapojit zpět do práce.

V Česku by 93 % rodičů (matek) dětí do čtyř let chtělo pracovat, ale celá polovina z nich nemůže, protože nemá k práci vhodné podmínky jako pomoc s péčí. Česká republika je totiž unikát v nedostatku jak předškolní péče, tak zkrácených úvazků. A najít si práci na to zmíněné dopoledne, abyste dítě na osmou ráno dovedla do školky a ve 12 si ho stihla zase po obědě vyzvednout, je samo o sobě na jinou diskuzi.

V Česku stát vyplácí rodičům příspěvek na péči, který mohou čerpat až do věku jeho tří let. Logicky tak nějak předpokládá, že rodič je prakticky výhradním pečujícím a zastane tak to, co v jiných zemích nabízí více či méně robustní systém předškolní péče a vzdělávání. V souvislosti s tímto nastavením nám zoufale chybí odborná diskuze na téma sociální role školky a její nepostradatelnou funkci v rozvoji kognitivních, emočních a právě sociálních dovedností u těch nejmenších dětí. 

Pojďme se, ale podívat na argument pana senátora, že jakmile jste matka, můžete pouze pečovat, nebo pracovat, nic jiného. Celá vaše identita a osobnost zmizí narozením dítěte a pokud vám stát náhodou nabídne, že část péče převezme za vás, chce, abyste se vrátila do práce. Nešťastné. 

Květen je již tradičně měsícem, kdy se maminky oslavují a politici jim k této roli rádi gratulují. Připomeňme tedy našim zákonodárcům, co všechno včetně odpočinku(!), mohou ženy dělat, zatímco je jejich dítě ve školce nebo dětské skupině.

Zajít si na prevenci 

Období těhotenství a kojení jsou velkým zápřahem pro tělo ženy. Zároveň buď omezují proveditelnost některých lékařských zákroků nebo mohou zkreslovat výsledky vyšetření. Matky malých dětí tak někdy odkládají preventivní prohlídky, které mohou mít zásadní vliv na jejich zdravotní stav. Ve chvíli, kdy děťátko dochází pravidelně do předškolního zařízení, mohou maminky využít tento čas třeba na to, aby se objednaly na zubní hygienu a kontrolu, pravidelnou lékařskou prohlídku nebo třeba vyšetření znamének. 

Pečovat o své psychické zdraví

Podle výzkumu platformy Mamio, 73 % matek brání být lepším rodičem to, že je toho na ně moc a jsou ve stresu či unavené. Přes 80 % z nich se pak během mateřství cítí osaměle. Z těchto dat jasně vyplývá, že ženy pečující o malé děti potřebují jednak více odpočinku a zároveň kontakt s další dospělou osobou. Obě tyto věci se výrazně jednodušeji zajistí, pokud máte pomoc s péčí, kterou zajišťuje třeba dětská skupina. 

Vzdělávat se

Ženy pečující o malé děti mají velký zájem měnit a navyšovat své kompetence. Mohou k tomu využít celou řadu forem ať už institucionální vzdělávání, samostatné kurzy od organizací, jako jsou Czechitas nebo #HolkyzMarketingu nebo volně dostupné materiály. Vzdělávání však často vyžaduje soustředěnou práci a té se vám opět lépe dosahuje, pokud u toho nemusíte odbíhat každých několik minut za dítětem.

Pečovat o sourozence

Péče o dítě je plnohodnotná činnost, ekvivalentní k práci. Pokud žena pečuje o více různě starých dětí, které mají úplně jiné vývojové potřeby, je zřejmé, že některé z dětí bude minimálně dočasně v rámci dne zažívat nějaké omezení. Předškolní instituce tak, mimo jiné, pomáhají ženám se plně věnovat mladšímu děťátku, které pozornost matky potřebuje stejně jako jeho starší sourozenec v době, kdy byl miminko. 

Pečovat v klidu o domácnost

Celosvětově dopadá 76 % veškeré domácí práce a péče na ženy, spadá do toho, jak fyzická práce (praní, nákupy, vaření), tak i mentální zátěž (organizování a předcházení problémům) a emoční práce (kontrola vlastních pocitů a vytváření pohody). Konkrétně ženy v Čechách pouze domácími pracemi tráví zhruba 5-6 hodin denně. Často to dělají na úkor svého odpočinku, když jejich děťátko spí, nebo jim tyto činnosti zaberou trojnásobné množství času, pokud se to snaží dělat při péči o dítě.

Abych tedy na závěr pana senátora uklidnila, návaznost na trh práce je jednou z podmínek pro umístění děťátka do dětské skupiny, která čerpá státní příspěvek na provoz. V praxi to znamená, že rodič musí buď pracovat, být veden v evidenci Úřadu práce jako uchazeč nebo se vzdělávat v denním studiu. Není však explicitně řečeno, že to musí být přímo matka, tuto skutečnost dokládá jen jeden z rodičů. 

Pro koho tato podmínka vytváří velký problém, jsou rodiče samoživitele. Ti si totiž často mohou hledat práci až ve chvíli, kdy k umístění dítěte do skupinky dojde. V tomto ohledu je tak pro ně výrazně diskriminující. Kéž by se politici spíše zamysleli nad takovými problémy místo zostuzování maminek, které si třeba potřebují odpočinout. 

Popup se zavře za 8s