E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Hodiny v práci si bude pamatovat jen má dcera. Co péče o děti naučila otce, kteří šli na rodičovskou

Na rodičovskou dovolenou nastupují v České republice z 98 procent ženy. Většina mužů by se s nimi podle průzkumu Česko v datech ráda alespoň na čas vystřídala, především z ekonomických důvodů to ale nedělají. Existují ale ona dvě procenta výjimek. Co prožívají otcové, kteří si péči o své syny a dcery vyzkoušeli na plný úvazek? Co je zaskočilo a co se naopak naučili? Přinášíme příběhy mužů, kteří mají rodičovskou za sebou, před sebou nebo ji právě prožívají. A také jednoho, kdo našel mezi prací a rodinou balanc díky profesionální pomoci.

Co prožívají otcové, kteří si péči o své syny a dcery vyzkoušeli na plný úvazek?Foto: Shutterstock

Jan Lovasz byl hlavním pečovatelem o syna v podstatě od jeho tří týdnů do dvou let. Jeho žena pracuje jako manažerka obchodního týmu v bance. Měla k dispozici vlastní kancelář, kterou Lovasz se synem využívali také jako hernu a hlavně místnost na kojení. V pauzách mezi kojením chodil se synem ven nebo si hráli.

Na rodičovskou šel hlavně kvůli tomu, že jeho žena má vyšší plat a lépe je uživí. Odejít z práce a věnovat se naplno péči o dítě byl ale připraven už v předchozím vztahu – bývalá přítelkyně byla vědkyně a ta také z práce nemohla odejít. Lovasz bral odchod na rodičovskou jako výhodu.

Nepopírá ale, že to pro něj byla výzva. „Syn se mnou doma nechtěl spát. Očekával prso a to já jsem neměl. Na každé uspávání jsem ho musel vzít v kočárku ven,“ vzpomíná. Naučil se hodně organizovat čas. Když dítě spalo dopoledne, připravil oběd, když spalo odpoledne, tak uklízel, pral, věnoval se domácím pracím.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!