E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Doma budeš. Víš, jací kluci jsou. Co ještě nikdy neuslyší dcera Lucie Zelinkové?

Předávání ženské role od matek dcerám je věc niterná, politická i praktická. Má někdo větší vliv na to, jaká bude další generace žen, jak si bude věřit a za co bude bojovat? Knižní influencerka Lucie Zelinková vychovává svou dceru v lásce ke knihám a respektu k sobě i ostatním. Co od ní dcera nikdy neuslyší?

Foto: Se svolením Lucie Zelinkové

Jde jen o tebe

Vždycky se koukej kolem sebe. A až se budeš mít dobře, možná nejlíp, koukej kolem ještě bedlivěji. Svoje pohodlí a privilegia vždy vnímej jako vstupní bránu k boji za ostatní. Pohodlí a bezpečí ti uvolní ruce a umožní ti zvednout hlas za ty, kteří možná ve stejnou dobu bojují o svoji svobodu.

Nesmíš. Měla bys. Víš, jací kluci jsou

Svět ti bude podsouvat spoustu vzorců. Pamatuj, že ty, co se tváří jako legrácka, bývají nejnebezpečněj­ší. Tak třeba: „Mužská rýmička je nejhorší nemoc na čtyři, haha.“ Haha, není. To jen v rodinách je zvy­kem, že se žena i při nemoci stará o děti a domácnost. Muž má privilegium lehnout si a nechat se opečovat. Kluk, který tě zlobí, to nedělá, protože „se mu ve sku­tečnosti líbíš“, ale protože ho nikdo nenaučil, jak na­ložit s emocemi. Cokoli ti není příjemné, je za hranicí a nemusíš to snášet.


Kupte si knihu o výchově dcer z Edice Heroine

Nebuď tak hlučná. Tohle se pro holku nesluší

Buď hlučná. Křič, když budeš chtít. Radostí, nebo abys světu řekla, co se ti nelíbí. Křič a kašli na to, co si myslí někdo, na kom ti nezáleží. A jestli ti to bude z podstaty nepříjemné, nemusíš. Rozhoduj se podle svých pocitů, a ne podle pocitů, které bude mít okolí.

Tohle je nevhodné

Pokud tohle uslyšíš na adresu svého těla, ignoruj to. Tělo není nevhodné. Tvoje tělo není nevhodné. Muž­ská pozornost věnovaná tělům dívek je. Ramena jsou ramena, nikoli výzva. Kolena jsou nohy, stejně tak stehna a lýtka. Muž, který se nedokáže ovládat, by se neměl volně pohybovat mezi lidmi.

Co tomu řeknou lidi!

Lidi vždycky něco řeknou. A to, co si řeknou, s tebou nebude mít nic společného. Plyne to z jejich svědo­mí, životních zkušeností a mindráků. A nic z toho ne­ovlivníš. Tak na to kašli a buď věrná svému svědomí.

Tohle pro tebe není

Moje máma mi nikdy nedala najevo, že něco nedoká­žu, nesvedu, protože na to nemám sílu nebo intelekt. A i já na to budu dbát u tebe. Můžeš být kýmkoli chceš, nemusíš být nikým, kým nechceš. Odhodlání a píle jsou stejně mocné jako kopa talentu. Máš na všechno a pomůžu ti nepřestat tomu věřit.

Tělo je tabu

Vyrostla jsem v době, kdy jsme se za menstruaci sty­děly. Bylo to něco, o čem „hlavně nesmějí slyšet klu­ci“. Zaplať pánbůh je tahle doba pryč, ale pokud ti ně­kdy někdo dá najevo, že cokoli týkající se tvého těla je tabu, pošli ho do háje. Tady není o čem diskutovat. Hlídej si hranice. Nenech je nastavovat společností a jejím komfortem. To je její problém. Mysli na svoje pocity a svědomí v první řadě. Vždycky.

Doma budeš

Jsi dokonalá. Veselá, s jiskrou v oku. Dokud to půjde, nedovolím, aby ti tu jiskru někdo vzal. Bojím se pu­bertálních let, kdy mi kluci vezmou tvoji pozornost a ze mě bude trapná fosilie. Když si budu přát, abys něco nedělala, nebude to zákaz ze vzteku. Taky jsem byla mladá a nechala jsem si ubližovat. Vím, že mámy chrání holky, ale málokterý táta učil syna, ať neláme srdce, ať respektuje autonomii dívčího těla, ať zasáh­ne, když se kamarád sápe po opilé holce. Věřím, že tvoje generace bude jiná. Že holka v posteli nebude trofej. Že při náznaku sexuálního obtěžování všichni zvednou hlas a nikomu už nic takového neprojde.

Musíš být jako já

Buď kýmkoli chceš. Bojovnicí, tichou vodou. Buď věrná sama sobě. Není mým úkolem z tebe vychovat svou malou kopii. Mým úkolem je vytvořit ti bezpeč­ný prostor, ve kterém se nebudeš bát říct, co chceš. A tím největším úkolem je, aby ti náš vztah dával smy­sl až do konce života. Jsi to nejcennější, co kdy budu mít. Bojím se, protože budeš velká a tím míň tě budu moct chránit. Před vším, čeho se sama pořád hodně bojím. Puká mi srdce.

Časopis Heroine

Heroine: Manuál pro moderní mámy

 • Světový bestseller poprvé v Česku
 • Praktický manuál pro moderní rodiče
 • Doprava po ČR zdarma
499
Časopis Heroine

Heroine: Roční tištěné předplatné + Manuál pro moderní mámy

 • Světový bestseller poprvé v Česku
 • Praktický manuál pro moderní rodiče
 • Doprava po ČR zdarma
1099
Časopis Heroine

Heroine Premium

 • Kompletní balíček Heroine
 • 6 tištěných čísel za rok + kompletní digitální archiv Heroine
 • Neomezený přístup ke všem textům na webu a bez reklam
 • Odemčení až 3 prémiových článků z webu měsíčně pro přátele
 • Nákupem podpoříte redakci
1699

Aktuální číslo

 • Kulturní války režisérky Barbary Herz
 • Může být matka dobrý „vědec“?
 • Jak vychovat odolné děti
 • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s