🖤Nová Heroine 🖤 Dickpicy, nevěra, dobrovolná bezdětnost i vědomé cestování 👉🏻 Koupit

„Nedáte mi rtěnku?" ptal se Dalajláma režisérky. Tibetský duchovní vůdce by vítal, kdyby ho nahradila žena

Už ve čtvrtek uvedou česká kina dokument Moudrost štěstí – zřejmě poslední veřejné vystoupení současného Dalajlámy. Čtrnáctý Dalajláma Tändzin Gjamccho v něm s diváky sdílí své celoživotní poznatky a nabádá k nalezení a následnému projevu soucitu. A zmiňuje se i o otázce hledání svého nástupce. Nebo nástupkyně?

Zleva: režisérka Barbara Miller, dalajláma, Philip Delaquis a kameraman Manuel BauerFoto: Das Kollektiv GmbH

O filmu Moudrost štěstí mluví v rozhovoru publicisty Timona Lásky pro web Heroine.cz režisérka Barbara Miller, která nejvyššího buddhistického duchovního sleduje už od dětství díky vlivy svých rodičů. „Dalajláma celý život cestoval a velmi dobře ví, co se ve světě děje. Ale také hodně studoval, co se odehrává uvnitř lidí, jak zacházet s těžkými, negativními pocity. Je to sice buddhistický učitel, ale zároveň je otevřený a vždy se řídí principy sekulární etiky. Lidská práva jsou pro něj důležitější než náboženství. Vnímá, proč proti sobě náboženství bojují, ale zároveň je schopen vidět rovnost mezi lidmi. Opravdu se snaží být tolerantní a otevřený ke všem bez rozdílu,“ říká o něm. „Zezačátku jsem byla hodně nervózní, ale on přišel do místnosti, otevřený a upřímně vtipný. Když jsem ho sama líčila, protože jsme v úzkém štábu neměli žádného maskéra, tak zavtipkoval, jestli mu nechci navíc dát rtěnku.“

Dalajlámovi je 89 let a už 56 let žije v exilu v indické Dharamsale. Odtamtud dokumentaristé také získali vzácné záběry z jeho života, které nebyly doposud restaurovány a digitalizovány. Nacházely se na filmových páscích, často velmi poškozených. Dalajlámův tajemník je osobně přepravil do Švýcarska, kde práce na nich zabrala několik měsíců. Na výrobě a distribuci snímku se podílel i velký dalajlámův přítel a příznivec Richard Gere:„Podařilo se nám zajistit střižnu v New Yorku a pracovat s Richardem dva měsíce na finální verzi dokumentu. Bylo to krásné, je to otevřený, kreativní člověk a má obrovské znalosti. Vždycky nám připomínal, že dalajláma se jako dalajláma – reinkarnace Buddhy – nenarodil, ale objevili ji v něm, když byl malé dítě. A bylo pro něj těžké projít buddhistickou školou, protože si chtěl hlavně hrát, jak v dokumentu sám říká.“

Ve snímku zní mnoho dalajlámových myšlenek. Jako buddhista je samozřejmě proti válkám a jakémukoliv násilí. Zároveň si umí představit, že by po jeho smrti v jeho díle nepokračoval další muž, nýbrž poprvé v historii žena: „Když dalajláma řekne, že by bylo skvělé mít za nástupkyni ženu, je to opravdu významný statement: znamená to, že své výroky o rovnosti mužů a žen myslí vážně. Kdykoli byla zvolena žena prezidentkou nebo vůdkyní země, psal jim gratulace. Aspekt rovnosti, soucit, a srdečná otevřenost – to jsou pro něj zásadní hodnoty,“ tvrdí Barbara Miller. Celý rozhovor s dokumentaristkou si přečtete na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s