E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

„Nemůžu, hlídám syna.“ Novinářka popisuje, proč ona na rozdíl od šéfa tuhle větu nikdy říct nemůže

Přetížení, skloubení práce a osobního života, přílišný tlak na výkon, to jsou nejzávažnější problémy, kterým čelí novináři a novinářky. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu spolku Ženy v médiích. Samostatnou kapitolou je pak mateřství, které způsobí, že do vedení redakcí se dostane minimum žen. Jak vypadá práce matky v českých redakcích?

Foto: Clay Banks on Unsplash

„Moderátorce hlavních zpráv, která prohodila se sporťákem pár slov o miminku, protože poprvé po porodu zase moderovala, ‚teče mlíko i z očí‘, zhodnotila bezdětná kolegyně, zatímco šéf, který všem na poradě vnucuje fotky svých ratolestí, je ‚obdivuhodný otec‘, který na rozdíl od svých předchůdců ‚chápe důležitost rodiny‘ a je třeba mu proto tleskat,“ píše ve svém textu jedna novinářka z on-line zpravodajské redakce. Žena, která pro Heroine.cz popsala svoji zkušenost, jaké to je, být ženou v médiích.

„Proti starším kolegyním jsem měla výhodu, protože do onlinu bylo potřeba něco pořád a nemusela jsem sedět v redakci, abych článek odevzdala. Dřívější generace novinářek prostě na několik let úplně zmizela z redakcí,“ píše dál autorka, která si přála zůstat v anonymitě. Jaký důsledek tato skutečnost má a jak to ovlivňuje například to, jaké zprávy se objeví na titulních stranách médií? Jak v redakcích reagují mužští kolegové autorky, když se ozve například s tím, že nějaký text uráží ženy nebo o nich mluví stereotypně? I to popsala ve svém textu:

Na téma, jaké to je, být novinářem a novinářkou v Česku, se zaměřil i výzkum spolku Ženy v médiích, který vedla Marína Urbániková. Zjistila, že pro muže i ženy je nejtěžší přetížení, skloubení práce a osobního života a přílišný tlak na výkon. „Mladí zesměšňují starší kolegy, že už nerozumí novému světu, neumějí jazyky, nestudovali v cizině. Staří zas zesměšňují mladé jako líné, sebevědomé a tak dále,“ cituje jednu z odpovědí socioložka. Samostatnou kapitolou je pak mateřství. Kdo zůstane v redakcích, když ženy, rodiče a mladí lidé odejdou pracovat do marketingu? Kolik novinářek zažilo vyhrožování sexuálním násilím a jak může online násilí vést k umlčování novinářek? Nejen to zazní v podcastu na téma Jaké to je, být novinářem v Česku. Celý ho najdete na Spotify nebo Apple Podcast.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s