E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Manuál pro moderní mámy. Je tu první kniha z Edice Heroine

11. říjen 2023

Jak vychovat dcery, které změní svět? Návod přináší německá pedagožka a rodinná poradkyně Susanne Mierau. V české překladu právě vyšla v Edici Heroine a může být vaše. A není jen o matkách a dcerách, je o nás všech.

Foto: Bence Halmosi on Unsplash

Máte dcery? Pojďme z nich vychovat ženy, které budou žít svobodně a opravdu rovnoprávně. Návod, jak na to, sepsala německá pedagožka a rodinná poradkyně Susanne Mierau. V Německu vyšel pod názvem New Moms for Rebel Girls, během krátké doby se vyšvihl mezi tamní nejprodávanější knihy a práva se prodala do řady zemí.

První kniha Edice Heroine: Manuál pro moderní mámy. Jak vychovat dcery, které změní svět
Foto: Heroine

Autorka se sice v názvu obrací k matkám, kniha ale není jen o nich. Je o nás všech. O klíčové roli otců a bratrů, o společnosti a o tom, kdo v ní má jakou úlohu a proč. Připomíná, jak důležité je se nebát. A že některé zavedené pořádky je načase změnit.

V českém prostředí zatím nic podobného nevzniklo. Proto se Heroine rozhodla knihu přeložit co češtiny. Má název Manuál pro moderní mámy. Jak vychovat dcery, které změní svět. Vydáním Manuálu chceme v Česku zároveň otevřít debatu o „novém rodičovství“. Pro dítě jsou totiž stejně důležité nové, moderní mámy jako noví, moderní tátové.

Publikace Manuál pro moderní mámy bude první knihou nově vzniklé knižní Edice Heroine. Návodem plným praktických rad, návodů i důkladné analýzy společnosti, kde stále existuje řada nerovností, to ale nekončí. Ambicí Heroine je rozhýbat debatu o moderních rodičích na všech dostupných platformách a kanálech tak, aby se do ní zapojilo co nejvíce lidí. Chceme ji vést v knihách, časopisu, na webu, na sítích, v podcastech i při akcích a networkingu, který budeme pořádat. Chceme vyvolat společenskou změnu. A to se povede jen s vaším zapojením a podporou.

Kniha plná odpovědí

Téma „nového rodičovství“ se prolíná celým Manuálem pro moderní mámy. První kniha Edice Heroine nabízí odpovědi na ty nejpalčivější otázky: Jak být dítěti bezpečným přístavem a zároveň mu dát svobodu, kterou tak nutně potřebuje? Jak mu poradit ve věcech, o nichž jsme my sami s rodiči mluvit nemohli? Jak holkám dodat odvahu a jak děti co nejlíp doprovázet? A kde je vlastně nejlepší začít?

„Nechávat dívky vyrůstat svobodně znamená získat napřed vlastní svobodu jako matka a žena,“ tvrdí například Susanne Mierau. Chceme-li být dobrými matkami, musíme začít u sebe. Podívat se na svou minulost, rozebrat, co a jak nás v životě ovlivnilo, a pak se pokusit nepředávat svá traumata dál.

Důležité je si uvědomit, že řada věcí není dogma. Typicky role v rodině: to, že matka dítě porodí, ještě neznamená, že je tou jedinou, kdo má převzít odpovědnost za výchovu. „Rodina a výchova jsou společenské konstrukty, které během času podléhaly změnám,“ připomíná Mierau. „A které se mohou měnit i nadále.“

New Dads

Na to, aby naše dcery jednou skutečně změnily svět, ale nestačíme jen my, mámy. Spravedlivější společnost podle Mierau vytvoříme jen tehdy, pokud do toho půjdeme všichni.

Klíčovou roli hrají samozřejmě otcové. Právě oni mají ty nejlepší předpoklady své dcery motivovat a přesvědčit, aby neměly strach a šly si za svým, bez ohledu na stereotypy ve společnosti.

Otcové mohou podporovat jejich ctižádostivost i touhu něčeho dosáhnout, myslí si autorka Manuálu pro moderní mámy Susanne Mierau. To ale není všechno. „Když je otec vzorem v tom, že i on zvládne pečující práce, působí to pozitivně na děti v rodině, bez ohledu na pohlaví,“ říká.

Role tátů je zkrátka zásadní. Přesně to chceme říct naším novým projektem. Děkujeme za podporu!

Více o knize se dočtete zde.

Popup se zavře za 8s