E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

„Co já ti všechno obětovala!“ Opravdu děti dluží rodičům za to, že je vychovali?

29. duben 2024
11 393

Mnozí lidé dodnes věří tomu, že se dříve rodilo hodně dětí, aby se ve stáří postaraly o své rodiče. Aby o ně pečovaly, pomohly jim finančně, dopřály jím důstojný důchod. Prý to takhle fungovalo po staletí, a až „konzumní“ generace mileniálů si neváží rodiny ani tradic s ní spojených. Mají být opravdu děti rodičům vděčné za to, že je přivedli na svět? A že je nějak vychovali?

Ošetřete nejdříve sami sebe a své emoce, abyste se vyvarovali reakcí, kterých byste mohli později litovat, řadí psycholožka.Foto: Keren Fedida - Unsplash

Debatu o společenském dluhu rodičům nedávno rozvířila maďarská influencerka Lainey Molnar. „Je tady jedna věc, kterou bych ráda, aby chápalo více rodičů s dospělými dětmi. Svým rodičům nedlužím nic za to, že mě vychovali. Dokonce ani poděkování,“ otevírá svou několikaminutovou instagramovou esej. Spousta lidí se urazila, hádala se v komentářích. Tahle myšlenka ale nestojí na neúctě nebo nevděčnosti dětí z řad mileniálů, ale na něčem, co provází každou novou generaci – snaze dělat věci jinak, lépe, než je dělali předci, píše v textu pro časopis Heroine Gabriela Boška.

Lainey ve svém příspěvku dále mluví o tom, že jakmile děti přestanou být na svých rodičích závislé – ať už finančně, nebo jinak –, vazba mezi rodičem a dítětem se mění. Stává se z ní stejný vztah jako všechny ostatní. Obě strany v ten moment začínají mít povinnost (a v ideálních případech také ochotu a touhu) na tomto vztahu pracovat. Už není automatický.

Schopnost „ctít otce svého i matku svou“ vychází z předpokladu, že máte fungující a zdravě nastavené vztahy, kde všichni navzájem respektujete své hranice. Co když to ale není váš případ? Co když jste zažili domácí násilí nebo zneužívání? Co když máte z dětství nepřekonatelné trauma, které způsobili právě vaši rodiče?

Nabízí se tedy otázka, za co být vděčný, pokud se člověk celý svůj dospělý život potýká s problémy s psychickým nebo fyzickým zdravím právě kvůli chování svých rodičů. Je udržování vztahů s rodinou pro náš další život vždy produktivní? Jak se vyrovnat s tím, když od nás rodina nějaké splácení dluhů očekává? A proč některé děti mluví o tom, že chtějí své rodiče žalovat za to, že je přivedli na svět? Přečtěte si text na Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s