Otevřený dopis vládě. Co mají dělat pracující rodiče?

169 465 | Redakce Heroine | 15. 10. 2020 | 587 komentářů | Rodiny a pandemie

Barbora Menclová píše vládě to, co si myslíme všichni.

Zdroj: Profimedia

Do redakce dorazil otevřený dopis určený vládě České republiky. Týká se středečního uzavření prvních stupňů základních škol. Paní Barbora Menclová píše to, co si myslíme –⁠ a hlavně žijeme –⁠ my všechny, co pečujeme o malé děti. Chápeme nutnost zastavit šíření viru, ale ráznost opatření a zároveň naprostá nepřipravenost na to, co způsobí, uvrhá desetitisíce rodičů do často neřešitelné situace. Ženy jako primární pečovatelky o domácnost i děti nemají jinou možnost, než jít na ošetřovné (a stát tím tak přichází o desítky miliónů), ty, které pracují jako OSVČ nebo jinou formou, jsou v pasti úplně. 

Věc: Uzavření prvního stupně ZŠ a důsledky tohoto kroku pro pracující rodiče

Vážený pane premiére, vážený pane ministře,

jako řada jiných rodičů jsem byla silně zasažena uzavřením prvního stupně základních škol, kde mám dítě v první třídě, a to bez jakékoliv formy podpory z Vaší strany kromě formální omluvy. Ráda bych aspoň touto cestou vyjádřila, že mi ani zdaleka tento postup nepřipadá v pořádku.

Chápu vážnost a naléhavost situace ohledně pandemie a osobně se snažím eliminovat rizika zhoršení situace, ale tento náhlý krok mi výrazně zkomplikoval život. Jako pracujícímu rodiči s jedním dítětem v mateřské školce, která zůstala zatím otevřená, a s druhým dítětem v první třídě, které má od středy 14. 10. přejít na online výuku, mi už téměř nezbývá žádný čas na výkon mé práce.

Nerozumím tomu, proč z Vaší strany nebyl rodinám poskytnut žádný prostor (vzhledem k rychlosti, jakou má nařízení oznámené v pondělí 12. 10. 2020 ve večerních hodinách nabýt platnosti už od středy 14. 10. 2020) pro přípravu na přechod dítěte na online výuku. Žádným způsobem nebylo zajištěno nutné technické vybavení (počítače, kamery apod.) a vše bylo ponecháno na rodičích, kteří během jediného dne kromě své práce měli ještě zajistit vše potřebné.

Moje otázka zní: Jakým způsobem mám pokračovat ve své práci a nepřidat se k zástupu rodičů žádajících o ošetřovné, což ve většině případů znamená další zhoršení většinou už ne zcela ideální finanční situace rodiny, nemluvě o matkách/otcích samoživitelkách/samoživitelích?

Osobně mám možnost práci vykonávat z domova, ale nedokážu si představit setrvání v práci, do které bych musela dojíždět. Ráda bych v této souvislosti upozornila na fakt, že se tato situace nedotkla jen pracovníků ve zdravotnictví, ale i ve školství, v obchodech a řadě jiných profesí, kteří se do této doby snažili vydržet. Jak má tuto situaci řešit paní učitelka v mateřské školce s dítětem v první třídě?

Máme všichni skončit na ošetřovném bez možnosti pracovat, ač bychom za jiných okolností svou práci vykonávat mohli? Proč nezůstaly otevřené 1. stupně ZŠ? Existují k tomuto rozhodnutí nějaké podložené argumenty? Případně proč nebylo vyhlášeno přechodné období v podobě např. 2-týdenních „uhelných prázdnin“, kdy by děti byly doma, ale aspoň by nebylo nutné se s nimi denně učit? Proč nebyly předem připraveny krizové scénáře, a adekvátně k tomu sníženy nároky na rodiče, děti a školy?

V závěru bych ráda upozornila, že toto náhlé a z mého pohledu značně neuvážené opatření opět dopadlo převážně na ženy, které už tak kromě své práce ve většině případů zajišťují i péči o děti a domácnost. Považovala bych za více než vhodné, aby v případě přijetí dalších podobně závažných rozhodnutí byl brán hlas žen v potaz a velmi ráda se podobného rozhodování v budoucnu zúčastním.

Předem děkuji za Vaši odpověď i uvedení podložených argumentů, proč k tomuto rozhodnutí došlo.

S pozdravem

Barbora Menclová

Barbora Menclová dopis zaslala také přímo premiérovi a ministru školství. Vaše názory posílejte na redakce@heroine.cz, autorce je předáme. 

Celkem 587 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Kateřina | 15. 10. 2020 | 15:42

Dobrý den,
Tak přesně nad něčím podobným jsem se včera zamýšlela. Paní píše přímo z duše. Celý jarní nouzový stav jsem nedělala nic jiného, než chodila do práce, z práce rovnou domů, učit a pomáhat synovi s úkoly, uklidit,uvařit,abych druhý den letěla zas do práce. Plnili jsme svědomitě co vláda diktovala. Už mě ale přestavaji bavit výhrůžky pana Babiše a Prymuli,že přitvrdí, protože občané si dělají co chtějí. Oni situaci nezvládli a svoji neschopnost hází na lid. U pana prezidenta jsme zas všichni blbečci, kteří potřebují vyhladovět! To máme hlavu státu!!! Jediní, kteří by potřebovali vyhladovět je pan prezident a ti, kteří ve vládě rozhodují co zrovna zavřou, protože neví kudy kam. Uberte si ze svých kapes, dejte si životní minimum normálního pracujícího občana, a pak uvidíme jak budete koktat v televizi. Jak se stát postaral! I ty roušky si lidé museli zařídit sami. A tomu, že v listopadu půjdou děti do školy nevěří snad nikdo.

+2263
Reagovat

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Pepa | 15. 10. 2020 | 15:35

Takže paní má problém se s dítětem učit a věnovat se mu, tak požaduje uhelné prázdniny. To si říká matka?

-2910
Reagovat

Naše další projekty

Peníze

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

Sestřelí výsledky prezidentských voleb v USA finanční trhy? Který z kandidátů je pro světovou ekonomiku přijatelnější? A kdo má větší šanci...

Peníze

Škube vás dodavatel energií? Nebuďte za kavku

Náklady na život rostou, inflace se pohybuje kolem tří procent. Výdaje se dají snížit třeba přechodem k levnějšímu dodavateli energií. Jak...

Finmag

Jestli na vás udělali švindl, suďte se i o prkotinu. Pro obecné dobro

Někdy spadnou Windows, někdy Boeing – a někdy selhává právní stát. S nedokonalostí práva se musíme smířit stejně jako s hrozbou infarktu,...

Finmag

Právo je sebenaplňující proroctví

Právo zjednodušit nejde, jeho složitost vyplývá ze složitosti společnosti. Potřebujeme je ale užívat statečněji, důsledněji a lidštěji,...