konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Jak rozhodne soud v kauze Feriho? Považovat násilí na ženách za "klukovské chování" je přežitek

Sexualizované násilí bývalého poslance Dominika Feriho vůči několika dívkám začala před dvěma lety v červnu prověřovat policie. Po jeho obžalobě připadl Feriho soud právě na dnešek. Očekávaný rozsudek bude mít zásadní vliv na to, jak budeme do budoucna posuzovat lidi obviněné ze sexualizovaného násilí i výpovědi obětí. Feriho kauza otevírá diskuzi, která je v českém prostředí velmi potřebná a stále aktuální. Jedná se o téma, kterému se věnujeme dlouhodobě. Feriho kauzu nadále sledujeme.

Dominik Feri byl v roce 2017 po volbách do sněmovny nejmladším poslancem v Česku. Po vzestupu a popularitě však následoval strmý pád. Foto: Profimedia

V květnu roku 2021 se spojili novináři Jakub Zelenka z Deníku N a Apolena Rychlíková z deníku Alarm, aby společně zjistili, co stojí za twitterovým příspěvkem upozorňujícím na příběhy dívek zneužitých Dominikem Ferim. Novináři dotyčné dívky kontaktovali, a ty se jim svěřily se svými traumatizujícími zážitky z dřívějších let. Díky několika takovým důkazům byl proto Feri v prosinci 2021 obžalován ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o znásilnění tehdy nezletilé, sedmnáctileté dívky. 

Twitterový příspěvek, který na internetu vyvolal diskuzi ohledně Feriho údajného zneužívání několika dívek

Jejich výpovědi svědčí o tom, že byly nuceny mít s Ferim sex i přes jejich nesouhlas. „Opakovala jsem, že s ním sex mít nechci, a žádala ho, ať v nátlaku a fyzickém dobývání přestane. Utrhl se na mě, ať prý držím hubu a už nic neříkám,“ popsala jedna z obětí pro Deník N a Alarm. Postupně se začaly svěřovat i další dívky s obdobnými vzpomínkami na Feriho nevhodné chování, urážky a nevyžádaný fyzický kontakt. V mnoha případech předložily jako důkaz například konverzace, které s exposlancem vedly.

„To přeci kluci v jeho věku dělávají“

Dominik Feri v roce 2017 jako čerstvě zvolený poslanec.
Foto: Profimedia

Kauza Feri. Obžaloba bývalého poslance může být přelomová pro všechny další oběti sexuálního násilí

Dominik Feri

Dominik Feri se do povědomí zapsal především po úspěchu ve volbách do Sněmovny v roce 2017 jako nejmladší poslanec v Česku. V době pandemie Covidu-19 se stal jedním z nejvlivnějších českých politiků, ba osobností na sociálních sítích vůbec. Na Instagramu pravidelně a přehledně informoval o aktuálních vládních opatřeních. Pro mnohé byl Feri skutečně vzorem, jeho sláva však přešla v rychlý pád.

Případ strhl vlnu diskuzí o Feriho údajné vině i nevině. Názory obhajující jeho činy a tvrdící, že celou dobu jednal jen jako „normální chlap“, se začaly objevovat krátce po vypuknutí kauzy v květnu roku 2021. Takový postoj zaujal i zakladatel TOP 09 Karel Schwarzenberg se souhlasným zastáním prezidenta Miloše Zemana. „Jsem proti násilí, ale kluci v jeho věku se už desetitisíce let snaží holky sbalit a dostat je do postele,“ uvedl Schwarzenberg k Feriho kauze pro deník Právo. Svým názorem a podporou oba politici v podstatě naznačili, že celá kauza je jen snahou o podkopnutí Feriho politické kariéry a oběti jeho „klukovských činů“ jsou jen úzkoprsé feministky, co neumí brát věci s nadsázkou.

Foto: Shutterstock

Presumpce neviny, dokonalá oběť a další mýty v diskusi o sexuálním násilí

Kauza

I sám Feri své činy od prvopočátku popírá. „Vítám, že po pomalu dvouletém čekání budu moci soudu předložit důkazy dokládající mou nevinu,“ sdělil pro Seznam Zprávy. Přesto ale téměř ihned po zveřejnění prvního svědectví na svůj mandát poslance rezignoval a připustil, že se v minulosti choval „nevhodně, nepatřičně či negentlemansky“. Otázkou tedy je, zda by mohl Feri prokázat svou nevinu i přesto, že sám své mnohdy neakceptovatelné chování přiznal a stáhl se do ústraní. Lhaly by snad dívky, když samy přiznávají, že jeho sláva byla jedním z hlavních faktorů, proč se bály pravdu veřejně sdělit?

Exposlanci momentálně hrozí až deset let vězení, a to především z důvodu, že se pokusil znásilnit i dívku, která byla v té době nezletilá. V České republice je ročně spácháno až dvanáct tisíc znásilnění, z čehož jen minimální počet obětí trestný čin nahlásí na policii. U většiny nahlášených případů mají autority stále tendenci obracet se k obětem zády a jejich výpovědi často bagatelizovat. V drtivé většině tak pachatelé sexualizovaného násilí vyváznou maximálně s podmínkou. Jaký trest ale Feriho skutečně čeká, je už v rukou pražského obvodního soudu.

Sexuální predátoři většinou vyváznou jen s podmínkou

Podle advokátky a specialistky na domácí násilí a stalking Lucie Hrdé zatím není možné od soudu cokoliv očekávat. „Za znásilnění nezletilé dívky obecně hrozí pachatelům dva až deset let vězení. Z padesáti procent se ale za znásilnění ukládají netrestaným jen podmínky,“ sdělila Hrdá webu Heroine.cz. Dnešní soud ale ještě nemusí být zcela rozhodující. „Je ale možné i to, že soud Feriho zprostí viny. Každý, kdo stojí před soudem, totiž může odejít bez trestu,“ dodala advokátka.

Foto: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

„Dominik Feri nebude očištěn, a my musíme být schopni vidět proč,“ píše Kamil Fila

Komentář

K závažnosti celé problematiky navíc přispívají i aktuální případy sexualizovaného obtěžování několika studentek na Masarykově univerzitě v Brně nebo odchod investigativního novináře Marka Wollnera z České televize po obvinění z obdobných činů jeho bývalými kolegyněmi. Všechny tyto případy spojuje především zakořeněná hierarchie a zneužívání autoritativní pozice. Kdo by přece věřil tomu, že uznávaný pedagog, novinář či politik by sexuálně zneužíval ženy ve svém okolí. V případě Dominika Feriho se skutečně potvrdilo, že oběti měly obavu násilí nahlásit. „Měl u spolužáků velký úspěch,“ popisuje jeho popularitu jedna ze svědkyň. Není proto divu, že se oběti Feriho násilí přihlásily třeba až o několik let později.

Svítá naděje

Očekávaný rozsudek bude mít u nás zásadní vliv na oběti sexualizovaného násilí obecně, a proto Feriho kauza přinejmenším otevírá diskuzi, která je v českém prostředí žalostně potřebná. „To, že se téma stále více otevírá, rozhodně pomáhá, ale neznamená to, že se to nedělo i předtím. Jen jsou teď lidé ochotní o tom i mluvit,“ vysvětluje advokátka Hrdá. Je proto potřeba si uvědomit, že celý případ může velkým dílem přispět ke skládání mozaiky spravedlnosti pro mnoho dalších obětí sexualizovaného násilí. To je důležité i proto, aby se ono „klukovské chování“ přestalo společensky akceptovat, ale naopak se začalo patřičně řešit. Případ Dominika Feriho je tak zásadním milníkem ve změně v přístupu k obětem a taky toho, že jakákoliv forma obtěžování či násilí si zaslouží spravedlivý trest.

Popup se zavře za 8s