E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Video: Expertka na práva žen Adéla Hořejší je první Moje Heroine 2024. Nominujte i vy svoji hrdinku

Adéla Hořejší je první letošní Moje Heroine. Je jednou z nejznámějších českých advokátek, expertek na situace, v nichž jsou ženám upírána práva. Daří se jí ale také měnit pohled na to, s čím se ženy ve společnosti potýkají. Podívejte se na její video medailonek. Znáte nějakou takovou ženu i vy? Nominujte ji do 30. června 2024 – formulář najdete na konci tohoto článku.


Adéla Hořejší

Adéla Hořejší se mimo jiné věnuje i porodnickému násilí. Podle advokátky má totiž české porodnictví vážný problém: „Při porodech běžně dochází k invazivním, v zahraničí výjimečně používaným zásahům, které ženám působí nezměřitelnou psychickou újmu,“ říká advokátka.

Foto: NF Propolis

Nadační fond Propolis 33 je nezávislý subjekt založený za účelem tvořit a podporovat smysluplné, primárně ženské iniciativy v oblastech plánovaného rodičovství, mateřství a reprodukce; ekologie; tělesné svobody a automonie; feministické a gender tématiky a také tabuizovaných témat v oblasti plodnosti. Mezi jeho projekty patří například podcast @Reproduktor.online, #kozaven, #zenavzenu nebo @naporoduzalezi.cz

K tématu se podle svých slov dostala přes situaci, kdy se ni obrátili známí, které v nemocnici nechtěli pustit k hospitalizovanému dítěti. „Setkala jsem se se spoustou mechanismů manipulace, zdravotníci klasicky tvrdili, že dítě si musí odpočinout, a proto k němu rodiče nesmějí. Bylo tříleté, popálené hor­kým čajem, samotné na nemocničním od­dělení. Personál napjal všechny síly k tomu, aby rodičům v přístupu za­bránil, a když se k němu nakonec dostali, zavolal na ně sociálku,“ vypráví v rozhovoru v tištěné Heroine. A dodává: „Byla to i má první kon­frontace s realitou, ve které právo, k němuž jsou vzhlížela, nemě­lo místo. Rozhodovala svévole a silnější. Po­chopila jsem, že o prá­vo a spravedlnost je třeba stále usilovat, že není samozřejmé. K té­matu porodnictví jsem se dostala po této zku­šenosti hrozně rychle.“

Jaké násilné praktiky české ženy při porodech zažívají, jak se mohou bránit i o tom, jak by mohla respektující praxe vypadat, hovoří první letošní Moje Heroine v aktuálním čísle. Objednejte si ho v e-shopu.

Také letos hledáme inspirativní ženy, které představujeme v rámci projektu Moje Heroine. Co mají společného? Odvahu a snahu měnit svět kolem sebe. Není důležité, zda se jedná o lokální projekty, nebo o velké systémové změny. Každá z nich ve veřejném prostoru otevírá otázky, které považujeme za důležité.

Dávají ostatním sílu, podporují potřebné, snaží se měnit svět kolem sebe. A my chceme, aby o se jejich práci vědělo. Letos probíhá již čtvrtý ročník ankety Moje Heroine. Kdo vás dokáže inspirovat svou odvahou, odhodláním a nasazením? Nominujte do 30. 6. 2024 ženu, která umí věci kolem sebe rozhýbat!

Kdo si podle vás zaslouží být Moje Heroine 2024? Napište nám

Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s