E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

„Po znásilnění se bojím porodu.“ Příběhy žen s traumaty apelují na změnu systému českého porodnictví

Specifikům vedení porodů u žen se sexuálními traumaty se v českém porodnictví věnuje v podstatě nulová pozornost. S nějakou formou sexuálního násilí nebo obtěžování se přitom setká více než polovina všech žen a téměř každá desátá zažije znásilnění. Žen, které s tímto paralyzujícím prožitkem vstupují do porodnice, tak zákonitě musí být ohromná spousta. A jednou z nich jsem i já.

Běžná vaginální kontrola těhotné může ženě s prožitkem sexuálního násilí připomenout, co na ní tehdy bylo zlého spácháno. Respekt k rodičce a její intimitě, empatie a citlivý přístup personálu by mnohdy stačily.Foto: Shutterstock

Chtěla jsem otěhotnět. Nehnaly mě hormony, netikaly mi biologické hodiny, jen jsem prostě najednou věděla, že jsem na mateřství připravená. Vedle sebe mám nejlepšího muže na světě a v sobě dostatek lásky k tomu, abych přivedla na svět nového, malinkého člověka. Když se to povedlo a já na té počůrané tyčince poprvé uviděla dvě čárky, zalila mě šílená euforie. Přišel takový nával radosti, až jsem měla pocit, že se do mě nevejde. Jenže hned potom přišel strach.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!