E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Přijímačky 2024: Taktizovat není tolik třeba, míst ale není dost. Jak z nové úpravy vytěžit maximum?

Loni to bylo náročné, letos nejspíš bude zase, i když změny, které stát pod tlakem rodičů a odborné veřejnosti provádí, alespoň v něčem pomohou. Přijímačky na střední školy se blíží. Něco zůstane stejné, mnohé se ale změní – a pozor, všechny novinky platí zároveň i pro zájemce o víceletá gymnázia. Jak z nové úpravy vytěžit maximum?

Foto: Joshua Hoehne on Unsplash

Vypjaté scény, které se loni na jaře odehrávaly před středními školami zejména v Praze a okolí, nemají v posledních desetiletích obdoby. Zoufalí rodiče obléhali školy, které pořádaly druhá a další kola přijímaček, a studijní typy se pro jistotu hlásily i na zedníka, aby se vůbec někam dostaly. Po letech málo početných ročníků dorazily k přijímačkám naopak ročníky nejsilnější a systém narazil na své limity. Školy s maturitními obory hlásily i několikanásobné převisy a řízení postavené na papírových přihláškách a zápisových lístcích už definitivně ukázalo, že patří hluboko do minulého století.

Za uplynulého půl roku udělalo ministerstvo školství a státní agentura Cermat obrovský posun k digitalizaci. Bude to ale stačit? K přijímačkám se chystá skoro stejně početný ročník jako loni, a navíc se dá předpokládat, že někteří loňští deváťáci budou chtít změnit působiště. Co tedy čeká rodiče a žáky u letošních přijímaček?

Přihlášky vyplňte a podejte ideálně elektronicky

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!