Klub Heroine nyní s dárkem Weleda!🎁 Pouze do vyprodání zásob.

Zemře partner, skončí nájemní smlouva. Stát se seniorem na ulici je snadné, starší lidé ale často odmítají pomoc

23. prosinec 2025
26 868

Mezi bezdomovci přibývá lidí v seniorském věku. Není výjimkou, že na ulici skončí po desítkách let, co si dlouhodobě byli schopní udržet bydlení v nájmu. Další stovky seniorů a seniorek žijí na ubytovnách nebo v azylových domech. Ani vyhlídky do budoucna nejsou právě růžové: jak bude v populaci stoupat zastoupení starších lidí, bude jich bohužel s největší pravděpodobností přibývat i na ulicích.

Bezdomovectví se stále častěji týká i žen v seniorském věku.
Bezdomovectví se stále častěji týká i žen v seniorském věku. Foto: Shutterstock

„Ve čtvrtek 4. prosince večer se k Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v centru Brna sjíždějí sanitky a policejní auta. Blikající majáky osvětlují kolemjdoucím scénu, která je donutí se zastavit. Na nepoužívané zastávce naproti vchodu do fakulty záchranáři a strážníci oživují staršího muže. Ani po patnácti minutách intenzivní masáže srdce se muž neprobírá, záchranáři ho naloží do sanitky a vezou do nemocnice,“ popisuje Jana Ustohalová událost, které se stala svědkem. Muž v nemocnici zemřel. „,Bydlel na zastávce několik týdnů. Na opuštěné lavičce po něm zbyly brýle, spacák, francouzská hůl, knížka, čepice, bota, ledvinka, nějaké oblečení a rozložená kartonová krabice.“

Na ulici se staří lidé dostanou celkem snadno – stačí, že zemře partner nebo partnerka, na které je vedena nájemní smlouva k bytu. „Ztráta člena domácnosti může vést i ke snížení příjmů a k neschopnosti hradit všechny náklady na bydlení. Seniorské domácnosti jsou (častěji) ohroženy chudobou a zvyšující se náklady na bydlení (ale i třeba na léky a potraviny) pro ně mohou znamenat vážné problémy s placením jejich účtů za bydlení,“ popsal Hawel v odborném článku pro magazín o sociálním bydlení Mít domov.

Loňská Zpráva o vyloučení z bydlení konstatuje, že přibližně 15 tisíc lidí nad 65 let je vážně ohroženo ztrátou bydlení, to znamená, že vynakládají na bydlení přes 70 % svých příjmů. U dalších 60 tisíc představují výdaje spojené s bydlením víc než polovinu příjmů a skoro čtvrt milionu jich utratí víc než 40 % svých disponibilních příjmů. Reálně je tak ohrožena ztrátou bydlení asi desetina seniorů v Česku.

Pomoci jim je velmi složité. Často se totiž stydí a pomoc odmítají. Jako dvě sestry, které strávily zhruba půl roku na ulici v Brně. Oběma bylo přes 70 let. „Ženy popisují svůj boj s úřady: údajně přišly už před lety kvůli podvodu na katastru o rodinný dům a skončily v nájmu, o který je teď taky připravili. Žádnou pomoc nechtějí, vytrvale ji celé následující měsíce odmítají od dobrovolníků, sociálních pracovníků i od neziskovek,“ popisuje Jana Ustohalová. Jednoho dne ale seniorky zmizely. Jak to s nimi dopadlo? A jak skončil příběh dvou osmdesátiletých seniorů ze Slovenska, který na podzim řešil starosta Prahy 7 Jan Čižinský? Dočtete se na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s