E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Crop top, vibrátor a nohy nahoru. Sedm každodenních rebelií proti patriarchátu

Feministická revoluce leží primárně v každodennosti a odvíjí se od předpokladu, že co je osobní, je politické a vise versa. Sex, krása, chlupy, vztahy, starost o děti a domácnost, jak se chováme ke svému okolí, instituce rodiny, na to všechno mají dopad patriarchální společenské struktury, ve kterých vyrůstáme. Jak si tedy v současném systému můžeme každodenně žít svou vlastní feministickou revoluci? Nad tím se v komentáři zamýšlí publicistka Anna Kotvalová.

Foto: Gabriela Knížková/Midjourney

Tento přehled rebelií nemá nikomu říkat, jak být správnou*ým feministkou*ou. Může ale sloužit jako inspirace, jak přetvářet naši každodennost tak, abychom žili svobodnější a inkluzivnější životy, očištěné od patriarchálních tlaků. Abychom se společně učili, že to, co žijeme v našich soukromých životech, je politicky relevantní a ovlivněné společenskými systémy, ve kterých vyrůstáme.

Je ale nutné vzít v potaz, že následující „rebelie proti patriarchátu“ vycházejí z mé vlastní pozice a zkušenosti a jsou závislé na tom, co prožívám, jak se vztahuji sama k sobě, co mě na denní bázi trápí a o čem jsem přesvědčená, že nevychází z mé vlastní hlavy, ale z toxické patriarchální, kapitalistické společnosti. Právě proto tyto nápady nemusejí být prospěšné či relevantní pro všechny, protože naše pozice ve společnosti se liší. (Já se například identifikuji jako cis žena, pocházím ze střední třídy, nejsem hubená. „Moje rebelie“ se tedy budou snažit redefinovat to, co znamená být ženou v patriarchátu.) Nebinární nebo trans lidé budou genderovou identitu dekonstruovat zase skrze jiné cesty. Budu ale ráda, pokud bude tento text sloužit jako malý návod pro to, jak emancipovat naše každodenní prožívání a vztahování se tak, abychom co nejméně podléhali tomu, co od nás současný systém očekává.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!